Gigatronics (KAT computer)

Ωραίος!!!! Θα ειναι ιστορικα βίντεο!!!
 
Αισθάνομαι ότι επαναλαμβανόμαστε, αλλά όσα μπράβο και να πούμε δεν θα είναι αρκετά.

Διασώθηκε ένα σπουδαίο τμήμα της Ελληνικής ιστορίας των υπολογιστών.
 
Δεν χορταίνω να παρακολουθώ τα βιντεάκια !! :headbangdude:
 
Γρηγόρη προτείνω ακομα ενα βίντεο με μερικά κοντινά πλανα από την πρόσοψη που να φαίνεται το λογότυπο και μερικά πλαινά.
 
"Κρεμασα" τα βιντεοζ στην αρχικη σελιδα.

Eυχαριστω τον κ Γεωργοπαπαδακο που και την προνοια να κρατησει εναν ΚΑΤ ειχε αλλα και την γενναιοδωρια να τον δανεισει ωστε να ξαναλειτουργησει.

Ευχαριστω τον Γρηγορη (angel_grig) που επενδυσε κοπο και χρονο στο να αναστησει ενα ιστορικο μηχανακι και να δωσει χαρα στη κοινοτητα.

Ευχαριστω το Nemo που παντα με μεγαλη διακριτικοτητα και σεμνοτητα εκανε τις "ψακτικες" και μας εδωσε "στοιχεια" στο πιατο.

Ευχαριστω τον Νικο (Rygar) που προσεφερε software.

Ευχαριστω οσους συνεβαλαν σε αυτο το μικρο θαυμα.
 
Rygar είπε:
Γρηγόρη προτείνω ακομα ενα βίντεο με μερικά κοντινά πλανα από την πρόσοψη που να φαίνεται το λογότυπο και μερικά πλαινά.
Ναι,σωστα!Και εγω το ειχα υποψιν μου!Οποτε λιγο υπομονη ως αυριο (γιατι,κλασσικα,πρεπει σε λιγο να παω στην δουλεια!)

@Wally:Μαλλον εγω πρεπει να ευχαριστησω το retromaniax για την χαρα αυτη που μου εδωσε, ολα τα παιδια που βοηθησαν και τον Κο Γεωργοπαπαδακο που μας το εμπιστευθηκε :thanx2:

Α!και τελειο το αφιερωμα στην πρωτη σελιδα!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είμαι ερωτευμένος κεραυνοβόλα! Που μπορώ να βρω ένα τέτοιο να αγοράσω; Μάλλον πουθενά και αν το έχει κάποιος, ή δε θα το δίνει ή θα ζητάει τον πατέρα του και τη μάνα του. Ζηλεύω πραγματικά, τόσο που ούτε για γυναίκα δε ζήλεψα ποτέ έτσι!
 
Takis Vounatsos είπε:
Είμαι ερωτευμένος κεραυνοβόλα! Που μπορώ να βρω ένα τέτοιο να αγοράσω; Μάλλον πουθενά και αν το έχει κάποιος, ή δε θα το δίνει ή θα ζητάει τον πατέρα του και τη μάνα του. Ζηλεύω πραγματικά, τόσο που ούτε για γυναίκα δε ζήλεψα ποτέ έτσι!
Φίλε μου κι εγώ θα γούσταρα σκέση με τη Μονικα Μπελούτσι, αλλα...... νομίζω σε κάλυψα :D . Παντως κομματάκι υπερβολικο σε κόβω.....
 
Τι κάνατε πάλι ρε θηρία; :worship:
 
Rygar είπε:
Φίλε μου κι εγώ θα γούσταρα σκέση με τη Μονικα Μπελούτσι, αλλα...... νομίζω σε κάλυψα :D . Παντως κομματάκι υπερβολικο σε κόβω.....
Αδελφέ για μένα, Μόνικα είναι το εργαλείο και ακόμα καλύτερο. Αν είσαι συλλέκτης μπορείς να με καταλάβεις. Απλά τώρα πια λόγω ΔΝΤ, είμαστε να κάνουμε μόνο μάτι. Αλλά που θα πάει, μπορεί να γυρίσει ο τροχός...
 
Βρε σε καταλαβαίνω, αλλα προτιμώ τη Μόνικα Μόνικα και όχι τον ΚΑΤ Μονικα :D .

Τεσπα στο θεμα μας....
 
Rygar είπε:
Βρε σε καταλαβαίνω, αλλα προτιμώ τη Μόνικα Μόνικα και όχι τον ΚΑΤ Μονικα :D .

Τεσπα στο θεμα μας....
ΟΧΙ, να μην γυρίσουμε στο θέμα μας ακόμα. Να διαγραφεί πρώτα ο κ. Ρίγανης!

Άκου προτιμάει ένα τυχαίο θηλυκό από τ(ην; ) KAT...πάει χάλασε ο κόσμος!

Απορώ γιατί τον κρατάμε στο retromaniax. Ας πάει στο gkomenomaniax. :diablotin:
 
Μείνετε στη γραμμή, ετοιμάζεται μεγάλη kinder έκπληξις από τον angel_grig σχετικά με τον αγαπημένο μας γατούλη! Με πήρε στο τηλέφωνο και μου τα έλεγε κάτι για ΚΑΤ emulation, δεν κατάλαβα και πολλά γιατί με τις τεχνικούρες του δεν έχω πολλά πάρε δώσε. Είναι σαν να σε παίρνει ο σατανικός επιστήμονας χαράματα στο μέσο του γλυκού ονείρου και να αρχίζει να σου εξηγεί πως λειτουργεί ο ατομικός τριφασικός εναλλακτήρας υποατομικών σωματιδίων με ένα συνδετήρα! Τέλος πάντων αυτήν την ώρα ίσως κάθεται και τα γράφει χαρτί και κύριο καλαμάρη. Αφτά!
 
E, ρε, αυτά είναι... :thumbup:

Να δω ΚΑΤ emulator, και τι στον κόσμο !!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επανερχόμαστε παλι με μια νεα εκπληξη για τους φιλους του ΚΑΤ..ειναι κατι που το ειχα σκεφτει και εγω αλλα το ειχαν εκφρασει πρωτοι οι Nemo και Wally…και δεν ειναι κατι αλλο απο τον ΚΑΤ emulator :)

Εδω και αρκετες ημερες τριγυριζε στο μυαλο μου πως θα το κανω,και τελικα το καταφερα..

Διαβαστε λοιπον το πως:

Αυτο που θελουμε αρχικα ειναι η RΟΜ του ΚΑΤ..σε MS-DOS mode μπορουμε να την παρουμε με 2 τροπους:

α)με το debug του DOS

β)με καποιο προγραμμα οπως αυτα:

saverom απο εδω http://www.seasip.demon.co.uk/Misc/saverom.zip


και
PCjrcart απο εδω http://www.brutman.com/PCjr/pcjr_downloads.html

Εγω ειπα να δοκιμασω με τον 2ο τροπο...ετσι τρεχοντας αρχικα το saverom εσωσα σε δισκεττα την RΟΜ του ΚΑΤ..

Εχοντας λοιπον την RΟΜ επρεπε να την δοκιμασω σε καποιον emulator..ο emulator υπαρχει φυσικα και ειναι ο ΜΕSS (ο αντιστοιχος του ΜΑΜΕ για υπολογιστες).Η εκδοση του ΜΕSS που χρησιμοποιησα ηταν μια παλια του 2001...

Μετονομασα λοιπον την ROM σε pcxt.rom ,την τοποθετησα στο αντιστοιχο Folder του emulator και τον «ετρεξα»..το αποτελεσμα? BSOD (black screen of death). :(

A!λεω! θα φταιει το προγραμμα που εκανε capture την rom…ξαναπαω λοιπον στον ΚΑΤ και «παιρνω» την rom με το 2ο προγραμμα...το αποτελεσμα?το ιδιο..... :(

Λογικα η επομενη κινηση θα ηταν να τρεξω καποιο διαγνωστικο προγραμμα (πχ Ms diagnostics),να βρω την start address του ΒΙΟS και να κανω το capture απο το Debug..αλλα ειπα να δω γιατι δεν «επαιξε» η rom που πηρα αρχικα...την «ανοιγω» λοιπον με το notepad και βλεπω αυτο:

kat.jpg

Κατοπιν,ανοιξα στο notepad,μια ROM απο ενα γενοσημο (ελληνιστι generic) PC/XT ,η οποια λειτουργουσε στον emulator,και ειδα αυτο:

turboxt.jpg

Χμμ!Οπως βλεπετε και εσεις, η ROM του TURBO-XT ξεκινα με το λογοτυπο της εταιριας και οχι με τα ερωτηματικα κλπ συμβολα που υπαρχουν στην rom του ΚΑΤ..αρα λοιπον αν στην rom του ΚΑΤ «ξεφορτωθουμε» ο,τι υπαρχει πριν το λογοτυπο της Gigatronics , λογικα η rom μας θα λειτουργησει....Πως ομως θα το κανουμε αυτο?

Οχι φυσικα με το Notepad γιατι τοτε ειναι που δεν θα παιξει καθολου…αυτο που χρειαζομαστε ειναι ενα hex editor..εγω χρησιμοποιησα το xvi32 απο εδω http://www.chmaas.handshake.de/delphi/freeware/xvi32/xvi32.htm που ειναι δωρεαν και δεν θελει και καθολου εγκατασταση..

Ετσι,σβηνοντας τα αχρηστα συμβολα,πηρα αυτο:





katmodified.jpg

Αυτο που ακολουθησε σας αφηνω να το απολαυσετε στο παρακατω video….. :p

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γρηγορη για αλλη μια φορα με εστειλες για τσαι!

Speechless
 
Alley Cat και τα μυαλά στα κάγκελα !! :headbangdude:

Η εξομοίωση σε όλο της το μεγαλείο !! Με το καλό να γίνει και σε Apple II mode. :)
 
Μεγαλε!!!! :worship: :worship: :worship: :worship: :worship:

Αλλα ρε Γρηγόρη σε λυπαμαι ρε φίλε! Να σου στείλω λίγο λαδάκι απ'αυτό που εβγαλα φετος να βαλεις λίγο στο

Enter; Πολύ δυνατά ακούω να το πατάς :p :p:p
 
Rygar είπε:
Μεγαλε!!!! :worship: :worship: :worship: :worship: :worship:

Αλλα ρε Γρηγόρη σε λυπαμαι ρε φίλε! Να σου στείλω λίγο λαδάκι απ'αυτό που εβγαλα φετος να βαλεις λίγο στο

Enter; Πολύ δυνατά ακούω να το πατάς :p :p:p
Καλο!Χωρις πλακα παντως το πληκτρολογιο μου πλησιαζει την ηλικια του ΚΑΤ αφου ειναι ΑΤ συμβατο (με το γνωστο 5πινο DIN βυσμα :D )..και που να ακουγες και το ΙΒΜ model M πληκτρολογιο μου...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα