Gigatronics (KAT computer)

Nemo

RetroMuseum GateKeepeR
Joined
9 Ιαν 2006
Μηνύματα
4.694
Αντιδράσεις
1.409
Nemo είπε:


telamonas.stokos είπε:
Η δεξια εικονα του Nemo πρεπει να ειναι το Ελληνικο "pc" της Gigatronics.


Nemo είπε:
ναι, αλλα οχι μονο ...




telamonas.stokos είπε:
Ναι αν εννοεις οτι ειναι ο Ελληνικος υπολογιστης που σχεδιασε και κυκλοφορησε η Gigatronics. Η λεξη "pc" αν και σε εισαγωγικα ειναι λαθος.


Προέλευση

Το κουίζ των ρετρό υπολογιστών
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οσον αφορα τα Ερμης -Kat- Gigatronics ηθελα απο καιρο να ανοιξω ενα σχετικο τοπικ, -(γι αυτο και η συμμετοχη τους στο σχετικο τοπικ/κουιζ - παραπομπη στην αμεσως προηγουμενη μου απαντηση) -

μια και δεν εθιξε το θεμα καποιος ποιος ειδικος και αρμοδιεστερος με το θεμα .

-Απο εδω

http://www.applefritter.com/node/205

απ οπου πηρα τοτε τις σχετικες photo, εχει αρκετα στοιχεια .

Ακομα ψαχνοντας στο διαδικτυο παντως μπορεις να βρεις στοιχεια οπως ...

Χαρακτηριστική ήταν η θέση του κ. Κωσταράκη ο οποίος έχει ερευνητική δραστηριότητα τόσο στην ανάπτυξη ηλεκτρονικών συστημάτων για τη πειραματική Φυσική Υψηλών Ενεργειών όσο και στην σύγχρονη τεχνολογία τηλεπικοινωνιών και υπολογιστικών συστημάτων. Θα πρέπει να θυμίσουμε ότι ο κ. Κωσταράκης είναι ο ιδρυτής της πρώτης (και μοναδικής ) Ελληνικής εταιρίας multi tasking και multi user υπολογιστών, Gigatronics, την οποία ο αείμνηστος Α. Παπανδρέου παρουσίασε ως παράδειγμα αναπτυξιακής προσπάθειας στον τεχνολογικό τομέα.


http://www.hna.gr/physics/myweb9/pr01.htm

--------------------------------------------------------------

εμενα αυτος ηταν ο πρωτος υπολογιστης πριν 22 χρονια


.........

μετα περασα σε spectrum αυτον με τις γομες και μετα σε amstrad 6128

.............

επεισης το 1984 δουλεψα για καιρο στην συναρμολογηση του πρωτου greek pc της Gigatronics
http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=23926

----------------------------------------------------------------

Επισης η Gigatonics που αναφερεται εδω δεν αποκλειεται να ειναι η ιδια εταιρεια

Η ΝΟΜΙΚΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ιδρύθηκε στην Αθήνα το 1977 με κύριο αντικείμενο την εμπορία και έκδοση νομικών βιβλίων. Η αισθητή απουσία εκδόσεων που απευθύνονταν στην πρακτική των νομικών επαγγελμάτων προσέφερε πρόσφορο έδαφος στο νεοσύστατο οίκο που εξαρχής επικέντρωσε όλες του τις δυνάμεις στην κάλυψη αυτού του κενού. Οι ηλεκτρονικοί υπολογιστές μόλις είχαν αρχίσει να κάνουν την εμφάνισή τους στην τυπογραφία και ο στόχος ανάπτυξης του πρώτου στην Ελλάδα ηλεκτρονικά επεξεργασμένου νομικού βιβλίου έγινε αφορμή για την έκδοση της «ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗΣ ΝΟΜΟΛΟΓΙΑΣ», ενός μεγάλου και επίπονου έργου που αποτέλεσε σταθμό στην ελληνική νομική βιβλιογραφία, προσφέροντας πρωτόγνωρα για την εποχή πλεονεκτήματα: πληρότητα ύλης, ταχύτητα έκδοσης και αναλυτικά ευρετήρια που καθιστούν την έκδοση εύχρηστη και πρακτική.

H μεταφορά τεχνογνωσίας και η ανάπτυξη ειδικού λογισμικού DTP (Desktop Publishing) διήρκεσε συνολικά 3 χρόνια (1977-1980) και ολοκληρώθηκε με τη συνεργασία της εταιρίας GIGATRONICS SA. Η “ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΝΟΜΟΛΟΓΙΑΣ”, που σήμερα θεωρείται η πληρέστερη νομολογιακή συλλογή που έχει εκδοθεί ποτέ στην Ελλάδα, ξεκίνησε να εκδίδεται το 1981 έχοντας συμπληρώσει 20 έτη ζωής σε 39 τόμους συνολικής έκτασης 45.000 σελίδων.




971079926_giganomikibibliothikh.thumb.jpg.81e83804d6531bb1acc55044d47e74b4.jpg

Προέλευση  : https://web.archive.org/web/20020603150540/http://www.nb.org/NB/master.htm

Y.Γ. o Ερμης και ο KAT θα ηταν ενδιαφερον εγχειρημα/project για αναπτυξη emulator για αυτους ....

Βεβαια ειναι στην ευχερια των moderators, ποτε και με ποιο τροπο αυτονομουνε μια-δυο απαντησεις και τις μετατρεπουν σε τοπικ (αν και θα ηθελα να παραμεινουνε ενταγμενες στο αρχικο τοπικ ) αλλα τουλαχιστον επρεπε να προστεθει ο πραγματικος threadstarter ο AARDVARK

AARDVARK είπε:
Τεστ: ΚΑΤ Ενας Ελληνικος computer.

Σας προκαλω να βρειτε πληροφοριες-στοιχεια στο νετ για αυτον τον υπολογιστη.

Αντε ντε εδω σας θελω ιντερνετομαστορια. :D
.

στον οποιο ως απαντηση απευθυνονται τα 2 replies/απαντησεις.

[Εγινε συγχωνευση]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φιλε Νεμο ,μπορει να το εκανα λιγο αγαρμπα αλλα θεωρησα οτι επρεπε αυτο το ποστ να αυτονομηθει μιας και ειναι πολυ ενδιαφερον και καποιοι δεν γνωριζαν καν την υπαρξη του KAT...

Thanx for the info btw!
 
Υπάρχει 2σέλιδο αφιέρωμα και σε κάποιο τεύχος Pixel του 1987 εάν θυμάμαι.

Πολύ μεγαλεπίβολο και φιλόδοξο σχέδιο.
 
Ο πρώτος υπολογιστής της Gigatronics, δεν είχε τον Z80 και disk drives 8"?
 
Παντως αμα καποιος γνωριζει το χρηστη fiskilis απο το freestuff που ποσταρε οτι εργαζοταν στη συνερμολογηση της Gigatronics και μπορει να του ζητησει να μας πει 2 κουβεντες θα ηταν εξαιτερικη φαση...
 
Wally είπε:
Παντως αμα καποιος γνωριζει το χρηστη fiskilis απο το freestuff που ποσταρε οτι εργαζοταν στη συνερμολογηση της Gigatronics και μπορει να του ζητησει να μας πει 2 κουβεντες θα ηταν εξαιτερικη φαση...
:eek:τα μεγαλα πνευματα συναντιωνται ....:eek:

του εχω ηδη (πριν την εκκλησση του Wally) στειλει μυνημα και απαντησε αμεσως με π.μ. πολυ ευγενικα ,αναφερει δε οτι εχει και φωτογραφικο υλικο etc,αλλα σταματαω εδω θα ειναι σωστοτερο να τα γραψει ο ιδιος .... ελπιζω ...
 
Aφιερωμα εχει στο τευχος Νο42 που εχει για μελλοντικο σκαναρισμα ο Ακμακας.

Μπραβο Νεμο για τις ενδιαφερουσες πληροφοριες δεν το περιμενα .

Τωρα σας προκαλω να βρεθει εστω και ενας πρωην κατοχος του ΚΑΤ. :D

[edit] imageshack dead pic [Edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΝΕΜΟ για αλλη μια φορα ευχαριστουμε πολυ :worship:
 
Το ΚΑΤ πάντως μπορείτε να το δείτε και στον αντίστοιχο σταθμο του ΗΣΑΠ :D :D:D:D:D:D
 
με την αδεια να τα μεταφερεις ....

καπου πρεπει να εχω και καποιες φωτογραφιες του εργαστηριου οπου φτιαχναμε τα μεταλικα πλαισια και συναρμολογουσαμε καποια στοιχεια

η κατασκευη των μεταλλικων μερων γινονταν σε ενα εργαστηριο μεταλοκατασκευων στην Αγια Σοφια Πειραια στο εργαστηριο του Μανωλη Κοφινα

Η Εδρα της Γιγατρονικς αν θυμαμαι καλα ηταν στην παραλιακη κοντα στην Θησεως στις Τζιτζιφιες

ηταν ενας υπολογιστης που ετρεχε και τα δυο λειτουργικα τοτε win και mac που ακομα ηταν στις αρχες τους

σχετικο αφιερωμα ειχε κανει το τοτε εθνος η εφημεριδα που ελεγε οτι και ο Παπανδρεου το ειχε στο γραφειο του

εαν και εφοσον βρω τις φωτογραφιες πριν απο 23 χρονια θα κανω reg και θα τις βαλω
......
 
Ειμαστε εν αναμονη λοιπον...
 
old τοπικ raider=εμπρος καλο μου φτυαρακι mode on

Just for the record...,

κανοντας αναζητηση στο αρχειο παλιων τευχων του Computers για ολους

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

38_.jpg.699ab50d92b9900b41642d1facfea0ac.jpg

ΤΕΥΧΟΣ No 38 / Ιούλιος-Αύγουστος-1986

ΤΗΛΕ-ΓΡΑΦΟΣ : ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ TELETEXT

.....

ΜΟΝΙΜΕΣ ΣΤΗΛΕΣ

70 SOFTWARE REVIEW

Foundation της Gigatronics.

......

ΘΕΜΑΤΑ

94 ΤΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΤΩΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ

.......

ΑΦΙΕΡΩΜΑ

62 GIGATRONICS

Πετώντας με τα φτερά του Ερμή.

.......

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

εκτος απο το γνωστο No 10 / Ιανουάριος-1984

απ οπου και το screencap στο πρωτο post

10_.jpg.e9c70ff2743bbaee39c52791801b916d.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολυ καλη σουμα φιλε Nemo. Μακαρι να βρουμε κατι σκαναρισμενο...

ΒΤW επανεκινησα τις προσπαθειες για το θεμα Gigatronics (κανοντας χρηση του πολυ χρησιμου hint σου).
 
Τιποτα απλα μια αναφορα που επεσα πανω

" Οταν ξεκίνησα τον εργασιακό μου βίο ως προγραμματιστής (1989), ήμουν σε μια εταιρία που έφτιαχνε λογισμικό για λογιστικά/εμπορικά, το τότε ERP. Είχαν ήδη κατασκευασμένο στους Gigatronics, για όσους θυμούνται τους υπολογιστές αυτούς, το είχαν κάνει και για το DOS, και προσλήφθηκα να το κάνω σε Unix (SCO Unix σε 286/386 με 1ΜΒ RAM!!!!) για multiuser."
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ ενδιαφέρον!!
 
Nemo στο πρωτο σου hint δυστυχως δεν ειχα απαντηση.

Εστειλα μηνυμα με τον κυριο στο τελευταιο hint σου και ελπιζω σε θετικα αποτελεσματα.
 
Nemo είπε:
Τιποτα απλα μια αναφορα που επεσα πανω
Hταν δική μου αναφορά απο το ADSLGR.COM

Eίχα προσληφθεί ως προγραμματιστής στην εταιρία Στέφανος Βαβουρας ΟΕ. Εγώ δούλευα σε Xenix εκείνης της εποχής και γλώσσα C. Η εταιρία είχε ήδη εγκαταστάσεις αρκετές με Gigatronics, αλλα εκείνη την εποχή ήταν η αρχή του τέλους, ή μάλλον καλύτερα πιο προς το τέλος απο την αρχή του τέλους. Ηταν σαν αντιπροσωπεία Βορείου Ελλάδας.

Για εφαρμογές εμπορικολογιστικές είχε ένα πολύ έξυπνο σύστημα. Εγώ δεν δούλεψα στα Gigatronics αλλά μου είχε ανατεθεί να κάνω ένα ανάλογο σύστημα στο Xenix. Το σύστημα για εμπορικολογιστικές εφαρμογές στηριζόταν στην γλώσσα Basic. Eίχε διάφορα αρχεία, και σε κάθε αρχείο το πρώτο τμήμα (header) είχε ουσιαστικά κώδικα (Basic) και φόρμες. Βασικά σχεδίαζες την φόρμα, και έβαζες με κώδικα validation & integrity rules σε κάθε πεδίο ή ότι άλλη λειτουργία ήθελες (πχ lookup). Μάλιστα είχε πολλές περιπτώσεις αυτογραφούμενου κώδικα, δηλαδή έγραφες κώδικα που δημιουργούσε δυναμικά την στιγμη της εκτέλεσης τις εντολές που θα τρέχανε, κάτι που είναι εύκολο να γίνει σε interpreted γλώσσες, όπως κάνουν κατα κόρον οι LISP.

Βέβαια το πρόβλημα ήταν ότι ήδη εν έτη 1989 δεν είχαν προχωρήσει στις συγκεκριμένες μηχανές σε νεώτερα μηχανήματα. Ακόμα δούλευαν με τον 6502. με 64Κ - basic έμενε κάπου 48Κ για τον κάθε χρήστη (σελιδοποίηση για κάθε χρήστη). Δίσκοι και άλλα πλέον δεν ακολουθούσαν την εποχή. Το λογισμικό ήταν πολύ δεμένο στον 6502 πράγμα που έκανε δύσκολη την μεταφορά σε νεώτερους αλλά ασύμβατους επξεργαστές (πχ intel 80286 ή motorola 68000). Για την ακρίβεια είχε γίνει κάποια κίνηση να πάνε σε 68000, αλλά εγώ δούλεψα στην εταιρία σχεδόν ένα χρόνο μόνο (μετά πήγα στρατό) οπότε δεν ξέρω τι κάνανε μετά. Απο ότι θυμάμαι τα προβλήματα / παραπονα απο πελάτες (πχ AS Company, που μάλιστα τον είχανε βαφτίσει τον υπολογιστή τους Προκόπη, γιατί είδαν προκοπή με αυτόν) ήταν ότι δεν πήγενε πιο γρήγορα, η μνήμη πλέον για πιο πολύπλοκα πράγματα δεν έφτανε, και η δυσκολία αναβάθμισης, καινούργιο hardware (δίσκοι, μνήμες) δεν έπαιζαν εύκολα.

Αυτά όσα θυμάμαι, γιατί όπως σας είπα, αν και η εταιρία υποστήριζε τα Gigatronics (όσα μείνανε μέχρι τότε) δεν φαινόταν φως στον ορίζοντα, και εγώ ασχολήθηκα με ένα έργο μεταφοράς σε Xenix καθώς και σε βοήθεια των άλλων προγραμματιστών για την μεταφορά του σε DOS.
 
Nα σαι καλα φιλτατε anon για την ανταποκριση σου!
 
Πίσω
Μπλουζα