Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull (2008)

Αγόρασα το DVD της ταινίας χθες το μεσημέρι από το τοπικό Carrefour Μαρινόπουλος. Η επιλογή αυτή δεν ήταν καθόλου τυχαία, μιας και η μητέρα μου έψαχνε αυτό το DVD εδώ και αρκετό καιρό.

PS. Κάτι μου λέει ότι ο Steven Spielberg ετοιμάζει την πέμπτη ταινία της σειράς. Ελπίζουμε να την δούμε σύντομα στις αίθουσες και προσεχώς σε DVD και Blu-Ray.
 
Aardvark είπε:
τα κρυσταλλινα κρανια εχουν ανθρωπινη μορφη και ουχι alliens αλλα τεσπα.
Τα πραγματικα κρυσταλλινα κρανια εμφανιζονται σε αλλες ιστοριες του Ιντυ :)
 
5ο τουλάχιστον με τον Harrison Ford δεν φαίνεται να τραβάει. Φάνηκε ήδη γερασμένος για τέτοιους ρόλους στο 4ο μέρος!!!
 
Βασικα υπηρχε πολλη κουβεντα οτι το φραντσαιζ θα συνεχισει με πρωταγωνιστη τον Ματ. Στην ταινια φανηκε να προιδεαζεται κατι τετοιο σε καποια σημεια "συμβολικά", οπως στη (χαζη) σκηνη με τις μαιμουδες και τα χορτοσκοινα, ή στο τελος που πηγε να πιασει το καπελο του πατερα του. Απο τοτε ομως (προς το παρον τουλαχιστον) δεν υπηρξε κανενα νεωτερο για συνεχεια.

Αλλωστε ο Ιντυ εχει πολυ "ψωμι" ακομα σε κομικς και video games :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
divined είπε:
5ο τουλάχιστον με τον Harrison Ford δεν φαίνεται να τραβάει. Φάνηκε ήδη γερασμένος για τέτοιους ρόλους στο 4ο μέρος!!!
Δεν νομίζω να είναι έτσι, φίλε.

Ο Harrison έχει ακόμα αρκετά χρόνια μπροστά του προτού αποσυρθεί από την ενεργό δράση. Δεν μας μένει παρά να περιμένουμε την επόμενη περιπέτεια του θρυλικού τυχοδιώκτη με το μαστίγιο στην οποία θα μάθουμε ποιός θα είναι τελικά ο επόμενος ηθοποιός θα τον ενσαρκώσει.
 
Απο τις ταινιες που κατα την γνωμη μου δεν θα έπρεπε να ειχαν γυριστει. Τι τους εφταιγε ο Ιντιάνα;
 
Εμενα παλι μου αρεσε παρα πολυ!
 
Όταν έλεγα ότι φαίνεται σχετικά μεγάλος, σύγκρινα πάντα με τις αρχικές ταινίες. Π.χ. και ο Sean Connery στο League of Extranordinary Gentlemen, ήταν μεγάλος αλλα ο ρόλος έδεσε πολύ αρμονικά. Εκεί όμως δεν είχαμε με κάτι να το συγκρίνουμε. Τεςπας, δεν φαίνεται να υπάρχει κάτι στον ορίζοντα για νέο Indiana Jones, οπότε μόνο φιλολογία κάνουμε, προς το παρόν!
 
Πίσω
Μπλουζα