gog.com - Good Old Games

Gryzor

Human RetroDatabase
Joined
8 Ιαν 2006
Μηνύματα
2.759
Αντιδράσεις
69
Μόλις μου ήρθε ο κωδικός beta για το gog.com. Το συγκεκριμένο σάιτ παρέχει παλιούς τίτλους παιχνιδιών σε αρκετά χαμηλές τιμές (π.χ. Fallout/2/tactics: $6/?4 έκαστο), χωρίς DRM και λοιπές χαζομάρες, και τρέχουν σε XP/Vista. Καλή προσπάθεια νομίζω, που θα κριθεί από την ποικιλία τίτλων...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλο φαινεται (μολις πηρα και γω το κωδικο μου :) )

Ελπιζω να πλουτίσει η λιστα του γιατι ειναι λιγα τα παιχνιδια
 
Εγώ δεν πήρα ακόμα κωδικό. :cry: :cry: :cry: :cry:

Φαίνεται πάντως πολύ καλό. Αναρωτιέμαι εάν θα βάλει τα System Shock, και τα Deus EX. (Αν και τα έχω θα τα αγοράσω, να τα δώσω δώρο).
 
Σιγα σιγα οι PC developers/producers κτλ καταλαβαινουν οτι το DRM επληξε ανεπανορθωτα το PC gaming.

To εν λογω site καθως και οι δηλωσεις του CEO ειναι ενδεικτικες...
 
τι είναι το DRM ρε παιδιά?
 
Ο CEO τι ειναι; :D
 
ευχαριστώ Μάνο... και εμένα ακόμα δεν μου έχει έρθει password.. ίδωμεν
 
Πω πω.... Και δεν έχω πιεί καφέ ακόμα... :D
 
Πριν λιγο μου εστάλη το password. Ομολογώ ότι είναι καταπληκτικό σαν ιδέα. Και τα παιχνίδια έχουν κόστος απίστευτα χαμηλό.
 
μου ήρθε και εμένα ο κωδικός αλλά που των βάζουμε για να γραφτούμε ρε παιδιά??
 
Μαζι με τον κωδικο στο e-mail εχει και ενα link. Πατα το και εκει θα βαλεις τον κωδικο :)
 
μου έχει έρθει αυτό το mail...

Hi! Take part in the GOG.com Early Access Beta

Thank you for your interest in GOG.com, the home of DRM-free classic PC games.

Below you'll find an access key which will allow you to enter the Early Access Beta and check out the games and the features of GOG.com

με έντονα έχω αυτά που είναι λινκ αλλά όποιο και να πατήσω με πάει στην αρχική σελίδα που ζητάει το email...

Your Beta access key:ταδε

To enter the beta site just go to http://www.gog.com/en/beta, enter your e-mail address and the access key you've just received from us. Once you've used your code to enter the site, be sure to create an account -- you'll need that to buy games.

Enjoy your journey to the past and remember to leave some nice feedback! There's a feedback link at the bottom of every page.

edit: ok έφτιαξε το ρημάδι....ευχαριστώ kambia
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Great find! Κατεβαίνει το Shogo! :headbangdude:
 
Lithtech1 + single pass multi-texturing(99% σιγουρος) + απο τα πρωτα bump-mapped games...παιχνιδαρα αν και μου κολλαγε με τις διπλες Voodoo2
 
Wally είπε:
Lithtech1 + single pass multi-texturing(99% σιγουρος) + απο τα πρωτα bump-mapped games
Όποιος κατάλαβε τι λέει ο Wally εδώ, ας εξηγήσει και σε μας τους υπόλοιπους. :D :D:D
 
Λοιπόν...single pass multi-texturing: αυτό σημαίνει ότι παραπάνω από μία υφές (textures) συνδυάζονται μεταξύ τους σε ένα πέρασμα της rendering engine. Για παράδειγμα ένα τρισδιάστατο αντικείμενο έχει την υφή μετάλλου (που μπορεί να είναι μια φωτογραφία μεταλικής επιφάνειας), από πάνω βρώμα (άλλη φωτογραφία) και από πάνω τον φωτισμό του με light map (μια εικόνα που "λέει" πια σημεία φωτίζονται και ποια σκίαζονται πάνω στο αντικείμενο).

Με Single pass όλα αυτά συνδιάζονται σε ένα πέρασμα το renderer. Αν δεν υπάρχει η δυνατότητα αυτή το αντικειμενο πρέπει να "ρενταριστεί" τρεις φορές και μετά οι τρεις είκονες που δημιουργούνται να συνδιαστούν μεταξύ τους. Αυτό όπως καταλαβαίνεις το κάνει αργότερο.

Bump Mapping: Αυτό είναι μία υφή που δίνει στο αντικείμενο την αίσθηση ότι είναι σκαλιστό (έχει ανωμαλίες στην επιφάνεια του). Είναι μια εικόνα σε κλίμακα του γκρι που "τυλίγει" το αντικείμενο. Όπου έχει μαύρο φαίνεται βαθούλωμα και όπου άσπρο εξόγκωμα.

Ελπίζω να σε κατατόπισα.
 
Μπραβο Leon ,προσλαμβανεσαι για "επισημος μεταφραστης του Wally" προτεινω να αντικατασταθει το "retronoob" με το παραπανω. :D
 
Πίσω
Μπλουζα