Homemade Arcade Machine

stayros είπε:
Αν δεν υπηρχε η εξαιρετικη δουλεια και εξηγηση του Αρχιμηδη...θα νομιζε κανεις οτι ειναι original 80s καμπινα,καλα κρυμενη και ανεπαφη απο το αγγιγμα του χρονου...
Πραγματικά, έτσι είναι... Ρε μπας και ήταν κλεμμένη από ουφάδικο???? :D
 
mismatch είπε:
YEAH!!!!! εξαιρετική δουλειά. Είναι το επόμενο μου πρότζεκτ. Ερώτηση : Απο που πήρες το T-molding (το πλαστικό για τις γωνίες); Ψάχνω άλλα έχω βρεί μόνο για στόχους (dart boards).Ελλάδα εννοώΔες και το δικό μου εδώ αν θες :

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?26371-HOMEMADE-arcade-machine-Ένα-όνειρο-ολοκληρώνεται

Δυστυχώς και εγώ δε βρήκα τέτοιο. Αυτό που βλέπεις είναι ταινία (όχι μονωτική). Την αγόρασα από το practiker
 
Εννοείς την αυτοκόλλητη ταινία επιπλοποιίας που την σιδερώνεις για να σταθεροποιηθεί?

Σε μένα δεν πέτυχε :(
 
Οχι δεν τη σιδερωσα. Αυτοκολλητη ηταν. Μαλιστα επρεπε να την κοψω γιατι ηταν πιο φαρδια
 
Γεια σου φίλε arximidis πολύ ωραία η καμπίνα σου καλόπαιχτη, πάρα πολύ ενδιαφέρον έχει η πλακέτα του ελεγκτή πού κατασκεύασες μόνος σου, αν μπορείς βάλε και τα σχέδια κατασκευής της αν μπορέσεις.
 
bastef2 είπε:
Γεια σου φίλε arximidis πολύ ωραία η καμπίνα σου καλόπαιχτη, πάρα πολύ ενδιαφέρον έχει η πλακέτα του ελεγκτή πού κατασκεύασες μόνος σου, αν μπορείς βάλε και τα σχέδια κατασκευής της αν μπορέσεις.
Ευχαριστώ

Ναι αυτός είναι και ο σκοπός... θα ανεβάσω τόσο τα σχέδια, όσο και τον απαραίτητο κώδικα (firmware)... Ωστόσο θέλει λίγο χρόνο... Αν και είναι έτοιμη, ακόμη δεν την έχω δοκιμάσει πλήρως, γιατί δεν έχω περάσει τα καλώδια για τους διακόπτες. Θέλει ένα Σ/Κ που θα έχω χρόνο, να κάτσω ασχοληθώ

Στα παρακάτω βίντεο είναι οι πρώτες δοκιμές (επιτυχημένες). Η περιγραφή είναι σε "άθλια" Αγγλικά :(


[edit]This video is unavailable. Sorry about that.[/edit]


 


[edit]This video is unavailable. Sorry about that.[/edit][edit]This video is unavailable. Sorry about that.[/edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ενημέρωση

Πέρασα όλα τα καλώδια των χειριστηρίων και τα σύνδεσα στον ελεγκτή (επιτέλους !!!)

2013-10-19 15.31.28.jpg

Έτσι, τις προάλλες που ήμουν έτοιμος να το δοκιμάσω, γίνεται κατά λάθος ένα βραχυκύκλωμα και ο υπολογιστής "τα έπαιξε". :(

Ωχ... σκεφτόμουν ότι θα δυσκολευτώ να τον άλλαξω, αλλά τελικά αποδείχθηκε "εύκολη" υπόθεση.

Μάλιστα τον καινούργιο υπολογιστή των έχω βάλει καλύτερα, με αντίστοιχο τρόπο όπως συνδέονται κανονικά στα κουτια τους...

Επιπλέον από την αρχή ήθελα να τον αλλάξω αυτόν τον υπολογιστή γιατί ήταν πολύ "μάπα". Ένας dell, που είχε αρκετά προβλήματα. Χώρια που το σύστημα ψύξης ήταν για τα "μπάζα", με αποτέλεσμα να υπερθερμένεται ακόμα και όταν προσπαθούσε να τρέξει το mame

Βέβαια θα έπρεπε να κάνω format στο δίσκο, αλλά λίγο το κακό, μιας και τα προγράμματα ήταν περασμένα σε ξεχωριστό partition του δίσκου. ;)

Σήμερα πέρασα τα Windows XP σε ένα USB stick και πάνω που ήμουν έτοιμος να τα εγκαταστήσω, βάζω μπρος την τηλεόραση και... τίποτα! Κάηκε και αυτή

Τί γκαντεμιά είναι αυτή :(

Εν τω μεταξύ η τηλεόραση είναι δύσκολο να αλλάξει, γιατί θα πρέπει να αλλάξει και η οθόνη... Τέλος πάντων... Τί να κάνουμε...

Για την ώρα την έβγαλα για να την φτιάξω... Στο κάτω κάτω ηλεκτρονικός είμαι
 
Σου το ματιάξανε το καμπινάκι!
 
Μου φαίνεται σε έβαλα (και) εγώ στην πρίζα και το προχώρησες...

Τώρα να μπω και εγώ... (ΔΕΣ ΤΟ ΜΕΙΛ ΣΟΥ!)

Τα βίντεο επάνω δεν παίζουν.
 
arximidis είπε:
(...)Στο κάτω κάτω ηλεκτρονικός είμαι
Για ηλεκτρονικός, δεν ξέρω... αλλά για γκαντέμης είσαι σίγουρα! :flower:

Δες την καλή πλευρά: όταν θ' αλλάξεις και την οθόνη, θα είναι τσίλικο το καμπινάκι! :biglaugh:
 
Ζωντάνεψε και πάλι :)

2014-03-19 16.27.25.jpg

Αυτά ήταν τα "μπιχλιμπίδια" που έφταιγαν (για να μην πω καμιά άλλη κουβέντα :) )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στο παρακάτω σχήμα φαίνεται το σχηματικό διάγραμμα ολόκληρης της πλακέτας

Σχηματικό διάγραμμα

gamecontroller.gif


gamecontroller.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εκτός από τα κουμπιά που βλέπω τί άλλο άλλαξες? :)
 
Φανταστικη καμπινα ακριβως ιδια εχω εγω αλλα με 80s look μαχιμη με τρυπες απο τσιγαρα και σημαδια απο κλωτσιδια κλπ.Τους μοχλους παντως που βλεπω θα τους αλαζα οπωσδηποτε γιατι τους θεωρω εντελως αβολους.
 
Kambia είπε:
Εκτός από τα κουμπιά που βλέπω τί άλλο άλλαξες? :)
Άλλαξα και την ταινία στα πλάγια. Είναι ασημένια

metalcandyman είπε:
Φανταστικη καμπινα ακριβως ιδια εχω εγω αλλα με 80s look μαχιμη με τρυπες απο τσιγαρα και σημαδια απο κλωτσιδια κλπ.Τους μοχλους παντως που βλεπω θα τους αλαζα οπωσδηποτε γιατι τους θεωρω εντελως αβολους.
Το ξέρω δεν είναι και οι καλύτεροι, αλλά δε νομίζω να τους αλλάξω

Το βάψιμο θέλει διόρθωμα + το πορτάκι των νομισμάτων που πήρε νερό και έχει χαλάσει στη μια γωνία

Αντί για βάψιμο μπορεί να του έβαζα ταπετσαρία, αλλά εκεί που ρώτησα ήταν πανάκριβα... 50 ευρώ το τετραγωνικό!!!
 
arximidis είπε:
Αντί για βάψιμο μπορεί να του έβαζα ταπετσαρία, αλλά εκεί που ρώτησα ήταν πανάκριβα... 50 ευρώ το τετραγωνικό!!!
:animeek: Οπότε τη βάφεις, χαλαρά!
 
Πολυ ωραια τις ταινειες στα πλαγια που τις βρεικες?η καλυτερα που τις πουλανε?
 
Πίσω
Μπλουζα