Italodisco κομμάτια με μελαγχολικό ήχο.

Και μελαγχολικη και italodisco και κομματαρα που την ερμηνευει και κομματος μονο μια μου ερχεται στο μυαλο :p

zujqadw
 
Με αφορμη το γεγονος οτι και η σημερινή παραγωγή italo disco κομματιών διατηρεί ενα - μικρο μεν - αλλα σημαντικό ποσοστό απο τη παλια της αίγλη θα ηθελα να ακούσετε ενα απο τα πιο κορυφαία και αντιπροσωπευτικά παραδείγματα της νεας γενιάς italo οπως το παρακατω, περιέχει εκτεταμένη χρήση synthesizer και μια μελωδία που εκπέμπει μια νυχτερινή σκοτεινίλα/μελαγχολία απο "μονοπάτια" των 80's!

[video=youtube;1o7Md9-8DVE]

 
Ωραίο μελαγχολικό ήχο έχει κι αυτό το τραγούδι. Κατα τα άλλα παιδιά, προτείνω free sta 98 fm. Όλη μέρα disco και pop απο τα 80s!
 
Αν και ειναι καινουριο κομματι [2012] εχει ρετρο μελωδια , και αρκετα μελαγχολικο / κομματαρα !

https://www.youtube.com/watch?v=GJO6Av4Uago

Κι εδω ενας θρυλος της ιταλο ο Μαουρο σε προχωρημενη ηλικια τραγουδα ενα νεο κομματι [2013]

Αυτο το ειδος συμφωνα με την ακουστικη μου ειναι italo-aor....

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Hardrockas να παρακαλέσω να μείνουμε σε ρετρό κομμάτια (μέχρι το 1995 που είναι το όριο του φόρουμ) :)
 
'Eνα απο τα πρώτα italo disco τραγούδια που πρωτοάκουσα ειναι το παρακατω κομμάτι που ονομάζεται "Ηοld me tight" του 1985 απο το γερμανικό γκρούπ Νight Society, μου είχε κανει αρκετη αίσθηση αυτο το μελαγχολικό ηχόχρωμα τοσο στο ρυθμό της μουσικής οσο και στη φωνή του τραγουδιστή, γενικα στο ακουσμα του κομματιού μου έρχονταν στο μυαλό εικόνες απο νυχτερινές και μοναχικές περιπλανήσεις τη δεκαετία του '80 κατω απο τα φώτα της πόλης! Ακούστε το:
 
'Eνα απο τα πρώτα italo disco τραγούδια που πρωτοάκουσα ειναι το παρακατω κομμάτι που ονομάζεται "Ηοld me tight" του 1985 απο το γερμανικό γκρούπ Νight Society, μου είχε κανει αρκετη αίσθηση αυτο το μελαγχολικό ηχόχρωμα τοσο στο ρυθμό της μουσικής οσο και στη φωνή του τραγουδιστή, γενικα στο ακουσμα του κομματιού μου έρχονταν στο μυαλό εικόνες απο νυχτερινές και μοναχικές περιπλανήσεις τη δεκαετία του '80 κατω απο τα φώτα της πόλης! Ακούστε το:
Σούπερ !
 
Πίσω
Μπλουζα