Judas Priest

Βασικα δεν ηταν μονο το wikipedia. Ηταν διαφορα sites απο τα οποια πηρα πηρα πληροφοριες... Πιστεψε με περισσοτερες πληροφοριες αντλησα απο ενα αφιερωμα που ειχε κανει ο Περβανιδης στο Hammster παρα απο το Wikipedia. Το wikipedia το χρησιμοποιησα για να δω την Atkins εποχη. Και τα singles που δεν τα θυμομουνα ποια και ποτε βγηκαν. Αυτα...... Τις κριτικες στους δισκους δεν τις διαβασα πουθενα, πιστεψε με.... Κανεις δεν γεννηθηκε μαθημενος φιλε μου...

Y.Γ. Και βασικα τωρα που το σκεφτομαι... Οτι και να γραψεις και για οποιοδηποτε θεμα, υπαρχει ηδη γραμμενο στο wikipedia.... Οποτε και να το ξερεις απο πριν, και να το εχεις διαβασει αλλου, παλι φαινεται οτι το εχεις παρει απο εκει.........
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πιστεύω ότι είμαι ξεκάθαρος και συγκεκριμένος. Λέω πως καλό είναι να αναφέρουμε τις πηγές που χρησιμοποιούμε, όπου αυτές υπάρχουν, ειδικά όταν πρόκειται για εκτεταμένα αφιερώματα. Δεν μιλάμε για κάτι που απλώς φαίνεται ή μοιάζει, αλλά για κάτι που αποτελεί σε μέγεθος αρκετών παραγράφων λέξη προς λέξη μετάφραση.

Ο κυριότερος λόγος (πέρα από τυχόν πνευματικά δικαιώματα που ενδέχεται κάποιες φορές να υπάρχουν) είναι ότι έτσι αναγνωρίζουμε τον κόπο αυτού που έκατσε να βρει και να συνθέσει τα στοιχεία που αποτέλεσαν το αρχικό κείμενο και επιδεικνύουμε τον δέοντα σεβασμό προς την δουλειά του. Αυτό ως φιλική συμβουλή αναγνωρίζοντας και τον δικό σου σημαντικό κόπο σε επίπεδο reviews.
 
Σε καμια περιπτωση δεν εχει γινει μεταφραση λεξη προς λεξη. Μα σε καμια ομως. Καποια στοιχεια υπαρχουν απο καποια sites οπως το wikipedia αλλα οχι μεταφραση. Sorry.....

Οπως και να εχει, θα κανω edit το αρχικο μηνυμα για να αναφερω οτι καποια στοιχεια τα δανειστηκα (τα διαβασα μαλλον) απο διαφορα sites, αλλα επαναλαμβανω οτι ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ δεν εγινε απο πουθενα. Αν παραυτα νομιζεις φιλε AEON οτι εχω κανει καπου στο αφιερωμα copy/paste μεταφρασμενο κειμενο θα ηθελα μεσω pm να μου το υποδειξεις το σημειο γιατι εγω εσκεμμενα τουλαχιστον δεν εκανα κατι τετοιο.

Φιλικοτατα.....
 
Μπορεί σαν συγκρότημα να μην έμπαινε μέσα στα πρώτα σε προτίμηση ή στις λίστες με τα πιο αγαπημένα μου, ο ανταγωνισμός άλλωστε ήταν πάντα σκληρός, αλλά δεν παύουν να έχουν βγάλει κομματάρες, να είναι ψηλά στην εκτίμηση μου και να στολίζουν κάποια από τα δικά τους βινύλια την συλλογή μου.

Για το αφιέρωμα; Μοναδικός... THANX
 
Φοβερό αφιέρωμα αντάξιο μιας τόσο μεγάλης μπάντας. Ευχαριστούμε.
 
Ξεκινησε στις 3/6 η παγκοσμια περιοδεια των Judas Priest για το Nostradamus....

Λεπτομερειες εδω... http://www.rocking.gr/article4700.php

Οσον αφορα το setlist ειναι για εμενα τουλαχιστον εξαιρετικο (Dissident Aggressor??????? YEEEEES!!!!!!!!!!!!!!!!!!). Θα μπορουσαν να λειπουν παλι ξανα μανα το Breaking The Law, You 've Got Another Thing Comin', (ελεος πια....) αλλα το να ακουσω το Eat Me Alive και το Rock Hard Ride Free εν ετη 2008 ομολογω πως δεν το περιμενα οποτε χαλαλι...

Οπως και να εχει απλα να πω οτι κυκλοφορουν στο Youtube βιντεο με την πρωτη συναυλεια της φετινης περιοδειας τους, και απλα οταν θα τα δειτε θα καταλαβετε οτι πλεον τα πραγματα εχουν γινει αρκετα δυσκολα για τον Halford στις ψηλες.... Παραυτα θα ειμαστε ολοι στην Μαλακασα οταν ερθουν!!!!

Y.Γ. Για να μην λετε οτι γκρινιαζω μονο για τον Halford παραθετω την εκτελεση του Angel απο τον τελευταιο τους δισκο απο την πρωτη τους συναυλεια φετος στο Ελσινκι... Αψογος....

[ame=

[MEDIA=youtube]UPJ9g6EUizQ[/MEDIA]]http://www.youtube.com/watch?v=UPJ9g6EUizQ
Ειναι αυτο που λενε υπαρχουν τραγουδιστες, και υπαρχουν και ΟΙ τραγουδιστες. Ας ειναι Rob.... Εχασες τις ψηλες σου νοτες, δεν εχασες ομως το παθος την εκφραστικοτητα και τον λυρισμο σου.... Σε ευχαριστουμε!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
επειδή δεν θέλω να ανοίξω καινούριο τόπικ θα γράψω λίγες εντυπώσεις απο τις πρώτες ακροάσεις του καινούριου δίσκου "Nostradamus"

194887.jpg


Λοιπόν, δεν ξέρω τι τους έπιασε και θέλουν concept δίσκο στα γεράματα, αλλα μάλλον δεν έκαναν καλά. Ο δίσκος δεν είναι άσχημος, αλλα αντίθετα είναι λίγο υπερβολικός. Πολλά τραγούδια, πολλές εισαγωγές, μέγαλες διάρκειες, αρκετά μέρη με πλήκτρα, λιγότερη δύναμη στα τραγούδια και πιο απλά κιθαριστικά θέματα. Δεν ξέρω τι ακριβώς περίμενα, αλλα επειδή μου άρεσε το προηγούμενο μάλλον ήθελα κάτι ανάμεσα σε εκείνο και το "Painkiller". Φυσικά υπάρχουν αρκετά καλά κομμάτια αλλα το συνολικό αποτέλεσμα χάνει κάπως...
 
Τον άκουσα μια φορά...ομολογώ οτι έχει ένα "κλίμα" που με την πρώτη "αυτιά" μου φάνηκε εξαιρετικό. Μου άρεσε πολύ το Pestilence and plague και το Calm before the storm.

Σίγουρα θέλει ακροάσεις, είναι όμως ωραίος δίσκος...σκοτεινός κι απόμακρος.
 
Mε δυο τρεις πρωτες ακροασεις ομολογω οτι με εχει αφησει με αναμικτα συναισθηματα. Ειναι δυσκολος δισκος, θελει αρκετες ακροασεις... Γενικα μαλακος και οχι το καθαρο heavy που μας εχουν συνηθισει οι Priest. Ξεχωρισα το prophecy, το visions με το πιασαρικο ρεφρεν, τo παρα πολυ καλο Persecution και το Alone φυσικα το οποιο λαμπει μεσα στον δισκο..... Ο δισκος εχει οντως ενα feeling ιδιαιτερο οπως λεει και ο φιλος Dragon_K το οποιο θελει ουκ ολιγες ακροασεις μεχρι να το αφομοιωσεις. Ομως ισως και να ειναι too much για τους Priest τα πληκτρα και τα πολυφωνικα μερη οπως λεει ο Zippo πιο πανω.... Οχι γιατι δεν μπορουν, αλλα πολυ απλα δεν τους κολλαει....

Υ.Γ. Ειδικη αναφορα να κανω στα φωνητικα του Halford τα οποια ωρες ωρες ειναι ολιγον χαλια οχι εξαιτιας του μονο, αλλα το να τραγουδαει στα Ιταλικα και σαν τενορος ε, δεν ειναι και οτι καλυτερο. Δεν ειναι το στοιχειο του. Ξερει ομως ο εμπειρος Halford ποτε να πεταξει την τσιριδα του και πως να χειριζεται τις χαμηλες, και ομολογω οτι παραμενει εξαιρετικος εστω και με τον περιορισμο στις ψηλες του. Στην αρχη του ομωνυμου κομματιου η τσιριδα ειναι αθλια, σε αλλα ομως οπως το Alone μας παει πισω στο Painkiller...

Y.Γ.2. Θα επανελθω αφου το ακουσω αρκετες φορες ακομα για να εχω πιο ολοκληρωμενη αποψη. Το σιγουρο ειναι οτι παλι θα διχασουν, ασχετα με τα 10αρακια που θα του δωσουν στο Hamster. Ο Περβανιδης μαλιστα ειπε οτι ειναι ενα καινουριο Painkiller.... Τοσο καλα....
 
loner είπε:
Το σιγουρο ειναι οτι παλι θα διχασουν, ασχετα με τα 10αρακια που θα του δωσουν στο Hamster. Ο Περβανιδης μαλιστα ειπε οτι ειναι ενα καινουριο Painkiller.... Τοσο καλα....
Εχω παρατηρησει πως τις μεγαλες μπαντες τις σπρωχνουν αρκετα, ασχετως του τι βγαζουν και ιδιαιτερα τις μπαντες που προκειται να ερθουν για συναυλια, οποτε μην διερωταστε για ποιο λογο, θα διαβασετε πολυ καλες κριτικες. Oσον αφορα τωρα τους Priest, τον καινουριο δισκο δεν τον εχω ακουσει ολοκληρο, αλλα απο τα λιγα τραγουδια που εχω ακουσει, θα ελεγα πως προκειται για κατι εντελως διαφορετικο απο αυτα που μας εχουν συνηθισει στο παρελθον. Δεν ειμαι κατα των πειραματισμων γενικα, αρκει αυτο που παιζεις, να ειναι στα μετρα σου. Πιστευω πως αυτο που επιχειρησαν να κανουν οι Priest, μπορει σαν αποτελεσμα να μην ειναι ασχημο, απλα δεν τους παει. Οπως και να το κανουμε, οταν μια μπαντα εχει βγαλει στο παρελθον ''Sin after Sin","Stained Class", "British Steel","Screaming for Vengeance", "Deffenders of the faith", "Painkiller" κτλ, σιγουρα σε ξινιζει λιγακι να ακους κατι το τοσο διαφορετικο. Οπως και να το κανουμε βεβαια, τα χρονια εχουν περασει και μερικοι απο αυτους τους δισκους ηχουν πλεον αρκετα παλαιομοδιτικοι και σαν πειραματισμος, το ''Nostradamus" δεν φαινεται ασχημο, απλα ισως να χρειαστει και αρκετες ακροασεις, προκειμενου το αυτι να το ενταξει αρμονικα. Οχι οτι θα μας χαλαγε βεβαια να ξαναβγαζανε κανα

''Point of entry''...

Ασχετο. Χτες πηγα στο Fashion Bar στην ιερα οδο. Δεν ειχα ξαναπαει αν και ηξερα πως υπαρχει μια discotheque στην ιερα οδο και ηθελα να παω. Πολυ ωραιο το μαγαζακι και ειδικα τωρα που ειναι και καλοκαιρι, εχει και ανοιχτο χωρο, αλλα δυστυχως ειναι αυτο που περιμενα. Ημουν σιγουρος πως στο συγκεκριμενο χωρο οι περισσοτεροι θα ειναι πανω απο 35, ατομα δηλαδη τα οποια ειχαν πετυχει εστω και στα τελη, εκεινες τις "χρυσες" εποχες. Περαν αυτου, το νεανικο κοινο που ακουει σημερα disco, ειναι εξαιρετικα περιορισμενο, οποτε εκ των πραγματων ειναι λιγο δυσκολο να πετυχει καποιος νεολαια. Αν και στο Βινυλιο και την Μπουμ Μπουμ δεν ειναι ετσι, εχω παρατηρησει πως εκει υπαρχει νεολαια. Οπως και να το κανουμε, αλλη φαση να προσεγγιζεις πιτσιρικες (=20χρονες, γιατι και εγω τοσο ειμαι) στην discotheque, υπο τους ηχους του Cheri Cheri Lady και αλλη φαση στο κατα τη γνωμη μου αψυχο κλιμα του club, οπου γινεται ενας χαμος, με μουσικη σε παρα πολυ μεγαλη ενταση, που εμποδιζει την ομιλια και ειναι ο ενας πανω στον αλλο...

Θα μου πειτε σημεια των καιρων, οι εποχες αλλαζουν...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
loner είπε:
Ο Περβανιδης μαλιστα ειπε οτι ειναι ενα καινουριο Painkiller.... Τοσο καλα....
Το γράφει στο Hammer?

Εντάξει παιδιά κάποιες μπάντες (που όλοι ξέρουμε) είναι οι "Ιερές Αγελάδες". Δεν αγγίζονται ούτε βάλλονται.
 
Ενα ακουσμα πρόλαβα να κανω στο album.

Το Pestilence and Plague παντως είναι τρελη κομματάρα.....

EDIT: Όλα τα λεφτά το Alone...o Halford τα δίνει όλα και το ρεφραιν σε κολλάει στον τοίχο
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Dragon_K. είπε:
Το γράφει στο Hammer?
Εντάξει παιδιά κάποιες μπάντες (που όλοι ξέρουμε) είναι οι "Ιερές Αγελάδες". Δεν αγγίζονται ούτε βάλλονται.
To ειχαν αναφερει κατι παιδια στο rocking.gr προφανως στην εκπομπη του στο Mad πρεπει να το ειπε... Και στην τελικη εδω δεν αγγιζουν αλλες και αλλες μπαντες ποσο μαλλον τους Priest. Το αγαπημενο συγκροτημα του Περβανιδη ειναι οι Priest και το εχει αναφερει πολλες φορες σιγα μην εγραφε ασχημα λογια...

Y.Γ. To Αlone ειναι κομματαρα τελικα...
 
Όσο τον ακούω τόσο πιο πολύ μου αρέσει. Πιστεύω οτι το Pestilence and plague είναι χαλαρά η ..."Αποκάλυψη" του δίσκου :D :D
 
Ένα mini review που διάβασα...δεν συμφωνώ απόλυτα, αλλά με πόρωσε πρωινιάτικα

"From the Wagnerian inspired intro to the blistering contrapuntal twin axe work of K.K Downing & Glen Tipton and the throbbing rhythm section of Ian Hill and Scott Travis Judas Priest have never sounded heavier. This track (Halford’s vocals in particular) literally drips goblets of sonic testosterone from the speaker. The production values are superior to everything since the 2001 remastered version of “British Steel”. The


verdict is in! Nostradamus kicks ass.
Punk Ass metal bands beware! The


Priest is back to reclaim what’s theirs!
"

http://www.alienjesus.com/2008/04/27/roundtable-review-judas-priests-nostradamus/

...και που να είχε ακούσει και όλοκληρο το album o τύπος
 
Εδω: http://www.judas-priest.com/mp3s.html μπορειτε να κατεβασετε σε Mp3 καποια απο τα μεχρι στιγμης show που εχουν κανει οι Priest το 2008 για την προωθηση του Nostradamus και οχι μονο. Η συγκεκριμενη σελιδα ειναι μαλλον η καλυτερη tribute σελιδα για τους Priest και εχει παρα μα παρα πολλα καλουδια να δειτε.....

Υ.Γ. Εχω την εντυπωση οτι ειναι νομιμο το κατεβασμα των εν λογω mp3 μιας και ειναι Bootlegs, αν κρινετε το αντιθετο μπορειτε να διαγραψετε το post moderators... Ευχαριστω!
 
Dragon_K. είπε:
Τους priest τους γνώρισα το 86, στα δεκατέσσερα μου, όταν είχα αγοράσει το Turbo... οι μεγαλύτεροι μου έλεγαν "Τι μούφα πήγες και αγόρασες ρε άσχετε" έγω όμως χτυπιόμουνα με το Locked in και δεν χαμπάριαζα και πολλά πολλά :D

Μπορεί αργότερα να κατάλαβα τι εννοούσαν ( μόλις πήρα όλα τα προηγούμενα) πάντα όμως το Turbo είχε μια θέση στην καρδιά μου. Για να μην πω φυσικά τι κομματάρα είναι το Reckless. :headbang:

Μετά το Painkiller οι δουλειές τους δεν μου είπαν και πολλά πάντως.

Συμφωνώ 100%.

Τα Reckless και Locked In με έκαναν κι εμένα να τους αγαπήσω. Αυτά και το Johnny B. Goode! Μετά το Painkiller τους έχασα. Διαβάζοντας το αφιέρωμα όμως σκέφτομαι ότι ίσως πρέπει να ακούσω το νέο τους άλμπουμ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ρε παιδιά ποιός μπορεί να μου εξηγήσει γιατί ακούω κάθε μέρα εδώ και 2 μήνες το nostradamus!!!?Τι αλμπουμάρα είναι αυτή....ειδικά αυτό το alone/future of mankind αν δεν το ακούσω 10 φορές την μέρα το καθένα δεν την παλέυω! :D

:bow: :bow:
 
Το άκουσα το Nostradamus, αρκετές φορές μάλιστα, όντως είναι πολύ διαφορετικό από αυτά που είχαν μέχρι τώρα, αυτό δεν σημαίνει πως δεν είναι τόσο καλό. Προσωπικά θεωρώ ότι είναι απλά ένα κορυφαίο και ξεχωριστό album, πήγα να το παραλληλίσω στην αρχή με τα Operatic Metal albums των Kamelot, αλλά έχει πολύ διαφορετικό feeling. Το 1ο CD είναι πολύ δυνατό και εκτός από τα κομμάτια που αναφέρθηκαν παραπάνω ( Pestilence & Plague κτλ. ) επίσης φοβερό είναι και το Death. Το 2ο CD είναι πιο μελαγχολικό και δραματικό, μιλήσατε ήδη για το Alone & Visions... Νέο Painkiller δεν θα μπορούσα να το χαρακτηρίσω, μιλάμε για 2 εντελώς διαφορετικά πράγματα, δεν ξέρω πόσοι θα συμφωνήσετε μαζί μου όμως, ότι το Angel of Retribution κοντράρει αρκετα καλά το Painkiller.

Τώρα αυτό που θα ήθελα να προσθέσω σχετικά με το Nostradamus είναι, οτι οι Judas Priest, αν και είναι μεγάλοι σε ηλικία ( Rob & Ian - 57, KK 56, Glenn 60, Scott 47 ) τόλμησαν να φτιάξουν ενά διπλό Album με ήχο τοσο διαφορετικό ( ε σε τέτοια ηλικία, δεν είναι και για πειραματισμους ), πολύ ωραία θεματολογία και στίχους, πράγμα το οποίο σέβομαι και θαυμάζω, μα καλά αυτοί οι άνθρωποι απλά δεν βαριούνται να παίζουν ποτέ! Σε αντίθεση με τους Metallica, που αν και μικρότεροι, μας έδωσαν μια μετριότητα, ένα αδιάφορο Album ( αν και δεν νομίζω οτι τίθεται θέμα σύγκρισης των 2 αυτών συγκροτημάτων) .
 
Ότι και να πω για τους Priest είναι λίγο. Τους έχω βίωμα πάραα πολύ καιρό.

Η ευτυχία που ενιωσα το 2004 που ηρθαν πρωτη φορά (δευτερη δλδ η πρώτη ηταν με τον...owens) ειναι απερίγραπτη. Δεν εχω ξανα συγκινηθεί τόσο πολύ σε συναυλία. Με πήραν τα ζουμιά από χαρά όταν πάτησαν το πόδι τους στη σκηνή.

Πέρσι έλεγα οτι θα κάτσω σε απόσταση για να απολαύσω και καλα. Ε μόλις έπαιξαν το απαικτο μέχρι εκείνη τη περιοδεία eat me alive, σφαιρα μπροστά.

Για το nostradamus το μόνο που μπορώ να πώ είναι ότι it grows in you with every listening.
 
Πίσω
Μπλουζα