Jean Michel Jarre

Δυστυχώς δεν είχα πάει, γμτοοοοοο :(
 
Τρομερή εντύπωση μου είχε κάνει από το Κονσέρτο στην Κίνα , το τέλος του Magnetic Fields.

Μου θύμιζε Δράκο στο... κύκνειο άσμα του...

Τρελαινόμουν να το βλέπω στο Μουσικόραμα κάποιες Παρασκευές, και με γυρνούσε πίσω στο '81 και στην αγαπημένη μου "Μάχη... "

Δεν ξέρω πώς το είχα συνδυάσει αλλά ακόμη και τώρα -όπως και με το Big in Japan- κάθε φορά που το ακούω φαντάζομαι το Φοίνικα να τρανσφομάρεται σε φλεγόμενο...

Λάλησα;;;; όχι ακόμη, ε;;;;; :D :D:D


phoenixbg5.jpg
 
Λοιπόν, σε όσους άρεσε ο JMJ (τον πρωτάκουσα στην εισαγωγική μουσική του Captain Blood στον 464 και τον αγάπησα με τη μία...), ας κάνουν τον κόπο να ψάξουν το Sidologie. Είναι ένα άλμπουμ με chiptunes (a-la SID) στο στύλ του JMJ, και είναι ο υπέρτατος συνδιασμός!
 
Το κακο με τον Ζαρρ ειναι οτι (οπως και παρα παρα πολλοι μεγαλοι) βρισκεται σε ελευθερη πτωση τα τελευταια χρονια δυστυχως.

Τονε λατρεψα το 80-90, αλλα τα τελευταια ειναι απαραδεκτα.
 
A, μα ναι, όταν μιλάμε για JMJ μιλάμε για αναμνήσεις και μόνο...
 
Τόσο ρετρό μα τόσο νέο...

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=NKGczodxIJk&feature=related]YouTube - Jean Michel Jarre - Magnetic Fields
 
Το "μουσικόραμα" με τον Γ.Γκούτη ξεκινούσε με το "zoolookologie"? θυμάται κανείς;
 
Η μουσική τίτλων στο Μουσικόραμα, πιθανότατα είναι σύνθεση του σημαντικού Έλληνα δημιουργού Σταύρου Λογαρίδη, που έγινε αρχικά γνωστός με τους Poll, στη συνέχεια με την καλύτερη κατά τη γνώμη μου progressive rock μπάντα Akritas, και πλέον συνεχίζει σόλο και δυναμικά ακόμη...

Την πληροφορία αυτή την "ψάχνω" για διασταύρωση καιρό τώρα, αλλά ως στιγμής δε βρήκα κάτι που να την επιβεβαιώνει...
 
Το Μουσικόραμα είχε ως μουσική αρχής σίγουρα το

στους πρώτους κύκλους (δεν ξέρω πόσοι ήταν συνολικά). Αργότερα η μουσική άλλαξε, πιθανόν σε αυτό που αναφέρεσαι. Παντως όταν έπαιζε η μουσική, έβλεπες μια κιθάρα να κινείται σε ράγες τραίνου (κάπως έτσι). Αμυδρά το θυμάμαι αυτό, αλλά για τη μουσική είμαι σίγουρος.
 
saboter είπε:
Η μουσική τίτλων στο Μουσικόραμα, πιθανότατα είναι σύνθεση του σημαντικού Έλληνα δημιουργού Σταύρου Λογαρίδη, που έγινε αρχικά γνωστός με τους Poll, στη συνέχεια με την καλύτερη κατά τη γνώμη μου progressive rock μπάντα Akritas, και πλέον συνεχίζει σόλο και δυναμικά ακόμη...
Την πληροφορία αυτή την "ψάχνω" για διασταύρωση καιρό τώρα, αλλά ως στιγμής δε βρήκα κάτι που να την επιβεβαιώνει...
Πολύ πιθανόν. Ο Λογαρίδης έχει γράψει και τη μουσική στους "Απέναντι", την ταινία με τον Άρη Ρέτσο και τη Μπέτυ Λιβανού, στις αρχές του 80. Έχει πολλά στοιχεία από ηλεκτρονικό ήχο, που ερχόταν τότε σαρωτικός ως μεταπάνκ (post punk) & νέο κύμα (new wave) -καθόλου περίεργο, μιας και ο Λογαρίδης είναι ίσως ο πιο αντιπροσωπευτικός (ίσως και ο μόνος) καλλιτέχνης του progressive ροκ στην Ελλάδα, και πάντα ψαχνότανε με νέους ήχους.

[Όποιος έχει τους τίτλους του Μουσικοράματος σε vhs και το ανεβάσει στο youtube, του αξίζει το βάρος της βιντεοκασέτας σε χρυσάφι!

Aν και, ίσως, είναι γοητευτικότερο έτσι... στη σφαίρα της ασαφούς και μακρινής ανάμνησης]
 
:please: Παιδιά, μπορεί κανείς να βοηθήσει; Ψάχνω απεγνωσμένα ένα κομμάτι του Ζαρ, το οποίο έχει στο "ρεφρέν" κάποιες καμπάνες . Προσοχή, σίγουρα δεν είναι το "Bells". Το κομμάτι έχω να το ακούσω από το 1983-84, όταν έδειχνε το αγαπημένο μας σήμα της ΕΡΤ και ακουγόταν μουσική. Πότε θα ήταν Πουλόπουλος, πότε Κατσαρός, το "Να η ευκαιρία" και πότε Ζαρ. Πολύ δυνατές οι καμπάνες, ακούγονται στο κομμάτι αυτό σαν γκονγκ. Πώς λέγεται;
 
τελος τα διλληματα παιδες..με zoolook αρχιζε το μουσικοπραμα του Γκουτη(ασχολιαστο..)

Γκρινια τωρα.

Το κλειστο ταεκβοντο ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΙΟ ΑΙΣΧΟΣ για συναυλιες.

Η ηχητικη ειναι φρικτη αφου ειναι απο γυαλι και...τσιγκια οπως λεει κ ενας συντροφος.

Οσοι μπορουν ας τον δουν στη Σαλονικη..

Θα παμε βεβαια,γιατι στην προηγουμενη επισκεψη του στο Ηρωδειο τον ειχαν δει μονο οι μαιντανοι,καθως η διοργανωση ηταν απο καποια μεγαλοκυρια για φιλανθρωπικους σκοπους υπο την αιγιδα της LA.MO.YO.int. κλπ κλπ..

Το μεγαρο μουσικης το χουν δωσει σε καθε πικραμενο αρχοντορεμπετοχασικλοροκα

και για τον Ζαρρ ....;

Αιντε γιατι φορτωνω και με βλεπω να ανεβαινω Σαλονικα.. :D
 
γιατι στην προηγουμενη επισκεψη του στο Ηρωδειο τον ειχαν δει μονο οι μαιντανοι
ευχαριστουμε

Εσεις τα μαρουλια δηλαδη που θα τον δειτε στη Σαλονικη ? θα ειστε πιο ανετα ?
 
..θυμασαι ποτε ηταν και υπο ποιες συνθηκες πραγματοποιηθηκε..;

ως αστοχο λαμβανω το σχολιο του σχολιου μου..

για να εχεις παει,μαλλον θα θυμασαι..

εκτος αν βαζεις και τον εαυτο σου στους μαιντανους Ηρακλεα..

κι η μυλωνου τον αντρα της με τους πραματευταδες;;

για την κοινωνικοκοσμικοοικονομικοπολιτικη" ελιτ" ομιλω..

εισαι μερος αυτης;;;;

για το "ψητο" και για να φυγουμε απο τα χορταρικα ,οτι το ταεκβοντο ειναι χαλια για

συναυλιες περιμενα σχολια..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
@Don

Θυμαμαι οτι ηταν το 2001 - ηταν υπο την αιγιδα της UNESCO και το διοργανωσε η γνωστη Μαριαννα. Τα εσοδα διατεθηκαν με αποφαση του ιδιου του Jarre για την ανεγερση του Ογκολογικου Παιδιατρικου Κεντρου.

Το τι κανει η γνωστη Μαριαννα στη ζωη της δεν μπορω να το ξερω - αλλα οσον αφορα τη συναυλια αυτη λες να εβαλε τα λεφτα στη τσεπη ? και με ποια λογικη ? το ξερεις εσυ απο καπου ?

Και ναι θα επρεπε να δωσω βαση σε αυτο που ειπες για το κλειστο του Ταεκβοντο - και εχεις και δικιο σε αυτα που ειπες για την ακουστικη - αλλα οταν γραφεις " τον ειχαν δει μονο οι μαιντανοι" γιατι να μην σου απαντησω σε αυτο ? σχεδον παντα με το γραψιμο σου δινεις το δικαιωμα για απαντησεις ;)

@Νεμο

Ε αρχισε η Μ.Βδομαδα :p
 
..η πεμπτουσια του(γραπτου)διαλογου!!

το "πιγκ"στο "πογκ"!

σε οτι γραφεται..!

τις λεπτομερειες για την διοργανωση τις ανεφερες,οπως και εγω τα σχολια μου..οσα μεγαλα παιδια ας βγαλουν συμπερασμα.

το οτι παρεβρεθεις σε καθιστα μαιντανο; :D

εχω δει με συμπαθεια και κατανοηση απροσμετρητα εντιτ

που μ εχεις κερασει,αλλα αυτο ΔΕΝ θα τ αντεξω συντροφε!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Προφανώς ο don αναφέρεται σε συγκεκριμένους μαιντανούς που κάθονταν στις πρώτες θέσεις ;) . Σορι αλλα στο Ταεκ κβον ντο δεν πάω... :(
 
Πίσω
Μπλουζα