Grand Theft Auto V !!!

Απλα απο απορια το εχει αγορασει κανεις απο δω μεσα το παιχνιδι ωστε να μας πει και την γνωμη του αφου το εχει παιξει η τερματισει η απλα θα συνεχιστουν τα διθυραμβικα σχολια για αλλες 6 σελιδες;
 
Το παιχνίδι το έπαιξα σε PS3 και είναι εντυπωσιακότατο. Πουθενά δεν θα δεις πιο ρεαλιστική και λεπτομερή πόλη. Το πρόβλημα είναι ότι το frame rate δεν είναι 30fps όπως λένε (όλα τα reviews πια μας έχουν φλομώσει στα ψέματα) αλλά 20 με 25. Σε πολλά σημεία πέφτει και κάτω από 20. Και δεν μιλάω μόνο σε μάχες, αλλά και απλά να οδηγάς χαλαρά μόνος σου. Άντε, σε κάποια άλλα σημεία μπορεί να δεις και 30. Γενικώς εμένα προσωπικά να με κουράζει πολύ, όπως και το GTA4. Απλά δεν το σηκώνουν οι κονσόλες.

Το τραγικό είναι ότι κανένας (εκτός από ελάχιστους που δεν ξέρω) δεν λέει τίποτα γι αυτό, για να μην χάσει το παιχνίδι τα perfect scores. Μόνο και μόνο για το frame rate (που είναι πολύ σημαντικό σε ένα videogame) το παιχνίδι θα έπρεπε να παίρνει 8/10 maximum.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το παιχνιδι μεσα σε τρεις βδομαδες πουλησε ηδη περισσοτερες κοπιες σε Αγγλια απο οτι εχει πουλησει το GTAIV σε 5 χρονια[/font=comic sans ms]

 


http://www.chart-track.co.uk/?i=1711&s=1111
 
Επιτελους η Rockstar δουλεψε το Gta απο πλευρας γραφικων οπως του αξιζει και το αποτελεσμα ειναι εντυπωσιακο .Το ιδιο επρεπε να κανει και με το 4 και να μην γινει ρομπα οπως εγινε η volition games με το saints row 4 .Αναμενομενες οι πωλησεις και η επιτυχια του τιτλου και το αξιζει κιολας γιατι καθισαν και δουλεψαν σοβαρα αυτη τη φορα οποτε η ανταμοιβη γι αυτους ειναι ολος αυτος ο πανικος που εχει δημιουργη8ει απο τους οπαδους και οι πωλησεις .Εχω και το Gta 5 και το Saints row 4 και σας πληροφορω οτι το ενα με το αλλο ειναι η μερα με τα μεσανυχτα ! To GTA ειναι χιλιομετρα μπροστα αυτη τη φορα απο τον φτωχο αντιγραφεα του !
 
Μόλις το τελείωσα και το παιχνίδι απλά είναι πολύ μπροστά σε όλους του τομείς για ένα παιχνίδι ανοιχτού κόσμου...

Δε συζητάω υπόθεση, χιούμορ, καυστικά σχόλια κλπ. Αυτά είναι δεδομένα.
 
Psy_Danis_3 είπε:
Επιτελους η Rockstar δουλεψε το Gta απο πλευρας γραφικων οπως του αξιζει και το αποτελεσμα ειναι εντυπωσιακο .Το ιδιο επρεπε να κανει και με το 4 και να μην γινει ρομπα οπως εγινε η volition games με το saints row 4 .Αναμενομενες οι πωλησεις και η επιτυχια του τιτλου και το αξιζει κιολας γιατι καθισαν και δουλεψαν σοβαρα αυτη τη φορα οποτε η ανταμοιβη γι αυτους ειναι ολος αυτος ο πανικος που εχει δημιουργη8ει απο τους οπαδους και οι πωλησεις .Εχω και το Gta 5 και το Saints row 4 και σας πληροφορω οτι το ενα με το αλλο ειναι η μερα με τα μεσανυχτα ! To GTA ειναι χιλιομετρα μπροστα αυτη τη φορα απο τον φτωχο αντιγραφεα του !
Νομίζω πως τα Saints Row έχουν ξεφύγει πολύ από το να αποκαλούνται "φτωχός αντιγραφέας του GTA" ή ακόμα και να συγκρίνονται άμεσα μαζί του. Στο πιο "σοβαροφανές και ρεαλιστικό" ύφος (ναι, όσο "σοβαροφανές και ρεαλιστικό" μπορεί να είναι ένα GTA) αντιπαραθέτουν αγνή κι αμόλυντη καφρίλα, πολλές φορές ξεπερνώντας τα όρια, όχι μόνο σε ό,τι έχει να κάνει με την ιστορία και τους χαρακτήρες, αλλά και με το gameplay. Κατανοώ ότι αυτό μπορεί να απωθεί κάποιους, αλλά πλέον έχουν χαράξει τη δική τους πορεία, για αυτό θεωρώ πως δεν έχει νόημα η άμεση σύγκριση. Και το λέω αυτό όντας φανατικός οπαδός και των δυο σειρών...

Δεν σου κρύβω μάλιστα πως το Saints Row 2 το απόλαυσα πολύ περισσότερο από το GTAIV, στο οποίο είχε γίνει προφανώς απίστευτη δουλειά, αλλά ώρες-ώρες φάνταζε σχεδόν βαρετό και έδινε την εντύπωση πως πήγαινε χαμένη η προσπάθεια της Rockstar να στήσει μια τόσο ζωντανή πόλη. Κάτι, ας πούμε, που δεν συμβαίνει στο GTA V.

Από εκεί και πέρα, συμφωνώ πως στο Saints Row IV η εξέλιξη σε σχέση με το τρίτο είναι απειροελάχιστη (ακόμα και η μηχανή που χρησιμοποιείται είναι η ίδια) και στην ουσία θα μπορούσαμε να πούμε πως πρόκειται περισσότερο σαν ένα... DLC με διάρκεια κανονικού παιχνιδιού, παρά ως ένα "κανονικό" sequel. Όχι ότι με χαλάει απαραίτητα, αλλά ναι, θα προτιμούσα να δούλευαν 1-2 χρόνια ακόμα μήπως και βλέπαμε κάτι ουσιαστικά καινούριο.
 
Θα συμφωνησω απολυτα με τον παιχτη Olorin .Το gta 5 παει ολοταχως για βραβειο φετος μεσα στα 5 καλυτερα παιχνιδια του 2013 !
 
7 Guiness Records να χαμε να λεγαμε.

  • Βest-selling action-adventure video game in 24 hours
  • Best-selling video game in 24 hours
  • Fastest entertainment property to gross $1 billion
  • Fastest video game to gross $1 billion
  • Highest grossing video game in 24 hours
  • Highest revenue generated by an entertainment product in 24 hours
  • Most viewed trailer for an action-adventure video game
 
Συμφωνα με το Eurogamer που λεει οτι εχει πηγες που εχουν αμεση σχεση με το παιχνιδι το Grand Theft Auto V αναμενεται να κυκλοφορησει στα PC το πρωτο τριμηνο του 2014.Για να δουμε λοιπον αν επιβεβεωθει η φημη αυτη.
 
Fred Madison είπε:
Κατά σύμπτωση το συζητούσαμε σήμερα το μεσημέρι με μερικά παιδιά στο lunch break και τους έλεγα ότι τώρα συνειδητοποίησα πόσο απλό ήταν πλέον για εμάς να κάνουμε κάτι παρόμοιο (όλοι μας πιάσαμε δουλειά μετά την κυκλοφορία του GTA V).

Όπως επίσης και μαντεύαμε ακριβώς τον κώδικα που κρυβόταν πίσω από αρκετά διάσημα bugs (όπως π.χ. η διαβόητη γυναίκα-άλογο στο Red Dead Redemption).
 
...Και το ανάποδο:

 
Καταπληκτικό και ναι είναι ιδανικό για εντουρο όπως είπε ο τύπος. Δυστυχώς όμως ΜΟΝΟ για PC! Εκτός κι αν υπαρχει τρόπος να γίνει download στην κονσόλα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rygar είπε:
Καταπληκτικό και ναι είναι ιδανικό για εντουρο όπως είπε ο τύπος. Δυστυχώς όμως ΜΟΝΟ για PC! Εκτός κι αν υπαρχει τρόπος να γίνει download στην κονσόλα.
Εχμ... δεν υπάρχει GTA V για PC... Σε jailbreak PS3 παίζει από ό,τι λένε στο βίντεο.

//Η πλάκα είναι πως κοιτούσα σήμερα τον κώδικα του παιχνιδιού στη δουλειά και είναι στην κυριολεξία μια απλή μεταβλητή που ορίζει τη στάθμη του νερού και με την τροποποίησή της προήλθαν αμφότερα τα παραπάνω mods. Τώρα το πώς το έσπασαν οι τύποι στη retail έκδοση ή πώς μπορείς να το ενεργοποιήσεις, δεν έχω ιδέα...
 
Τι λέτε...

...δεν διορθώνουμε -σιγά σιγά- το ανορθόγραφο "Grand", στον τίτλο του thread; Δυόμισι χρόνια πάνε, σχεδόν! :p
 
Σίγουρα δε θα βγει για PC; Στο internet οργιάζουν οι φήμες...
 
Παίζω το GTA5 εδώ και 4-5 μέρες και πραγματικά έχω καεί! Το παιχνίδι είναι φοβερό αλλά θέλω να γράψω κάτι για τα γραφικά του.

Δεν έχω ξαναδεί πιο καλοσχεδιασμένη και λεπτομερή πόλη, τα γραφικά κάνουν το GTA4 (και όλα τα sandbox) να μοιάζει με παιχνίδι του PS2... Ολα είναι καλύτερα και ειδικά οι φωτισμοί και οι σκιές που στο GTA4 ήταν κουραστικά... ακόμα και το frame rate αν και όχι τέλειο μου φαίνεται λίγο βελτιωμένο.

Παρόλο που η κονσόλα κάνει render μία ολόκληρη πόλη στην οποία είσαι ελεύθερος να πας όπου θες (ακόμα και στα βουνά στον ορίζοντα!!!) τα γραφικά δεν είναι μόνο καλά "από μακριά" αλλά κάθε σημείο, κάθε σοκάκι είναι τίγκα στην λεπτομέρεια και με τρομερή γεωμετρία. Από κοντά είναι το ίδιο καλά (ή και καλύτερα) με το Max Payne 3! Το οποίο θεωρούσα από τα πιο όμορφα games στις κονσόλες και έλεγα μέσα μου "ε, λογικό να είναι τόσο ωραία αφού το παιχνίδι είναι γραμμικό, οι πίστες μικρές και σε περιορίζει". Κι όμως η Rockstar κατάφερε να μεταφέρει αυτήν την ποιότητα γραφικών/γεωμετρίας σε ένα παιχνίδι μεγέθους GTA... Πως στο καλό το κατάφερε δεν ξέρω.

Νομίζω πάντως πως δεν έχω δει πιο εντυπωσιακό παιχνίδι από αυτό, ακόμα και σε πανίσχυρο PC. Μόνο και μόνο η γεωμετρία ξεπερνάει οτιδήποτε άλλο υπάρχει μέχρι στιγμής... Αν κατάφερε κάτι τέτοιο η Rockstar σε 360/PS3 τότε τι στο καλό θα κάνει σε ένα PS4??? :eek:

ΥΓ: Την θάλασσα στο παιχνίδι την έχετε δει? Εχετε δει πιο ρεαλιστική σε κανένα άλλο game?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Imgema είπε:
Παίζω το GTA5 εδώ και 4-5 μέρες και πραγματικά έχω καεί! Το παιχνίδι είναι φοβερό αλλά θέλω να γράψω κάτι για τα γραφικά του.
Δεν έχω ξαναδεί πιο καλοσχεδιασμένη και λεπτομερή πόλη, τα γραφικά κάνουν το GTA4 (και όλα τα sandbox) να μοιάζει με παιχνίδι του PS2... Ολα είναι καλύτερα και ειδικά οι φωτισμοί και οι σκιές που στο GTA4 ήταν κουραστικά... ακόμα και το frame rate αν και όχι τέλειο μου φαίνεται λίγο βελτιωμένο.

Παρόλο που η κονσόλα κάνει render μία ολόκληρη πόλη στην οποία είσαι ελεύθερος να πας όπου θες (ακόμα και στα βουνά στον ορίζοντα!!!) τα γραφικά δεν είναι μόνο καλά "από μακριά" αλλά κάθε σημείο, κάθε σοκάκι είναι τίγκα στην λεπτομέρεια και με τρομερή γεωμετρία. Από κοντά είναι το ίδιο καλά (ή και καλύτερα) με το Max Payne 3! Το οποίο θεωρούσα από τα πιο όμορφα games στις κονσόλες και έλεγα μέσα μου "ε, λογικό να είναι τόσο ωραία αφού το παιχνίδι είναι γραμμικό, οι πίστες μικρές και σε περιορίζει". Κι όμως η Rockstar κατάφερε να μεταφέρει αυτήν την ποιότητα γραφικών/γεωμετρίας σε ένα παιχνίδι μεγέθους GTA... Πως στο καλό το κατάφερε δεν ξέρω.

Νομίζω πάντως πως δεν έχω δει πιο εντυπωσιακό παιχνίδι από αυτό, ακόμα και σε πανίσχυρο PC. Μόνο και μόνο η γεωμετρία ξεπερνάει οτιδήποτε άλλο υπάρχει μέχρι στιγμής... Αν κατάφερε κάτι τέτοιο η Rockstar σε 360/PS3 τότε τι στο καλό θα κάνει σε ένα PS4??? :eek:

ΥΓ: Την θάλασσα στο παιχνίδι την έχετε δει? Εχετε δει πιο ρεαλιστική σε κανένα άλλο game?
Ακριβώς αυτό που λέει ο Imgema. Αν βάλεις δίπλα-δίπλα και συγκρίνεις GTA IV - GTA V δεν μπορείς να πιστέψεις ότι τρέχουν στο ίδιο μηχάνημα.

Και δεν είναι μόνο τα γραφικά ή το draw distance. Για μένα αυτό που δεν μπορεί να συγκριθεί είναι η λεπτομέρεια και το πόσο γεμάτος είναι ο κόσμος του παιχνιδιού στο GTA V. Είχα ξοδέψει καμιά 50αριά ώρες στο παιχνίδι όταν βγήκε κι όμως τώρα που έχω μοιραία καθημερινή επαφή με το παιχνίδι, βλέπω γειτονιές ολόκληρες που ούτε καν είχα περάσει ποτέ (καλά, χαμένες δεν θα πάνε... ας είναι καλά το GTA Online, αλλά και τα DLC που ετοιμάζουμε... :cool: )

//Θα έλεγα κι άλλα, αλλά άντε μετά να αποδείξω ότι δεν είμαι ελέφαντας... :xm: Ευτυχώς το review του παιχνιδιού για το byteme το είχα γράψει πριν καν κάνω αίτηση για δουλειά στη R*... :p
 
Πίσω
Μπλουζα