James Bond - Αγαπημένη ταινία [Moore era]

Οκ το να λες ότι ένας από τους αγαπημένους σου ηθοποιούς είναι ο Κρίστοφερ Λι ακουγεται κάπως αλλα σκεφτειτε ότι και ο πατέρας μου ήταν φαν των ταινιών της χαμερ και καταλαβαίνετε τώρα γιατι ψηφησα τον άνθρωπο με το χρυσο πιστόλι και παίζει και η Έκλαντ που έπαιζε και στο καταραμενο σκιαχτρο και οκ καταλαβαίνετε

(...και θα έλεγα ότι δεν μου αρεσουν οι ντουραν ντουραν ούτε το μουνρέικερ αλλα σας φοβάμαι οπότε δεν το λέω)
 
Ο Άνθρωπος με το Χρυσό Πιστόλι VS Επιχείρηση Κινούμενος Στόχος

δεν εχω αποφασισει ακομα τι θα ψηφησω

(Ευφημο μνεια στο "Για τα ματια σου μονο " ,οπου οι κακοι ειναι Εληνες ,το κοριτσι του Bond μιση Ελληνιδα,ενω μεγαλο μερος εχει γυριστει στην Ελλαδα ... ).
 
Λιγες μερες με τον θανατο του Richard Kiel του περιφημου "Σαγονια" αλλος ενας κακος

απο τον κοσμο του James Bond "εφυγε" για την γειτονια των Αγγελων... :(

"Εφυγε" σε ηλικια 84 ετων ο Geoffrey Holder (1930-2014) απο επιπλοκες που οφειλονται σε πνευμονια.

Ο Holder ειχε παιξει τον Baron Samedi στο Live Αnd Let Die του 1973.

Πηγη

Rest In Peace....
rip.gif
"]
rip.gif
[/url]

[h=1]Live and Let Die - Baron Samedi: James Bond Villians [/h]http://www.youtube.com/watch?v=JwluvJJfro4
 
Για μένα "Επιχείρηση Οκτόπουσι". Γιατί ο Ρότζερ Μουρ είναι στα πολύ ωραία του, γιατί ο Τζέιμς Μποντ κάνει πράγματα που δε θα μπορούσε να τα κάνει ούτε ο φτερωτός Θεός Ερμής :p ​ (θυμάμαι εκείνη τη σκηνή με τα τρένα ανάμεσα σε όλες τις άλλες) και γιατί η Μωντ Ανταμς ήταν εκρηκτική, γοητευτική, μυστηριώδης και οι μελαχροινές της μπούκλες έκαναν τέλεια αντίθεση με τον ανοιχτόχρωμο Μουρ. Σαν πρώτη επιλαχούσα ταινία το "Για τα μάτια σου μόνο" και η όμορφη "Μελίνα".
 
Ωραιες φωτογραφιες απο τα γυρισματα, διαφημιστικο υλικο, προμοτιονς απο το υπεροχο The Man with the Golden Gun. Ζωαρα εκανε ο μακαριτης ο Ροτζερ :)
 
Μου αρεσουν παααααρα πολυ οι γυναικες με εντονα ζυγωματικα, οπως ας πουμε η Raquel Welch και η Ursula Andress. Πιστευω πως τα "μηλα" χαριζουν εναν αερα θηλυκοτητας και δυναμισμου μαζι. Στην περιπτωση του James Bond δεν μπορω να παρω τα ματια μου απο την υπεροχη Maud Adams και απλως υποκλινομαι στην ομορφια της!

Maud Adams

image.png
 
Επειδή είναι ο αγαπημένος μου "Τζέημς Μποντ", δεν μπορώ να ξεχωρίσω εύκολα ποιο είναι το καλύτερο με τον Ροτζερ Μουρ..Με δυσκολία λοιπόν,θα μπορούσα να ξεχωρίσω ως το αγαπημένο μου, το "Live and let die"..Επειδή μάλλον ήταν και το πρώτο μου φιλμ του 007.Γι' αυτό μάλλον είναι και ο Μουρ αυτός που μου αρέσει πιο πολύ ως Μποντ.Γιατί αυτόν πρωτοείδα στο συγκεκριμένο ρόλο.
Σινεμά το είχα δει, ήμουν δεν ήμουν 11. Όχι ότι το 1985, ήταν η χρονιά κυκλοφορίας του, αλλά το συνήθιζαν τότε οι τρεις κινηματογράφοι της κωμόπολης μου να παίζουν ΚΑΙ παλαιότερες ταινίες [εδώ έπαιζαν 2 "ενωμένα επεισόδια" σαρανταπέντε λεπτών από παλιές σειρές,πχ. η Πράσινη Σφήκα (με Μπρους Λι), ή την άλλη σειρά με τον Μπάτμαν (ναι,αυτή με τον Άνταμ Γουέστ) και τα διαφήμιζαν σαν ταινίες 1,5 ώρας (!)].
Τέλος πάντων, μετά την θέαση λοιπόν του "Ζήσε και άσε τους άλλους να πεθάνουν", βγήκα κατενθουσιασμένος!..Εξαιτίας του λοιπόν, άρχισα να αμφιβάλλω πια αν θα πρέπει να γίνω ποδοσφαιριστής όταν μεγαλώσω.Ναι,ναι..Σκεφτόμουν,πως θα μου ταίριαζε να γίνω πράκτορας, και όχι ο οποιοσδήποτε πράκτορας,αλλά ένας 007 ! (είπαμε, ήμουν δεν ήμουν 11 χρονών τότε)

υγ: Το "Octopussy", θα τη θεωρούσα σαν την λιγότερο αρεστή ταινία του Μουρ!..Αλλά επειδή παίζει αυτή φινετσάτη,"αριστοκρατική", γυναικάρα (συμφωνώ Bambi 100% ) ,θα την ξανάβλεπα και θα την ξανάβλεπα και θα την ξανάβλεπα.....
 
Σινεμά το είχα δει, ήμουν δεν ήμουν 11. Όχι ότι το 1985, ήταν η χρονιά κυκλοφορίας του, αλλά το συνήθιζαν τότε οι τρεις κινηματογράφοι της κωμόπολης μου να παίζουν ΚΑΙ παλαιότερες ταινίες [εδώ έπαιζαν 2 "ενωμένα επεισόδια" σαρανταπέντε λεπτών από παλιές σειρές,πχ. η Πράσινη Σφήκα (με Μπρους Λι), ή την άλλη σειρά με τον Μπάτμαν (ναι,αυτή με τον Άνταμ Γουέστ) και τα διαφήμιζαν σαν ταινίες 1,5 ώρας (!)].

Λιγο offtopic.
Το πιθανοτερο να μην ηταν 2 επεισοδια ενωμενα αλλα ταινιες κανονικες βασισμενες στην τηλεοπτικη σειρα οπως βλεπουμε και στους τιτλους αρχης του "Ανθρωπου της Καρπαζιας".
Eιχα και εγω την ιδια απορια αν συνεβαινε αυτο μεχρι που το εψαξα λιγο.
Link
 
Και στην Αθηνα γινονταν αυτο...θυμαμαι μια περιπτωση που τυγχανει να ηταν James Bond.
To Ανθρωπος με το Χρυσο Πιστολι ειμαι σιγουρος οτι το ειδα στο Αθηναιον μηνες μετα αφοτου ειχα παρακολουθησει το A View to a Kill
 
Λιγο offtopic.
Το πιθανοτερο να μην ηταν 2 επεισοδια ενωμενα αλλα ταινιες κανονικες βασισμενες στην τηλεοπτικη σειρα οπως βλεπουμε και στους τιτλους αρχης του "Ανθρωπου της Καρπαζιας".
Eιχα και εγω την ιδια απορια αν συνεβαινε αυτο μεχρι που το εψαξα λιγο.
Link
Ίσως και να ΄χεις δίκιο..Να υπήρχαν και ταινίες που βασιζόταν στις σειρές..Πάντως είμαι βέβαιος για το "The Green Hornet", πως ήταν 2 επεισόδια ενωμένα!Το θυμάμαι καλά..Εγώ και 3 φιλαράκια μου, γύρω στα 10 μας .Είχαμε ήδη γραφτεί σε μια ολοκαίνουρια σχολή καράτε στο χωριό μας από τα 9. Όταν είδαμε πως παιζόταν ταινία με τον Μπρους Λι στο σινεμά, ως "εκκολαπτόμενοι κουνγκ φου μάστερς", τρέξαμε αμέσως να το δούμε!..Η απογοήτευση ήταν μεγάλη. Οι σκηνές με καράτε ήταν ελάχιστες, το ίδιο και η παρουσία του Μπρους.Είχαμε συνηθίσει να βλέπουμε τότε, ό,τι "Μπρους" έπαιζε στον κινηματογράφο, από Μπρους Λάι, Μπρους Λε, Μπρους Λο και είχαν άφθονο action. Και τώρα με τον αυθεντικό Μπρους και η "δράση" ήταν ανύπαρκτη..ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ..Το δεύτερο χτύπημα, ήταν όταν τελείωσε το πρώτο επεισόδιο.Κοιτιόμασταν μεταξύ μας και αναρωτιόμασταν "Tελείωσε?..Τόσο γρήγορα?" . Και όντως είχε τελειώσει..Οι κακοί είχαν ηττηθεί,έπαιξαν και οι τίτλοι τέλους.Αλλά αμέσως,χωρίς διάλειμμα, άρχισε πάλι.Ξανά οι τίτλοι αρχής, νέα υπόθεση,νέοι κακοί.Και ξανά στο τέλος οι τίτλοι τέλους.Είμαι σίγουρος πως ήταν 2 "ενωμένα επεισόδια".
Το μόνο παρήγορο εκείνη την βραδιά,ήταν αυτή η υπέροχη μουσική.Πρώτη φορά την άκουγα.Σχεδόν "ψυχεδελική"..Χόρτασα να την ακούω! Τίτλοι αρχή και τίτλοι τέλους x2 αλλά και στην διάρκεια των επεισοδίων! Από τα πιο πετυχημένα intro σε σειρά,όσο αναφορά συνδυασμό εικόνας και μουσικής!..Πραγματικά σε "ζάλιζε" όπως θα σε ζάλιζε το βουητό μιας σφήκας!..
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ωραια, χαιρομαι που επιβεβαιωσαμε οτι παιζανε και τηλεοπτικα επεισοδια οι κινηματογραφοι μας της εποχης.
 
Ωραια, χαιρομαι που επιβεβαιωσαμε οτι παιζανε και τηλεοπτικα επεισοδια οι κινηματογραφοι μας της εποχης.
Πάντως,από την έρευνα σου, αποδεικνύεται πως όντως υπάρχει μία ταινία "Batman: The Movie (1966)", με τους ίδιους συντελεστές όπως και η σειρά και με την ίδια "ατμόσφαιρα" (θυμάσαι?..ατάκες του στυλ "μα τα χίλια αστραπόβροντα" και κάτι τέτοια)..Ίσως να ΄χαμε δει αυτή τη ταινία..
Αν μπορέσεις να βρεις και κάποια παρόμοια για το "The Green Hornet", τότε μάλλον εγώ δεν τα θυμάμαι καλά..Αν και θα ορκιζόμουν για την "Πράσινη σφήκα", πως ήταν δύο επεισόδια.
Το ερώτημα είναι: Πώς γίνεται σε ένα σινεμά, να έπαιζαν επεισόδια από σειρές της tv?
 
Αν και δεν εχω παρακολουθησει την σειρα ο Ρομπιν ελεγε κατι τετοια στυλ "μα τα χίλια αστραπόβροντα" .

Η ταινια που βλεπει ο Βουτσας ειμαι σιγουρος οτι ειναι η ταινια του Batman ,το εχω διασταυρωσει στις σκηνες.

Green Hornet ταινια δεν εχω δει να εχει βγει εκτος απο κατι Batman/Green Hornet two-part TV crossover episodes.
 
Τα εχω δει ολα Χ 35-40 φορες.....μιλαμε βεβαια για Σων και Ροτζερ.....Σιγουρα για εμενα το live and let die το man with the golden gun και moonraker
 
Τα εχω δει ολα Χ 35-40 φορες.....μιλαμε βεβαια για Σων και Ροτζερ.....Σιγουρα για εμενα το live and let die το man with the golden gun και moonraker
Ακριβώς έτσι..Και για μένα αυτές είναι οι τρεις καλύτερες.Και από κοντά είναι και το "The spy who loved me"!..Ξεχωρίζω όμως το "Live and let die" όπως έγραψα για συναισθηματικούς λόγους (η πρώτη μου Μποντ ταινία)..Λίγο πιο πίσω τους θα έβαζα το "A view to a kill", ο Ρότζερ φανερά γερασμένος εδώ και "βαρύς" σε σχέση με τις άλλες ταινίες.Tο Bond girl όμως εδώ είναι πανέμορφο (από τις πιο ωραίες που έχουν γίνει Bondgirl)..Από τις λιγότερο καλές για μένα,είναι το "For your eyes only" και το "Octopussy"..Μαζί θα τις έβαζα,στην ίδια θέση..Στα σημεία ίσως το "Για τα μάτια σου μόνο",θα το έβαζα καλύτερο βαθμό.
 
To A View to a Kill ηταν για μενα η τελευταια αξιολογη Bond ταινια.

Οι μετεπειτα, ιδιαιτερα αυτες με τον ανεκδιηγητο Dalton, ηταν κατω του μετριου.

Η προσπαθεια σοβαρεματος με τον Craig, δεν με πειθει...
 
To A View to a Kill ηταν για μενα η τελευταια αξιολογη Bond ταινια.

Οι μετεπειτα, ιδιαιτερα αυτες με τον ανεκδιηγητο Dalton, ηταν κατω του μετριου.

Η προσπαθεια σοβαρεματος με τον Craig, δεν με πειθει...
Πάντως σ'αυτήν τη ταινία, βλέπεις τον Moore πως είναι "βαρύς"..Φαίνεται στην κάμερα πια "μεγάλος" για τον συγκεκριμένο ρόλο..
Ο Dalton πιστεύω πως αδικήθηκε από τα δύο σενάρια των ταινιών που έπαιξε!..Από τον Μπρόσναν και μετά,το πράγμα ξέφυγε πάρα πολύ,όσο αναφορά την πλοκή!..Έχουμε πολύ περισσότερο action πλέον και λιγότερο κατασκοπικό movie.Για τον Craig έχεις δίκιο..Πολύ "σοβαρός" πια ο 007..Ακόμα και τα "σαρκαστικά" σχόλια που κάνει,αυτό το αγγλικό χιούμορ τέλος πάντων όταν γίνεται, είναι τόσο "σοβαρό και αυστηρό" που νομίζεις πως η αμέσως επόμενη κίνηση του θα είναι να βγάλει το walther PPK και να αρχίσει..
 
Με διαφορα για μενα, το The Spy Who Loved Me.

the-spy-who-loved-me-19775134.jpg
 
Μμμ δύσκολη επιλογή, καθώς ο Μουρ μου άρεσε πολύ ως Μποντ. Σίγουρα το χειρότερο είναι για μένα το Live And Let Die, καθώς δεν μου κόλλησε ποτέ το "εξωτικό" σενάριο και εδώ ο Μουρ είναι άκαμπτος, άγουρος και αρκετά αμήχανος στις σκηνές του, γεγονός που δικαιολογείται αφού είναι η πρώτη του ταινία Μποντ. Θα επιλέξω σαν αγαπημένη μου το The Man With The Golden Gun, αφού εδώ παίζει ο μέγας Κρίστοφερ Λι τον κακό, και ερμηνευτικά είναι άφθαστος! Επίσης, είναι η πιο "μοναχική" και μελαγχολική ταινία της εποχής Μουρ, αφού εδώ απουσιάζει σε μεγάλο βαθμό το αχρείαστο χιουμοράκι που βλέπουμε στις ταινίες της εποχής Μουρ. Φοβερές οι Μπριτ Έκλαντ και Μωντ Άνταμς (αμφότερες με υποκριτικές δυνατότητες, κάτι που δεν είχε καθόλου η Μπάρμπαρα Μπαχ...) και συγκλονιστική η τελική αναμέτρηση Μποντ και Scaramanga.
Στη συνέχεια ακολουθεί το For Your Eyes Only, με υπέροχα εξωτερικά πλάνα σε Κέρκυρα και Μετέωρα, και μια από τις πιο όμορφες και δυνατές γυναικείες παρουσίες, την Καρόλ Μπουκέ. Ολες οι υπόλοιπες ταινίες έχουν τα πλεονεκτήματά τους, το The Spy Who Loved Me έχει το σενάριο και τον κακό, το Moonraker τα φοβερά σκηνικά και εφέ, και το A View To A Kill τον Κρίστοφερ Γουόκεν και τον έντονο ρυθμό. Το υποτιμημένο Octopussy (το πρώτο Μποντ που είδα) έχει...λίγο από όλα!
 
20220525_131622.jpg
Ο Ρότζερ Μουρ με Αραβική φορεσιά στα γυρίσματα της ταινίας Ο κατάσκοπος που μ' αγαπούσε
1976 - 1977
Εφημερίδα Η Καθημερινή
 
Πίσω
Μπλουζα