Homemade Arcade Machine

arximidis

RetroWannaBe
Joined
24 Δεκ 2011
Μηνύματα
103
Αντιδράσεις
82
Μιας και έχω "ποστάρει" σχεδόν παντού, είπα να γράψω και εδώ μερικά λόγια :)

Πριν αρκετό καιρό μπήκα στη διαδικασία να φτιάξω μια παιχνιδομηχανή arcade (ένα "νανάκι" πιο συγκεκριμένα)

Ωστόσο ήθελα να φτιάξω μόνος μου, όσο γινόταν περισσότερα... Έτσι απέφυγα έτοιμες λύσεις στο μέτρο του δυνατού. Έτσι τα μόνα "έτοιμα" που χρησιμοποίησα ήταν ένας υπολογιστής, με το λειτουργικό σύστημα και τους emulators εγκατεστημένους και μια τηλεόραση (παλιάς τεχνολογίας)

Τον ελεγκτή/εξομοιωτή πληκτρολογίου το έφτιαξα μόνος μου (αποφεύγοντας την έτοιμη λύση του π.χ. ipac). Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να μπω και στη διαδικασία να γράψω ένα δικό μου frontEnd.

Επιπλέον επειδή δεν βρήκα σχέδια στο διαδίκτυο για την καμπίνα που ήθελα, μπήκα στη διαδικασία να φτιάξω δικά μου (βασιζόμενος σε φωτογραφίες παλιών πραγματικών καμπινών)

Η καμπίνα

Στο παρακάτω βίντεο φαίνονται τα στάδια κατασκευής της καμπίνας

Κάθε πλήκτρο έχει τη δική του διεύθυνση, ανάλογα σε ποια είσοδο συνδέθηκε. Έτσι αν συνδέθηκε στην είσοδο 1, τότε αυτομάτως έχει τον τίτλο πλήκτρο1. Το ίδιο και για το δεύτερο πλήκτρο κ.ο.κ.

Από τις ρυθμίσεις π.χ. στο MAME λέμε ότι το πλήκτρο1 θέλουμε όταν το πατάμε να εξομοιώνουμε το πλήκτρο LCONTROL, το πλήκτρο2 το SHIFT κλπ.

Σε έναν άλλον εξομοιωτή παιχνιδιών (π.χ. DOSBOX) επιπλέγουμε διαφορετικούς συνδυασμούς. Έτσι κάθε φορά που φορτώνουμε ένα παιχνίδι, το FrondEnd αυτόματα θα ειδοποιήσει το ενδιάμεσο πρόγραμμα και το τελευταίο θα ενημερώσει την πλακέτα με τον καινούργιο συνδυασμό πλήκτρων.

Στην παρακάτω εικόνα βλέπετε την πλακέτα του ελεγκτή

Προβολή συνημμένου 84000

Συντομα θα δημοσιεύσω και τα σχέδια για την πλακέτα, ώστε να είστε σε θέση να την φτιάξετε και μόνοι σας (αν το επιθυμείτε)

Στην παρακάτω εικόνα φαίνονται όλες οι συνδέσεις όπως είναι υλοποιημένες αυτήν τη στιγμή στη μηχανή

connections.png


Το FrontEnd

Όσο για το FrontEnd, την πρώτη και δοκιμαστική έκδοση μπορείτε να την κατεβάσετε από το επόμενο link:

http://users.ntua.gr/dpiperid/MyWebPage/Catalog/games/Arcade.htm

Υπάρχει και ένας οδηγός για το πώς γίνεται η ρύθμιση του FrontEnd, σε ότι αφορά το ΜΑΜΕ (για την ώρα στα Αγγλικά):

http://users.ntua.gr/dpiperid/MyWebPage/Catalog/games/FE_tutor/mamefrontendEN.htm

Προβολή συνημμένου 84068
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παρα πολυ ωραια δουλεια και με πολυ μερακι! Χαρα στο κουραγιο σου που εκατσες και εφτιαξες μεχρι πλακετα και frontend μονος σου :D . Να την χαιρεσαι την καμπινα και καλοπαιχτη!!
 
Εξαιρετικη δουλεια απο καποιον που αγαπαει αυτο που κανει.Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ομως ειναι γιατι καποιοι λενε την συγκεκριμενη καμπινα νανακι.Η κανονικη καμπινα των 80s ειναι απο αυτες που εχουμε λυωσει μια ζωη και δεν ειναι νανακι.Νανακια ειναι οι καμπινες που μπαινουν πανω σε καποιο τραπεζακι η σε μπαρ κλπ και οχι αυτη.
 
Eκπληκτικη δουλεια!Πραγματικα DIY!!!Θα μπορουσες να το εκμεταλλευτεις ακομη και εμπορικα!!Πολυ εξυπνη η ιδεα να υποστηριζεται και το dos box!Αψογος!!! :bow:
 
Παρακολουθώ το project από την αρχή του και ανυπομονούσα να τελειώσει. Εκπληκτική δουλειά. Καλόπαικτη :)
 
Εγω παντος μπιλ απο πιτσιρικας (πριν πολλα πολλα χρονια) νανακια τα λεγαμε τη συγκεκριμενη καμπινα, για το λογο οτι τοτε 80s 90s δεν υπηρχαν καμπινες πανω σε μπαρ τραπεζια κτλ η μοδα αυτη με τα bartops ειναι σχετικα καινουρια οπως το δικο μου bartop δηλ..
 
Καιρος ηταν να αποκτησει το δικο του τοπικ στο retromaniax το εντυπωσιακο project του Arxhimidi .... :thumbup:
 
Επαγγελματικη δουλεια, με μερακι και φοβερη δουλεια! Πολλα μπραβο!!!!
 
Αν δεν υπηρχε η εξαιρετικη δουλεια και εξηγηση του Αρχιμηδη...

θα νομιζε κανεις οτι ειναι original 80s καμπινα,καλα κρυμενη και ανεπαφη απο το αγγιγμα του χρονου... :eek:

Μπραβο και παλι μπραβο!!!! :bow: :bow:

Συγχαρητηρια για ολο το project!!! :thumbup:
 
DREDD είπε:
Εγω παντος μπιλ απο πιτσιρικας (πριν πολλα πολλα χρονια) νανακια τα λεγαμε τη συγκεκριμενη καμπινα, για το λογο οτι τοτε 80s 90s δεν υπηρχαν καμπινες πανω σε μπαρ τραπεζια κτλ η μοδα αυτη με τα bartops ειναι σχετικα καινουρια οπως το δικο μου bartop δηλ..
Πολύ σωστά και για να είμαστε πιο ακριβείς,nano λεγόντουσαν οι λευκές sitdown ιαπωνέζικες καμπίνες όπου οι μαύρες ελληνικές αποτελούν αντίγραφο αυτών.

Η δουλειά του χρήστη arximidi είναι γνωστή εδώ και καιρό σε ξένα forums και δε καταλαβαίνω γιατί καθυστέρησε να την εντάξει στο υπάρχον forum του retromaniax.
 
Ολα οσα αναφέρει ο Αρχιμήδης είναι εφικτά, ΕΚΤΟΣ της πλακέτας που είναι όλα τα λεφτα. :thumbup:

metalcandyman είπε:
Η κανονικη καμπινα των 80s ειναι απο αυτες που εχουμε λυωσει μια ζωη και δεν ειναι νανακι.Νανακια ειναι οι καμπινες που μπαινουν πανω σε καποιο τραπεζακι η σε μπαρ κλπ και οχι αυτη.
Α εδώ σε πιάνω αδγιάβαστο. :D Οι καμπίνες των αρχών των 80'ς είναι οι όρθιες όπως λέγονται και είναι αυτές που μάθαμε να παίζουμε όσοι γεννηθήκαμε στα 70'ς. Σ'αυτές η οθόνη είναι σχεδόν κάθετα τοποθετημένη.Το νανάκι είναι η κοντή παραλλαγή της όρθιας και αυτή που επικράτησε από το 87-88 και ύστερα. Μεγάλωσαν οι ίντσες και οι όρθιες δε χωρούσαν τις μεγαλύτερες των 20" τηλεοράσεις λόγω στενότητας πίσω από το σημείο που έπρεπε να τοποθετηθεί οπότε υιοθετήθηκε μια πιο χαμηλή στήριξη και μεγαλύτερη γωνία κλίσης της οθόνης για να χωρέσει. Μιλάμε για οθόνες από 20" και άνω. Λόγω της γωνίας θέασης, αν είχες φως πίσω απ'το κεφάλι σου, δυσκολευόσουν να δεις καθαρά. Το τραπέζι είναι το cocktail (βλέπε Tehkan World cup) και αυτό που μπαίνει πανω σε τραπεζάκι λέγεται bartop. Γκέγκε; :p
 
[edit] ειρωνικό ποστ [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
metalcandyman είπε:
Εσυ μεγαλε πιτσιρικας μπορει αντι να επαιζες ηλεκτρονικα με της ωρες και της πιο πολλες ωρες της ημερας σε καποιο μαγαζι πνιγμενος στους καπνους να ησουνα της θεωριας και να ηξερες τι ειναι το Bartop τι ειναι το Cocktail και τι ειναι το Nano και το sitdown Που ειπε ο αλλος.Εδω που μεγαλωσα εγω και που ολη μου την ζωη την εφαγα μπροστα σε μια καμπινα ολα λεγοταν ηλεκτρονικα,μαυτες της καμπινες μαγαλωσα και οχι με της ορθιες και κανενας δεν ειπε την συγκεκριμενη καμπινα νανακι.Ετσι οπως τα λες μπορει να ειναι δεν διαφωνω αλλα εσεις πιτσιρικαδες στη χαλκιδα φαινεται οτι ησασταν διανειες 10 χρονων που παιζατε ηλεκτρονικα και οχι μονο παιζατε αλλα ξερατε και πως λεγετε η καθε καμπινα.Ευγε λοιπον τετοια λαμπρα μυαλα σπανιζουν :p
H ειρωνία και ο εγωισμός δεν ανήκουν στις αρετές του ανθρώπου αλλά στα ελαττώματα αυτού.

Kαλό είναι αφού θέλουμε να ασχολούμαστε με αυτά να τα λέμε και σωστά με το όνομα τους,οι πληροφορίες είναι μπροστά μας έτοιμες.
 
Παίδες κρίμα να χαλάμε ένα τόσο ωραίο θέμα. Έγιναν τα απαραίτητα edit και αφαίρεση ποστ για να μην συνεχιστεί :)

Back to topic :D
 
Ευχαριστώ όλους για τα καλά λόγια :)

metalcandyman είπε:
Εξαιρετικη δουλεια απο καποιον που αγαπαει αυτο που κανει.Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ομως ειναι γιατι καποιοι λενε την συγκεκριμενη καμπινα νανακι.Η κανονικη καμπινα των 80s ειναι απο αυτες που εχουμε λυωσει μια ζωη και δεν ειναι νανακι.Νανακια ειναι οι καμπινες που μπαινουν πανω σε καποιο τραπεζακι η σε μπαρ κλπ και οχι αυτη.
Η συγκεκριμένες καμπίνες κυκλοφόρησαν στην Ελλάδα. Στο εξωτερικό που μιλάω σε διάφορα forum, δεν την γνώριζαν. Όλοι φτιάχνουν τις γνωστές μεγάλες. Ίσως για αυτό να τις αποκαλούμε "νανακια". Για να τις ξεχωρήσουμε από αυτές. Προσωπικά την καμπίνα του pacman τη θυμάμαι ως νανάκι, άλλα όταν ήδα την original από το εξωτερικό κατάλαβα τη διαφορά.

Παρόλο αυτά προτιμώ τα "νανάκια" γιατί μπορούν να χωρέσουν άνετα στο σπίτι :)

Τα bartop δεν μου αρέσουν καθόλου! Δεν έχουν την... αίσθηση του παλιού καλού arcade

Υ.Γ. Ίσως κάποιοι να αναρωτιούνται τί δουλειά έχει το smartphone στην εικόνα συνδέσεων... χμμ Έκπληξη! :) :)
 
Μπραβο για το μερακι σου Αρχιμήδη!!

Κι εμενα,αυτες οι 2 που περιμενω απο μερα σε μερα απο εμπορο στην Καρδιτσα,σχεδον οπως η δικια σου ειναι,με τη διαφορά οτι εχει τα ηχειακια πανω απο την οθονη,φαινονται,με οχι και τοσο ομορφο (και κλασσικο ελληνικο) αποτελεσμα..

Ειδωμεν..

Υ.Γ.. Φιλαρακι metal,τι επαθες,ποιος σε πειραξε,πες μου,να κανονισω!!χαχα!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
@Arximidis: «Δος μοι πα στω και ταν γαν κινήσω»

Είσαι ο θεός μου... Τέλος.

Το μόνο που χωράει να πω εδώ είναι :worship: :worship: :worship:
 
arximidis είπε:
Ίσως κάποιοι να αναρωτιούνται τί δουλειά έχει το smartphone στην εικόνα συνδέσεων... χμμ Έκπληξη! :) :)
longshot mode on

Προφανως ως αντι - mouse για τους κατοχους cabinets ,

longershot mode on

Τωρα δεν ξερω αν εχεις κατα νου την χρηση in game της touchscreen/Android sensors (accelerometer, G-sensor, gyro e.t.c.)

οπως π.χ.

http://technokarak.com/android-apps-to-control-games-on-windows.html

Αλλωστε σε απασχολουσε απο παλαιοτερα το θεμα μια ικανοποιητικη λυσης και στα light gun games ....

(και οχι μονο)

longershot mode off
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απίστευτη δουλειά με πολύ-πολύ μεράκι ! Μπράβο και πάλι μπράβο, σπάνια κάθεται κανείς να τα κάνει όλα μόνος του απο το μηδέν.
 
Πίσω
Μπλουζα