Hombre v0.5,μεταφορά αρχείων από PC σε Amiga

Οχι ρε! Από την Α500 θα τη φορμαρεις!!! Το μέγεθος της δισκέτας για τις αμίγκες είναι στην ουσία 880ΚΒ και όχι 720. 720 λέμε και καλά τις DS-DD δισκέτες για να τις διαχωρίσουμε από τις 1.44ΜΒ.

Ασχετε :D
 
Τι να κάνω μ'αυτά τα παλιομηχανήματα, δε βάζανε εκεί μια κασσέτα να ξεμπερδεύουνε :D

Tελικά το γραφείο θα το πάρεις καμια φορά να βάλεις το σκουπιδαριό σου επάνω ή θα καταλήξει και αυτό σαν το κράνος της μηχανής ? :D
 
Εγω παντως τις PC->A500 μεταφορες τις κανω με βαση αυτο τον οδηγο απροβληματιστα
 
gtsamour είπε:
Τι να κάνω μ'αυτά τα παλιομηχανήματα, δε βάζανε εκεί μια κασσέτα να ξεμπερδεύουνε :D
Tελικά το γραφείο θα το πάρεις καμια φορά να βάλεις το σκουπιδαριό σου επάνω ή θα καταλήξει και αυτό σαν το κράνος της μηχανής ? :D
Ελα ντε. Θα επαιρνες τώρα μια κασέτα με φορματ Vasili Terlega και θα το έκανες φορματ Amiga :D :D:D:D

Θα το πάρω μέσα Σεπτεμβρη ώστε να μπορώ να τεστάρω τις απαντήσεις που σου δίνω.
 
Nullmodem Cable

Pin layout

9 - 9 Serial 9 - 25 Serial 25 - 25 Serial

2 ====== 3 2 ======= 2 2 ======= 3

3 ====== 2 3 ======= 3 3 ======= 2

4 ====== 6 4 ======= 6 4 ======= 5

5 ====== 5 5 ======= 7 5 ======= 4

6 ====== 4 6 ======= 20 6 ======= 20

7 ====== 8 7 ======= 5 7 ======= 7

8 ====== 7 8 ======= 4 20 ======= 6
 
Wally είπε:
Εγω παντως τις PC->A500 μεταφορες τις κανω με βαση αυτο τον οδηγο απροβληματιστα
Ναι και εγώ αυτό θα κάνω.

Χρησιμοποιείς αντάπτορα όπως δείχνει στη φωτό ή έχεις ενιαίο καλώδιο 9pin-25pin?

Έχω ένα 9πιν-9πιν, να πάρω αντάπτορα (θα δουλέψει?) ή να φτιάξω εκ νέου 9πιν-25πιν?

Wally δεν διάβασες τα προηγούμανα posts μου φαίνεται..... :)
 
Να φτιαξεις τεμπελαρε! :D
 
Egw pote den eixa provlhma me ena etoimo null modem kalwdio kai me mia proektash seiriakhs pali etoimh, synolikou mhkous 3m. 115200bps aneta. Vevaia egw exw atari ;) . Null modem kalwdio kai tetoies proektaseis exw dei akoma kai se super market. Opws kai na xei na prosexeis sthn kalwdiwsh mhn kapseis ton serial controller (h an h amiga exei apeytheias elegxo ap thn cpu ton 68K).
 
thn seiriakh thn elegxoun ta CIA sthn amiga... an exei kapoio prob, tote kaigetai ena apo ta CIA...
 
Τι πρόβλημα να έχω, θα φτιάξω ένα καλώδιο 9---25pin όπως ακριβώς λένε οι οδηγίες του ADF sender terminal, δεν θα κάνω τίποτα πειράματα....
 
Φτιάξε ένα και πούλα το 2.300€
 
Συλλεκτικό σειριακό καλώδιο Amiga

Άμεση αγορά : 2.300€
 
Καρασυλλεκτικό σειριακό καλώδιο Amiga, φτιαγμένο με τα χεράκια μου στο σεληνόφως του Αυγούστου 1988

Άμεση αγορά : 2.300€

Προλάβετε....
 
Success !!!! Έφτιαξα το καλώδιο και έγραψα απροβλημάτιστα 2 παιχνιδάκια από αρχεία adf σε δισκέτα στην Αmiga500.

Ένα από αυτά ήταν το Power Play game of the Gods.
 
me to hombre to ekanes gtsamour ?
 
Τελικά δεν το έκανα με το Hombre γιατί βρήκα λεπτομερείς οδηγίες στο http://www.amigahellas.gr

Το έκανα με το transdisk, το adf sender terminal και το καλώδιο που έφτιαξα.
 
Ρε Γιώργο ωχουουουου! Και έφτιαξα αυτό και έφτιαξα εκείνο και το άλλο και το παράλλο. Μαγκιά πουλάς ρε φίλε; :D :D:D
 
Σήμερα θα φτιάξω και καλώδιο scart για commodore 64 και να σκάσεις από τη ζήλια σου, ακαμάτη... :D
 
Εχω ήδη καλώδιο για Ψ64 (πολωνέζικης κατασκευής!) που βγάζει RCA όχι SRCAT-πως-το-ειπες, και θα το συνδέω στην 1084 μαζί με τα υπόλοιπα 2 αμιγκάκια :cool:
 
Πίσω
Μπλουζα