Indiana Jones V στα σκαριά

Perseas είπε:
A, είναι μυστικό, εντάξει τότε :D :D:D


Συγγνώμη αυτές οι συνεντεύξεις ισχύουν? Εγώ τις πρωτοείδα όταν άνοιξα το thread και μου φάνηκαν ψιλο-άκυρες. Είναι δυνατόν να δίνει ο Lucas τόσες λεπτομέρειες?
και εμένα ψιλοάκυρες μου φαίνονται, γιαυτό ρωτάω κίολας. Πάντως για αυτον τον "Supershadow" τύπο έχω ξαναδιαβάσει σε κάποια forums στο IMDB... Δεν μου είναι άγνωστος.
 
Ιδέες για την νέα ταινία (βασισμένες στα υψηλά στάνταρντς που έθεσε η προηγούμενη!):

- Ο Ιντυ ανακαλύπτει μία περίεργη πειραματική μηχανή των γερμανών. Προσπαθώντας ν'αποφύγει τις σφαίρες των γερμανών που τον καταδιώκουν τραβάει κατά λάθος τον κόκκινο μοχλό που τον μεταφέρει στο 2012 όπου και προσπαθεί να σώσει τον κόσμο από την καταστροφή.

- Οι εξωγήινοι από την προηγούμενη ταινία επιστρέφουν και απαγάγουν τον Ιντυ γιατί είναι ο μόνος που μπορεί να επαναφέρει την τάξη στον γαλαξία της ανδρομέδα.

- Ο γιος του Ιντυ ανακαλύπτει την παραπάνω πειραματική μηχανή των γερμανών αλλά αυτός τραβάει τον πράσινο μοχλό κατά λάθος. Μεταφέρεται 60 χρόνια πίσω όπου και γνωρίζει μία κοπέλα την οποία αφήνει έγγυο γιατί δεν υπήρχαν προφυλακτικά ευρείας χρήσεως τότε. Τον γιο τους τον ονομάζουν Ιντιάνα.

- Ο Ιντυ ταξιδεύει στην Αίγυπτο προς αναζήτηση του μυθικού θησαυρού του θεού του ήλιου. Εκεί που περπατάει στην έρημο, σκοντάφτει σε μία πέτρα. Προσπαθώντας να την κλωτσήσει κι αφού ρίξει άπειρα βρισίδια, ανακαλύπτει ότι στην ουσία είναι η κορυφή μίας θαμμένης πυραμίδας. Μετά από μπόλικο σκάψιμο μπαίνει στην πυραμίδα όπου ανακαλύπτει μία στρογγυλή αψίδα με ορνιθοσκαλίσματα. Ψάχνωντας για κρυμμένες πόρτες πατάει τρεις πέτρες στον τοίχο και η αψίδα ανοίγει μία stargate που τον οδηγεί σ'έναν άλλο πλανήτη του οποίου οι κάτοικοι καταδυναστεύονται από πολύ κακούς μονάρχες. Φυσικά ο Ιντυ βάζει τα πράγματα στην θέση τους.

Η τελευταία υπόθεση κάτι μου θυμίζει αλλά για τον Λούκας αυτό δεν είναι πρόβλημα..

Μιχάλης
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Maλλον εκλεισε και το σεναριο της 5ης ταινιας ,Τριγωνο των Βερμουδων αυτην την φορα και δυστυχως ο Λεμπλουφ ειναι παλι μεσα,γυρισματα απο του χρονου!!

Θετικο για πολλους οτι τα cgi εφε θα κρατηθουν στο μινιμουμ με επιστροφη στα παλια μηχανικα εφε,το εχουμε ξανακουσει βεβαια αλλα το μοτο τους αυτην την φορα θα ειναι keep it real.
 
Λοιπόν ο Φορντ ανακοίνωσε σε συνέντευξη ότι το σενάρι είναι στο "πιάτο" του Λούκας και το δουλεύει.

Ο Λεμπέφ είπε ότι είδε την ιδέα και είναι τρελλή αλλά cool

Όλα αυτά καλά.

Αυτό που είδα όμως είναι το παρακάτω βιντεάκι στο youtube κι έπαθα πλάκα! Δείτε το να παθετε.

[video=youtube;rE7fzr6lQ-s]


Καλά μήπως τα έχει χάσει ο Λούκας? Αναφέρει ότι η αρχική του ιδέα για τίτλο του 4 ήταν ο "Ιντιάνα Τζόουνς και οι άνθρωποι του ιπτάμενου δίσκου (saucer men)" - καλά μιλάμε ΤΟ ΑΚΥΡΟ. Κι οτι ο Σπίλμπεργκ δεν ήθελε να κάνει ταινία με εξωγήινους κι ο Λούκας τον έπεισε ότι δε θα είναι εξωγήινοι αλλά όντα από μια άλλη διάσταση! Και ότι αυτό φαίνεται στην ταινία.

Καλά πλάκα μας κάνουνε?

Λοιπόν δεν είναι να απορεί κανείς που είχε βγει τέτοια πατάτα σενάριο. Απλά όλοι ήθελαν να γυρίσουν ακόμα ένα (Ο Φορντ είδικά ήταν αυτός που πίεζε) και βγάλαν ότι νάναι.

Μου έφυγε η αισιοδοξία για κάτι καλύτερο!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παντως δεν πρεπει να ξεχναμε οτι ο Ιντιανα Τζοουνς ηταν και θα ειναι παντα ενα tribute των pulp fiction κομικς του '50. Εξωτικά σκηνικά, αφελεια και 'saucer men' ειναι αναποσπαστο κομματι εκεινης της φιλολογιας και την αγαπαμε οπως αγαπαμε τις βιντεοταινιες του 80.

Αλλα ναι, το 'to the space between spaces' για να πεισουν τον Σπιλμπεργκ οτι τα εξωγηνακια δεν ειναι 'απο αλλο πλανητη', ειναι καπως :Ρ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν έχω εσωτερική πληροφόρηση για την επόμενη ταινία του Ιντιάνα Τζόουνς, ή αν θα γίνει τελικά, αλλά εάν ήταν να γίνει, θα προτιμούσα το σενάριο του παιχνιδιού "Indiana Jones and the fate of Atlantis". Φανταστικό σενάριο και ακόμα καλύτερη ατμόσφαιρα. Ακόμα και αν ήξερα τι θα γίνει στην επόμενη σκηνή, θα πήγαινα να το δώ.
 
Καλη φαση να βγει αλλο ενα indiana Jones,αλλα πιστευω καποια στιγμη θα πρεπει να εχει και ενα τελος η σειρα.Ειμαι μεγαλος φαν της σειρας(το 4 δεν με ενθουσιασε).Ελπιζω μονο,να μην γινει καμια απο τις γνωστες πατεντες των αμερικανων και βγει κανα indiana jones τα πρωτα χρονια και καλα γιατι εχει καταντησει γραφικο
 
Έρχεται και από επίσημα χείλη πια η είδηση ότι στις 19 Ιουλίου 2019 έρχεται, 11 χρόνια μετά από την τελευταία ταινία και 38(!!!!!) χρόνια από την πρώτη, η 5η ταινία Ιντιάνα Τζόουνς, με πρωταγωνιστή πάλι τον Χάρισον Φορντ.

Ας έχουμε αυτό το thread για όσο αναμένουμε την ταινία και μετέπειτα, όπως είχαμε κάνει και για το Kingdom of the Crystal Skull :p

P.S.: Ελπίζω να είναι δυνατό να αλλαχθεί ο τίτλος του thread όταν γίνει γνωστό το όνομα της movie..

PEOPLE, REJOICE!
 
Πλέον είναι 73 ετών και το 2019 λίγο μακριά μου φένεται. Βλέπουμε..
 
Ελεος... 11 χρονια μετα;;

Οχι οτι με χαλαει 5η ταινια, αλλα γιατι δε γινοταν γρηγοροτερα; :Ρ
 
Δεν γρουσουζεύω κανέναν, λογικά πράγματα. Όχι πως δεν θέλω να δω τον ford σαν indiana jones ξανά, κάθε άλλο. Όμως στα 73 και μετά από 3 χρόνια για τον οποιοδήποτε, σε αυτή την ηλικία είναι δύσκολα.
 
Δεν ξερω αν πρεπει να χαρω,να βρισω Η' να βαλω τα κλαματα με αυτη την ειδηση... :xm:

Απο την μια χαρηκα που ξαναειδα τον Ford στο καινουργιο Star Wars,

αλλα ειχαν την ιδεα να τον "τελειωσουν" ως χαρακτηρα και ετσι να κλεισουν οι εμφανισεις του ως Han Solo.

Απο την αλλη,το να τον ξαναδω ως Indy και μαλιστα μιας καποιας προχωρημενης ηλικιας και σε ρολο

που απαιτει σκηνες με πιο δραση και με πιο "νευρο" - σε αντιθεση με αυτον του Han Solo - δεν μου καθεται τοσο καλα. :xm:

Ελπιζω τουλαχιστον το αποτελεσμα να ειναι καλο και οχι νεροβραστο οπως το 4... :precry:
 
Εγω βλεπω τον Ιντυ σε αυτη την ηλικια να εχει πιο πολυ το ρολο του "γκουρού" παρά του πρωταγωνιστη. Πως ηταν ο γέρος Ιντυ στην τηλεοπτικη σειρα που απλα ελεγε ιστοριες απο τα νιατα του; Τη δραση μαλλον θα την επιφορτιστει ο γιος του ή καποιο αλλο φυντανι. Αντε να ριχνει και καμια μπουνια :)
 
Ράδιο Αρβύλα είναι. Του χρόνου θα κυκλοφορήσει η ταινία. Έχω πληροφορίες εκ των έσω :p . Πέραν της πλάκας μακάρι να δούμε ακόμη μια ταινία. Τώρα αν θα είναι γερός κα δυνατός ώστε να αντέξει τις κακουχίες θα φανεί. Πάντως το σπασμένο πρόσωπο ενός 70+άρι δύσκολ κρύβεται...
 
stayros είπε:
Απο την μια χαρηκα που ξαναειδα τον Ford στο καινουργιο Star Wars,

αλλα ειχαν την ιδεα να τον "τελειωσουν" ως χαρακτηρα και ετσι να κλεισουν οι εμφανισεις του ως Han Solo.
Γιατί στο νεο Ιντιάνα τί θα θέλουν να κάνουν; Να τον "τελειώσουν" θέλουν! :D :D:D

Εγώ πάντως για να "τελειώσω", θελω αλλα 25 χρόνια δουλειάς :D
 
Λες να ειναι prequel και να τον ξανανιωσουν με ψηφιακο τροπο, οπως τον Τζεφ Μπριτζες στο δευτερο Τρον; :Ρ

flynn-clu-sidebyside_610x292.png
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rakeesh είπε:
Λες να ειναι prequel και να τον ξανανιωσουν με ψηφιακο τροπο, οπως τον Τζεφ Μπριτζες στο δευτερο Τρον; :Ρ
Καθόλου απίθανο αν και φαντάζομαι πως ο indy θα έχει δεύτερο ρόλο όπως στην τελευταία ταινία.

Πάντως ακόμη και indy ψηφιακός μας κάνει!
 
Πίσω
Μπλουζα