Gran Turismo 1&2

Deneb 716

RetroWannaBe
Joined
20 Ιουλ 2009
Μηνύματα
38
Αντιδράσεις
0
Τα θυμάστε καθόλου? Προσωπικά, ακόμα και σήμερα προτιμώ να παίζω τα δυο πρώτα, παρά από τις συνέχειες στο PS2. Τι σας άρεσαν σε αυτά τα παιχνίδια?
 
Εννοείται και τα θυμάμαι!

Τα είχα στο Playstation και τα 2!

Το Gran Turismo με είχε ενθουσιάσει τότε με τον (τότε) ρεαλισμό του, την ποικιλία των μοντέλων (κυρίως των Ιαπωνικών, λογικό είναι) και το απίστευτο intro του [ame=http://www.youtube.com/watch?v=UI4uIayPvXg]Gran Turismo 1 Intro

Εξαιτίας του Gran Turismo ,άρχισα να ασχολούμαι σιγά-σιγά με τον χώρο του αυτοκινήτου :p Ακόμα θυμάμαι το Mitsubishi GTO με τους 917 ίππους ,με το οποίο έβγαζες τους περισσότερους αγώνες στο Gran Turismo 1!

To Gran Turismo 2 είχε περισσότερη ποικιλία αυτοκινήτων , περισσότερες πίστες καλύτερο gameplay!

Στο youtube υπάρχουν όλα τα τραγούδια από το soundtrack του Gran Turismo 1 και 2 ,καθώς και η μουσική που ακουγόταν σε κάθε διαφορετικό γκαράζ στο GT1 (στο simulation mode)
 
Arielis είπε:
Εννοείται και τα θυμάμαι!Τα είχα στο Playstation και τα 2!

Το Gran Turismo με είχε ενθουσιάσει τότε με τον (τότε) ρεαλισμό του, την ποικιλία των μοντέλων (κυρίως των Ιαπωνικών, λογικό είναι) και το απίστευτο intro του

Όντως το GTO ήταν εξαιρετικό, αλλά εγώ προτιμάω (καθώς ακόμα το παίζω) το FTO LM με το logo της Castrol και σε μαύρο χρώμα. :D

Όσο για το GT2, επειδή το ψάχνω, δεν θυμάμαι και πολλά, εκτός φυσικά από το τερατώδες Suzuki Escudo με τα 1000 περίπου άλογα και τις τεράστιες αεροτομές... :D :D
 
ακομα και τωρα τα θεωρω πολυ ρεαλιστικα και ακρως εθιστικα ..συχνα τα παιζω στο ps .ισως ηταν η πρωτη φορα που ενιωσα σαν να οδηγαω κανονικο αυτοκινητο.μεγαλο μου παραπονο που δεν τα εδειχνε απο μεσα..

βεβαια η μεγαλυτερη λατρεια ειναι το gt legends ..................
 
Είναι πράγματι πολύ εθιστικά και τα δύο! Πριν μια εβδομάδα έβαλα για πλάκα το πρώτο GT στο Ps και κόλλησα! Το μόνο κακό ειναι ότι μου φαίνεται λίγο αργό πλέον...
 
apositive είπε:
Είναι πράγματι πολύ εθιστικά και τα δύο! Πριν μια εβδομάδα έβαλα για πλάκα το πρώτο GT στο Ps και κόλλησα! Το μόνο κακό ειναι ότι μου φαίνεται λίγο αργό πλέον...

Πράγματι είναι λίγο αργό, αλλά δεν με εμποδίζει να το έχω τερματίσει 2 φορές στον τελευταίο μήνα και τώρα προσπαθώ να πάρω όλα τα χρυσά στα 2 τελευταία licenses. Και μετά θα ψάξω και για το GT2, γιατί απλά είναι καλύτερο από το αρχικό GT και εξίσου εθιστικό. :D
 
Πραγματικά, το GT ήταν ένα παιχνίδι-σημείο αναφοράς, που "ακούστηκε" πολύ - ακόμα και στο "στρατόπεδο" των αμετανόητων κομπιουτεράδων.

Είχα διαβάσει το review της ιαπωνικής έκδοσης στο Pixel (που εκείνο τον καιρό διένυε την "κονσολίστικη" περίοδό του) και πραγματικά είχα εντυπωσιαστεί πάρα πολύ !!

Είχα έναν φίλο με PS, αλλά πηγαινοερχόταν στο εξωτερικό για σπουδές, και έτσι την πρώτη "οπτική επαφή" του συγκεκριμένου παιχνιδιού σε λειτουργία, την είχα απο κονσολο-εκπομπή σε τηλεοπτικό κανάλι.

Κάποιο καιρό αργότερα είχε γίνει ένας ψιλο-ντόρος ότι "περιμέναμε σύντομα" και την έκδοση του παιχνιδιού σε PC - αν και δεν κυκλοφόρησε τελικά ποτέ (είχε βγεί κάποια στιγμή ένα παιχνίδι με τον παραπλανητικό τίτλο "Grand Touring" -ή κάπως έτσι- ,το οποίο παρουσιάστηκε και στο pc master, και απ' ότι θυμάμαι είχε "αδέξιο" χειρισμό).

Ευτυχώς, η εξομοίωση του PS στο pc προχώρησε αρκετά γρήγορα, και στα τέλη του '90 μπόρεσα επιτέλους να απολαύσω το παιχνίδι αυτό στο pc μου !!

Bέβαια εκείνη την περίοδο είχε ήδη κυκλοφορήσει και το GT2, το οποίο το έπαιξα ακόμα πιό φανατικά, παρ' όλες τις μικροατέλειες που είχε (δεν ησύχασα μέχρι που το τελείωσα - και τις εβδομάδες που ακολούθησαν, είχα σύνδρομο στέρησης !!). Η γκάμα των αυτοκινήτων ήταν πραγματικά τεράστια, και το μόνο ίσως παράπονο ήταν το ότι τα αυτοκίνητα παρέμεναν "ατσαλάκωτα" απο τα τρακαρίσματα ("σταθερό" παράπονο αυτό, σε όλη την σειρά !!)

Σε γενικές γραμμές, ήταν υπέροχα παιχνίδια !! :thumbup:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ολοι οι χρηστες ps1 τα ειχαν. Στο 1 ειχα τι gto 4wd και εκανα κοντρες με το αδερφο μου που επερνε skyline.

Στο 2 ειχα ξεκλειδωσει ΟΛΑ τα κρυμενα αμαξια (μερικα τα βλεπανε φιλοι και δεν ηξεραν τι να κανουν για να τα βρουν). Το μυστικο ειναι με ΠΟΙΟ αμαξι κερδιζεις ενα event, ειδικα αν κερδισεις με "ασχετα" αμαξια. Δοκιμαστε π.χ. με ενα Audi A4 και θα δειτε οτι σας δινει αλλο μπονους αμαξι, απο οτι αν κερδιζατε με rx-7. Το προβλημα ειναι οτι καθε event, εφοσον το κερδισεις, σου δινει ενα μπονους αμαξι, αλλα απο εκει και περα δεν σου δινει διαφορετικο, αν ξανακερδισεις.
 
Το GT2 ήταν τόσο μπροστά από την εποχή του, που αν γίνει σύγκριση με το GT4, αν εξαιρέσεις τα Driving missions και τα endurance races είναι σχεδόν τα ίδια. Επίσης πέρα από την τεράστια γκάμα αυτοκινήτων, γνωρίσαμε και την μυθική Corkscrew στην Laguna Seca, η οποία είναι δυσκολότατη ειδικά όταν προσπαθούσες να την περάσεις με Viper...

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=8P7w_83HSnY]YouTube - Gran Turismo 2 Special License Laguna Seca & Midfield GOLD

Αλλά υπήρχαν και άλλες θαυμάσιες πίστες, όπως η Red Rock, η Grindewald, η Smokey Mountain North (που ήταν γεμάτη από άλματα), αλλά για μένα η κορυφαία εξακολυθεί να είναι η Grand Valley.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=92Gma6pPCAU&feature=related]YouTube - Gran Turismo 2 - World Record [1:25:043] - Grand Valley
 
Corkscrew με Viper.........Ti μου θυμησες τωρα........
 
Ενα εχω να πω. Ηταν η αιτια που αγορασα Play Station .-
 
Πάντως προσέχωντας το intro από το GT2, πρόσεξα στο 0:34 (εκεί που αλλάζουν πολύ γρήγορα τα ονόματα από τις πίστες) το όνομα μιας πίστας που δεν υπήρξε ποτέ. Το όνομά της είναι Palm Strip. Σε ορισμένες εκδόσεις εξαιτίας της έλλειψης αυτής της πίστας το ποσοστό ολοκλήρωσης δεν έφτανε στο 100%.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=EGBeMySseOU]YouTube - GRAN TURISMO 2 INTRO
 
Απίστευτο παιχνίδι . Αυτό και το Metal Gear Solid είχαν αποδείξει πόσο πολύ μπορεί να απογειώσει κανείς ένα μηχάνημα χωρίς προσθέτει RAM , κάρτες , επεξεργαστές κτλ . Αλήθεια , πόση RAM είχε το PS1 ;

Επίσης , αν εδιαφέρεται κανείς , έχω σε μνήμη για τον προσωμειωτή ePSXe αποθηκευμένο αρχείο με όλες τις άδειες , ένα σωρό αυτοκίνητα και μπόλικα λεφτά ! Το είχα παίξει πριν 3~4 χρόνια (το GT2) και έχω διατηρήσει το αρχείο .
 
iliekater είπε:
Απίστευτο παιχνίδι . Αυτό και το Metal Gear Solid είχαν αποδείξει πόσο πολύ μπορεί να απογειώσει κανείς ένα μηχάνημα χωρίς προσθέτει RAM , κάρτες , επεξεργαστές κτλ . Αλήθεια , πόση RAM είχε το PS1 ;Επίσης , αν εδιαφέρεται κανείς , έχω σε μνήμη για τον προσωμειωτή ePSXe αποθηκευμένο αρχείο με όλες τις άδειες , ένα σωρό αυτοκίνητα και μπόλικα λεφτά ! Το είχα παίξει πριν 3~4 χρόνια (το GT2) και έχω διατηρήσει το αρχείο .
Νομίζω ότι ήταν στα 2 megabytes.
 
Ναι το ps1 ειχε μνημη 2ΜΒ, επεξεργαστη στα 33Mhz και 1ΜΒ μνημη στην καρτα γραφικων. Αλλα ο επεξεργαστης Α3000 ειχε πολυ καλες 3D ικανοτητες. Αυτα τα νουμερα ειναι ΓΕΛΟΙΑ μικρα, σε σχεση με το τι καταφερναν να αποδοσουν. Το hardware ειχε εκμεταλευτει πληρως και ειχε φτασει στα ορια του. Δεν υπαρχει περιπτωση να βρει κανεις κατι παρομοιο σε πι-σι με 2ΜΒ μνημη και επεξεργαστη στα 33ΜΗΖ.
 
Στην πλατφορμα του Playstation, το μονο παιχνιδι που εγινε αιτια να αγορασω το συστημα 3 φορες (αφου μετα απο καιρο γινοταν ιδανικο σπιτι για αραχνες και το εδινα!) ηταν το Legend. Ισως το καλυτερο slash'n hack game που εχω παιξει σε οποιοδηποτε συστημα. Μιλαμε για ανελεητη σφαγη, ο χειρισμος του ηταν μια χαρα (ειδικα για εμενα που εχω τρελο προβλημα με πολλα κουμπια και joypad/joyboard και whatever the hell they are..) και εφερνε πολυ σε ενα υπερμεγενθυμενο Golden Axe με τις progressive sequence (να καθαριζεις οτι υπαρχει στην οθονη μεχρι να φυγουν οι φωτιες απο την μεση για να πας στο επομενο κομματι) καθως προχωρουσες στο μονοπατι. Οσοι λατρεψαν το Golden Axe σε Amiga/ST θα βρεθουν στο σπιτι τους στο Legend.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=Rc0omjBD5lo&feature=PlayList&p=B804AE65BA0B5614&index=0&playnext=1]YouTube - Legend (PSX) level 1 Hard mode walkthrough part1

Επισης μου αρεσαν τα Colin McRae Rally, Wipeout, Omega Boost και Championship Motocross..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και εγώ , αυτό θυμόμουνα , 2 ΜΒ Ram . Με πιστεύετε όμως ; Ντρεπόμουνα να το πω , γι'αυτό και είπα να ρωτήσω !
 
@ phil vr: Πραγματι, το παιχνιδι αυτο ηταν φοβερο για την εποχη του. Στην Ελλαδα ομως ηταν εξαιρετικα σπανιο, και ημουν τυχερος που μου το εδωσαν σφραγισμενο μαζι με την αγορα του ps1. Τελικα καπου το δανεισα, και εχουν χαθει τα ιχνη του εδω και χρονια.
 
Εγω το πηρα απο σποντα το 2 αφου βρηκα πρωτα το CD με το Bleep (ετσι δεν το ελεγαν) Και το επαιξα στο Dreamcast με πειραγμενα τα γραφικα ,αργοτερα ακολουθησε το slim ps2 και το Ps3 και ειδα και εκει τα χαϊρια του μεσω backward compatability. :xm:
 
Καταπληκτικά παιχνίδια και τα δύο. Δε μπορώ να πω με σιγουριά ότι κάποιο από τα δύο μου άρεσε περισσότερο. Θυμάμαι, μάλιστα ότι όταν έπαιζα Gran Turismo 2 είχα λάβει μέρος σε έναν διαγωνισμό του περιοδικού Games, για την μέγιστη ταχύτητα και τον καλύτερο χρόνο στα 400 μέτρα. Είχε κανείς άλλος λάβει μέρος στον διαγωνισμό?
 
Πίσω
Μπλουζα