H AMD/ATI ξυπνησε

Εγώ είμαι απόλυτα ευτυχισμένος με τον X2 6400+ που έχω. Ας λένε ότι θέλουν τα benchmarks για τους νέους τετραπύρηνους, σε real life εφαρμογές ακόμα μετράνε αρκετά τα GHz και ελάχιστα προγράμματα βρίσκεις που να αξιοποιούν πάνω από 2 πυρήνες.

Πιστεύω ότι για τα λίγα λεφτά που κόστισε, έπιασε τόπο και με το παραπάνω.

Οπότε σε αυτά τα δύο σημεία θα με βρείτε απόλυτα σύμφωνο με τον spyros_s.

Και θεωρώ σημαντικό και το γεγονός ότι όλοι οι επεξεργαστές της AMD τα τελευταία 2+ χρόνια μπαίνουν στο ίδιο socket. Είχα πριν έναν 4600+ socket AM2 και το μόνο που χρειάστηκε για να βάλω τον 6400+ ήταν ένα BIOS update. Στο ίδιο διάστημα η Intel πρέπει να έχει αλλάξει τουλάχιστον 3 sockets.

Και μια λίγο άσχετη ερώτηση: έχουν οι Intel energy saving feature σαν το Cool 'n Quiet της AMD; Αν ναι, πως αποδίδει;
 
Έχουν και μάλιστα παραέχουν. Σε σημείο που ο stock ανεμιστήρας να σταματάει τελείως σε idle cpu καταστάσεις (λέγε με Θείο και κατεβαστήρι) και η κατανάλωση να πέφτει σε μερικά μόλις watts.

Αλλά η AMD ήταν η πρώτη που έδειξε το δρόμο σε αυτό το τομέα.
 
Kοίτα ρε που με ψήσατε ν'αρχίσω το OC στον Phenom μου πρωινιάτικα... Eίχα να το κάνω από τον Celeron @300->464 (μαγικό νούμερο!) μια ζωή πριν...

Κανένας οδηγός; Στα πόσα να το πάω; Ένας 9650 είναι!
 
χεχε...θύμησες καλές εποχές...πήραμε όλοι τότε αυτόν τον σέλερον στα 300 και τον φτάσαμε για πλάκα 450. Οι γνωστοί με PII ένιωθαν μέγιστα κορόιδα. Στην συνέχεια τον κατάργησε η ίντελ και ο 333 ήταν δύσκολος σε o/c.

Αναφορικά με τον amd δεν ξέρω αν έχεις τον black edition...εκείνος συνοδεύεται από το πρόγραμμα overdrive για o/c μέσα στο λειτουργικό οπότε μπορείς να βρεις και jpg με τις ακριβείς ρυθμίσεις στο διαδίκτυο. Καλή επιτυχία!
 
Με τον πρωτο 300Α το παρακανα και κατεληξα οτι καπου προς τα 500 κατι μου ανοιξε τρυπα στο motherbard.

Το γνωστο καταστημα μου αντικατεστησε και τα CPU και motherboard και μου ζητησαν και συγνωμη για το inconvinience!

Ωραιο και τιμιο CPU
 
300Α, σωστός! Φοβερό πραγματάκι... και ήταν και τζάμπα!!! Στα 464 τον είχα φτάσει με απλή ψύκτρα. Άνετα και στασ 500 αλλά τα κακάρωνε λόγω θερμότητας και δεν ήθελα να ξοδευτώ - έτσι κι αλλιώς τα χρήματά του τα είχε βγάλει σε απίστευτο βαθμό!

Ιδέα δεν έχω αν έχω τον Μαύρο, για να κατεβάσω το πρόγραμμα να δώ... Αν και έχω δει ότι και η μητρική με αφήνει να κάνω διάφορα...

Εχμ... μάλιστα. Το πρόγραμμα δεν αναγνωρίζει τα 2008 server σαν Vista :(
 
δεν ξέρω...σε μένα γα πλάκα το έβαλα στα 3200 και έπαιζε μια χαρά στα vista ultimate...βέβαια το γύρισα στις εργοστασιακές ρυθμίσεις διότι δεν έχω ανάγκη -προς το παρόν- την παραπάνω ισχύ
 
Δυστυχώς παίδες αναφορικά με overclocking δεν μπορώ να σας βοηθήσω. Δεν είχα ποτέ επαφές με το άθλημα, μια και μερικά χρόνια πριν η οικονομική μας κατάσταση δεν δικαιολογούσε αγορά νέου hardware παρά μόνο μεταχειρισμένου, το οποίο και πρόσεχα σαν τα μάτια μου μη τυχόν και πάθει τίποτε, μια και δεν υπήρχε η δυνατότητα αντικαταστάσεως.

Θυμάμαι ότι είχα μείνει πάνω από 3 χρόνια με ένα P-II στα 300, που είχα πάρει για ένα κομμάτι ψωμί όταν όλοι έβαζαν P-III σαν παλαβοί, και έβαλα AMD DURON όταν όλοι έβαζαν P-4. Οπότε, όσο κι αν ήθελα δεν τόλμαγα να κάνω overclocking μη τυχόν και ξεμείνω από μηχάνημα (μια φορά είχα μείνει χωρίς pc ένα μήνα, μου κάηκε το μηχάνημα από χαλασμένο τροφοδοτικό........ )

Ο λόγος αυτός εξηγεί και τη τρέλλα μου να έχω πολλά μηχανήματα σήμερα..........
 
Για το θέμα του overclocking, χωρίς να είμαι ειδικός και στο θέμα, ο Core2 Duo E6600, που πήρα πριν δύο χρόνια, είχε φτάσει από 2,4Ghz στα 2,8 με stock ψύξη, ενώ αγοράζοντας ένα καινούργιο ανεμιστηράκι, αξίας 35 περίπου ευρώ, ανέβηκε στ 3,15 Ghz. (Εγώ σταμάτησα εκεί. Τόσο ήθελα. Ίσως και να πήγαινε και άλλο). Και βέβαιa ανεβαίνει τόσο μόνο στα καινούργια παιχνίδια και μετατροπή video. Για αλλες εφαρμογές, παραμένει στα 2,4Ghz. (Και ένα ακομη speed boost παίρνει το μηχάνημα όταν τρέχω games που έχουν 64bit executable σε Vista64 με 4GB Ram, όπως το Hellgate:London, ενώ τώρα θέλω να δω το Crysis). Απλά κάποιες παρατηρήσεις. Και πάλι δεν είμαι ειδικός. :D
 
Captain Kal είπε:
Για το θέμα του overclocking, χωρίς να είμαι ειδικός και στο θέμα, ο Core2 Duo E6600, που πήρα πριν δύο χρόνια, είχε φτάσει από 2,4Ghz στα 2,8 με stock ψύξη, ενώ αγοράζοντας ένα καινούργιο ανεμιστηράκι, αξίας 35 περίπου ευρώ, ανέβηκε στ 3,15 Ghz
Πολύ καλό κομμάτι ο C2D 6600 για O/C,(και) λόγω του 1066Mhz fsb του.

Κι εγώ έχω έναν C2D 6700 και από την ημέρα που το πήρα από τα 2.6 Ghz τον ανέβασα στα 3.2 Ghz,ενώ σε καλή mobo,με μνήμες της προκοπής φτάνει μέχρι και 3.6 Ghz...

Δεν του κατεβάζω τη συχνότητα,απλά διότι βαριέμαι,αλλά δεν έχει το παραμικρό πρόβλημα έτσι κι αλλιώς !
 
Ενημερωτικά κυκλοφορούν πληροφορίες οτι η NVIDIA θα βγάλει κάρτες γραφικών GTX με τεχνολογία 55nm σε ένα ή δυο μήνες . Οπότε θα έχουμε μικρότερο κόστος παραγωγής και αγοράς και μικρότερη κατανάλωση ενεργείας. Τότε θα μπορούμε να κάνουμε μια σύγκριση των τεχνολογιών ATI και NVIDIA αφού θα λειτουργούν και οι δυο στην ίδια σμίκρυνση.
 
Σε δυό μήνες; Και λοιπόν;

Σίγουρα η nVidia θα τις ονομάσει GX295XXXkaitolouritismanas.

Και να έχει μικρότερη κατανάλωση ρεύματος από επιδόσεις τι θα λέει; Τα ίδια.

Η nVidia χρειάζεται άμεση αλλαγή πλεύσης. Ορκισμένοι φανατικοί οπαδοί της (σαν και μένα) έχουν γυρίσει σε ΑΤΙ και από ότι φαίνεται δεν θα αλλάξουν ξανά τόσο εύκολα.

Τι να συγκρίνουμε στην τελική; Το ίδιο ολοκληρωμένο που τη μια φορά είναι 8800GT έπειτα είναι 9800GT ή τη μία 8800GS και την άλλη 9600GTO; Ήδη στα φορητά μηχανήματα ανακοινώθηκε ότι η σειρά 9800 θα μετονομαστεί σε 200 κάτι. Δεν έχουν νόημα αυτά. Νόημα θα έχει η νέα απάντηση της ΑΤΙ σε δυό - τρεις μήνες, η οποία μάλλον θα σκίζει. Και πάλι.

ATI FTW!!!!!!!!!!!!!
 
Εξαιρετικο αρθρο (φρεσκο,φρεσκο) απο AnandTech!!

The RV770 Story: Documenting ATI's Road to Success

Μιλαει ο Chris Hook (PR στην AMD), ξεκιναει απο το 2001 και φτανει εως το σημερα και το μελλον.Δεν περιοριζεται μονο σε ATI ζητηματα αλλα αναφερει περι Nvidia,Intel Larrabee κτλ
 
Wally είπε:
Εξαιρετικο αρθρο (φρεσκο,φρεσκο) απο AnandTech!!
The RV770 Story: Documenting ATI's Road to Success

Μιλαει ο Chris Hook (PR στην AMD), ξεκιναει απο το 2001 και φτανει εως το σημερα και το μελλον.Δεν περιοριζεται μονο σε ATI ζητηματα αλλα αναφερει περι Nvidia,Intel Larrabee κτλ

Ναι πράγματι εξαιρετικό άρθρο, το διάβαζα χθες το βράδυ. Μπορεί κανείς να καταλάβει για πιο λόγο η ATI κέρδισε σε αυτόν τον γύρο την NVIDIA. Επίσης για πιο λόγω η NVIDIA χάνει αυτόν τον καιρό χρήματα. Απλά πουλάει (πολύ) κάτω του κόστους απλά για να μείνει μέσα στο παιχνίδι. Η ΑΤΙ με την χρήση 55nm για τις κάρτες γραφικών έχει καταφέρει να ρίξει κατά πολύ το κόστος παραγωγής που έχει.

Τελικά όπως λέει κάπου στο άρθρο κερδισμένοι είμαστε εμείς οι απλοί χρηστές που μπορούμε να πάρουμε πολύ καλές κάρτες γραφικών σε πολύ καλές τιμές.
 
Ολίγον τι άσχετο ίσως,αλλά εγώ γιατί πιστεύω ότι όποιος έχει μια 8800GT είναι,ακόμη και σήμερα χαλαρότατα,μια χαρά από θέμα GPU ;;;

(possible answer:Επειδή έχω μια τέτοια.... :D :D :D )
 
Η τελευταια σειρα της Nvidia ειχε πεθανει απο τα αποδυτηρια.

Με die size 576mm^2 (μεγαλυτερο και απο Intel Itanic!!) και 40% yields (γκλουπ!) εκτοξευσε το κοστος παραγωγης (δεν μιλαμε για συναρμολογηση, πακεταρισμα, διανομη) στα ~ $125!
 
Μπα δεν νομίζω ότι είσαι εκτός θέματος. Απλά μιλάμε για τις τεχνολογικές εξελίξεις. Με την κάρτα γραφικών που έχεις μπορείς να κανείς την δουλειά σου. Τώρα εάν θέλεις να παίξεις το τελευταίο παιχνίδι σε πολύ μεγάλη ανάλυση με όλα τα χαρακτηριστικά του, ίσως ούτε η καλύτερη κάρτα στην αγορά τώρα δεν θα σου κάνει την δουλειά.

Αλλά για όσους θα πάρουν καινούργιο Η.Υ ή παίζουν παιχνίδια όλη την ώρα, για αυτούς που παρακολουθούν τις εξελίξεις στην τεχνολογία και ακόμη περισσότερο για αυτούς που ενδιαφέρονται για το θέμα του GPGPU τα νέα είναι πολύ ενδιαφέροντα.
 
η 4870 παίζει τα πάντα σε μεγάλη ανάλυση...τα ίδια θα κάνουν και οι ακριβές της nvidia. Έχουν και αυτά τα sli-crossfire οπότε κάνουν τα πάντα...πολλά φράγκα όμως εκείνες της nvidia.
 
Η ΑΤΙ έτιξε την τιμή της 4870 στα 199 δολλάρια.

Κάτι ετοιμάζεται μετά τα Χριστούγεννα........
 
Μην βιαζεστε να κανετε το μνημοσυνο της Nvidia .

Τετοια στιγμη περιπου περισυ λεγοντανε διαφορα .... για εξαγορα της Ati/Amd απο την Nvidia και αλλα οπως

Γενικα την AMD δεν την βλεπω καλα αν συνεχισει αυτο το βιολι.Στις high και ultra-high κατηγοριες GPU εχει φαει ασχημη φολα και δεν φαινεται να μπορει να ανταπαντησει.Η κυκλοφορια της 8800GT με 200 ευρω γονατισε την AMD χριστουγεννιατικα.

Στους επεξεργαστες τα ιδια.Oι Phenom εχουν απογοητευτικη αποδοση σε σχεση με τα τερατακια της Intel.

Με το φτωχο μου το μυαλο θα ελεγα οτι αν θελει να σωθει πρεπει ειτε

1) να επικεντρωθει στην κονσολο-αγορα της επομενης γενιας (που τα κατεφερνει πολυ καλα σε σχεση με τον ανταγωνισμο.To υποσυστημα γραφικων του 360 δεν εχει αντιπαλο)

ειτε

2)μιας και κατασκευαζει cpus,gpus και mobos να τολμησει να φερει τις 360 καινοτομιες μαζι με αλλα καλουδια στην στασιμη-ανεβαζω-τρανζιστορς-clockrate-κατεβαζω-diesize αγορα.

CoreDuo και 8800GT αυτη τη στιγμη αποτελουν ΔΥΣΤΥΧΩΣ μονοδρομο..
.
Υ.Γ. το συσγκεκριμμενο quote ειναι ενδεικτικο (no offence ) και απεικονιζε ως ενα βαθμο τον τοτε προδιαγραφομενο μελλον της AMD/ΑΤΙ .
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα