Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull (2008)

Η ταινία ήταν μια χαρά περιπετεια... Μην περιμένετε να το δείτε μέσα από τις αναμνήσεις και τα μάτια των μικρών παιδιών που ήμασταν τότε. Μετά τα Matrix δεν θυμάμαι να έχω δει ταινία που να με εντυπωσίασε ως μεγάλο πλέον. Καλές και τίμιες (αξίζει να το δείς cinema) παραγωγές υπάρχουν πολλές και ο indy4 είναι μια από αυτές.
 
Ταραρα ταραραρα.....

51sPSQHhjdL._SS400_.jpg


Οκτωβρη διαβασα το περιμενουμε αν και Amazon απο την μεταφραση εβγαλα δεκεμβρη. :wait2:
 
Προσωπικά μου άρεσε πολύ η ταινία και θεωρώ πως μπορεί να κάτσει επάξια δίπλα στις άλλες , αν και συνεχίζω να θεωρώ την τρίτη ως την καλλύτερη .

Το μόνο που δε μου άρεσε ήταν οι εξωγήινοι . Θέλω να πω , αν ήθελα να νοικιάσω μία ταινία με εξωγήινους , δεν θα έπερνα μία ταινία σχετικά με την αρχαιολογία ! θα έπερνα το Star Wars . Επίσης αυτό με το εξωγήινους με φοβίζει πολύ ... Θέλω να πω με τους εξωγήινους εξηγούνται τα πάντα , πως και καλά πίσω από όλα σε αυτόν τον πλανήτη ήταν οι εξωγήινοι . Αν όμως είναι έτσι , τότε χάνεται η μαγεία της αρχαιολογίας και ανυσηχώ πως αφού δεν έχει μείνει τίποτα άλλο να αμακαλυφθεί , τότε κατεπέκταση δεν θα δούμε κανενός άλου είδους Ιντιάνα Τζόουνς (είτε με τον Φορντ είτε με το τζούνιορ) ... Δεν πειάζει , έστω και έτσι ήταν μία καλή ταινία για να τελειώσει η σειρά .
 
Για μενα τα Indy τελειωσαν με το τριτο οπου ηταν και το καλυτερο.

Το τελευταιο Indy ηταν ξαναζεσταμενο φαγητο με εναν σαφως κουρασμενο Φορντ.
 
δυστυχώς συμφωνώ...βλέπεται ευχάριστα πάντως.
 
Αν το δεις χαλαρά,βλέπετε ευχάριστα.Εμένα παντος με στεναχώρισε,περίμενα μια ταινίααντάξια της τριλογίας,παρόλη τη δράση οταν βγήκα απο το σινεμά είχα την αίσθηση οτι ήταν πολύ μικρη και σε διάρκια και προπαντός σε βάθος.Οπωσ και να το κάνουμε ειχε πίσω του βαριά "κληρονομιά"
 
Αχ βρε παιδιά,πολύ φοβάμαι ότι η ταινία μια χαρά ήταν,απλά,όπως έχω ξαναπεί,εμείς μεγαλώσαμε κι είμαστε πολύ πιο αυστηροί πλέον !!!!

Όπως και να το κάνουμε,άλλο να τη βλέπεις μέσα από τα μάτια ενός 10χρονου πιτσιρικά,κι άλλο από ενός 30χρονου "πουρόγερου" !!! :D :D :D

Εμένα πάντως μου άρεσε,κι αυτό μου δίνει ελπίδα ! :p
 
A1200 είπε:
είχα την αίσθηση οτι ήταν πολύ μικρη και σε διάρκια και προπαντός σε βάθος.Οπωσ και να το κάνουμε ειχε πίσω του βαριά "κληρονομιά"
Γενικως δεν ειναι μονο η κληρονομια του Ιντυ. Πιστευω ενα τετοιο θεμα εκτος του οτι ειναι κλισε, απαιτει και ενα πολυ ψαγμενο σεναριο. Εχουν γραφτει τονοι μελανι για το Περου, τους 'θεους', τις γραμμες της Ναζκα, τους Κονκισταδορους...

μπορει να μη εχω τη δυνατοτητα να φανταστω ποσο καλυτερα θα χρειαζοταν να το χειριστουν, ειχα ομως και εχω την αισθηση οτι το περασαν πολυ στο απέξω
 
Βασικα μια ακομα αναζητηση Ατλαντιδας θα ηταν πιο ασφαλες σεναριο απο αυτο που ειδαμε.

Και θα ηταν και στα χναρια του θρυλικου παιχνιδιου!
 
Εδώ που τα λέμε ανέβασε πολύ τον πήχη το νο3 με την συμμετοχή του πατέρα Σον Κόνερυ(τεράστιος ηθοποιός και μορφή) με αποτέλεσμα να ζητάμε πολλά. Η πρόσφατη ταινία είναι ισάξια -αν όχι καλύτερη- του 2. Επίσης δεν μπορώ να μην δεκτώ το επιχείρημα του Μάνου ότι η οπτική γωνία των 30+ (εμπειρία+γνώση+αυστηρότητα κρίσης που αυτή συνεπάγεται) δεν μας οδηγεί σε apriori απόρριψη των καινούριων ως χειρότερων των κλασσικών προκατόχων τους.
 
Ναι, αλλά σκεφτήτε ότι μπορούμε να κρίνουμε ΚΑΙ τις προηγούμενες με το μάτι των 30+. Πέρα από το συναισθηματισμό που μας προκαλεί λόγω της παιδικής ηλικίας, νομίζω ήταν κλάσεις ανώτερες απ'όλες τις απόψεις. Και, έχω βαρεθεί τα CGI...

(OT: μια που ανέφερα γραφικά: είδα προχθες το The Fall και ήταν πραγματικά μαγευτικό - και χωρίς ειδικά εφφέ!!)
 
Παιδιά την είδα και εγώ την ταινία.Το σενάριο ήταν πολύ προχειροδουλειά.Ελαφρό πολύ και όχι αντάξιο των προηγουμένων.Σε κάποια σημεία γίνονταν βαρετή και λες και δεν ήξεραν τι να γράψουν και κάνανε ένα κολάζ μυστηρίου με ότι τους κατέβηκε.Ο Φόρντ φυσικά κορυφαίος.Η μουσική υπέροχη .Τα εφέ δεν με με πειράζουν δεν περιμένα ποτέ κάτι ρεαλιστικό για τον Ιντυ και αυτό που μένει από μια σχετικά μέτρια ταινία είναι η συγκίνηση και ένα γλυκό χαμόγελο για τον άνθρωπο με το μαστίγιο και το καπέλο και την μαγεία που μας κατέκλυζε όταν ήμασταν παιδιά και βλέπαμε τις ταινίες του.Νομίζω το δισκοπότηρο ήταν η καλύτερη αλλά πάλι αυτό είναι και επιλογή του καθενός.Περίμενα κάτι καλύτερο αλλά δεν πειράζει.Τουλάχιστον ο Ιντυ με ταξίδεψε στα παλιά...
 
Wildriver, πολύ σωστό το mini-review σου. Συμφωνώ απολύτως...

Αν και η καλύτερη ταινία ήταν το Lost Atlantis :D
 
Gryzor είπε:
Αν και η καλύτερη ταινία ήταν το Lost Atlantis :D
Ωραίος!!! :thumbup: Μακάρι ο Spielberg να γυρίσει μία ακόμη τελευταία ταινία, με βάση το παιχνίδι, και να κλείσει με αυτήν την πενταλογία του (αφού διάβασα ότι όντως σκόπευε να γυρίσει πέντε ταινίες με τον Ιντιάνα Τζόουνς)
 
Gryzor είπε:
Αν και η καλύτερη ταινία ήταν το Lost Atlantis :D
Ωραίος!!! :thumbup: Μακάρι ο Spielberg να γυρίσει μία ακόμη τελευταία ταινία, με βάση το παιχνίδι, και να κλείσει με αυτήν την πενταλογία του (αφού διάβασα ότι όντως σκόπευε να γυρίσει πέντε ταινίες με τον Ιντιάνα Τζόουνς)
 
Την είδα κι εγώ έστω και καθυστερημένα.. Μετά τα πρώτα 10 λεπτά αμηχανίας που προκλήθηκαν από το τεράστιο χρονικό κενό από τις προηγούμενες ταινίες και μόλις μπήκα στο κλίμα μπορώ να πω ότι την ευχαριστήθηκα την ταινία. Σϊγουρα πλέον ταινίες τέτοιου στυλ με ελαφρύ σενάριο, ασταμάτητη δράση και απίστευτα ψέματα δεν είναι τόσο πειστικές όσο ήταν κάποτε αλλά αν κάποιος έχει το δικαίωμα να τα κάνει αυτά αυτός είναι μόνο ο Indy. Άντε και ο Rambo :D

Συνοπτικά μπορώ να πω ότι ο γερασμένος Indy ήταν και πάλι απολαυστικός όπως και τα σχόλια αυτοσαρκασμού του. Στα συν ήταν για μένα και ο Shia Le Beouf ως γιος. Θετική η παρουσία του Sean Connery έστω και σε κορνίζα :D . Στα πλην το σενάριο. Μετά από τόσα χρόνια προετοιμασίας θα μπορούσε να είναι πιο προσεγμένο. Η αίσθηση που μου άφησε πάντως η ταινία μόλις τελείωσε ήταν γλυκειά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μιας και την ξαναείδα σε HD έλεγα μήπως υπάρχει κανένας "δυνατός" fan (manos426f?) να ανταλλάξουμε μερικές κρυφές αναφορές που εντόπισα στις προηγούμενες ταινίες:

1. Η ματιά του Indy στο γιο του όταν είναι πάνω στη μηχανή, μετά το σπάσιμο του κεφαλιού του αγάλματος είναι ΙΔΙΑ με αυτή του μπαμπά Sean Connery στην κονταρομαχία με τις μοτοσυκλέτες. Οι "γιοι" κοιτάνε με την ίδια χαρά και προσμονή για επιβράβευση κι οι "πατεράδες" με την ίδια απαξίωση.

2. Οι μαϊμούδες του LeBoeuf πρέπει να είναι αναφορά στο σατανικό μαϊμουδάκι του Raiders.

3.H άμμος που λειτουργεί ως αντίβαρο στο ναό λειτούργησε σαν αντίβαρο ΚΑΙ στο είδωλο στην εισαγωγή του Raiders [τρελή σύμπτωση?]
 
Απίστευτη ταινία αν και μου άρεσαν οι προηγούμενες 3.Όσο και αν μεγαλώσει ο Φορντ παραμένει απίστευτος ηθοποιός.
 
δεν συγκρίνεται με την τριλογία :( , ιδίως με το 3ο που ηταν κορυφαίο.

Ίσως και να χω μεγαλώσει.

Πάντως θα προτιμούσα να αφήνανε ήσυχες κάτι τέτοιες ταινίες και να μην προσπάθουσαν μόνο να βγάλουν κι άλλα λεφτα από το όνομα και μόνο, ενώ ταυτόχρονα χαλάνε και το μύθο!
 
Πίσω
Μπλουζα