H AMD/ATI ξυπνησε

παιδια ξυπνηστε η αγορα ειναι μοιρασμενη στα 3:

η nvidia παντα θα ειναι η πρωτη επιλογη στις gpus

η intel στους επεξεργαστες

η ati/amd λιγο απολα
 
f2bnp είπε:
Φάσκεις και αντιφάσκεις ή μήπως είναι η ιδέα μου;4 post πιο πάνω λες πως δεν ξαναπαίρνεις ATI και πως με Nvidia δεν είχες ποτέ πρόβλημα.Μετά λες πως είσαι έτοιμος για αγορά 2 5870,υπερβολικά ακριβών καρτών τις ATI και μας λες πως δεν δίνεις μία για την Nvidia και τις αηδίες της!Τι παίζει;Alter ego; :p

Όντως η ATI έχει ποταπό Linux support αλλά κατα τα άλλα τα πάει περίφημα και από τιμές και επιδόσεις.Η Nvidia βέβαια συνεχίζει το renaming αφού και αυτή συνεχίζει να πουλάει ακάθεκτη.Να δούμε τι θα κάνει τώρα με την νέα σειρά.
Ε, μπορεί να φαίνεται έτσι, αλλά στο γραπτό λόγο δεν μπορείς να τα πεις όπως στο προφωρικό και face 2 face.

Στο θέμα hardware είμαι λίγο "on my own planet". Δεν κάνω τίποτε άλλο όλη μέρα από το να παρακολουθώ reviews και η δική μου γνώμη θα αλλάξει, ίσως, πολλές φορές την ίδια μέρα. Ανάλογα με τις εξελίξεις.

Δεν είμαι fanboy κανενός (ούτε στο hardware, ούτε στις κονσόλες) και ειδικά στο gaming (τομέας απαραίτητος όσο και ο αέρας που αναπνέουμε για μένα) τελικά θα καταλήξω να έχω την υλοποίηση και της ΑΤΙ και της nVidia (μια και πάντα υπήρχαν και θα υπάρχουν δύο δυνατά "αντίπαλα" συστήματα στο computer room μου) , όπως και τώρα. Μοναδική, παρούσα, παρασπονδία η ύπαρξη Intel επεξεργαστών και στα δύο, μέχρι πριν μερικούς μήνες ήταν το ένα AMD.

Οπότε ο τρόπος που γράφω μπορεί να ακούγεται "φάσκω - αντιφάσκω" αλλά στην ουσία αν έχεις και τα δύο "στρατόπεδα" διαθέσιμα, συγκρίνεις και κρίνεις άνετα και από πρώτο χέρι.

Βεβαίως, αν δεν ήταν να περιμένουμε νέες κάρτες ήδη θα είχα μια καλή 285 στη θέση της 8800 που έχω τώρα, αλλά δεν με χαλάει η αναμονή 30 ή 60 ημερών ακόμα. Επαναλαμβάνω ότι δεν με ενδιαφέρει το κόστος, απλά θέλω και μπορώ να έχω και τις δύο λύσεις.

Το ίδιο κάνω και στις κονσόλες (ήδη έρχεται και το 360 και το PS3 slim είναι προ των πυλών). Βέβαια διασκεδάζω αφάνταστα με τις κόντρες των fanboys που κάνουν λες και έχουν μετοχές στη κάθε εταιρεία.

Αφτά (tm bt Rygar) περί "διφορούμενων γνωμών" από τη πλευρά μου μάγκες! :) :)
 
Πάντως,για να λέμε και του στραβού το δίκιο,από τους Catalyst 9.8 και μετά,η κατάσταση με την ATI και την υποστήριξη των καρτών της,έφτιαξε αισθητά...
 
Yeap! Αισθητά μεν, αλλά έχει πολύ δρόμο ακόμα να κάνει. Το καλό είναι ότι τα πράγματα βαίνουν στο σωστό δρόμο.

Δεν θα αναφερθώ καθόλου στο Linux, εκεί έχει επέλθει κοσμογονία.
 
I have known Charlie for a long time and have shared time with him all over the globe, and I will say that there is almost always a basis of truth in his stories. That said, there is almost always a reach to dramatize and spin the article into line with what I think are personal motivations. Regardless of your opinion on this, I see what Charlie writes as "Tech Tabloid" and I think most of us will agree on this.
Headlines like Charlie is writing now should not go unanswered, so we asked NVIDIA for an official statement as to this topic so we could publish it for [H] readers, and here it is from Ken Brown at NVIDIA PR:

Hi Kyle,

Thanks for asking.

There is no truth to this. Charlie has become a sponsored site of his sole advertiser. It's no coincidence his website looks like an AMD ad.

Please let your readers know, and let us know if you have any more questions.

Thanks.

Wow. Don't think there is anything left to say on this. Enjoy.
Παράθεση - απάντηση της nVidia στον Kyle από το HardOCP για το άρθρο που παραθέτει ο Wally.

ΔΕΝ έχει κανένα νόημα μια τέτοια κίνηση της nVidia αυτή τη στιγμή. Δεν συμφέρει κανέναν μας να γίνει κάτι τέτοιο μια και ο ανταγωνισμός είναι αυτός που ρίχνει τις τιμές.
 
Έτσι - έτσι.

Έχω δύο συστήματα αυτή τη στιγμή. Στο πρώτο γύρω στα Χριστούγεννα θα μπει μια 5870, ενώ στο δεύτερο θα μπει μια nVidia όταν είναι έτοιμη και παρουσιαστεί.

Θέλω να έχω και τους δύο "κόσμους" για να μπορώ να κρίνω και να συγκρίνω.

Δυστυχώς, και τα δύο είναι Intel και λέω δυστυχώς γιατί θα ήθελα το ένα να είναι AMD, αλλά μικρό το κακό.....
 
Ειδικά αυτό το περιμέναμε. Εδώ που τα λέμε, η nVidia είχε μπει άσχημα στο μάτι της Intel με την ΙΟΝ πλατφόρμα από καιρό, οπότε δεν της έδωσε την άδεια να συνεχίσει.

Τουλάχιστον το ευχάριστο είναι ότι το SLI είναι πια διαθέσιμο και στα Intel chipsets, αλλά το μέλλον θα δείξει.....
 
Προσοχή! Έρχεται να σας φάει!

Radeon_HD5970_01.jpg
 
300W, σχεδον οσο 3 ΧΒΟΧ360 Jasper
 
Μπα, thanks. Θα πρέπει να αλλάξει κανείς και κουτί για να χωρέσει.

Κάπου το παρακάνανε ή μου φαίνεται;
 
Κάπου το παρακάνανε ή μου φαίνεται;
'Οχι. Απλά ένα παλιό όνειρο των PC users, έγινε πραγματικότητα. Πλέον με την εκκλυόμενη θερμότητα, μπορεί και ψήνει ταυτόχρονα ΚΑΙ καφέ. :p
 
Captain Kal είπε:
'Οχι. Απλά ένα παλιό όνειρο των PC users, έγινε πραγματικότητα. Πλέον με την εκκλυόμενη θερμότητα, μπορεί και ψήνει ταυτόχρονα ΚΑΙ καφέ. :p
:animlaugh:
 
ATIʼs next generation is 28nm
Will skip 32nm

It looks like ATIʼs next generation graphics that could hopefully appear in late 2010 will be developed in the 28nm process.

This might be the first chip developed for both TSMC and Globalfoundries. Globalfoundries hopes to have its 28nm bulk process ready in late 2010, probably in Q4, and ATI will probably be one of the first customers.

If ATI plays it safe it will develop the chip for both TSMC and Globalfoundries and will benchmark which of the two gets the job done better. AMD is yet to announce that it will officially do its GPUs in Dresden bulk part of factory, but this is something that wonʼt surprise many people.

Just remember that TSMCʼs yields with 40nm are not great and considering that this silicon is in the majority of ATi and Nvidia chips, especially new designs, an alternative for the next generation becomes more likely.
Πηγή: http://www.fudzilla.com/content/view/16299/1/

Intel δίνει 1,25 δισ. δολάρια στην AMD στο πλαίσιο εξωδικαστικού συμβιβασμού

Η Intel συμφώνησε να καταβάλει 1,25 δισ. δολάρια στην AMD, προκειμένου ο μεγάλος ανταγωνιστής της να αποσύρει τις καταγγελίες για μονοπωλιακή συμπεριφορά και παραβίαση των διπλωμάτων ευρεσιτεχνίας του.

Στο πλαίσιο του εξωδικαστικού συμβιβασμού που ανακοινώθηκε την Πέμπτη, η Intel υπόσχεται να συμμορφωθεί «με μια σειρά διατάξεων επιχειρηματικών πρακτικών». Σε αντάλλαγμα, η Advanced Micro Devices αποσύρει τις αγωγές που είχε καταθέσει κατά της Intel σε ΗΠΑ και Ιαπωνία, καθώς και όλες τις καταγγελίες της για μονοπωλιακή συμπεριφορά σε παγκόσμιο επίπεδο.

Από το 2004, η AMD κατηγορεί την Intel ότι χρησιμοποιεί αθέμιτα μέσα προκειμένου να την εκτοπίσει από την αγορά. Τον Μάιο, η ΕΕ επέβαλε στην Intel πρόστιμο 1,06 δισ. ευρώ, απόφαση για την οποία έχει υποβληθεί έφεση. Η εταιρεία έχει καταδικαστεί για παράβαση των κανόνων ανταγωνισμού και στην Ιαπωνία και τη Νότιο Κορέα και βρίσκεται τώρα στο μικροσκόπιο και των αμερικανικών αρχών.

Σύμφωνα με τους όρους του συμβιβασμού, οι δύο γίγαντες της βιομηχανίας ημιαγωγών αποδέχονται πενταετή συμφωνία εκατέρωθεν αδειοδότησης για τα διπλώματα ευρεσιτεχνίας τους και παραιτούνται από προηγούμενους ισχυρισμούς για παραβίαση πατεντών.

Ο εκπρόσωπος της Ευρωπαϊκής Ένωσης Τζόναθαν Τοντ δήλωσε ότι η Κομισιόν έχει ενημερωθεί για τη νέα συμφωνία, επισήμανε όμως ότι ο συμβιβασμός δεν απαλλάσσει την Intel από την υποχρέωση συμμόρφωσης με την ευρωπαϊκή νομοθεσία.

Η Intel, με έδρα τη Σάντα Κλάρα της Καλιφόρνια, κατέχει σήμερα το 80% της παγκόσμιας αγοράς μικροεπεξεργαστών.
Πηγή: http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=1074259&lngDtrID=252
 
Πίσω
Μπλουζα