Hombre v0.5,μεταφορά αρχείων από PC σε Amiga

keropi

Human RetroDatabase
Joined
6 Φεβ 2007
Μηνύματα
2.709
Αντιδράσεις
9
O ppill, μέλλος του ΕΑΒ, ολοκλήρωσε την έκδοση 0.5 του Hombre.

Πρόκειται για ένα πακέτο προγραμμάτων (σε μορφή boot-disk φυσικά) με σκοπό την μεταφορά αρχείων απο PC σε Low-End unexpanded Amiga, όπως η Α500/1000/600 κτλ...

746fbaeb58a375c8.png


δείτε το wiki του στο ΕΑΒ εδώ: http://eab.abime.net/showthread.php?t=27704&page=2'>http://eab.abime.net/showthread.php?t=27704&page=2

και το thread με τα release notes/features εδώ: http://eab.abime.net/showthread.php?t=27704&page=2

Features:

  • the whole package is built around the small (36K) yet powerful and memory efficient ZShell giving you (among other things) command line editing options, wildcards, file name completion and 68 in-built commands(!);



  • you don’t have to remember long and cryptic command line arguments since you can invoke most of the programs by pressing one of the Function keys. Plenty of useful aliases are also defined;



  • all software on the disk is compatible with 1.3 version of Kickstart. Most of the programs work with later revisions;



  • various methods of transferring files:
    - using floppies (FAT, long filenames supported);
    - via the Serial port. TransWarp, TwinExpress (DOS only), DNet (WinUAE required) and ZModem;
    - via the Parallel port. Paradise (can be made WinXP compatible) and Apccomm (Linux);



  • special startup-mode for using Hombre over a text terminal (useful when you want to back up your floppies but don’t have the required cables/monitor or Amiga‘s hardware is faulty – keyboard, RGB port etc.). Although the connection utilises the serial port as the shell runs over an AUX: style device ZModem transfers are still possible;



  • a ‘Minimal Mode’ that you can select during boot-time that gives you >910000 bytes of free memory with a command shell up and running on a 1 meg machine. Should also come in handy on Amigas equipped with only 512kb of memory;



  • a comprehensive support for ADF files:
    (g)zipped images can be written straight onto floppies (as long as the file is smaller than 760kb). It‘s best to use this feature in Minimal Mode with files >650kb;



  • creation of normal/extended images;
    transfer ADF files directly to/from disks using both(serial/parallel) link-up methods;



  • command aliases for ‘chopped’ ADFs (useful when using PC floppies for transfer) – now for 0,5 meg machines too. There’s even an interactive shell script that simplifies the whole procedure. All you have to do is swap disks and press Enter when prompted.
    thanks to the combination of DNet and WinUAE you can access a folder on your PC from the Amiga just like any other drive. You can also use PC’s keyboard and mouse as if they were connected to the Amiga (only works with system friendly apps);



  • utilities that make working with many windows much easier (window/screen cycling, mouse acceleration, auto point etc.);



  • programs that let you copy, format, check, validate, repair disks and salvage data from them;



  • a screen grabber, text editor, text viewer, preferences program, topaz.font replacements and SnoopDos are also included;



  • plus docs that guide you through different methods of transfer and give tips on how to get the most out of Hombre
     
 
Gtsamour, αυτό σε αφορνάει, ντάρλιν :D
 
Διάβασα διάβασα αλλά λόγω κενών σε γνώσεις πάνω σε Amiga, δεν μπορώ να καταλάβω πως ακριβώς πρέπει να γίνει.

Το null modem καλώδιο που χρειάζεται είναι εύκολο να το φτιάξω, από τη μεριά του pc νομίζω πως κατάλαβα πάνω κάτω τι πρέπει να κάνω, από τη μεριά της Amiga δεν κατάλαβα και πολλά.

Το έχεις κάνει εσύ Νίκο?

Πρέπει να γίνει συνάντηση να το επιχειρήσουμε μαζί.
 
gtsamour είπε:
Διάβασα διάβασα αλλά λόγω κενών σε γνώσεις πάνω σε Amiga, δεν μπορώ να καταλάβω πως ακριβώς πρέπει να γίνει.Το null modem καλώδιο που χρειάζεται είναι εύκολο να το φτιάξω, από τη μεριά του pc νομίζω πως κατάλαβα πάνω κάτω τι πρέπει να κάνω, από τη μεριά της Amiga δεν κατάλαβα και πολλά.

Το έχεις κάνει εσύ Νίκο?

Πρέπει να γίνει συνάντηση να το επιχειρήσουμε μαζί.
Βεβαίως και το έχω κάνει με null modem καλώδιο. Σιγά μην το φτιάξω, 4 ευρώ το πήρα. Το έχω κάνει όμως στην Α1200 με άλλα προγράμματα και έχοντας αγοράσει στο Αmiga Forever που έχει το πρόγραμμα Amiga Explorer (το οποίο πουλιέται και ξεχωριστά, αλλά αξίζει να έχεις όλο το πακέτο, φτηνό είναι) που εάν όλα πάνε καλά με το καλώδιο, κάνει browse στις συσκευές της Α1200. Μέχρι και τη Rom μπορείς να κατεβάσεις σε αρχείο. Στην Α500 δεν ξέρω εάν μπορεί να συνδεθεί το Amiga explorer λόγω λίγης μνήμης, πάντως σίγουρα γίνεται με κάτι σαν και αυτό που βλέπεις πιο πάνω, με το ίδιο καλώδιο πάντοτε, αλλά προτείνω μνήμη 1ΜΒ, αν και ο τύπος λέει ότι παίζει και σε χαμηλόμισθες :D Α500. Με λίγη προσπάθεια θα τα καταφέρουμε. Δισκέτες να πάρεις. 5 ευρώ το κουτί τα εχει το Πλαίσιο. Ο keropi θα ξέρει να μας πει εάν το Αmiga explorer παίζει με την Α500.

Αχ να μου έρθει η 1084. Να μου έρθει και το γραφειάκι μου τον άλλο μήνα να τα βάλω όλα επάνω και ...να κάθομαι να τα κοιτάω. Τώρα είναι εκνευριστικό να τα βαζω/βγάζω με κινδυνο να χαλάσω και κανένα βύσμα.
 
Είχα πάρει ένα καλώδιο null modem από πλαίσιο για να πειράζω το δορυφορικό αποκωδικοποιητή μου αλλά τελικά ήταν μάπα και λάθος (το καλώδιο) παρόλο που έγραφε null modem. Tο χάλασα και έφτιαξα άλλο με schematics που βρήκα από το internet.

Το καλώδιο εσύ από που το πήρες?

Αααα και μνήμη μπορώ να βρώ ανα πάσα στιγμή, την έχει σπίτι του ο Vag.
 
Το καλώδιο το πήρα από φίλο και συνάδελφο που είναι μηχανικός και δουλέυει στο εργοστάσιο και ο πατέρας του έχει κατάστημα με ηλεκτρονικά είδη και ξέρει ότι το καλώδιο που παραλαμβάνει είναι όντως Null modem. Στο Πλαίσιο είναι έμποροι, δε γνωρίζουν. Τέτοια πράματα ρε συ μην τα παίρνεις από τέτοια καταστήματα, μόνο από ειδικά μαγαζιά.
 
Να πάρει, δεν υπάρχει ένας step by step οδηγός να εξηγεί τι πρέπει να γίνει.

Εχω βρει ένα DOS Hombre που φτιάχνει μια bootable δισκετα για το PC, και ένα Hombre_v0.5_24-08-07.adf

Πρέπει να τρέχει το adf πρώτα στην amiga και μετά να κάνω διάφορα από το PC? Δεν βρήκα πουθενά να λέει ξεκάθαρα πως πρέπει να γίνει το όλο πράμα.
 
Rygar είπε:
Το καλώδιο το πήρα από φίλο και συνάδελφο που είναι μηχανικός και δουλέυει στο εργοστάσιο και ο πατέρας του έχει κατάστημα με ηλεκτρονικά είδη και ξέρει ότι το καλώδιο που παραλαμβάνει είναι όντως Null modem. Στο Πλαίσιο είναι έμποροι, δε γνωρίζουν. Τέτοια πράματα ρε συ μην τα παίρνεις από τέτοια καταστήματα, μόνο από ειδικά μαγαζιά.
Σιγά ρε Νίκο μην δεν ξέρουν τι είναι Null modem cable. Αnyway το σακουλάκι του καλωδίου ήταν σφραγισμένο και έγραφε null modem η ετικέτα του. Καλά αυτό είναι το λιγότερο, ξέρω να φτιάχνω και μόνος μου καλώδιο.

Το πως γίνεται να φτιάξω δισκέτα από adf δεν έχω καταλάβει ακόμα.

Να πάρει, δεν υπάρχει ένας step by step οδηγός να εξηγεί τι πρέπει να γίνει.

Εχω βρει ένα DOS Hombre που φτιάχνει μια bootable δισκετα για το PC, και ένα Hombre_v0.5_24-08-07.adf

Πρέπει να τρέχει το adf πρώτα στην amiga και μετά να κάνω διάφορα από το PC? Δεν βρήκα πουθενά να λέει ξεκάθαρα πως πρέπει να γίνει το όλο πράμα.
 
Ρε Hombre :D , λογικά τρέχεις το προγραμματάκι στην Α500 για να ακούει στη σειριακή πόρτα και κάτι αντίστοιχο με GUI φαντάζομαι, στο PC. Γιώργο, δεν το ξέρω καθόλου, θέλει ψάξιμο. Εμένα μου έπαιξε στην Α1200 με τον τρόπο που σου είπα, αλλά έκανε 10 λεπτά για 3 δισκέτες. Πάναργο. Η καλύτερη λύση εάν δεν έχεις δίσκο, πιστεύω ότι είναι να βάλεις μια κάρτα PCMCIA που να δέχεται μνημούλες CF και εκεί να έχεις όλα τα αρχεία. Αυτή η κάρτα θα γίνεται mount σα σκληρός δίσκος και από κει κάνεις τη δουλειά. Υπάρχει ενα πακετάκι με όνομα EasyADF που σου παρέχει τον αντάπτορα και το απαραίτητο software, εσύ απλώς πρέπει επιπλέον να πάρεις τη CF. Το amigakit.com τη δίνει αλλά που και πού μπαίνει και στο EBAY.
 
Ασε ΟΚ, νομίζω την βρήκα την άκρη...

Πρέπει πρώτα να μεταφέρεις ένα μικρό προγραμματάκι (το transdisk) στη μνήμη της amiga μέσω του καλωδίου null modem από το PC (και του προγράματος ADF Sender Terminal), με την εντολή "type ser: to ram:transdisk" στο workbench, και στη συνέχεια να το μεταφέρεις από τη μνήμη της amiga στη δισκέτα του workbench με την εντολή "copy ram:transdisk to df0:c". Όλο αυτό γίνεται μια φορά απλά για να γράψεις το transdisk στη δισκέτα του workbench.

Για να μεταφέρεις τώρα ένα adf σε δισκέτα, πρέπει πρώτα να τρέξεις το transdisk στην amiga από τη δισκέτα του workbench, και το ADF Sender Terminal στο PC. Επιλέγεις από το PC ποιό adf θέλεις και ξεκινάει η αποστολή στο drive.

PC to Amiga

Sending whole disks

1.) Start TRANSDISK on the AMIGA. The following example copies all 80 tracks from the serial port to df1:

transdisk -w ser: -d trackdisk 1

or

transwarp -w ser: -b 28800 -d trackdisk 1

TRANSDISK is waiting for data.

2.) Click on the red button to open your COM port - it turns green if there is no error. The COM port can be opened automatically if you want to. Now click at the SEND button or use Transmit file (binary)... in the file menu. This is the old button:

3.) Now choose the ADF file you wish to send to your AMIGA.

You may press Cancel to stop transmission.
 
Εεεε ναι, κάπως έτσι :D
 
Σε ευχαριστώ για την πράγματικά πολύτιμη βοήθειά σου, ως γνώστης πάντα :D :D:D
 
Χαίρομαι που σου άνοιξα τα μάτια :D
 
Παίδες ρίξτε και μια ματιά εδώ.

Δεν έχω βρει το χρόνο για να το δοκιμάσω για να σας πω με σιγουριά οτι δουλεύει.

Πάντως επειδή έχω και μια 1200 μπορούσα πιο ευκολα να συνδεθώ με PC χρησιμοποιώντας ένα null modem και ένα προγραμματάκι ftp απο όσο θυμάμαι... Μετά είχα ένα utility στην 1200 που έβαζε τα adf αρχεια στη δισκέτα.

Γιώργο & Νίκο περιμένω με αγωνία τα αποτελέσματα από το εργαστήριο :nervous: :)
 
Στέλιο το link που έδωσες λέει αυτό ακριβώς που είχα καταλάβει πως πρέπει να κάνω :)

Χθές κάθησα και έφτιαξα ένα καλώδιο null modem 9pin female ---> 9pin female με οδηγίες μέσα από το help file του ADF Sender terminal

Pin layout of the serial cables.

9 - 9 Serial 9 - 25 Serial 25 - 25 Serial

2 ====== 3 2 ======= 2 2 ======= 3

3 ====== 2 3 ======= 3 3 ======= 2

4 ====== 6 4 ======= 6 4 ======= 5

5 ====== 5 5 ======= 7 5 ======= 4

6 ====== 4 6 ======= 20 6 ======= 20

7 ====== 8 7 ======= 5 7 ======= 7

8 ====== 7 8 ======= 4 20 ======= 6

To κακό είναι ότι αμέσως μετά τη δουλειά πήγα και αγόρασα τα απαραίτητα για το καλώδιο χωρίς να έχω προσέξει τι σειριακό βίσμα έχει η Amiga (δεν πήρα έτοιμο γιατί πρώτον, μια φορά που είχα πάρει από το πλαίσιο δεν ήταν σωστή η συνδεσμολογία και δεν λειτουργούσε, και δεύτερον ήθελα να είναι 3-4 μέτρα).

Αφού λοιπόν πήγα σπίτι και το έφτιαξα παρατήρησα ότι η Amiga είχα 25πινο βίσμα και όχι 9πινο.

Τώρα σκέφτομαι, να φτιάξω εξαρχής άλλο ή να πάρω αντάπτορα 9--->25pin. Δεν τα πολυεμπιστεύομαι αυτά τα ετοιματζίδικα....

Φίλε Στέλιο απ'ότι έχω διαβάσει στην Α1200 είναι πολύ πιο εύκολα τα πράγματα λόγω μεγαλύτερης μνήμης (κάνει mount το image στη μνήμη και από εκεί στο drive κατευθείαν). Στην 500 όμως τα data πάνε κατευθείαν από τη σειριακή στο df0 (df1).

Και κάτι άλλο, αν πάρω καινούργιες δισκέτες, εκτός από την ταινία που θα πρέπει να βάλω στη γωνία για να αναγνωρίζεται σαν 720ΚΒ από PC, που πρέπει να τις κάνω format πρίν κάνω εγγραφή στο drive της amiga?

Mάλλον το ΣΚ θα δοκιμάσω να το κάνω, μέχρι τότε θα έχω φτιάξει και το καλώδιο και θα έχω πάρει και δισκέτες.
 
Αρχικά τις έκανα φορμάτ, αλλά μετά βρήκα ένα προγραμματάκι το ADF-Blitzer από το Aminet το οποίο νομίζω τις κάνει φορματ από μόνο του, δε θυμάμαι να τις ξανάκανα. Εχω και καιρό να το δουλέψω το όλο σύστημα λόγω χώρου. Εάν πάντως τα data γράφονται απευθείας στη δισκέτα από τη σειριακή χωρίς τη χρήση ramdisk, η γνώμη μου είναι ότι θέλει φορματ. Κάνεις δεξί κλικ και επάνω ψηλά στο μενού έχει επιλογή για φορμάτ(Initialize εάν θυμάμαι, είμαι και απαράδεκτος ο μπαγάσας, δεν έχω καλή μνήμη τώρα τελευταία).

Πάντως Γιώργο & Στέλιο το μέγα πρόβλημα είναι πώς θα μεταφέρει κανείς αρχεία με μεγάλη ταχύτητα στο αμιγκάκι του και όχι στη δισκέτα. Π.χ. για να μεταφέρω 3 adfs στη ramdisk της 1200 μου πήρε πάνω από 10 λεπτά. Με μια pcmcia καρτούλα και μια CF η διαδικασία γίνεται στο πιτς φιτίλι. Βέβαια η Α500 έχει ζόρικο πρόβλημα λόγω μνήμης.
 
Έχω την εξής απορία....

Επειδή με την πατέντα της ταινίας η δισκέτα από 1.44 που είναι αρχικά, θα γίνει 720kb, μήπως είναι απαραίτητο πρίν γίνει format σε amiga, να έχει γίνει αρχικά format σε pc (σε 720kb)?
 
Κανονικά πρέπει να γίνει. Εάν θες απλά να χρησιμοποιήσεις τη δισκέτα για αντιγραφή αρχείων, ναι θέλει. Μονο και μονο για να τη δεις στο Workbench σαν κενή δισκέτα. Αλλα αυτο το πρόγραμμα που χρησιμοποιώ εγώ (Adf-blitzer), διαβάζει το adf από τη ramdisk και το γράφει όπως είναι σε μια δισκέτα, αγνοώντας εάν έχει γίνει φορματ και αμέσως με την εγγραφή έχει μετατραπεί σε φορματ των 720.
 
Εγώ καλού κακού θα τις φορμάρω πρώτα σε PC (720kb) και μετά στο καπάκι στο workbench, πριν δοκιμάσω να τις γράψω.
 
Πίσω
Μπλουζα