gog.com - Good Old Games

Παντα θα υπάρχει ποσοστό πειρατείας, ακόμα και αν τα παιχνίδια ειναι super και κοστίζουν 1?.

Το θέμα είναι οτι αν τώρα λογίκευτουν οι κατασκευαστες και γίνουν περισσότερες nonDRM προσπάθειες τύπου GOG, θα πέσει λίγο το ποσοστό πειρατείας αλλα θα πολαπλασιαστούν οι πωλήσεις. Αρα ipso facto αυξηση των κερδών, ειδικά απο την στιγμή που δέν θα χρειαστεί να πληρώσουν DRM.
 
Σε τίτλους 5ετίας και βάλε σίγουρα θα αλλάξει το status και θα υπάρχουν περισσότερες DRM free εκδόσεις. Εδώ το Dirt που είναι και σχετικά νέο, μετά από ένα χρόνο σε επίσημο patch βγήκε το secureRom και νομίζω ότι δεν χρειαζόταν καν το δισκάκι μέσα (θα το ξαναδω).

Όταν όμως είναι φρέσκο το παιχνίδι κάνουν ότι μπορούν να καθυστερήσουν τις αντιγραφές.
 
Shock είπε:
Σε τίτλους 5ετίας και βάλε σίγουρα θα αλλάξει το status και θα υπάρχουν περισσότερες DRM free εκδόσεις. Εδώ το Dirt που είναι και σχετικά νέο, μετά από ένα χρόνο σε επίσημο patch βγήκε το secureRom και νομίζω ότι δεν χρειαζόταν καν το δισκάκι μέσα (θα το ξαναδω).Όταν όμως είναι φρέσκο το παιχνίδι κάνουν ότι μπορούν να καθυστερήσουν τις αντιγραφές.
Βλέπεις να τα καταφέρνουν? Γιατι τα cracks βγαίνουν με το release συνήθως.
 
Όχι, θα δείξει τώρα με το online.
 
Εγώ κι ο Uninvited τσιμπήσαμε από το GOG τον επικό τίτλο Outcast, κατά την ταπεινή μου άποψη το κορυφαίο arcade adventure όλων των εποχών, για το αστρονομικό ποσό των... έξι δολαρίων. Δεδομένου ότι πρόκειται για το μεγαλύτερο σε διάρκεια παιχνίδι που έχω παίξει ποτέ, με εξαιρετικά βαθύ σενάριο και γιγαντιαίους κόσμους, νομίζω πως αξίζει τον κόπο. Αν δεν το έχετε παίξει ποτέ κάντε το ανεπιφύλακτα, σας το λέω εγώ που συνήθως σιχαίνομαι το action και δεν μπορώ να ξεχωρίσω ένα lightsabre από ένα σκουπόξυλο.

 
Ναι, το Outcast προκάλεσε τρελλό buzz με την κυκλοφορία του στο GOG.com, ενώ ήταν και ένα από τα most wanted παιχνίδια στο site εδώ και καιρό.

Προσωπικά πάντως σαν περισσότερο strateg-ας παρά adventurer θα προτιμήσω τα Master of Orion 1+2 που βγήκανε ταυτόχρονα και κοστολογούνται το ίδιο. Αν και πρέπει να βάλω και το Outcast στο wishlist, μόνο καλά λόγια ακούω!

Φυσικά είναι πολύ μεγάλη είδηση ότι συνάψανε συμφωνία με την Atari. Ήδη είναι στην σειρά για release το Master of Magic και το Blood+expansions και ποιός ξέρει και τι άλλο. Ειδικά αν τα βγάλουν όλα στα $5.99, μιλάμε για πώρωση. Το site γίνεται όλο και πιό γοητευτικό. :flower:

Έκανα και απογραφή: έχω δώσει συνολικά $65 (ούτε όσο έχει ένα νέο PS3/360 game) και έχω αποκτήσει 17 "τρανταχτά" παιχνίδια. /me am happy. :cool:
 
Αλκη οτι και να πεις καποιος για το Outcast ειναι λιγo! Καλη φαση που βγηκε στο Gog.

H εκδοση στο GoG ειναι πληρως patched? Τρεχει σε Xp,7? Αυξηθηκε καθολου η max αναλυση?
 
Το χτυπήσαμε μολις το χρονόμετρο μηδένισε :D
 
Wally είπε:
H εκδοση στο GoG ειναι πληρως patched? Τρεχει σε Xp,7? Αυξηθηκε καθολου η max αναλυση?
Δεν το έχω εγκαταστήσει ακόμα, θα σας πω. Θεωρητικά το GoG φροντίζει να τρέχουν σε σύγχρονα λειτουργικά. Εγώ αυτό που φοβάμαι πολύ είναι ότι το παιχνίδι είχε ένα απίστευτο bug στα XP (το είχα τελειώσει σε Win98 ) που ανακάλυπτες αρκετά αργότερα, όταν πήγαινες να καβαλήσεις ένα Twon-ha αυτό δεν κάλπαζε με τίποτα, έμενε στη θέση του.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παίζει μια χαρά σε Quad core με nvidia 8600GT. Τα γραφικά είναι τα ...γραφικά του 1999.
 
Wally είπε:
H εκδοση στο GoG ειναι πληρως patched? Τρεχει σε Xp,7? Αυξηθηκε καθολου η max αναλυση?
Η GoG πάντα βάζει τα latest official patches που υπάρχουν για κάθε release. Η επίσημη συμβατότητα είναι XP/Vista 32/64, αλλά σύμφωνα με αυτό το thread κάμποσοι αναφέρουν ότι τρέχει χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα και σε 7ρια. Η ανάλυση δεν αυξήθηκε.

alkis21 είπε:
Εγώ αυτό που φοβάμαι πολύ είναι ότι το παιχνίδι είχε ένα απίστευτο bug στα XP (το είχα τελειώσει σε Win98 ) που ανακάλυπτες αρκετά αργότερα, όταν πήγαινες να καβαλήσεις ένα Twon-ha αυτό δεν κάλπαζε με τίποτα, έμενε στη θέση του.
Υπάρχει ένα unofficial patch εδώ που υποτίθεται διορθώνει αυτό το πρόβλημα. Δεν ξέρω αν το έχουν συμπεριλάβει στο release, αλλά έχε το υπόψη σου.
 
Τελικά οι γιατροί είναι γεμάτοι χρήσιμες πληροφορίες όταν απεργούν. :)
 
Εργάστηκα κανονικότατα σήμερα. Όπως και πρακτικά όλο το νοσοκομείο από όσο γνωρίζω. :)
 
Αν και τα έχω προτότυπα, σκέφτομαι να τα αγοράσω. :)
 
Kambia είπε:
Για όποιον ενδιαφέρεται υπάρχει το Gabriel Knight Sins of the fathers με 5,99$ Όποιος δε έχει παίξει αυτό το adventure είναι ευκαιρία :)
Ένα πολύ καλό promotion για αυτό το Σαββατοκύριακο. Όλα τα Gabriel Knight games για μόλις $12.57 (30% έκπτωση). Must buy για adventurers, αλλά και εγώ που δεν είμαι αποφάσισα να τα τιμήσω... :)

ΥΓ: κάποιος να βγάλει από τα tags το toca/cmr2005, τα παιχνίδια αυτά δεν υπάρχουν πλέον στο GOG εδώ και πάρα πολύ καιρό.
 
Το EuroGamer* εφτιαξε υπηρεσια (ηλεκτρονικο μαγαζι) που ψωνιζεις (κατεβαζεις) παλια παιχνιδια απο διαφορες πλαρφορμες

GetGames

*Tουλαχιστον αυτο λεει το About Us

Get Games is the digital download service from the team that created Eurogamer.
The offering is simple - an excellent range of quality new releases, indie games, classic titles and free-to-play games at the best possible prices.

We're working with developers and publishers across the world to bring their content to consumers. If you'd like to make your games available via Get Games, please get in touch.

The service is designed to be as simple as possible, but if you have any problems please visit our Help! section.
 
έτη φωτός μπροστά το GOG, πρόσφατα αγόρασα από "ανταγωνηστικό" site και πολύ απλά το παιχνίδι ΔΕΝ παίζει έτσι όπως πρέπει (το motoracer είναι και παραπονιέται ότι τα 896ΜΒ της 260GTX μου δεν είναι αρκετά για D3D 640x486/16bit....)
 
Dear GOG users,
We have recently had to give serious thought to whether we could really keep GOG.com the way it is. We've debated on it for quite some time and, unfortunately, we've decided that GOG.com simply cannot remain in its current form.

We're very grateful for all support we've received from all of you in the past two years. Working on GOG.com was a great adventure for all of us and an unforgettable journey to the past, through the long and wonderful history of PC gaming.

This doesn't mean the idea behind GOG.com is gone forever. We're closing down the service and putting this era behind us as new challenges await.

On a technical note, this week we'll put in place a solution to allow everyone to re-download their games. Stay tuned to this page and follow us

on Twitter and Facebook for updates.

All the best,

GOG.com Team
http://www.gog.com/
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και εκει που πηγα να αγορασω παιχνιδακια, ξαφνικα εκλεισε! Γνωριζει καποιος ακριβως τι στο καλο εγινε;
 
Πίσω
Μπλουζα