H εξέλιξη του ήχου στα PC - όπως μας διηγείται το Secret of Monkey Island

Όχι βρε, σωστά τα έχω, απλά στο 2 το πάτησα να γράφει λίγο πιο μετά, και δεν πρόλαβα τον αρχικό ήχο. Λοιπόν, όντως παίζει διαφορετικά στη roland. Αλλά ακούγοντας πάλι το δικό μου, μου δίνει την εντύπωση όχι έχει καλύτερα τύμπανα από τη roland, αλλά παίζουν πιο δυνατά και ακούγονται λιγότερο τα υπόλοιπα όργανα. Επίσης, δοκίμαζα 3 παιχνίδια της sierra. Το police quest 1, larry 6 και το conquests of the longbow. Έχοντας βάλει σαν κάρτα για μουσική mt-32 τα 2 πρώτα παίζανε μια χαρά, ενώ το τελευταίο έβγαζε μερικές "πράσινες"... Τελικά βρήκα ένα patch που παίζει με general midi, και προσπάθησα να το συγκρίνω με ένα βιντεάκι που έπαιζε το ίδιο παιχνίδι με mt-32 πραγματικό, και ακουγόταν κατά 95% ολόιδιο. Το υπόλοιπο 5% αφορά λίγο τη χροιά ενός οργάνου σε μια συγκεκριμένη μελωδία που ήταν λίγο διαφορετικό!
 
Όσον αφορά αυτό που λες για τις νότες που κολλάνε, είναι πρόβλημα όλων των Sound Blaster 16 (μπορεί και άλλα μοντέλα) και συγκεκριμένα bug στο DSP. Εγώ έχω μία με το version 4.13 και θέλω να δω πως θα παίζει. Θα πάρω μία DB60XG και γω.
 
Από ότι ξέρω δεν είναι όλες οι 16, αλλά οι περισσότερες.... Κάπου είχα δει και έναν κατάλογο σε κάποιο site, αλλά δε μπορώ να το βρω τώρα. Πάντως σε σχέση με την παλιά 16 που είχα, πραγματικά η μέρα με τη νύχτα. Διάβασε κι εδώ να δεις, έχει χρήσιμες πληροφορίες : http://queststudios.com/smf/index.php?topic=2175.0
 
markk είσαι τυχερός αφού δεν καταλαβαίνεις διαφορά από την roland :D

βασικά ακούς κάτι που μοιάζει με την αρχική δημιουργία, αλλά με παντελή έλειψη delay/reverb, εντελώς λάθος ένταση οργάνων και φυσικά λάθος όργανα... στο background τρεμοπαίζει και ένα βουητό το οποίο είναι φυσικά... λάθος όργανο.... ειδικά στο ΜΙ2 που λείπουν και τα sample uploads...

τελικά τα είχες σωστά, απλά έτσι όπως παίζουν σε GM θέλει προσοχή να καταλάβεις τί ακούς... 8)

παρεπιπτόντως αν είχες roland κάρτα και την έβαζες να παίξει GM το ίδιο τραγικά αποτελέσματα θα είχες...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όχι, δεν κατάλαβες. Εννοώ ότι στο παιχνίδι που είχα θεματάκι με το συνδυασμό μου(το conquests of the longbow), βρήκα patch για να παίξει με general midi με τη yamaha, και έκανα μια σύγκριση από το ίδιο που το έπαιζε ένας με roland mt-32, και ακουγόταν σχεδόν ολόιδιο! Δεν αντιλέγω γενικά ότι κάτι σε roland θα ήταν η απόλυτη λύση. Θα γούσταρα τρελά ένα mt-32 να το συνδέσω και με το αρμόνιό μου! Αλλά άντε να βρεις τώρα σε νορμάλ τιμή κιόλας... :(
 
ναι με patch σαφώς και έχεις 95% ποιότητα :) Μη ξεχνάς ότι η DB60XG που έχεις είναι licensed κλώνος της Yamaha DB50XG , που είναι ίσως η καλύτερη GM κάρτα που παίζει... αν δοκιμάσεις κάποιο XG midi θα δεις τεράστια διαφορά...

το θέμα είναι ότι για να συνδέσεις ένα ΜΤ-32 (ή καλυτερα ένα CM-32L ή CM-64L που έχουν το πλήρες set οργάνων της lapc-i) και να είσαι 100% συμβατός - πρέπει να έχεις και καλό mpu interface... και φυσικά αυτά είναι της roland LOL
 
δηλαδή η καλύτερη λύση είναι η lapc-i... Μάλιστα, αυτή και αν είναι δυσεύρετη... :(
 
ναι, αν είσαι τελειομανής και θέλεις τα παιχνίδια που χρησιμοποιούν roland να ακούγονται ΟΚ, η μόνες λύσεις είναι ή lapc-i ή cm-32L ή cm-64L ... τα δύο τελευταία είναι εξωτερικά units όπως το ΜΤ-32 .

Το ΜΤ-32 το αφήνω τελευταίο διότι δεν έχει κάποια έξτρα sfx που έχουν τα πιο πάνω - πχ. στο Ultima Underworld 1 ο ήχος από το περπάτημα παίζει από sample της roland.

Γενικά οτιδήποτε παλιό roland για pc είναι δυσεύρετο, δεν με σταμάτησε όμως να πάρω 2 lapc-i (και η δεύτερη κουτάτη ολοκαίνουρια με το έξτρα break-out box)

Αν ψάχνεις υπομονετικά σίγουρα θα πετύχεις μια SCC-1 που είναι και midi αλλά και πραγματικό mpu-401 interface, οπότε με λίγο ακόμα υπομονή θα βρείς και ένα CM-32/64L και θα είσαι ΟΚ... και τα 2 θα κοστίσουν λιγότερο από μια lapc-i από όσο έχω δει...
 
Το θέμα με την LAPC-i δεν είναι μόνο ότι είναι δυσεύρετη. Έχω πετύχει 2-3 το τελευταίο τρίμηνο και όλες πάνε πάνω από 150 ευρώ που είναι πολύ παραπάνω από ότι θα έδινα για κάρτα ήχου.
 
όποιος θέλει LAPC-I την πλερώνει :p :p :p

την κουτάτη που λέω την πήρα πριν 3 χρόνια ~320ευρώ...
 
Πολλά λεφτά :( Το θέμα είναι να σταθμίσει κανείς αν πραγματικά του χρειάζεται. Θέλω να πω, υπάρχει μια λίστα με παιχνιδια που υποστηρίζουν roland. Αν θα κάτσει κανείς να ασχοληθεί με αυτά. Από την άλλη, με τη sb/yamaha clone έχεις μια αρκετά καλή λύση, που πιστεύω σε roland mode προσεγγίζει τουλάχιστον κατά 70-80% την αυθεντική, αλλά έχεις και υποστήριξη GM για όλα τα υπόλοιπα που παίζει, που εκεί πραγματικά δίνει ρέστα. Από την άλλη θα ήμουν πολύ περίεργος να δω απλά παιχνίδια που δεν έχουν ούτε καν υποστήριξη για gm. Δηλαδή για παράδειγμα ένα prince of persia 1, που έχει το γνωστό ήχο από adlib που ξέρουμε, πως θα ήταν αν έπαιζε με μια καλή κάρτα. Το είχα δοκιμάσει στον pentium 3, που εχω μια soundblaster live, και σε dos mode έπαιζε με το soundfont των 8ΜΒ (και καλά το καλύτερο ποιοτικά από αυτά που έχει μαζί της η κάρτα), αλλά το αποτέλεσμα δεν ήταν και τόσο καλό. Π.χ. στο κυρίως θέμα στην αρχή, το όργανο που παίζει είχε γίνει νομίζω πιάνο, και το αποτέλεσμα δεν ήταν και ότι καλύτερο...
 
εδώ μερικά συγκριτικά:

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
εχθές τα έβλεπα τα 2 πρώτα :)
 
Άσχετο, αλλά τί vga έχεις στο pentium σου; πρόσφατα έκανα εκτενή tests στον δικό μου για χρήση σε καθαρό DOS περιβάλλον. Δοκίμασα πολλές κάρτες με αρκετά chipsets (cirus, S3, matrox, tseng, ati, oti, oak, #9...) έμεινα έκπληκτος με το αποτέλεσμα όμως: η πιο γρήγορη, 100% vga συμβατή και με VESA3.0 screenmodes ήταν μια PCI riva128 4MB της STB!!! Πήρα άλλες 2, μια AGP riva128ZX και μια άλλη riva128 και είχαν την ίδια υποδειγματική συμπεριφορά! Και γλυτώνεις τα tsr για vesa και παίζει τα πάντα smoothly, ακόμα και τα παλία EGA παιχνίδια της Apogee... !
 
Έχω μία που δε θυμάμαι τι μάρκα είναι, αλλά έχει chip S3 Virge με 2ΜΒ νομίζω μνήμη. Γενικά δε με έχει προβληματίσει με θέματα συμβατότητας. Άμα δε σου κάνει κόπο στείλε μου πληροφορίες με τι μπορώ να το τσεκάρω. Έπειτα με έχει φάει ένας φίλος ότι είναι ότι καλύτερο να βάλεις voodoo, αλλά να πω την αλήθεια δε με νοιάζει και πολύ να τρέξω παιχνίδια που θα τη χρειαστούν, ενώ έχω επίσης και pentium3 με καλύτερη κάρτα για κάτι που δε θα μου παίζει εδώ. Πάντως το need for speed II θα έλεγα ότι το τρέχω ικανοποιητικά :)

edit: μόλις τσέκαρα πάντως χρησιμοποιώντας το prince of persia, και παίζει μια χαρά και σε ega αλλά και σε cga mode!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι με τις S3 δεν έχεις κανένα πρόβλημα, το μόνο που υστερούν από τις riva128 είναι λίγο σε ταχύτητα και στο γεγονός ότι θέλεις TSR για vesa2.0/3.0 screenmodes. Είσαι καλυμμένος!!!!
 
keropi είπε:
Ναι με τις S3 δεν έχεις κανένα πρόβλημα, το μόνο που υστερούν από τις riva128 είναι λίγο σε ταχύτητα και στο γεγονός ότι θέλεις TSR για vesa2.0/3.0 screenmodes. Είσαι καλυμμένος!!!!

Για αυτές εδώ ποιά είναι η γνώμη σου.

Α)Rendition Verite V2100 4MB PCI (Diamond Stealth)

B)Nvidia Vanta 32MB PCI (Creative)

Με την Nvidia αρκετα παιχνιδάκια πέταγαν μύνημα οτι δεν είναι VESA COMPATIBLE.

Επίσης βρήκα SC-55 MKII & SC-88 σε καλές τιμές. Αξίζουν ?
 
Ξαναπαιξα μερικα παιχνιδια στο dοsbοx με gm και rοlαnd sc επιλογη και σε μερικα ειχε οντως μεγαλη διαφορα. Βεβαια τοτε ολα αυτα ηταν ακριβα.

Αλλα απο τοτε που τα παιχνιδια αρχισαν να παιζουν μουσικη απο το cd οποιαδηποτε καρτα αρκουσε.

Θυμαμαι και τα προβληματα συμβατοτητας της καθε καρτας ηχου με τα διαφορα παιχνιδια.

Τοτε το καθε τι, ειτε κονσολα, ειτε υπολογιστης, ειχε το δικο του ηχο. Τωρα ολα ειναι πανομοιοτυπα.
 
Seaside είπε:
Για αυτές εδώ ποιά είναι η γνώμη σου.
Α)Rendition Verite V2100 4MB PCI (Diamond Stealth)

B)Nvidia Vanta 32MB PCI (Creative)

Με την Nvidia αρκετα παιχνιδάκια πέταγαν μύνημα οτι δεν είναι VESA COMPATIBLE.

Επίσης βρήκα SC-55 MKII & SC-88 σε καλές τιμές. Αξίζουν ?
η Α είναι έτσι και έτσι, δεν θα τη συνιστούσα για σκέτο DOS περιβάλλον

η Β είναι λογικό να έχει τέτοια συμπεριφορά αφού είναι καθαρά windows κάρτα , το Vanta έιναι κομμένο ΤΝΤ2 chipset
 
keropi είπε:
η Α είναι έτσι και έτσι, δεν θα τη συνιστούσα για σκέτο DOS περιβάλλονη Β είναι λογικό να έχει τέτοια συμπεριφορά αφού είναι καθαρά windows κάρτα , το Vanta έιναι κομμένο ΤΝΤ2 chipset
Κατάλαβα πάμε για RIVA ή για καμιά Stealth με 968 τσιπάκι ίσως και MILLENIUM.

Για τα SC τι λές ?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα