[Hardware] Netusbee

NikiforosST είπε:
Ολες αυτές οι σελίδες έχουν πάνω από 6.5 χρόνια να ενημερωθούν!!

Ομολογώ όμως ότι εάν υπήρχε κάποιο από αυτά διαθέσιμο, θα το αγόραζα.

NikiforosST είπε:
http://www.dlink.com/products/?pid=322 αν έχει κανείς καμιά ιδέα να μου πει, το κόστος του όμως μάλλον πλησιάζει ή είναι λίγο παραπάνω από 60 ευρώ!
Η παράλληλη θύρα του ST δεν έχει σχέση με την παράλληλη ενός PC (ο Christos θα ξέρει περισσότερα), και συν τοις άλλοις, το συγκεκριμένο hardware συνδέεται κατευθείαν σε έναν εκτυπωτή παράλληλο και τον μοιράζει σε ενα τοπικό δίκτυο!! (υπάρχουν ακόμα εκτυπωτές παράλληλοι;; :eek: )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
μπορούμε με καλώδιο να κάνουμε μετατροπή, όπως είπα παρόμοια βαζανε σε laptop για να κάνουν την παράλληλη σε ethernet και το έχει κάνει και ο προμηθευτής μας. Τώρα αν δεν κάνει.... :precry: :precry: :precry: κρίμα δεν έχει βρεθεί ακόμα τίποτα! πάνω που βρήκα στο linux πως να δώσω στον Atari ST* δίκτυο μέσω serial (SLIP protocol) το παλιό pc χάλασε και το νέο δεν έχει σειριακή θύρα. :angry: :angry:

Παράλληλοι υπάρχουν ακόμα πολλοί και μάλιστα τα plotters έχουν για λόγους συμβατότητας! έτσι για την ιστορία να πω ότι το συγκεκριμένο plotter αν πέρναμε μοντέλο με δίκτυο πάμε σε άλλη κλάση και είχε αρκετές χιλιάδες ευρώ παραπάνω! ενώ αυτό παίρνει πλακέτα network και έχει 400 ευρώ!!! έτσι βάζουμε το μηχανάκι που είδατε με 60 και καθαρίσαμε!!! επίσης έχει και από usb σε ethernet! αλλά δεν έπαιξε καλά. Στον atari το ψάχνω καιρό το θέμα και ακόμα δεν βρήκα τίποτα! κρίμα ρε γμτ :( ((
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
NikiforosST είπε:
Καλησπέρα! ένα μεγάλο θέμα που μας απασχολεί είναι πως να κάνουμε τον Atari μας να παίζει σε δίκτυο. Εκτός τους παραπάνω τρόπους που αναφέραμε που βλέπω ότι δεν εξελίσεται περετέρω το θέμα, έχω βρεί αυτά εδώ τα sites http://www.asamnet.de/~hilgarte/ether.php http://users.otenet.gr/~papval/http://atari.scum.org/ethernet/ και σήμερα στην δουλειά δουλέψαμε ένα μετατροπέα της D-Link σε plotter για να κάνουμε από παράλληλη σε ethernet και παίζει άψογα. Αυτός που συνεργαζόμαστε το έχει δουλέψει και σε παλιούς laptop με μεγάλη επιτυχία. Και σκέφτηκα μήπως γίνεται να παίξει σε atari ST* ??? είναι αυτό εδώ http://www.dlink.com/products/?pid=322 αν έχει κανείς καμιά ιδέα να μου πει, το κόστος του όμως μάλλον πλησιάζει ή είναι λίγο παραπάνω από 60 ευρώ!
Τι μανία σας έχει πιάσει με αυτούς τους adapters?

The DP-301P+ is designed to make installation simple. It has a built-in Centronics connector that connects directly to your printer without the hassle of using a printer cable. Its compact size makes placement of the DP-301P+ easy�even in areas with limited space.

Ο συγκεκριμένος adapter, συνδέει έναν παράλληλο εκτυπωτή μέσω ethernet, δηλαδή μετατρέπει το σήμα που στέλνεται μέσω ethernet σε παράλληλο και όχι το αντίστροφο. Αλλά ακόμα και αν έκανε την αντίστροφη διαδικασία στο μόνο που θα εξυπηρετούσε θα ήταν να συνέδεε την παράλληλη θύρα του ST μέσω ethernet. O ST θα εξακολουθεί να βλέπει παράλληλη θύρα. Ως εκ τούτου θα έπρεπε να τρέξεις PLIP στον ST και PLIP over Ethernet στο PC ή στο router. Αν είναι όμως να κάνεις PLIP γιατί δεν το κάνεις απ' ευθείας με ένα καλωδιάκι του οποίου τα schematics μπορείς να βρείς με 3' στο google? Η απάντηση είναι πολύ απλή. Η παράλληλη του ST δεν είναι η ίδια με την παράλληλη στο PC ενώ επιπλέον δεν είναι buffered. Οπότε αν κάνεις PLIP σύνδεση μεταξύ ST - PC goodbye ST. Παρόλα αυτά υπάρχει το πρωτόκολο PLIP για τον ST και μπορείς πολύ εύκολα να συνδέσεις 2 ST μεταξύ τους και να κάνεις ότι θέλεις. Οπότε ποια είναι η λύση; Απλό κάνε port το ST PLIP protocol στο PC.

Τώρα για να θέσω και άλλο ένα ζήτημα. Υπάρχει έστω και ένας ο οποίος θέλει να χρησιμοποιήσει τον ST για internet? Ξέρεις πόση ώρα θέλει για να κάνει render το retromaniax για παράδειγμα; Μόνο για irc έχει ψιλοπλάκα αλλά για irc ένα απλό null modem cable και μια ppp connection είναι υπερ αρκετή. Άρα πρακτικά, μόνο για μεταφορά αρχείων μέσω δικτύου έχει νόημα αλλά σε αυτή την περίπτωση μπορείς να χρησιμοποιήσεις το parcp ή τον UltraSatan όταν βγει.

EDIT: Ποστάρατε πριν γράψω απάντηση: Nikiforos, μπορείς να βρείς usb 2 serial adapters πολύ φτηνά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εσύ που τα ξέρεις τόσο καλά μπορείς να μου εξηγήσεις λίγο ποιό αναλυτικά πως μπορώ να κάνω αυτό με το δίκτυο μέσω σειριακής? για την μητρική τη νέα να πω ότι έχει pins πάνω της για να πάρει σειριακή και παράλληλη αλλά δεν έχει τις υποδοχές. Υπάρχουν modules έτοιμα? να κάτσω να φτιάξω είναι μανούρα για μένα. Αdaptoras usb σε παράλληλη είδα με 15 ευρώ, αλλά στο linux θα παίζει ? (για το parcp το λέω). Να πω επίσης ότι ήδη έχω στον ST σειριακό null modem cable (με adaptora null) και ειδικό παράλληλο καλώδιο που έχω φτιάξει εγώ για το Parcp. (έχει μερικά καλώδια αντεστραμμένα δεν είναι απλό παράλληλο).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
NikiforosST είπε:
Εσύ που τα ξέρεις τόσο καλά μπορείς να μου εξηγήσεις λίγο ποιό αναλυτικά πως μπορώ να κάνω αυτό με το δίκτυο μέσω σειριακής? για την μητρική τη νέα να πω ότι έχει pins πάνω της για να πάρει σειριακή και παράλληλη αλλά δεν έχει τις υποδοχές. Υπάρχουν modules έτοιμα? να κάτσω να φτιάξω είναι μανούρα για μένα. Αdaptoras usb σε παράλληλη είδα με 15 ευρώ, αλλά στο linux θα παίζει ? (για το parcp το λέω).
Για τη σειριακή, αν έχει modules η μητρική σου τότε υπάρχουν κάτι σαν καρτούλες που σου προσθέτουν την σειριακή. Νομίζω ότι δεν είναι δύσκολο να βρεθούν. Η εναλλακτικά μπορείς να πάρεις μια PCI κάρτα σαν αυτή με καμιά 10άρα ευρώ.

Edit: Για σειριακό δίκτυο ppp με windows το περιγράφω εδώ

Για linux: θα πρέπει να κάνεις το εξής:

Κώδικας:
pppd pppd -detach crtscts asyncmap 0 noauth proxyarp xxx.xxx.xxx.xxx:yyy.yyy.yyy.yyy /dev/ttyS0  19200&
Να βρείς το αρχείο ip_forward και να θέσεις την τιμή του ως 1.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στο proxyarp αυτά τα ΧΧΧ, ΥΥΥ έτσι τα γράφω? ή αντιστοιχούν με κάτι? καλό θα ήτανε να αποφύγω κάρτες PCI καθώς η mobo μου έχει μόνο 2 υποδοχές και ήδη η μιά είναι πιασμένη από το tv tuner. Αν φτιαχτεί το παλιό pc θα τα κάνω εκεί που έχει όλες τις πόρτες. Έχει κάψει κάτι πυκνωτές στην μητρική του και θα αλλαχτούν σε λίγες μέρες και βλέπουμε.
 
NikiforosST είπε:
Στο proxyarp αυτά τα ΧΧΧ, ΥΥΥ έτσι τα γράφω? ή αντιστοιχούν με κάτι? καλό θα ήτανε να αποφύγω κάρτες PCI καθώς η mobo μου έχει μόνο 2 υποδοχές και ήδη η μιά είναι πιασμένη από το tv tuner. Αν φτιαχτεί το παλιό pc θα τα κάνω εκεί που έχει όλες τις πόρτες. Έχει κάψει κάτι πυκνωτές στην μητρική του και θα αλλαχτούν σε λίγες μέρες και βλέπουμε.
Είναι IP διευθύνσεις.. local:remote
 
Τώρα κατάλαβα! thanks! μόλις μου παίξει κάποια σειριακή θα το δοκιμάσω!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
NikiforosST είπε:
για την μητρική τη νέα να πω ότι έχει pins πάνω της για να πάρει σειριακή και παράλληλη αλλά δεν έχει τις υποδοχές. Υπάρχουν modules έτοιμα? να κάτσω να φτιάξω είναι μανούρα για μένα. Αdaptoras usb σε παράλληλη είδα με 15 ευρώ, αλλά στο linux θα παίζει ? (για το parcp το λέω)..
Η μητρική σου εχει σειριακή και παράλληλη και απλά η εταιρία "αμέλησε" να βάλει μεσα στο κουτί και ενα λαμάκι με τα 2 αντίστοιχα βύσματα. Υποπτεύομαι ότι ειναι ή Asus ή Gigabyte. Μη φτιάξεις ούτε καλώδιο ούτε κάρτα να αγοράσεις. Θες ενα λαμάκι όπως αυτό που είπα. Ρώτα στο Πλαίσιο ή στο E-shop.
 
pppd pppd -detach crtscts asyncmap 0 noauth proxyarp xxx.xxx.xxx.xxx:yyy.yyy.yyy.yyy /dev/ttyS0 19200&

με πηγες πολλα χρονια πισω... :cool:
 
Telamonas.stokos είπε:
pppd pppd -detach crtscts asyncmap 0 noauth proxyarp xxx.xxx.xxx.xxx:yyy.yyy.yyy.yyy /dev/ttyS0 19200& με πηγες πολλα χρονια πισω... :cool:
Και να συμπληρώσουμε ότι μπορείς να κάνεις edit το etc/ppp/options με αυτές τις επιλογές ;) .

Μέχρι να καταφέρω να το κάνω να δουλέψει σε MiNT+Linux είχα διαβάσει 3-4 φορές το man του ifconfig, pppd και η πλάκα ήταν με το NAT όπου το μόνο που χρειαζόταν ήταν απλά το ip_forward και εγώ έψαχνα τα άπειρα... μππρρρ..
 
ChrisTOS είπε:
Μέχρι να καταφέρω να το κάνω να δουλέψει σε MiNT+Linux είχα διαβάσει 3-4 φορές το man του ifconfig, pppd
Μονο 3-4 φορές;;; Λιγο δεν είναι; :D (αυτό ηταν σποντα για τον telamonas.stokos)
 
Rygar είπε:
Μονο 3-4 φορές;;; Λιγο δεν είναι; :D (αυτό ηταν σποντα για τον telamonas.stokos)
Τα windows είχαν πιο πολύ πλάκα... Εκεί να δεις γέλιο. Καταρχάς πρέπει να αλλάξεις τον null modem driver. Μετά πρέπει να βρείς όλα τα περίεργα settings. Η σύνδεση μεταξύ των υπολογιστών ήταν το εύκολο κομμάτι. Το να βγάλεις τον υπολογιστή στο inet ήταν το δύσκολο. Α και το να βρείς πληροφορίες για τέτοια σύνδεση στα winblows? Ας το καλύτερα.
 
Δε θες για τη συγκεκριμένη μητρική, σώνει και ντε! Κατά κανόνα, ολα ταιριάζουν, αφου το καλώδιο που συνδέεται στη μητρική απλώς μεταφέρει προς τα έξω το σήμα από τα αντίστοιχα pins ένα προς ένα.

Θέλοντας να σε βοηθήσω, η ειρωνία είναι ότι ψάχνω με τους όρους "σειριακό λαμάκι ASUS" και το Google μου βγάζει αυτό εδώ το θρέντ. :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μόλις εντόπισα αυτό για όποιον ενδιαφέρεται
 
Για περισσότερες λεπτομέρειες εδω.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα