[Hasbro] Trivial Pursuit

snakeyes08

RetroActive
Joined
26 Φεβ 2009
Μηνύματα
339
Αντιδράσεις
118
Θυμάμαι στη δεκαετία του 90 είχε λιγότερες εκδόσεις και στοίχιζε γύρω στις 20.000 δραχμές!!!

Και τώρα θεωρείται από τα πιο ακριβά επιτραπέζια αλλά η Hasbro έριξε τις τιμές 30-40 ευρώ ανάλογα με την έκδοση.

Η έκδοση που με κέρδισε ήταν φυσικά η 80's! Νομίζω ότι κυκλοφόρησε νέα έκδοση 80's, αλλά έχω την ευκαιρία να βρίσκω το παλιό 80's Trivial σε επιλεγμένα play-καφέ της Θεσσαλονίκης.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τοτε ηταν πολυ πιο ευκολες οι ερωτησεις η' εγω μεγαλσα και δεν θυμαμαι πολλα :)
 
Παραμένει πάντως ένα από τα καλύτερα παιχνίδια γνώσεων.Το μόνο κακό του στοιχείο είναι οι #&!!@?%$ εκδόσεις του που βγαίνουν με ρυθμό πολυβόλου ! Κάποτε είχα βάλει στόχο να τις αγοράσω όλες (δεν ήξερα τι με περίμενε) αλλά σταμάτησα μετά από 3 εκδόσεις μην μπορώντας να παρακολουθήσω το ρυθμό ανανέωσης τους (ήταν η εποχή που οι παλιές εκδόσεις με τα μονόχρωμα κουτιά αποσύρθηκαν και αντικαταστάθηκαν με τις "πολύχρωμες" σημερινές).
 
Οδηγίες για να παίξετε "Trivial Pursuit 80's" :

1. Χωριστείτε σε ομάδες.

2. Κάντε την πρώτη ερώτηση.

3. Ασχέτως απάντησης, καταλήξτε να συζητάτε "πόσο πολύ άλλαξαν οι εποχές",

"τι ωραία που ήταν τότε" κλπ

4. Παρατήστε το επιτραπέζιο και συνεχίστε τη συζήτηση.
 
exetlaios είπε:
Οδηγίες για να παίξετε "Trivial Pursuit 80's" :
1. Χωριστείτε σε ομάδες.

2. Κάντε την πρώτη ερώτηση.

3. Ασχέτως απάντησης, καταλήξτε να συζητάτε "πόσο πολύ άλλαξαν οι εποχές",

"τι ωραία που ήταν τότε" κλπ

4. Παρατήστε το επιτραπέζιο και συνεχίστε τη συζήτηση.

:bow:

ΦΟΒΕΡΟΣ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
'Εχω τη Genius Edition,40 euro έκανε!
 
την εχω κι εγω και επαθα μεγαλη νηλα μιας και οι ερωτησεις απλα δεν παιζονται...

εκτος και αν ξερει κανεις τι διαολο ειναι ο ποταμοτριγκας.....
 
thebest20 είπε:
'Εχω τη Genius Edition,40 euro έκανε!
Genius edition, ώρες ώρες έχει βατές απαντήσεις, αλλά έχει και κάτι ερωτήσεις για να τραβάς τα μαλλιά σου και των διπλανών σου.

Ωραίο μεν, δύσκολο δε (υπερβολικά δύσκολο θα έλεγα)
 
Το Trivial Pursuit είναι από τα αγαπημένα μου επιτραπέζια, αλλά κανείς δε θέλει να παίξει. Γενικά μπορώ να θυμηθώ άκυρα πράγματα ή αν έχω παίξει αρκετές φορές μια έκδοση να θυμάμαι τις απαντήσεις. Οπότε οι αντίπαλοί κάθε φορά, όποτε και αν βρεθεί κάποιος που να δεχτεί να παίξουμε, μένουν με το στόμα ανοιχτό και κάπου μέσα τους καταργιούνται την ώρα και τη στιγμή που ξεκίνησαν την παρτίδα. Δεν είναι θέμα εξυπνάδας, ίσα ίσα. Το να μπορείς να θυμηθείς άσχετα πράγματα αλλά να μην ξέρεις ή να ξεχνάς κάποια πολύ βασικά δεν είναι απαραίτητα καλό. Απλά το καλό στο Trivial, όπως και σε κάθε παιχνίδι γνώσεων, είναι ότι σε βάζει σε σκέψη να θυμηθείς κάτι που μαζί με αυτό μπορεί να θυμηθείς και κάτι άλλο, οπότε ξεκινά ένα παιχνίδι με τις αναμνήσεις.

Έχω την έκδοση για τη δεκαετία του 90, η οποία είναι ναι μεν καλή από άποψης σχεδιασμού (με τα εξαιρετικά τριγωνικά "ποτηράκια" ερωτήσεων και το διαχωρισμό της δεκαετίας στα τρία: αρχές - μέσα - τέλη), αλλά θα θελα να είχε περισσότερες κάρτες ερωτήσεων (έχει μόνο τρία πακετάκια). Σαν επίπεδο οι ερωτήσεις είναι μέτριες, πότε γελοίες, πότε τελείως άκυρες. Από τη μια οι ερωτήσεις είναι για γνωστά γεγονότα της δεκαετίας, από την άλλη κάποιες ερωτήσεις αφορούν άσχετους αθλητές (ένα Τεξανό πρωταθλητή και μια Αλγερινή αρσιβαρίστρια θυμάμαι, σαν ανέκδοτο μας έχει μείνει) και πάρα μα πάρα πολλούς σχεδιαστές μόδας, γνωστούς και μη.

Πάντως την έκδοση για τη δεκαετία του 80 κι εγώ την ήθελα, αλλά αποσύρθηκε και δεν την πρόλαβα. Ευτυχώς πρόλαβα την 90's. Μακάρι να βγει οσονούπω και για τη δεκαετία του 2000. Όσο για τη Genus... Αγκαλιά με το λαπτοπ και με σύνδεση στο ίντερνετ ναι, αλλιώς μόνο ο Ύψιστος μπορεί ή να σε φωτίσει και να απαντήσεις σωστά ή να σε κάνει κ*λόφαρδο και να σου κάτσουν οι εύκολες ερωτήσεις. Σε κάθε περίπτωση, αν έχει έστω και λίγη διάθεση η παρέα, είναι εξαιρετικό επιτραπέζιο!
 
Είναι από τα ευρηματικότερα παιχνίδια γνώσεων, που έχει βγει τα τελευταία χρόνια!

 


Έχω παίξει την έκδοση '80s, '90s, Genius & την κανονική! Θα έλεγα ότι σε όλα έχει ερωτήσεις άκυρες ή μεγάλης δυσκολίας.... Παρ' όλα αυτά, μαζί με το Taboo είναι από τα παιχνίδια που βγάζουν πολύ γέλιο!
:)

 


Με όσους παίζω έχουμε βρει μια χρυσή τομή ευκαιριών / βοήθειας, γιατί ο σκοπός είναι να περάσουμε καλά & όχι να δούμε πόσο nerds είμαστε!
:)

 


Έχω περάσει πολλές όμορφες στιγμές, με φίλους με αυτό το παιχνίδι! Μεγάλη αγάπη!
:)




exetlaios είπε:
Οδηγίες για να παίξετε "Trivial Pursuit 80's" : 


1. Χωριστείτε σε ομάδες.


 


2. Κάντε την πρώτη ερώτηση.


 


3. Ασχέτως απάντησης, καταλήξτε να συζητάτε "πόσο πολύ άλλαξαν οι εποχές",



"τι ωραία που ήταν τότε" κλπ


 


4. Παρατήστε το επιτραπέζιο και συνεχίστε τη συζήτηση.
 


Έτσι ακριβώς!
:D

 


Ειδικά σε ρετροσυναντήσεις με τα βόρεια μέλη του φόρουμ!
:D
 
Πίσω
Μπλουζα