Grand Theft Auto V !!!

Captain Kal είπε:
Δηλαδή είναι καλύτερο σε 360? Τώρα πάντως περιμένουμε καλύτερο optimisation σε PC, λόγω και κοινής σχετικά αρχιτεκτονικής με τις κονσόλες.
Προφανώς αν είχες δυνατό PC, θα έβλεπες ανώτερης ποιότητας γραφικά από τις κονσόλες. Αλλά κακά τα ψέμματα, στις κονσόλες ήταν σαφώς πιο σταθερό το GTA IV.

Την PC version του GTA V τώρα, προφανώς την έχω δει να τρέχει μόνο στους υπολογιστές της δουλειάς, οπότε δεν μπορώ να γνωρίζω πώς θα τρέχει σε ένα μέτριο/αδύναμο σημερινό PC. Αλλά με συναδέλφους που έχω μιλήσει που ασχολήθηκαν άμεσα/έμμεσα με το porting (το δικό μου κομμάτι δεν είχε καμιά σχέση), επέμεναν πως είναι έτη φωτός καλύτερο από το optimisation του GTA IV. Μακάρι κι ας μην ασχοληθώ προσωπικά με την έκδοση για PC (ίσως σε 4-5 χρόνια που το τότε λάπτοπ μου θα μπορεί να τρέξει ΑΑΑ τίτλους του 2014).
 
Olorin είπε:
Προφανώς αν είχες δυνατό PC, θα έβλεπες ανώτερης ποιότητας γραφικά από τις κονσόλες. Αλλά κακά τα ψέμματα, στις κονσόλες ήταν σαφώς πιο σταθερό το GTA IV.
Την PC version του GTA V τώρα, προφανώς την έχω δει να τρέχει μόνο στους υπολογιστές της δουλειάς, οπότε δεν μπορώ να γνωρίζω πώς θα τρέχει σε ένα μέτριο/αδύναμο σημερινό PC. Αλλά με συναδέλφους που έχω μιλήσει που ασχολήθηκαν άμεσα/έμμεσα με το porting (το δικό μου κομμάτι δεν είχε καμιά σχέση), επέμεναν πως είναι έτη φωτός καλύτερο από το optimisation του GTA IV. Μακάρι κι ας μην ασχοληθώ προσωπικά με την έκδοση για PC (ίσως σε 4-5 χρόνια που το τότε λάπτοπ μου θα μπορεί να τρέξει ΑΑΑ τίτλους του 2014).
Aυτό είναι πολύ καλό νέο αν και το περίμενα ότι το GTA5 port θα είναι καλύτερο έχοντας δει το αρκετά καλό port του Max Payne 3.
 
Σε γενικές γραμμές πάντως, είναι παιχνίδι κονσόλας το GTA - κακά τα ψέμματα. Για τους συνηθισμένους λόγους το PC port του αργεί, και καμιά φορά είναι και κακό (στο optimisation κομμάτι του μόνο φυσικά) , και είναι εντελώς αναμενόμενο. Δεν είναι μόνο η πειρατεία που -μια ζωή- μαστίζει τα PC (και έχει φέρει το pc gaming σε δεύτερη μοίρα, αποκλειστικά γι αυτό το λόγο) είναι και το σπρώξιμο και τα ενδεχόμενα deals που έχει κάνει η εταιρεία με MS και Sony, αφού το συγκεκριμένο παιχνίδι πουλάει κονσόλες (όπως και τα FIFA αντίστοιχα, που βλέπουμε ή ριγμένα ports, ή καθόλου optiimisation ,με παλιές μηχανές γραφικών/gameplay κλπ)

Εγώ παραδοσιακά έπαιζα τα GTA πρώτα σε κονσόλα, και μετά από αρκετό καιρό (χρόνια ίσως) τα ξαναέπαιζα στο PC με καλύτερη λεπτομέρεια. Από το πρώτο που έπαιξα στο PSX, μέχρι και το San andreas συνέβη αυτό, ενώ το 4 και το 5 τα έχω παίξει αποκλειστικά σε PS3.

BTW Νότη, μιας και είσαι εκεί, σε επόμενη ευκαιρία δώσε ιδέες για τους ραδιοφωνικούς σταθμούς, έναν με Psychedelic trance και ένα με τσιφτετέλια/βαριά λαϊκά θέλω στο GTA για να ολοκληρωθώ σαν gamer :cool:
 
Other_Reality είπε:
BTW Νότη, μιας και είσαι εκεί, σε επόμενη ευκαιρία δώσε ιδέες για τους ραδιοφωνικούς σταθμούς, έναν με Psychedelic trance και ένα με τσιφτετέλια/βαριά λαϊκά θέλω στο GTA για να ολοκληρωθώ σαν gamer :cool:
Πωωω, μου θύμισες την εποχή του Vice City, όταν έπαιζα στο pc, όπου είχα βάλει στον αντίστοιχο φάκελο δικά μου mp3 κι έπαιζαν σε λούπα, φτιάχνοντας το δικό μου σταθμό στο παιχνίδι... Παίζει να χα βάλει και Άντζελα Δημητρίου μέσα...
 
Άντε επιτέλους, πότε θα βγει σε PC :dribble: εγώ έχω παίξει μόνο το San Andreas και μου άρεσε αρκετά, αλλά λόγω συνεχών φορμάτ δεν μπόρεσα να το προχωρήσω γιατί έχανα τα saves. Ελπίζω το καινούριο μου PC να βγει πιο καλό.
 
Προσωπικα δεν γουσταρω καθολου τα GTA.Μια φορα πηγα κανενα πενταλεπτο να παιξω ετσι να δω τι ειναι και δεν την παλεψα απο την βαρεμαρα.Πολυ υπερεκτημημενα τα θεωρω και θα ανελυα το γιατι αλλα θα γραφω καμια ωρα και βαριεμαι μεσημεριατικα.
 
Αλλά με συναδέλφους που έχω μιλήσει που ασχολήθηκαν άμεσα/έμμεσα με το porting (το δικό μου κομμάτι δεν είχε καμιά σχέση), επέμεναν πως είναι έτη φωτός καλύτερο από το optimisation του GTA IV. Μακάρι κι ας μην ασχοληθώ προσωπικά με την έκδοση για PC (ίσως σε 4-5 χρόνια που το τότε λάπτοπ μου θα μπορεί να τρέξει ΑΑΑ τίτλους του 2014).
Οπότε ο Ι5 με την 6950 δεν νομίζω να έχει κάποιο πρόβλημα. Αν βγάλουν καμιά super duper collector's για το V, ρίξε καμιά φωνή #) . (Και επιμένω για το Grand Theft Spaceships :p ).
 
Other_Reality είπε:
Σε γενικές γραμμές πάντως, είναι παιχνίδι κονσόλας το GTA - κακά τα ψέμματα. Για τους συνηθισμένους λόγους το PC port του αργεί, και καμιά φορά είναι και κακό (στο optimisation κομμάτι του μόνο φυσικά) , και είναι εντελώς αναμενόμενο. Δεν είναι μόνο η πειρατεία που -μια ζωή- μαστίζει τα PC (και έχει φέρει το pc gaming σε δεύτερη μοίρα, αποκλειστικά γι αυτό το λόγο) είναι και το σπρώξιμο και τα ενδεχόμενα deals που έχει κάνει η εταιρεία με MS και Sony, αφού το συγκεκριμένο παιχνίδι πουλάει κονσόλες (όπως και τα FIFA αντίστοιχα, που βλέπουμε ή ριγμένα ports, ή καθόλου optiimisation ,με παλιές μηχανές γραφικών/gameplay κλπ)
Εγώ παραδοσιακά έπαιζα τα GTA πρώτα σε κονσόλα, και μετά από αρκετό καιρό (χρόνια ίσως) τα ξαναέπαιζα στο PC με καλύτερη λεπτομέρεια. Από το πρώτο που έπαιξα στο PSX, μέχρι και το San andreas συνέβη αυτό, ενώ το 4 και το 5 τα έχω παίξει αποκλειστικά σε PS3.
Θα σου φέρω ένα άλλο παράδειγμα, πάλι "δικό μας" για να μην το πάω μακριά:

Max Payne 3

Αντικειμενικά αρκετά προσεγμένο port (κατά σατανική σύμπτωση το αναφέρει κι ο Imgema στο αμέσως πιο πάνω post από το δικό σου). Κυκλοφόρησε σχεδόν ταυτόχρονα με τις κονσόλες (10-15 μέρες πιο μετά, δεν νομίζω να έπαιξαν ρόλο φυσικά). Κι ως συνήθως, χαμηλότερη τιμή στο PC, υψηλότερες αναλύσεις, λεπτομέρειες, ρυθμίσεις κ.λπ.

Αποτέλεσμα;

Πούλησε σε κονσόλες 10-πλάσια και βάλε αντίτυπα από ό,τι σε PC.

Εκεί τι φταίει; :xm:

Προσωπικά, δεν πιστεύω ότι είναι μόνο η πειρατεία ο λόγος. Αλλά είναι ένας πολύ βασικός. Όπως επίσης εξίσου βασικός είναι και το ότι οι PC gamers δεν είναι τόσο όσοι νομίζουμε, ίσως επειδή παρασυρόμαστε και από το γεγονός ότι στην Ελλάδα αποτελούν μάλλον την πλειονότητα (κυρίως όπως είπα λόγω της νοοτροπίας πολλών Ελλήνων ότι "στο PC τα παιχνίδια είναι τσάμπα").

Other_Reality είπε:
BTW Νότη, μιας και είσαι εκεί, σε επόμενη ευκαιρία δώσε ιδέες για τους ραδιοφωνικούς σταθμούς, έναν με Psychedelic trance και ένα με τσιφτετέλια/βαριά λαϊκά θέλω στο GTA για να ολοκληρωθώ σαν gamer :cool:
Τι μου θύμισες... Σκυλάδικα δεν μπορώ να πω ότι είχα βάλει (αν ήθελα να βασανίσω τον εαυτό μου, θα έπαιζα κανένα survival horror καλύτερα), αλλά εννοείται είχα τρομερές επιλογές στο custom soundtrack μου... :cool:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Eχει εμφανεις διαφορες,για καποιον φαν του παιχνιδιου αξιζει.

 


[h=1]Grand Theft Auto 5 PS4 vs PS3 Trailer Comparison[/h]

 
nwntas είπε:
Πωωω, μου θύμισες την εποχή του Vice City, όταν έπαιζα στο pc, όπου είχα βάλει στον αντίστοιχο φάκελο δικά μου mp3 κι έπαιζαν σε λούπα, φτιάχνοντας το δικό μου σταθμό στο παιχνίδι... Παίζει να χα βάλει και Άντζελα Δημητρίου μέσα...

Olorin είπε:
Τι μου θύμισες... Σκυλάδικα δεν μπορώ να πω ότι είχα βάλει (αν ήθελα να βασανίσω τον εαυτό μου, θα έπαιζα κανένα survival horror καλύτερα), αλλά εννοείται είχα τρομερές επιλογές στο custom soundtrack μου... :cool:
Εννοείται είχα βάλει Μάκη Χριστοδουλόπουλο στο custom soundtrack. Μετά έκλεψα και ένα ταξί και το έπαιζα ταρίφας. Δεν μπορείτε να πείτε, perfect roleplaying. :)
 
Φίλε Βασίλη, σίγουρα δεν θα πάρω υπολογιστή τούμπανο για να παίξω Sims:p.

Τώρα, η σύνθεση που καταλήγω μετά από ψάξιμο μηνών (ελπίζω να μην είμαι οφ τοπικ).

Seagate ST1000DM003 1 TB barracuda 7200.14 sata 3

supercase fc-pe08a pure series black

corsair cx430-80 plus bronze certified 430 w power supply

amd fx-6300 3.5 GHz 6-core box

gigabyte 990xa-ud3 retail

kingston khx1600c9d3b1/4g 4gbddr3 pc-3 12800 1600 MHz cl9 hyperx (X2)

samsung dvd-rw sh-224db/bebe sata black bulk

microsoft wired keyboard 200 black gr dsp

kingston sv300s37a/120 g v300 ssd 120gb sata 3 2.5" retail

kingston sna-br2/35 2.5" to 3.5" sata drive carrier 2

gigabyte hd7770 gv-r7770c-1gd 1gb pci-e retail

genius facecam 322 vga webcam

όλα μαζί 585.25 ?

ίσως το πρώτο παιχνίδι που θα πάρω να είναι το resi 4 HD που είναι και φτηνό, νομίζω μόνο 20 ? πάντως το GTAV το λιμπίζομαι από τώρα (και εννοείτε πάντα γνήσιο γιατί όπως δεν γουστάρω κι εγώ οι λαθρεγκαταστάτες να μου κλέβουν τη δουλειά, κι εγώ ας πάρω 2 παιχνίδια το χρόνο αλλά γνήσια, γιατί και η φτήνια τρώει τον παρά.
 
Oφ τοπικ εισαι σιγουρα γιατι εδω το θεμα μιλαει για το GTA V:p
 
Φαίνεται καλύτερο από το GTAV :D
 
εγώ πλέον κρατάω μικρό καλάθι...
 
Dukes και Magnum P.I,αντε και με Knight Rider.




GTA V Online - The Dukes of Hazzard (The Ageing Infidels)




 
First person,1080p στα 30fps και 4Κ για τα PC,ωραια πραματα.

 




The game will run in 1080p and at 30 frames per second on both new generation console, while the PC version will be compatible with 4K resolution.
 


Grand Theft Auto First Person Trailer





 




official blog post
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Oλες οι αλλαγες.




Grand Theft Auto V
  • Seamless integration of new First Person Mode in Grand Theft Auto V and Grand Theft Auto Online including fully customizable controls, targeting, FOV and more.
  • New first-person cockpit views for vehicles, with fully re-modeled interiors, including working speedometers, gas dials, radio and instrument panel lighting.
  • Increased resolution at 1080p at 30fps, 4K compatible for PC.
  • More than double the draw distance.
  • New depth of field effects.
  • High resolution textures.
  • Over 150 new songs plus new DJ mixes and talk radio.
  • Dynamically adaptive depth of field.
  • Increased particle effects quality and number of particle effects rendered on-screen at once.
  • Improved wind dynamics for clothing, flags, foliage, trees and more.
  • More realistic fluid dynamics.
  • Improved weather effects.
  • Improved damage effects.
  • Volumetric light pollution.
  • 3x number of light sources from 360/PS3.
  • Vehicles from GTA Online Updates now form part of the ambient vehicle population for increased vehicle diversity across the entire world.
  • Vehicles and weapons from all 11 free GTA Online updates are available in Story Mode from day one.
  • New land and sea animals.
  • Animals in the world now have soft fur.

Grand Theft Auto Online

  • Increased player count to 30 players with an additional 2 spectators.
  • Completely overhauled character creator to allow players a greater range of customization.
  • Over 120 new props added to the Creator tools for players to use in creating their own content.
  • Doubled the amount of props allowed in created matches.
 
Aardvark είπε:
First person,1080p στα 30fps και 4Κ για τα PC,ωραια πραματα
Το 30fps γιατι το βλεπουμε σαν feature?

Δηλαδη ποσο θα επρεπε να ειναι για να μην το συμπεριλαβουμε στα "ωραία πράγματα"?

Ελπίζω η pc εκδοση να εχει ξεκλειδωτο frame rate.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Προσωπικα το 30fps το βαλα για να μην παραενθουσιαστειτε και να καλμαρω τις προσδοκιες ,απο την αλλη αν δεν το βαζα καποιος θα πεταγοταν και "Ναι αλλα δεν λες οτι ειναι μεν 1080p αλλα στα 30fps",καραλολ.
 
Πίσω
Μπλουζα