H AMD/ATI ξυπνησε

Να δεις τα δικά μου posts για τα Vista που είχα κάνει στην αρχή του 2008.

Και τι λέει αυτό; Ότι δεν είμαστε κολλημένοι και ανάλογα με τις εξελίξεις οδεύουμε κι εμείς διαφορετικούς δρόμους.

Για την ιστορία έλεγα ότι τα Vista είναι για πέταμα και περίμενα να δω πώς θα εξελιχθεί η κατάσταση με το service pack 1. Τώρα, αυτή τη στιγμή, δεν μπορώ να ζήσω χωρίς τα Vista.

Αν τον επόμενο χρόνο, πρώτα ο Θεός, τέτοια εποχή η nVidia έχει φτιάξει καλύτερες κάρτες και η AMD έχει βγάλει καλύτερους επεξεργαστές, να είσαι σίγουρος ότι θα τους φοράει το καινούργιο μου μηχάνημα.

Το παν είναι να κρίνεις και να συγκρίνεις, να αποφασίζεις τι σε συμφέρει και να πραγματοποιείς τις αγορές που πραγματικά γουστάρεις.
 
Φιλε Nemo ουδεις εκανε το μνημοσυνο της Nvidia.

Το συγκεκριμενο ποστ εγινε πριν την αυτοκτονικη κινηση της συγκεκριμενης εταιρειας.

Αυτο που ειπωθηκε μεχρι στιγμης στο παρον thread ειναι οτι "εχασε" αυτη τη γενια.

Επισης στο quoted ποστ ελεγε και περι μεταφορας των 360 καινοτομιων στα PC που εστω και σε ενα περιορισμενο βαθμο εγινε απο την Ati.

Kαι για να στηριξω την πρωτη προταση σε σχεση με το ποστ που quote-αρες,ηδη η Nvidia ειναι πιο μπροστα στην υλοποιηση των επερχομενων GPGPU.
 
Συμφωνώ με το Wally αν και βλέπουμε το ίδιο πράγμα από διαφορετική γωνία.

Μακάρι να είναι λύση η GPGPU, αν και έχω τις αμφιβολίες μου........
 
Αφου συμφωνησατε με τον Wally εστω και απο διαφορετικη γωνια, δεν μου λετε και μενα με ποιον διαφωνω ???? :diablotin:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
χαχαχαχαχαχαχα
 
Ανακοινωθήκαν επίσημα οι προδιαγραφές για την νέα γλωσσά προγραμματισμού OpenCL. Με αυτή την γλώσσα κάποιος θα μπορεί να γράφει προγράμματα γενικής χρήσης (GPGPU) και αυτά να τρέχουν σε όποια κάρτα γραφικών υποστηρίζει την OpenCL και άλλους επεξεργαστές όπως τον Cell ή επεξεργαστές για ανάλυση σημάτων DSP.

Η NVIDIA και ATI θα υποστηρίζουν την τεχνολογία αυτή σε πολλές κάρτες γραφικών που έχουν ήδη σε κυκλοφορία.
 
Απο οτι διαβασα θα χρησιμοποιει OpenGL...φιλι της ζωης.

Να δουμε με τι θα "κατεβει" το Larrabee(επιτελους ενα σοβαρο wiki αρθρο για τη συγκεκριμενη GPGPU)
 
Η ΑΜD -> 40nm στις κάρτες γραφικών το 2009.

While the 55nm node has served its Radeon HD 3000 and 4000 series well, the time to move on approaches with a new report saying that AMD has taped out its first 40nm GPU. The 40nm culprit is the RV740, a 'next-generation' (lower) mainstream chip that will be released in 2009, likely in the Q2 - Q3 time frame.

The RV740's specs are currently unknown but lucky for us, the discrete graphics market will 'distract' us with other releases until they come about.
http://tcmagazine.com/comments.php?shownews=23491&catid=2
 
29pvhcg.jpg


5850: $249

5870: $299

Performance: 2 Teraflops

VRAM: 1 GB or 2 GB

Καθολου ασχημα...να δουμε τι ψαρια πιανει
 
Αυτά τα Teraflops δεν μου λένε κάτι.Πρέπει να δούμε πραγματικές επιδόσεις για να εντυπωσιαστούμε.Άντε να δούμε και τι θα κάνει η nvidia.
 
Μετά από την εμπειρία μου με τις ΑΤΙ, μπορώ να πω ότι έχω γυρίσει πίσω στο στρατόπεδο της nVidia. Βέβαια περιμένω να δω real life gaming με τις νέες κάρτες γραφικών της ΑΤΙ, για να δω αν αξίζει να πάει κανείς σε αυτές από την πρώτη στιγμή, ή να παραμείνει με αυτά που έχει για ένα εξάμηνο ακόμα.

Ομολογώ πως περιμένω με αγωνία τις κινήσεις της nVidia. Αν αρχίσει και πάλι τα rebranding και τα γνωστά της κόλπα, θα παραμείνω στις ΑΤΙ. Υπό τα "7" έχουν λύσει πολλά από τα προβλήματα που είχαν άλλωστε.
 
Μην αγωνιας πολυ :)

Charlie over at SemiAccurate says that, according to what he has heard, yields of NVIDIAʼs GT300 are currently at 1.7%. You read that right, under two percent. So, if what Charlie is reporting is even semi-accurate, yields are extremely bad.
How many worked out of the (4 x 104) 416 candidates? Try 7. Yes, Northwood was hopelessly optimistic - Nvidia got only 7 chips back. Let me repeat that, out of 416 tries, it got 7 'good' chips back from the fab. Oh how it must yearn for the low estimate of 20%, talk about botched execution. To save you from having to find a calculator, that is (7 / 416 = .01682), rounded up, 1.7% yield.
Mεγαλες φουρτουνες για την Nvidia
 
Χμ! Εκει στην φωτο καπου δεξια βλεπω ενα ρετρο VW σκαραβαιο :)

Μα το Θεο αυτο με εντυπωσιασε περισσοτερο παιδες παρα τα γραφικα και την σουπερ καρτα γραφικων που θα βγει... Ετσι και αλλιως ολο βγαζουνε και βγαζουνε αλλα....

Retro thing is the best!
 
Αν ισχύει αυτό το 1.7% yield, η ATI θα κάνει πάρτι στην αγορά μόνη της.

Αρχίζει και θυμίζει εποχή Nvidia-3DFX η υπόθεση. Λέτε να είναι payback time;
 
Αν η ΑΤΙ συνεχίσει να βγάζει τους drivers που βγάζει, το παιχνίδι θα το χάσει.

Δεν ξέρω τίποτε, προτιμώ να μιλάω από πρώτο χέρι. Συνεχίζω να θεωρώ την 4870 κάκιστη κάρτα όσον αφορά drivers support. Όπου γουστάρει πάει καλά, κάνεις ένα save - load στο Fallout III και το frame rate πέφτει κατακόρυφα (από 60 στα 17...) Για να λυθεί το πρόβλημα πρέπει να βγεις από το παιχνίδι και να μπεις πάλι.

Αντίθετα η 8800GTS μου των 3 ετών, πάει περίφημα από θέμα drivers. Αν συνεχιστεί το ίδιο βιολί και στην "5" σειρά, δεν πα να είναι όσο πιο γρήγορη θέλει, δεν ξαναπάω σε ΑΤΙ λύση.

Όσον αφορά τα yields, αυτό δεν μου λέει τίποτε. Η πρώτη φουρνιά μπορεί να είναι 1,7% επιτυχής (σίιιιιιιγουρα, ο "αρθρογράφος" έχει άποψη από πρώτο χέρι, θυμάμαι τι μας πλήρωναν να γράφουμε στο περιοδικό που δούλευα....... ) αλλά αυτό δεν είναι κάτι που δεν θα αλλάξει σε μια - δυο βδομάδες. Οι κατασκευαστές waffers δεν είναι άσχετοι, έχουν τεράστια εμπειρία επί του θέματος, καλύτερα να αργήσει η απάντηση της nVidia κανά - δυο μήνες, και να βγει αξιοπρεπής, παρά να βγει απλά για να βγει και να είναι με ένα σωρό προβλήματα.
 
Δεν ξέρω τίποτε, προτιμώ να μιλάω από πρώτο χέρι. Συνεχίζω να θεωρώ την 4870 κάκιστη κάρτα όσον αφορά drivers support. Όπου γουστάρει πάει καλά, κάνεις ένα save - load στο Fallout III και το frame rate πέφτει κατακόρυφα (από 60 στα 17...) Για να λυθεί το πρόβλημα πρέπει να βγεις από το παιχνίδι και να μπεις πάλι.
Τί να πώ? Με 4870 εδώ και ένα χρόνο και παίζω τα πάντα. Ειδικά με το Fallout III, δεν έχω κανένα πρόβλημα. Και μιλάμε για 2ωρα και 3ωρα. Αλλά σε Win 7 x64. (Πρώτα Vista Ultimate x64). Στο συγκεκριμένο παιχνίδι η εγκατάσταση σε ΧΡ, είχα μεγάλα προβλήματα. CTD κάθε 10 λεπτά. Σε Vista Ultimate x64 και Win 7 x64 μια χαρά.
 
και σε μένα τα πάντα παίζουν άριστα με την 4870!
 
Και εγω τα ιδια πιστευω. Σε ratio τιμης/αποδοσης η ATI υπερεχει.

H Nvidia εκανε συνεχεις πατατες. Οι τεραστιες καταναλωσεις, τα προβληματικα yields, το χτυπημα που δεχθηκε το γοητρο της οταν το RSX ειχε και αυτο μεριδιο ευθυνης στο σακατεμενο hardware του PS3, οι υψηλες τιμες κτλ κτλ

To αρνητικο απο πλευρας ATI ειναι οι ανωριμοι Linux drivers.

Εχω την εντυπωση οτι ο Gary Tarolli παρακολουθει την ολη κατασταση με ενα κρυφο αισθημα ικανοποιησης... :)
 
Captain Kal είπε:
Τί να πώ? Με 4870 εδώ και ένα χρόνο και παίζω τα πάντα. Ειδικά με το Fallout III, δεν έχω κανένα πρόβλημα. Και μιλάμε για 2ωρα και 3ωρα. Αλλά σε Win 7 x64. (Πρώτα Vista Ultimate x64). Στο συγκεκριμένο παιχνίδι η εγκατάσταση σε ΧΡ, είχα μεγάλα προβλήματα. CTD κάθε 10 λεπτά. Σε Vista Ultimate x64 και Win 7 x64 μια χαρά.
Ακριβώς. Τα "7" θα μπουν γνήσια την πρώτη μέρα λειτουργίας τους. Τα έχω ξηλώσει από το σύστημα αυτή τη στιγμή. Μιλάω για XP και μόνο.

Θα περιμένω τα πρώτα OFFICIAL tests των νέων καρτών. Ήδη το 4πύρηνο ετοιμάζεται να δεχτεί 2 5870 κάρτες αν όλα πάνε καλά από θέμα drivers. Δεν δίνω μία για την nVidia και τις αηδίες της, με ενδιαφέρει, όμως, να λειτουργούν σωστά οι κάρτες που θα μπουν στο σύστημα.

Κοντός ψαλμός, όμως, που λέει και ο λαός. Στις 23 Σεπτέμβρη, που οι νέες ΑΤΙ θα αρχίσουν να πωλούνται στην αγορά, θα είμαστε σε θέση να γνωρίζουμε.
 
Φάσκεις και αντιφάσκεις ή μήπως είναι η ιδέα μου;4 post πιο πάνω λες πως δεν ξαναπαίρνεις ATI και πως με Nvidia δεν είχες ποτέ πρόβλημα.Μετά λες πως είσαι έτοιμος για αγορά 2 5870,υπερβολικά ακριβών καρτών τις ATI και μας λες πως δεν δίνεις μία για την Nvidia και τις αηδίες της!

Τι παίζει;Alter ego; :p

Όντως η ATI έχει ποταπό Linux support αλλά κατα τα άλλα τα πάει περίφημα και από τιμές και επιδόσεις.Η Nvidia βέβαια συνεχίζει το renaming αφού και αυτή συνεχίζει να πουλάει ακάθεκτη.Να δούμε τι θα κάνει τώρα με την νέα σειρά.
 
Πίσω
Μπλουζα