gog.com - Good Old Games

Leon είπε:
Λοιπόν...single pass multi-texturing: αυτό σημαίνει ότι παραπάνω από μία υφές (textures) συνδυάζονται μεταξύ τους σε ένα πέρασμα της rendering engine. Για παράδειγμα ένα τρισδιάστατο αντικείμενο έχει την υφή μετάλλου (που μπορεί να είναι μια φωτογραφία μεταλικής επιφάνειας), από πάνω βρώμα (άλλη φωτογραφία) και από πάνω τον φωτισμό του με light map (μια εικόνα που "λέει" πια σημεία φωτίζονται και ποια σκίαζονται πάνω στο αντικείμενο).
Με Single pass όλα αυτά συνδιάζονται σε ένα πέρασμα το renderer. Αν δεν υπάρχει η δυνατότητα αυτή το αντικειμενο πρέπει να "ρενταριστεί" τρεις φορές και μετά οι τρεις είκονες που δημιουργούνται να συνδιαστούν μεταξύ τους. Αυτό όπως καταλαβαίνεις το κάνει αργότερο.

Bump Mapping: Αυτό είναι μία υφή που δίνει στο αντικείμενο την αίσθηση ότι είναι σκαλιστό (έχει ανωμαλίες στην επιφάνεια του). Είναι μια εικόνα σε κλίμακα του γκρι που "τυλίγει" το αντικείμενο. Όπου έχει μαύρο φαίνεται βαθούλωμα και όπου άσπρο εξόγκωμα.

Ελπίζω να σε κατατόπισα.
Ε; :help: :help: :help:
 
Δωρεάν παιχνίδια στο GOG.com - ΒASS, LotT, TeenAgent

Το GoodOldGames δίνει δωρεάν τα Beneath a Steel Sky, Lure of the Temptress και Teenagent.

Θα μου πείτε, έτσι κι αλλιώς αυτά δωρεάν είναι. Ναι, είναι, αλλά είναι ωραίο το να τα κατεβάζεις σε ένα πακετάκι έτοιμο να τρέξει με το συμπεριλαμβανόμενο ScummVM :)
 
...και μόλις το διέπραξα. :)

Παρακολουθούσα την πορεία του GOG.com από το ξεκίνημα του και όλο έλεγα να αγοράσω κάτι. Αλλά μέχρι σήμερα δεν το είχα κάνει.

Ωστόσο με το που άνοιξα σήμερα την σελίδα τους και είδα την προσφορά αυτού του Σαββατοκύριακου, απλά ήταν αδύνατο να αντισταθώ πλέον! :flower:

Δείτε:

Μόνο για αυτό το Σαββατοκύριακο δίνει τα Heroes of Might and Magic 1, 2 και 3 μαζί με όλα τους τα expansions καθώς και το Might and Magic 6-pack (όλα τα M&M από I-VI) με έκπτωση 50% και τελικό κόστος $19.96 (14 ευρώ!)

Clicky on the piccy.



Επιπλέον bonus μπορείτε να θεωρήσετε ότι όλοι οι registered users μπορούν να κατεβάσουν δωρεάν μέχρι τις 24/12 τα Tex Murphy 1+2 όπως ήδη μας ενημέρωσε και ο Aardvark εδώ.

Θυμίζω ότι το GOG.com δίνει τα παιχνίδια που αγοράζετε χωρίς κανένα απολύτως DRM, αντίθετα με όλα τα υπόλοιπα download services. Δηλαδή μπορείτε να τα κατεβάσετε όσες φορές θέλετε και να τα εγκαταστήσετε σε όσους υπολογιστές θέλετε χωρίς κανένα πρόβλημα. Άλλος ένας λόγος να τους προτιμήσουμε... :)

Αν ασχολείστε με strategy και RPG, σίγουρα γνωρίζετε για τι διαμάντια πρόκειται και πόσες ώρες gameplay (hint: εκατοντάδες...) περιέχει το συγκεκριμένο πακέτο. Εγώ τα είχα λιώσει παλιότερα και ειδικά με το HoMM 2 "έγραψα" άπειρες ώρες, ενώ και το M&M VI μου "έφαγε" σχεδόν ένα ολόκληρο καλοκαίρι. Μου άρεσαν τόσο που είχα αγοράσει αργότερα original το HoMM 3 και το M&M VII. Ήρθε λοιπόν η ώρα να εξιλεωθώ που είχα τα υπόλοιπα πειρατικά. #)

Η ειρωνεία της τύχης είναι ότι το HoMM 3 το είχα πάρει original αλλά μου κλέψανε το cd και έχει απομείνει το κουτί του άδειο. :(

Ήδη η ADSL κατεβάζει το HoMM 2 και ανυπομονώ να ακούσω ξανά την υπέροχη όπερα που είχε να παίζει στο background. Και βέβαια μπορεί αργότερα να "ψωνίσω" ξανά τίποτα. Κάτι Fallout και Realms of Arkania δεν βλέπω να τα αφήνω για πολύ ήσυχα... :wub:

Αλήθεια, κανείς από εσάς που γράψατε παλιότερα ότι είχατε accounts (Kambia? Rygar? Iaspis? Gryzor? Amigos?) έχει φτιάξει καμμιά καλή συλλογή από games; Ή έχει να μας πει εντυπώσεις παλιού χρήστη;
 
εγώ έχω λογασριασμό από όταν ήταν ακόμα alpha/beta το site... μια χαρά είναι, ΟΛΑ παίζουν χωρίς καμοιά ρύθμιση από τον χρήστη και στο 90% των παιχνιδιών υπάρχουν και έξτρας για κατέβασμα (wallpapers, soundtracks, manuals, guides, κτλ)

ως τώρα έχω αγοράσει αυτά (θα έπαιρνα και καμοιά 15αριά άλλα, αλλά τα έχω originals και τα παίζω σε retroPC όπως τους αξίζει με roland lapc-i...)

k-gog.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Που και που αγοράζω απο το GOG κανένα παιχνιδάκι αλλά δεν μπορώ να πω οτι έχω φτιάξει καλή συλλογή απο κεί.

Πάντως οτι βγαίνει free δεν το αφήνω ανεκμετάλλευτο :)

Θυμίζω ότι το GOG.com δίνει τα παιχνίδια που αγοράζετε χωρίς κανένα απολύτως DRM, αντίθετα με όλα τα υπόλοιπα download services. Δηλαδή μπορείτε να τα κατεβάσετε όσες φορές θέλετε και να τα εγκαταστήσετε σε όσους υπολογιστές θέλετε χωρίς κανένα πρόβλημα. Άλλος ένας λόγος να τους προτιμήσουμε...
Αυτό που λες Maddog ειναι απο τα μεγάλα συν του GOG
 
keropi είπε:
ως τώρα έχω αγοράσει αυτά (θα έπαιρνα και καμοιά 15αριά άλλα, αλλά τα έχω originals και τα παίζω σε retroPC όπως τους αξίζει με roland lapc-i...)
Ζηλεύω!Αν και εγώ έχω μία Awe 64 Gold που έχει και αυτή απίστευτη midi μουσική!
 
GM + AWE δεν πάνε μαζί... το software που είναι για AWE γραμμένο έχει πολύ καλή μουσική, αλλά ότι είναι για General Midi είναι προβληματικό...

ΤΡΟΜΕΡΕΣ GM daughterboard κάρτες είναι οι SCB-55 SCD-15 της Roland και οι DB50-XG , DB60-XG της Yamaha που βρίκσονται και εύκολα στο eBay. Βάλε μια στο Wavetable Connector της AWE64gold που έχεις , και ρύθμισε το GM να βγαίνει από εκεί... Θα καταλάβεις αμέσως τη διαφορά και δεν θα χρειάζεται να φορτώνεις το τρισάθλιο TSR της Creative για συμβατότητα GM...
 
Παιδιά για όποιον ενδιαφέρεται, το GOG.com έχει προσφορά ΟΛΑ τα Tex Murphy games για $18.
 
keropi είπε:
εγώ έχω λογασριασμό από όταν ήταν ακόμα alpha/beta το site... μια χαρά είναι, ΟΛΑ παίζουν χωρίς καμοιά ρύθμιση από τον χρήστη και στο 90% των παιχνιδιών υπάρχουν και έξτρας για κατέβασμα (wallpapers, soundtracks, manuals, guides, κτλ)
ως τώρα έχω αγοράσει αυτά (θα έπαιρνα και καμοιά 15αριά άλλα, αλλά τα έχω originals και τα παίζω σε retroPC όπως τους αξίζει με roland lapc-i...)

k-gog.jpg
Βλέπω έχεις και το Expendable. Σου τρέχει οκ; Γιατί εμένα στα 5 δευτερόλεπτα στο μενού μου ρίχνει το frame rate σχεδόν στο 0. :( :eek:

Τους έστειλα δύο μαιλ, αλλά καμία απάντηση... υποθέτω πως φταίει το 64-bit σύστημα μου (Win 7) αλλά, τι compatibility modes δοκίμασα, τι απενεργοποίηση του UAC και του DEP... τίποτα....
 
alkis21 είπε:
Παιδιά για όποιον ενδιαφέρεται, το GOG.com έχει προσφορά ΟΛΑ τα Tex Murphy games για $18.
Τα Tex Murphy 1+2 τα είχα από τα Χριστούγεννα που τα έδιναν δωρεάν. Αλλά πήρα το Overseer και το Pandora Directive για $9.98. Είναι να μην μπεις στο τριπάκι... :)
 
Maddog είπε:
Αλλά πήρα το Overseer και το Pandora Directive για $9.98. Είναι να μην μπεις στο τριπάκι... :)
Ακριβώς! :D Κι εγώ τα χτύπησα και επειδή έπεφτε συνέχεια η γραμμή και ο FF δεν έκανε resume (ηταν από 2GB+ το καθένα), μαλλον λόγω των ρυθμίσεων του GOG, τα κατέβασα μονο μεσω του download manager της Adobe (που υποδεικνύει και το ίδιο το GOG).
 
Maddog είπε:
Τα Tex Murphy 1+2 τα είχα από τα Χριστούγεννα που τα έδιναν δωρεάν. Αλλά πήρα το Overseer και το Pandora Directive για $9.98. Είναι να μην μπεις στο τριπάκι... :)
Πάρε λοιπόν με την πρώτη ευκαιρία και το Under a killing moon για να είσαι κομπλέ! :)
 
Ε ναι ξεχασα, τα πήρα και τα 3 και πλεον εχω όλη τη σειρά. Ειναι να μη μπεις στο τριπάκι :p :p
 
Για όποιον ενδιαφέρεται υπάρχει το Gabriel Knight Sins of the fathers με 5,99$

Όποιος δε έχει παίξει αυτό το adventure είναι ευκαιρία :)

compatible with Windows XP & Windows Vista (32 & 64 bit) ;)
 
Η μεγαλύτερη είδηση εδώ είναι ότι κλείσανε συνεργασία με την Activision και πιστεύω ότι θα δούμε και άλλα διαμάντια της Sierra διαθέσιμα σύντομα.

Δείτε και την πολύ ενδιαφέρουσα συνέντευξη στο Gamepro.

Ειδικά μου άρεσε αυτό:

Of course, we still went the DRM/copy-protection route and ... it was maximum 1-2 weeks and then the game was cracked. Funnily enough, there are still a lot of people in the industry trying this, but this is not the way to go. This is not the experience gamers are after - especially if after purchasing the original game they have a limited number of installations, after which they have to prove they have a legal copy. A good example is the famous Spore case – it's easy enough to read through the user reviews on Amazon.com and see over 3,000 rather unhappy people, who spent their $50 and got tough DRM in exchange, while at the same time the pirated version was DRM-free. If the pirated version is offering a better experience than the legal one - boy, you are in trouble.
Having the experience directly from our Eastern European battlefield, there was no other way for us than to offer a superb experience and convince gamers it's worth going the legal way.
Από τα πιό σωστά και σταράτα λόγια που έχω διαβάσει και πρακτικά αυτό ακριβώς που αισθάνομαι και εγώ. Γι'αυτό και σχεδόν παράτησα το PC gaming τα τελευταία χρόνια. Έχει φτάσει το original να είναι πιό μπελαλίδικο στην χρήση από ότι διασκεδαστικό.
 
Όταν τα έλεγα maddog για την Ubi και τα κελιδώματα της, επεσαν να με φάνε. ειμαι περίεργος να δώ τι θα πούν τώρα μετα απο αυτο.

ΦΥΣΙΚΑ και έχει δίκιο ο τυπος.
 
Mα θελει πτυχια για να το καταλαβει επιτελους καποιος απο τους "μαρκεταδες" ρε παιδια?

Το "τιμιο" non-DRM παιχνιδι (απο αποψη τιμης, ποιοτητας, υποστηριξης) θα φερει πολλαπλασια κερδη απο το αντιστοιχο που θα βασανιζει το κοσμακι με ακομψα κλειδωματα που αντεχουν 2 εβδομαδες και τον σπρωχνουν στο κλεψιτυπο.
 
Saulot δεν πέσαμε να σε φάμε, περιμέναμε να έρθει η Τσικνοπέμπτη :)

Διαβάσαμε μια συνέντευξη κάποιου που έχει στήσει μια επιχείρηση και πουλάει ΠΑΛΙΑ retro θα έλεγα παιχνίδια.

Πιστεύετε ότι θα βρείτε κανέναν gamer να διαφωνεί με την άποψη του?

Διαβάστε όμως και την άλλη πλευρά. Πέτυχα μια συνέντευξη 7 βεταιράνων της βιομηχανίας παιχνιδιών που εκφράζουν τη δική τους άποψη.

Αυτοί δε μιλάνε για παλιά παιχνίδια αλλά για νέους τίτλους. ΚΑΝΕΝΑΣ δεν θέλει DRM αυτό είναι σίγουρο, απλά εμείς με τις πράξεις μας κάνουμε αναγκαία τη χρήση τους.

Ρίξτε μια ματιά και σε αληθινά στατιστικά στοιχεία όχι αυτά που εμείς "ξέρουμε" από τους "φίλους μας" και τον περίγυρο μας. Αυτοί έχουν στοιχεία που εμείς είναι αδύνατον να γνωρίζουμε.

Χωρίς διάθεση για παρεξήγηση.
 
Πίσω
Μπλουζα