Judas Priest

Οι Judas Priest, προσωπικά με ενθουσίασαν !!! Τα κομμάτια παρουσιάσθηκαν με τον καλύτερο τρόπο, ενώ και τα σκηνικά της συναυλίας ήταν άψογα !!! Ο Halford πολύ ωραίος πάνω στη σκηνή, με τις "απαστράπτουσες" στολές του, τα δερμάτινά του κλπ κλπ .....

Όσο για τους Whitesnake .... εντάξει, η φωνή του Coverdale είναι αποδυναμωμένη και ξεθυμασμένη [κάτι το οποίο το γνώριζα πριν πάω στη συναυλία] !!! Όμως ... άκουσα τραγούδια από τον δίσκο του 1987, ο οποίος χθες είχε την "τιμητική" του !!! Η παρουσία του ήταν ό,τι έπρεπε για ένα ταξιδάκι "στα παλιά", στην "περιοχή της εφηβείας μας" !!! Έτσι .... μια χαρά πέρασα με τους Whitesnake .....
 
Τα μυαλά στα μπλέντερ

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Oι επιφυλαξεις που ενδομυχα ειχα και με απετρεψαν απο το να παρεβρεθω, καταρριπτονται καταφορα απο τα παραπανω video. Αν ημουν ο Sport Billy θα γυρναγα το χρονο...μια μερα πισω.
 
εγω απο την αλλη παροτι τους λατρευω δεν θελω να βλεπω τον αλλο κιθαριστα.....
 
Ένα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στον Halford και στην παρέα του που παίξανε το Turbo Lover, το οποίο, όπως έχω γράψει και εδώ στο retromaniax [βλ. κάποιο από τα παραπάνω ποστ σε αυτό το τόπικ], είναι συνδεδεμένο με ένα σωρό αναμνήσεις από την εφηβεία μου !!! Το τραγούδι το είχαν για χρόνια "παραγκωνισμένο" και ....να που το έπαιξαν την ημέρα που αξιώθηκα να τους δω λάιβ !!! "Βρε, μήπως το έκαναν για μένα???", αναρωτιόμουν χθες ....

Αλλά και η άλλη έκπληξη .... να παίξουνε τραγούδι από το Rocka Rolla , ήτοι το Never Satisfied !!!!

Τι να πεις για τι χθεσινή συναυλία τους .... οι "πρωτομάστορες" του χέβι μέταλ των 80ς, της "μουσικής επένδυσης των εφηβικών μας χρόνων" μάς έκαναν πάλι να νιώσουμε ... 16-17 ετών !!! Κι αυτό επειδή "εφάρμοσαν" την εξής συνταγή : ζωντάνια & πάθος επί σκηνής, σκηνικά εντυπωσιακά, άψογη σκηνική παρουσία ιδίως από τον Halford, χορταστικό setlist, πολύ καλός ήχος κλπ κλπ κλπ ....
 
...και σε ιχνογραφία θα τους ξανάβλεπα...ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΥΣ!!!

(κρίμα που δεν ήταν ο K.K)
 
αρα εγω και K.K χασαμε που δεν ηρθαμε :cry:
 
μια βραδια βγαλμενη απο 80ς

..ομολογω οτι ξεπερασαν αμφοτεροι καθε προσδοκια!

πηγα χαλαρος χωρις διαθεση να κραξω η να γκρινιαξω(το 2004 ειχα φυγει μουτζωνοντας στο sinner..)

Ενταξει..ο Halford φταιει που ανεβασε τοσο πολυ τον πηχη,που ουτε ο ιδιος πλεον μπορει να φτασει?αν ναι,ε,τον ευχαριστουμε για αυτο!Επαιξαν σαν τη μεγαλυτερη μπαντα του Η.Μ. .. ε,μερικα χρονια μετα την ακμη τους.ουτε φαντασματα των εαυτων τους,ουτε αρπαχτες κι αηδιες...μην ακουω τετοια.

Οι Metal Gods ηταν οργισμενοι και το απολαυσαμε δεοντως..

και κατι σπανιο σε λαιβ...

Breaking the law...Tο ειπε ολο ο κοσμος..!O Halford δεν τραγουδησε λεξη!
 
Προσυπογράφω τα λεγόμενα του Συντρόφου. Σφαγή...
 
Αρχίζω να μετανιώνω που δεν πήγα . . .
 
Εγω πηγα με καπως χαλαρες απαιτησεις.

Εχοντας δει 5-6 φορες ακομα priest και αλλες τοσες whitesnake, πηγα με αρκετη 'ανεκτικοτητα'.

Τελικα ηταν πολυ καλυτερα απο οτι περιμενα.

Το μονο που δεν αναφερθηκε ηταν η πολυ καλη αποδοση των firewind, που τωρα πια εχουν καποια στανταρντ αποδοσης.

Στους opeth δεν ειμουν πολυ κοντα, δεν εχω γνωμη γιατι δεν ειμαι και οπαδος τους.

Ο χωρος ηταν μετριος (εχω δει καλυτερους και πολυ χειροτερους) αλλα ειχε καλο ηχο για ανοιχτο χωρο.

Στα θετικα η λογικη τιμη του μπαρ, με 3 ευρω επαιρνες 2 καλαμακια και ψωμακια, ενω με 4 επαιρνες "βρομικο".

Οι whitesnake ηταν πολυ καλυτεροι απο αλλες φορες, κυριως στο θεμα της φωνης του Coverdale.

Πολυ καλη στιγμη οταν τραγουδισε μονος του το soldier of fortune, στο τελος. Καλα δεν τραγουδαει φυσικα οπως το '70.

Πολλα και γνωστα ακουστηκαν στην 1 ωρα και 20 λεπτα που επαιξαν: is this love, fool for your loving, still of the night, here i go again.

Οι priest ειχαν καλο ηχο, και playlist οπως το συνηθιζουν παντα οι priest, με κομματια απο ολους τους δισκους. Ισως το Ram it down

να παραγκομιστηκε λιγο, αλλα μην τα θελουμε ολα. Το turbo lover και το never satisfied ηταν εκπληξεις.

Κατα τα αλλα... sentinel, braking the law, painkiller, nightcrawler, another thing coming, diamonds and rust, electric eye.

Και το τελικο encore με το living after midnight, που εγω ειχα σχεδον φυγει γιατι νομιζα οτι δεν θα ξαναβγουν μετα το πρωτο encore

με τα hell bend for leather και you got another thing coming.
 
καλα,οι Opeth εχουν οπαδους?δεν εχουν αυτοκτονησει ?τι πραμα ηταν αυτο ρε..τσ τσ τσ..

Για Snake με καλυψε ο συντροφος..
 
Οταν λεω "οπαδους" δεν εννοω τον τυπο οπαδου που εχουν οι maiden.

Απλα καποιος να εχει δισκακια και να ξερει καποια τραγουδια τους.

Εγω δεν ακουω OPETH, αν και εκτιμω την ποιοτητα της μουσικης τους.

Οτι εχω ακουσει απο αυτους, ειναι τυχαια, δεν προκειται να βαλω cd να ακουσω.

Με αυτη την εννοια, το ιδιο ισχυει π.χ. και με τους rapsody ή τους slipknot.

Δεν ακουω, αλλα εαν ειναι σε καποιο φεστιβαλ θα τους δω. (καλα τους slipknot του εχω και μονος

τους, στο λυκαβητο). Ομως στην συγκεκριμενη συναυλια, καπως "βαριομουν" να ακουσω τους OPETH,

ειχε και ζεστη, ακολουθουσαν και Θεοι...
 
Mέτρια συναυλία με ορισμένες απογοητευτικές στιγμές. Δεν είχα υψηλές προσδοκίες, αλλά και πάλι... Ευτυχώς οι Twisted Sister μας έδειξαν χθες τι θα πει αυθεντικό heavy metal live!
 
Δεν έχω να πω και πάρα πολλά όποιος θέλει να καταλάβει πραγματικά τι εστί Metal Gods ας κάτσει να ασχοληθεί σοβαρά με αυτό το metal μεγαθήριο από το Rocka Rolla μέχρι και το painkiller (εξαιρώ την εποχή Tim Ripper Owens γιατί με αφήνει αδιάφορο) η κάθε κυκλοφορία έχει να μας προσφέρει κάτι τι μοναδικό και ξεχωριστό έχοντας η κάθε μία τις ιδιαιτερότητές της και την μοναδικότητά της.Μέχρι και τα τελευταία angel Of Retribution και Nostradamus έχουν να μας υπενθυμίσουν την μεγάλη επιστροφή τους και το πόσο τεράστιο συγκρότημα είναι και γιατί θεωρούνται από τους κορυφαίους του χώρου...Προσκυνώ! :bow:
 
Οι Judas Priest έρχονται φέτος στην Ελλάδα στις 4 Ιουλίου για το Rockwave Festival, με αφορμή τα εικοστά του γενέθλια. Για όσους ενδιαφέρονται. Θα έρθουν και στο νησί τον Ιούνιο στα πλαίσια ενός άλλου φεστιβάλ, αλλά όταν είδα τις τιμές έκανα πίσω...

Πηγή
 
Μπαντάρα, οι πιο αγαπημένοι μετά τους μπαμπάδες Black Sabbath
 
Πίσω
Μπλουζα