Jean Michel Jarre

akmakas

Banned
Joined
3 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.204
Αντιδράσεις
74
jeanmichelrr7.jpg


Κορυφαίος συνθέτης της ηλεκτρονικής μουσικής,έδωσε το δικό του μεγάλο στίγμα από τις αρχές του 70.Γιος του διάσημου κινηματογραφικού συνθέτη Maurice Jarre,ο Jean Michel Jarre είχε την ευκαιρία να αγοράζει πρώτος την ηλεκτρονική τεχνολογία στον χώρο της μουσικής με αποτέλεσμα να δημιουργεί ηλεκτρονικούς ήχους πρώτος από όλους!!Ουσιαστικά ο Jarre δεν είχε συναγωνισμό εκτός από τους kraftwerk και τους Tangerine Dream.Αυτός όμως κατάφερε και πήγε ένα βήμα παραπέρα...Πρώτο του επίσημο άλμπουμ ήταν το Oxygene από τo 1976 ένα άλμπουμ ορόσημο στην ηλεκτρονική μουσική το οποίο είχε πρωτοποριακούς ήχους με διαύγεια και σοβαρότητα,αέρινη χρήση των ακουστικών συχνοτήτων και καταπληκτική σύνθεση,έγινε αμέσως σημείο αναφοράς για κάθε μουσικό!Ακολούθησε και άλλο ανεπανάληπτο άλμπουμ δύο χρόνια μετά…Το 1978 παρουσίασε το Equinoxe ενώ παράλληλα έδωσε συναυλίες πολύ εντυπωσιακές…Το 1981 παρουσίασε το άλμπουμ Magnetic Fields σαφώς ποιο γρήγορο σε ρυθμό ξεφεύγοντας έτσι από τις μελαγχολικές μελωδίες των προηγουμένων άλμπουμ.Και σε αυτό το άλμπουμ κυριαρχούσε ο κρυστάλλινος ήχος και οι ισορροπημένες συχνότητες! Τα live του τώρα ήταν πια τερατώδες, με χιλιάδες φωτιστικά,laser,και εκατοντάδες ανθρώπους να δουλεύουν ακούραστα ο Jarre κατάφερε έτσι να γραφτεί στο βιβλίο γκίνες σαν τον μοναδικό άνθρωπο που συγκέντρωσε τους περισσότερους θεατές σε μια και μόνο συναβλία(Εκατομμύρια)!! Η ανοδική του πορεία δεν είχε σταματημό έτσι το 1982 πραγματοποίησε μια εξαιρετική συναυλία στην κίνα, και παρουσίασε παντρεμένους κινέζικους και ηλεκτρονικούς ήχους με απίστευτη σύνθεση και τελειότητα!! Αργότερα ήρθαν και άλλα άλμπουμ όπως το Zoolook που και αυτό σάρωσε τα βραβεία με τους πρωτότυπους sambling ήχους του!!Τα Live του πια ήταν ένα χάρμα οφθαλμών, τρομαχτικά σε μέγεθος και επιβλητικά από κάθε άποψη...
liveab5.jpg
Τελειομανής μέχρι την τελευταία πινελιά ο Jarre ,τίποτα δεν άφηνε στην τύχη…Το 1986 παρουσίασε το άλμπουμ Rendez vouz και την απίστευτα εντυπωσιακή συναβλία στο houston της Αμερικής.Ακολούθησαν αρκετά ακόμα άλμπουμ για να φτάσουμε στο 2004 και το ΑΕRO το τελευταίο του άλμπουμ μέχρι στιγμής ...Ο Jean Michele Jarre είναι ένας οραματιστής, ένα ιερό τέρας της ηλεκτρονικής μουσικής και πάντα οι συνθέσεις και η μουσική του θα μας ωθούν στον ουρανό!

londonnx7.jpg


Jean Michel Jare Discography

1969 LA CAGE

1971 EROS MACHINE

1972 DESERTED PALACE

1973 Hypnose

1973 Foggy Joe/Zig Zag Dance

1973 LES GRANGES BRULEES

1976 December OXYGENE

1977 August Oxygene Part 4

1978 December EQUINOXE

1978 December Equinoxe Part V

1979 July Equinoxe Part IV (remix)

1980 June Equinoxe Part VII (live)

1981 May LES CHANTS MAGNETIQUES (MAGNETIC FIELDS)

1981 June Magnetic Fields Part 2

1981 November Magnetic Fields Part 4 (remix)

1982 May LES CONCERTS EN CHINE

1982 May Orient Express

1982 MUSIK AUS ZEIT UND RAUM

1983 October THE ESSENTIAL

1984 November ZOOLOOK

1984 November Zoolook (remix)

1985 March Zoolookologie

1986 April RENDEZ-VOUS

1986 August Fourth Rendez-Vous

1987 July IN CONCERT - LYON/HOUSTON

1988 August REVOLUTIONS

1988 October Revolutions

1988 December London Kid

1989 September Oxygene IV (remix)

1989 October JARRE LIVE

1990 June EN ATTENDANT COUSTEAU (WAITING FOR COUSTEAU)

1990 Calypso

1991 October IMAGES - THE BEST OF JEAN-MICHEL JARRE

1993 May CHRONOLOGIE

1993 June Chronologie Part 4

1993 October Chronologie Part 4 (remix)

1994 May CHRONOLOGIE VI (EP)

1995 October JARREMIX

1995 HONG KONG

1997 May 20 OXYGENE 7-13

1997 Oxygene 8

1997 Oxygene 10

1999 February 2 PARIS LIVE

1999 C'est La Vie

2000 August 8 ODYSSEY THROUGH 02

2000 Tout Est Bleu

2001 METAMORPHOSES

2002 November 17 SESSIONS 2000

2003 September 22 GEOMETRY OF LOVE

2004 February DESTINATION DOCKLANDS: THE LONDON CONCERT

2004 September 16 AERO

2004 Aerology
 
Υποκλινόμαστε στο θείο Jarre...Και στον akmaka! :thumbup:
 
Ναι οκ ...αλλα με εχει πιασει η μεση μου σημερα.... :biglaugh:
 
Akmaka, κάτι μου λέει ότι ακούς και KITARO ...
 
Ναι...αλλά να πω την αμαρτία μου δεν τα έχω όλα τα άλμπουμ!!!:animrolleyes:

.......Δεν τα έχω όλα????: :confused: ....Αυριο θα τα έχω! :D
 
Εντάξει ήταν ο ήρωας μου πίσω στα 80'ς, της ηλεκτρονικής μουσικής.

Τον ακούω εώς σήμερα, το τελευταίο αlbum που πήρα ειναι το Geometry of love (εμένα μου άρεσε, ένα albumάκι διαφορετικό, πιο chill και ονειρικό)

Για μένα το Oxygene είναι ίσως το αξεπέραστο album ηλεκτρονικής μουσικής. To συγκρίνω μόνο με δουλειές και μουσική απο Bαγγέλη Παπαθανασίου.

Είναι φυσικά μια προσωπική γνώμη.
 
Τρομερός συνθέτης!

Έχω όλη τη δισκογραφία του. Τα περισσότερ albums του μου αρέσουν. Φυσικά τα Oxygene και Equinoxe είναι φοβερα! Δεν μπορείς να μεην πεις τίποτα όμως και για το Magnetic Fields, όπως και για το Arpegiator από το The Concerts in China. Από τα πρόσφατα albums ,ξεχωρίζει σίγουρα το Oxygene 7-13
 
ξερει κανεις μηπως αν στη σειρα cosmos του carl sagan ,η μουσικη που ακουγεται αν ειναι και αυτη του jean michel jarre?μοιαζει αρκετα,παντως ειναι σπουδαιος συνθετης ,σε αυτο το ειδος μουσικης εχουμε και δυο δικους μας που εχουν διαπρεψει ,το yanni και τον καταπληκτικο βαγγελη
 
Eίναι πολλά τα track Arielis. To Magnetic Fields είναι εξαιρετικό album, και ειδικά To IV track είναι πολυαγαπημένο μου, λόγω Commodore-64 :)

Είναι Vangelis starsky, παίζει πολλά δικά του κομμάτια, ψάξε για τα Alpha, Pulstar, Heaven and Hell Part Ι και γενικά σε albums του Vangelis απο τα 70's θα τα βρείς όλα.
 
FTL είπε:
Eίναι πολλά τα track Arielis. To Magnetic Fields είναι εξαιρετικό album, και ειδικά To IV track είναι πολυαγαπημένο μου, λόγω Commodore-64 :)
Είναι Vangelis starsky, παίζει πολλά δικά του κομμάτια, ψάξε για τα Alpha, Pulstar, Heaven and Hell Part Ι και γενικά σε albums του Vangelis απο τα 70's θα τα βρείς όλα.
ευχαριστω :thumbup:
 
Δεν διαφωνώ οτι τα κομμάτια είναι αρκετά αλλά δεν μπορείς να αφήσεις κάποιο απ' έξω! Πχ δεν μπορείς να αφήσεις το Oxygene 2 ή το Oxygene 5... ; Θα μπορούσαμε να πούμε οτι όλος ο δίσκος είναι ένα τραγούδι (όπως και στους Pink Floyd)
 
Ακριβώς Arielis..Χαίρωμαι επίσης που είσαι και οπαδός των Pink Floyd..Έχω κάνει και ένα μικρό review εδώ...
 
α συμφωνώ. ειδικά τα πρώτα albums είναι μοναδικά και αξεπέραστα.

akmakas έχω δεί το review. okay δεν έχω γράψει κάτι μέχρι τώρα για τους Floyd. θα πεταχτώ όμως να κάνω ένα σχόλιο.. :)
 
ειχε παει κανεις σας στο Ηρωδειο?

Γιατι εγω ημουνα 2 μερες σκαρφαλωμενη στην μαντρα απεξω, μια κ ο κολλητος τσιγκουνευτηκε τα λεφτα για το εισητηριο, κ με το που ακουσε την πρωτη νοτα πηγε να κλαψει..
 
αστο.. και φαντασου εκεινος ειναι που κοβει φλεβα για Jarre, οχι εγω.. το μετανιωσε πολυ πικρα ομως ακουγοντας-σκαρφαλωνοντας στα δεντρα-μαντρες απο εξω. κ φυσικα στον δικο μου ωμο εκλαψε..
 
α.

κ δεν θες να μας πεις πως τα περασες? :confused:
 
Η συναυλία του Jean Michel Jarre το 2001 ήταν μια από τις καλύτερες συναυλίες που έχω δει. Λογικό άλλωστε μιας και ο Jarre είναι από τους πιο αναγνωρισμένους μουσικούς στον κόσμο πλέον.

Δυστυχώς δε θυμάμαι το setlist. Τα οπτικά εφφέ ήταν εντυπωσιακότατα. Θυμάμαι τη χορωδία μικρών παιδιών που χρησιμοποίησε για τα τραγούδια του Magnetic Fields.

Τα εισιτήρια βέβαια ήταν πολύ ακριβά (μέχρι και 100.000δρχ. τότε) αλλά πιστεύω πως άξιζε τα λεφτά της η όλη συναυλία - εμπειρία. Θυμάμαι κι ένα κομμάτι που ανακοίνωσε πως είχε γράψει μέσα στο αεροπλάνο όταν ερχόταν στην Ελλάδα το οποίο έπαιξε στη συναυλία, αλλά δε θυμάμαι τον τίτλο αυτού.

Αλγεινή εντύπωση μου είχε κάνει η παρουσία πολιτικάντηδων και των παρατρεχάμενών τους, για να αρπάξουν την ευκαιρία να παρουσιαστούν μπροστά στους νέους (φορώντας και λευκά κουστούμια :) ), και στέλνοντας μηνύματα στο κινητό τους, στη διάρκεια της συναυλίας όπως ενημερώθηκα αργότερα. Ανάθεμα κι αν ήξεραν έστω κι ένα κομμάτι του Jarre.

23thumb2.jpg


Ακολουθεί το video του Equinoxe 4 από τη συναυλία στο Ηρώδειο.

http://www.youtube.com/watch?v=NYQiJJ3mJ8k&mode=related&search=

Τελικά δεν είναι τόσο κακό να μικροδείχνεις.... αν σκεφτεί κανείς πως ο Jarre είναι πατημένα 50.
 
Ο Jarre είχε ζητήσει να στηθεί ο χώρος του στην Ακρόπολη.είχε προγραμματίσει μια πολύ μεγάλη συναυλία που τον πρώτο ρόλο θα έπαιζαν τα οπτικά εφέ..Δυστυχώς οι απάντηση των αρμόδιων ήταν όχι..όπως πάντα είμαστε απαράδεκτοι!
 
Πίσω
Μπλουζα