Gigatronics (KAT computer)

H ΙSA ηταν ο προγονος της PCI, που πλεον σημερα εχει γινει PCI express.O KAT μπορει να παρει οποιαδηποτε καρτα ISA αρκει να ειναι 8 bit δηλ. καρτα για επεκταση μνημης,καρτα για αναβαθμιση του επεξεργαστη,καρτα ηχου,VGA,fax-modem,ethernet και καρτα για σκληρο δισκο (που υπαρχει σημερα και ειναι free project το XT-IDE ).
 
Μπράβο angel_grip για την ανάσταση του μηχανήματος, και γενικά συγχαρητήρια σε όλους όσους ασχολήθηκαν με αυτό. Είναι σίγουρα κάτι που δεν περνάει απαρατήρητο!

Μου θυμίσατε πολλά. Μπράβο και πάλι!
 
Μπράβο!! :)

Υ.Γ.

Υπάρχει διαθέσιμο το (image) αρχείο του PC BIOS του KAT;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Από τα ποιο ενδιαφέροντα θέματα που έχω διαβάσει στο φόρουμ, το "μπράβο" είναι πολύ λίγο.

RESPECT!
 
Eυχαριστω πολυ xdir και CountRaven!Να πω εδω οτι εχω επικοινωνησει με την διαχειριστικη ομαδα του retromaniax και οταν εχω νεοτερα σχετικα με την διαθεση της ROM του ΚΑΤ θα ενημερωσω αμεσα!
 
Γρηγορη εχω επικοινωνησει με τον κ Γεωργοπαπαδακο. Οτι νεο εχω θα ενημερωνω
 
Χαχαχα...εμενα δεν εχεις λογο να με ευχαριστησεις. :)

Πρεπει να ευχαριστησουμε ολοι τον κ Γεωργοπαπαδακο για τη βοηθεια που μας προσφερει και την σημερινη αμεση απαντηση του στο ερωτημα που του εκανα. Εχω πλεον στοιχεια στα χερια μου και το προχωραω.
 
Τίποτα το πολύ συνταρακτικό ( είχα πέσει πάνω του πριν καιρό, απλά είχα μια φλασιά και το θυμήθηκα χτες και... )

gigakithira.jpg

Απλά στα credits με τις ευχαριστίες του Ντοκυμανταίρ/εκπομπής

"Το Μηχάνημα Των Αντικυθήρων & Τα Ρομπότ Της Αρχαιότητας "

βλέπουμε αναμεσα στα αλλα βλέπουμε να αναφέρεται και το όνομα της ΓΙΓΑΤΡΟΝΙΚΣ Α. Ε.

 




Πέρα από την αναφορά και ως <<συνάντηση>> του Μηχανισμού των Αντικυθήρων και της ΓΙΓΑΤΡΟΝΙΚΣ Α. Ε. έχει ένα σημειολογικό ενδιαφέρον .

(ημερομηνία προβολής σύμφωνα με το youtube link Παρασκευή, 1 Ιανουαρίου 1988)

[edit] Επειδή το βίντεο αφορά ολόκληρη εκπομπή της ΕΡΤ παρακολουθήστε το από το κανάλι του χρήστη [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Eνδιαφερον βιντεο και-μπορούμε να πούμε-και σχετικό με το thread!Eυχαριστουμε Nemo!
 
Nemo είπε:
[edit] Επειδή το βίντεο αφορά ολόκληρη εκπομπή της ΕΡΤ παρακολουθήστε το από το κανάλι του χρήστη [edit]
ορίστε και το link κατευθειαν απο το Ψηφιακό Αρχείο - ΕΡΤ λογους ωστε να μην δημιουργουνται προβληματα νομιμοτητας ....

http://www.ert-archives.gr/V3/public/main/page-assetview.aspx?tid=6930&autostart=0

angel_grig είπε:
και-μπορούμε να πούμε-και σχετικό με το thread!
Δεν ηταν απολυτα σχετικο με τον πυρηνα του θεματος του thread, ειναι καπου στις παρυφες και αν.... (γιαυτο και δεν το ανεφερα οταν το βρηκα) .

Ισως αν ειχε(το ντοκυμαντερ) καποια ευθεια αναφορα ή εστω ενα computerised animation e.t.c. (οπως ηλπιζα οταν επεσα πανω του ) αλλα δεν ....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
εχω μείνει με το στόμα ανοιχτό..... ειναι πραγματικά μοναδικό αυτο που κατάφερε η κοινότητα και κυρίως ο angel_grig... δεν εχω λόγια :eek:

θα ήθελα μια κόπια της ρομ του κατ αν είναι εύκολο!
 
qbrain είπε:
εχω μείνει με το στόμα ανοιχτό..... ειναι πραγματικά μοναδικό αυτο που κατάφερε η κοινότητα και κυρίως ο angel_grig... δεν εχω λόγια :eek:
θα ήθελα μια κόπια της ρομ του κατ αν είναι εύκολο!
Nα'σαι καλα qbrain!Δυστυχως,αν και θα ηθελα πολυ να βαλω την rom ,δεν μπορω αν δεν παρουμε αδεια,πραγμα με το οποιο ασχολειται το admin team του retromaniax.Ας ελπισουμε συντομα να ειναι διαθεσιμη.Πιστευω συντομα να σας παρουσιασω περισσοτερα αφου (ελπιζω) να εχω περισσοτερο χρονο.
 
Aκριβως οτι ειπε ο Γρηγορης. Ειναι πολυπλοκο διοτι ειναι δυσκολο να εντοπιστει ποιος ειναι ο νομιμος κατοχος του copyright...

Δεν εγκαταλειπουμε τον αγωνα :)
 
Ειχα διαβασει ολη την πορεια της προσπαθειας αλλα τωρα ηρθε και η ωρα να

δωσω κι εγω με την σειρα μου τα συγχαρητηρια σε ολους τους εμπλεκομενους!

Καταπληκτικη δουλεια για ενα κομματι που ουτε που γνωριζα την υπαρξη του.

Θυμαμαι καποιος να μου λεει πριν πολλα χρονια οτι ηξερε πως υπηρχε ελληνικο

pc, αλλα δεν ειχαμε καμια αλλη πληροφορια και σιγα σιγα εκεινη η συζητηση εγινε

αναμνηση και μετα θρυλος.

Επομενως πηρατε εναν θρυλο και του δωσατε σαρκα και οστα.

Μπραβο και παλι!!
 
Σημαντική δουλειά παιδιά, κυνηγήστε το!!! :D
 
Eυχαριστω πολυ DoctorGalifrean και Fotis_kfor!Η αληθεια ειναι οτι χωρις το retromaniax δεν θα ειχαμε βρει αυτο το μοναδικο κομματι,αφου μεσω του forum ο Κος Γεωργοπαπαδακος επικοινωνησε μαζι μας και μας το παραχωρησε προσωρινα!
 
giga14 9b.jpg

"Social Europe - Supplement

The software industry

 


(οσων αφορα το ελληνικο κομματι ειναι οπως γραφει συνοψη ενος απολογισμου του Καθηγητη Μ.Νικολικακου για το


 


Ινστιτούτο. Μελέτης της Ελληνικής Οικονομίας (ΙΜΕΟ) )

To σχετικο pdf βρισκεται εδω

giga14 9.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Που τα ξετρυπώνεις ρε θηρίο Nemo;
 
Πίσω
Μπλουζα