[Invicta Games] Mastermind

Έπαιζα το παιχνίδι αυτό καλοκαίρι και θυμάμαι η συμπαίκτριά μου άνοιγε το καπάκι για να φανεί ο μυστικός κωδικός αρχικά και μετά τον σχηματίζες με τα πιόνια (μάλλον ήμασταν ζαβολιάρες...)
 
BETTY BOOP είπε:
Έπαιζα το παιχνίδι αυτό καλοκαίρι και θυμάμαι η συμπαίκτριά μου άνοιγε το καπάκι για να φανεί ο μυστικός κωδικός αρχικά και μετά τον σχηματίζες με τα πιόνια (μάλλον ήμασταν ζαβολιάρες...)
Απο ένα σημείο και μετά το κάναμε όλοι αυτό όταν δεν βρίσκαμε τον συνδυασμό των χρωμάτων ... :D
 
Αυτό το παιχνίδι πρέπει να αντιμετωπιστεί με το δέοντα σεβασμό και εφεξής, τυχόν σχόλια που το απαξιώνουν θα πεταχτούν στον "Καιάδα του Retromaniax" πάραυτα :p

Έχω ακόμα και εγώ φυλαγμένο το "τσέπης", αυτό που δεν είχε καπάκι για να κρύβεις τα καρφάκια σου και τα έβαζες από κάτω (στο περίπου, δηλαδή το λες και πλάι).

Κάπου πήρε το μάτι μου και κάτι σούπερ ντούπερ εκδόσεις που έχουν βγει από τότε που ανοίχθηκε αυτό το ηρωϊκό θρεντ αλλά δεν μου άρεσαν καθόλου.

Είπα και ελάλησα
 
Master Mind / Μαστορας της Λογικης

ενα ακομη επιτραπεζιο το οποιο βρεθηκε στην "ανασκαφη" της ξενης ντουλαπας και δεν εχει παρουσιαστει. διπλα διπλα η ξενη και η ελληνικη εκδοση.

attachment.php


attachment.php


attachment.php
 
Dimitris55 είπε:
ενα ακομη επιτραπεζιο το οποιο βρεθηκε στην "ανασκαφη" της ξενης ντουλαπας και δεν εχει παρουσιαστει. διπλα διπλα η ξενη και η ελληνικη εκδοση.
Μεταφέρθηκε γιατί έχει παρουσιαστεί ;) (Η αναζήτηση δυστυχώς δε λειτουργεί πολύ καλά!)

Πάντως τώρα που βλέπω την ξένη με την ελληνική έκδοση δίπλα δίπλα βλέπω πως οι φωτογραφίες στο μπροστινό μέρος διαφέρουν και μάλιστα σε αρκετά σημεία.
 
Είχα το αυθεντικό "αγγλικό" Mastr Mind, αυτό που φαίνεται αριστερά στην παραπάνω φωτογραφία. Έξυπνο, αλλά δε με κράτησε και για χρόνια.

Μειονέκτημα ήταν ότι τα μικρά ασπρόμαυρα ενδεικτικά μπαίναν "σφηνωτά" στις τρύπες, και όχι "κολυμπητά", όπως αυτά με τα χρώματα, με αποτέλεσμα αν τα πατούσες αρκετά βαθειά μετά να βγαίνουν δύσκολα από τις τρύπες για να αδειάσεις το "γήπεδο".

Επίσης να αναφέρω ότι αυτό το καφέ πλαστικό με τις άσπρες "ανταύγειες" αποτέλεσε κοινό στοιχείο σε πάρα πολλά αντικείμενα, της εποχής βεβαίως...
 
Το δικό μου Super Master Mind, με συνδυασμούς 5 πιονιών, πιο δύσκολο από το αυθεντικό.

DSCF3867.jpg
 
SAM_0177.jpgΔεν ξέρω αλλά πάντα καταλήγαμε να πλακωνόμασταν με τον αδερφό μου όταν το παίζαμε γιατί νομίζαμε ότι ο άλλος πάντα έβλεπε την σειρά με την οποία τα βάζαμε...χαχαχα :p
 
Το θυμάμαι αυτό το παιχνίδι αλλά δεν μου έκανε ποτέ εντύπωση να το παίζω. Είχε και αυτό το καφέ μουντό χρώμα που με απωθούσε.
 
Φυσικά το έχω κ'αυτό :D
 
Mastermind από τη Nilco, με οδηγίες στα ελληνικά στο πίσω μέρος του κουτιού:

Nilco-MM.jpg

Trivia: Η χαρακτηριστική φωτογραφία του Mastermind, έχει τη δική της ιστορία! :)
 
"μάστορας της λογικής":pσαν να λέω παίζεις διακεκριμένη κλοπή αυτοκίνητο; (Grand theft auto).Πάντως το mastermind ήταν από τα πιο πολυδιαφημισμένα παιχνίδια των '80ς εγώ θυμάμαι που είχε και καλά φώτο του Αϊνστάιν ότι έπρεπε να είσαι πολύ έξυπνος για να βρεις τα χρώματα. Ίσως έχουμε κάποιο κάπου καταχωνιασμένο.
 
Ειχα ακριβως την εκδοση της φωτογραφιας.
 
στο 31ο ποστ μου κανει εντυπωση η σειρα με τα παιχνιδια mastermind που εχουν κυκλοφορησει...καθώς και το οτι το παιχνιδι απευθυνεται και σε ατομα με προβληματα ακοης ή στην ομιλία...επειδη δεν απαιτειται προφορική επικοινωνία μεταξυ των παικτων...
 
Πίσω
Μπλουζα