H εξέλιξη του ήχου στα PC - όπως μας διηγείται το Secret of Monkey Island

keropi είπε:
κάτι θα κάνουμε και για τα requests, ;) αλλά τα παιχνίδια που είπες δεν είμαι σίγουρος αν κάνουν για lapc-i , θα ακούγονται μεν αλλά τουλάχιστον το DOOM/WarcraftII υποπτεύομαι θα είναι φτιαγμένα για GM midi
Παρατήρησα πως είσαι θαμώνας και στο Vogons! Για πες μου περι τίνος πρόκειται το GM midi ακριβώς; Δηλαδή η LAPC-i δεν υποστηρίζει όλα τα παιχνίδια μέσω General Midi/MT32;
 
bspus είπε:
Αυτο το στικακι τι προσφερει παραπανω απο την onboard που εχουν ολα τα μηχανηματα πλεον? Στοχευουν μονο σε πελατες που για καποιο λογο τους εχει χαλασει?
Καρτες δικτυου σε στικακι καταλαβαινω οτι εχουν νοημα καθως μπορει να χρησιμοποιεις και πολλες ταυτοχρονα αλλα για τον ηχο ας με διαφωτισει καποιος
Απλώς μια "καρτούλα" ήχου είναι...Σίγουρα βοηθάει κατόχους laptop που για κάποιο λόγο τους κάηκε η onboard ! Ακόμα κάνει για λεπτές απαιτήσεις όταν κάποιος χρειάζεται 2η (ή 3η!!!) κάρτα ήχου στο σύστημα του για διάφορους λόγους (Μουσική σε ξεχωριστά ηχεία απο τον ήχο του game, μία κάρτα για να παίζεις κάποιο mix και μία για να ακούς μόνο το stream σου κλπ κλπ)
 
Εκτος απο ebay Που θα τις βρουμε αυτες τις καρτουλες?
 
Leon είπε:
...από την Roland MT 32 και μετά ανάθεμα και αν καταλαβαίνω διαφορά (μόνο στο CD Audio νομίζω ότι κάτι κατάλαβα...). :(
Κάτσε,δηλαδή ο ήχος της Gravis αλλά και της Roland SCC-I,δε σου φαίνονται χαρακτηριστικοί;

Daytime Dreamer είπε:
Εκτος απο ebay Που θα τις βρουμε αυτες τις καρτουλες?
Ολίγον τι δύσκολο πλέον.Μόνο σε καμιά αγγελία με (πολύ) παλιό hardware,κι άμα...
 
Πολύ ωραίο το βίντεο keropi! Δυστυχώς :( για πάρα πολλά χρόνια άκουγα τον ήχο απο το PC Speaker, επειδή δεν είχα νέο υπολογιστή ή κάρτα ήχου! Το να είχα μια Game Blaster στον 80286 μου τότε θα ήταν υπέροχο!

Υ.Γ. Που τις βρήκες βρε θηρίο όλες αυτές τις κάρτες;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φοβερό θέμα, συγχαρητήρια!
 
όλα τα λεφτά είναι αυτό "(CDs are backup copies of the Original CDs)"

Το report το έφαγε πάντως.
 
f2bnp είπε:
Παρατήρησα πως είσαι θαμώνας και στο Vogons! Για πες μου περι τίνος πρόκειται το GM midi ακριβώς; Δηλαδή η LAPC-i δεν υποστηρίζει όλα τα παιχνίδια μέσω General Midi/MT32;

Χονδρικά υπάρχουν 2 στάνταρ στο Midi για τα παιχνίδια που μας ενδιαφέρουν:

1. Roland GS

2. General Μidi

η βασική τους διαφορά (εκτός από εντολές που καταλαβαίνει είτε το ένα είτε το άλλο στανταρ) είναι η θέση των οργάνων . Η Roland πχ στο #12 έχει πιάνο ενώ στο GM το #12 είναι drums. Οπότε ο ήχος βγαίνει παντελώς λάθος...

Και φυσικά για να μπούνε στο παιχνίδι και άλλες εταιρείες, δημιουργήθηκε το πρότυπο GM και ο καθένας έκανε μια κάρτα που ποιοτικά απέδιδε ανάλογα με το πόσο καλά wavetable samples είχε...

Ένα παιχνίδι με GM θα ακουστεί μέσα από την LAPC-I , αλλά με παντελώς λάθος όργανα.. το ίδιο και για μια GM κάρτα που παίζει roland...

Στα τελευταία η roland εμφάνισε GM κάρτες με υποστήριξη του GS πρώτυπου (αλλά με μεγαλύτερη βάση στο GM) όπως και κάποιες από τις καλύτερες wavetable κάρτες μπαίνουν σε "software gs" με απλό remap των οργάνων. Φυσικά τα "εξωτικά" εφέ ήχου και η δυνατότητα sample upload που έχουν οι αληθινές lapc-i/cm-64L/cm-32L λείπουν και το αποτέλεσμα γενικά είναι κατώτερο... Γι'αυτο για πλήρη κάλυψη έχω εγκατεστημένες την lapc-i μαζί με το combo sb16+db50-XG , οπότε είμαι καλυμμένος σε κάθυ περίπτωση :cool:
 
Μια χαρά σε βρίσκω χεχε :D

Ευχαριστώ για την διευκρίνηση.
 
Εγώ εκτός απο τις γνωστές sound blaster κλπ είχα και την roland lapc-1 η οποία κυριολεκτικά δεν παιζόταν. Τελικά την πούλησα για να πάρω την gravis ultrasound Μax την οποία την έχω ακόμα (στο κουτί της τώρα).

Η gravis επίσης πολύ πολύ μπροστά απο την εποχή της αλλά η roland ήταν απλά άλλη κλάση στα Midi...
 
Aυτα κομματια ειναι απο roland; φοβερος ηχος, ειδικα του monkey2
 
ναι είναι ηχογραφήσεις midi όπως ακούγονται από Roland MT-32 (lapc-i, cm-32L και συναφή όμοια synthesizers)
 
κοιτα μουσικη που χαναμε εκεινη την εποχη!!
 
Δυστυχώς και γω δεν έδινα τόσο σημασία και πήρα κάρτα ήχου πολύ αργότερα τέλη του 95 νομίζω... Μια Soundblaster Multi CD την θυμάται κανείς ?
 
Εγώ για τον pentium που έχω σαν κυρίως retro pc για DOS παιχνίδια είχα αγοράσει μία daughterboard-κλώνο της Yamaha DB60XG της NEC από το e-bay αντί 15? περίπου. Είχα βάλει την καρτούλα πάνω σε μια SB16 pnp που είχα στο μηχάνημα. Γενικά σε ότι παιχνίδι υποστήριζε GM , η ποιότητα ήταν κορυφαία. Σε τίποτα doom/transport tycoon κλπ φύσαγε. Αλλά συμβατότητα μεγάλη με roland δεν υπήρχε... Είχα βρει ακόμα και ένα αρχείο midi που το παίζεις από dos και σου κάνει remap τα όργανα σε mt32 mode, αλλά δεν έκανε και πολλά. Σε monkey island και παιχνίδια της Sierra ας πούμε, έπαιζε λάθος και με πολλά προβλήματα. Υποπτευόμουν όμως γενικά πως για αυτό δεν ευθύνεται τόσο η daughterboard όσο η soundblaster. Και γενικά σε μια αναζήτηση που έκανα είδα ότι πολλές soundblaster είχαν θεματάκια συμβατότητας με daughterboards. Και ψάχνοντας είδα να γράφουν ότι ένα καλό μοντέλο soundblaster είναι η ct2800, την οποία έψαξα και αγόρασα τελικά από e-bay για άλλα 15?. Πριν από μία βδομάδα μου ήρθε και την έβαλα, και τελικά είναι η μέρα με τη νύχτα. Τρέχοντας και το "patch" για να γυρίσει σε mt32 mode, παίζει τα πάντα. Το πρώτο ευχάριστο είναι ότι τρέχει χωρίς κολλήματα στις νότες και παραμορφώσεις στον ήχο όπως έκανε η παλιά κάρτα. Από εκεί και έπειτα νομίζω ότι ακούγεται πάρα πολύ καλά. Δεν έχω ακούσει roland από κοντά για να μπορώ να πω με σιγουριά ότι η εξομοίωση πετυχαίνει 100%, αλλά για τα γούστα μου έχω βρει την τέλεια λύση, και το κυριότερο αρκετά οικονομικά. Ηχογράφησα λίγο πρόχειρα την εισαγωγή του monkey island και του 1 αλλά και του 2 που είναι το ίδιο θέμα με μια πολύ ωραία παραλλαγή στην ενορχήστρωση, για να πάρετε μια ιδέα!

http://rapidshare.com/files/404303523/monkey_island_music.zip.html
 
σωστός ο markk στο θέμα SB+GM ... επίσης δες (ή μάλλον άκου) στην παρακάτω σελίδα πως είναι τα ΜΙ σε πραγματική Roland (δες τα samples στην lapc-i) , δυστυχώς είναι μέρα με τη νύχτα...

http://crossfire-designs.de/index.php?lang=en&what=articles&name=showarticle.htm&article=soundcards&page=7&PHPSESSID=93d9f425b653b1623bca13dd440ddf95

(επίσης στο zip σου έχεις ανάποδα τα ΜΙ και ΜΙ2 :p )
 
Πίσω
Μπλουζα