Karnov

Stanfromgreece

RetroMasteR
Joined
5 Μάρ 2008
Μηνύματα
1.028
Αντιδράσεις
71
picture.php


picture.php


picture.php
 
Είχα ασχοληθεί και εγώ με το Karnov στην Spectrum έκδοση του. Μου άρεσε αρκετά μπορώ να πω. Έχει πολύ όμορφο animated ending scene.
 
Ηταν το δευτερο coinop που μου εδωσε τα ματια στο χερι (πρωτο ηταν καμποσα καιρο πριν το OutRun).

To πρωτοπαιξα σε μια "ΕΒΓΑ" την εποχη των πρωτων καταληψεων ~1987-88 (ημουνα 1η Γυμνασιου και την καταληψη την εκανε το Λυκειο - εμεις αραζαμε.Καποια χρονια μετα πηραμε και εμεις τη σκυταλη :D ).Eιχα καταστραφει...

Θυμαμαι να πηγαινω στη πιστα με το βυθο να φοραω τη μασκα και να μην πιστευω τι βλεπω.

Μετα το επαιξα στον Speccy και τον CPC και προσγειωθηκα στη πραγματικοτητα.

Πολυ αγαπημενο game...

Τι παιζει με αυτο ?
 
Ωραιο παιχνιδακι,το ειχε λιωσει ο αδερφος μου στο CPC αλλα δυστυχος δεν μπορεσε να το τελειωσει γιατι κολλαγε μετα απο ενα σημειο στην δευτερη πλευρα της δισκετας.
 
και εγω το ειχα σε μια δισκετουλα και το παιζα συχνα ,θα λεγα οτι ηταν ενα ωραιο παιχνιδακι και οχι και τοσο αργο οσο λετε.προσφατα που το παιξα ασχοληθηκα κανα 20 λεπτο.... :D
 
Σε σχέση με άλλα παιχνίδια,δεν ήταν και το πιο αργό...αλλά σε σχέση με το ηλεκτρονικό...ήταν πάναργο!
 
Το πρώτο παιχνίδι στα arcades, που το έφτασα μέχρι το τέλος. (Τώρα δεν μπορώ να περάσω την δεύτερη πίστα. :D )
 
Ωραιο παιχνιδακι,το ειχε λιωσει ο αδερφος μου στο CPC αλλα δυστυχος δεν μπορεσε να το τελειωσει γιατι κολλαγε μετα απο ενα σημειο στην δευτερη πλευρα της δισκετας.
+1 μια απο τα ίδια.. :D

το παιχνίδι είναι τεράστιο και της υπομονής...! (ή θα το λατρέψεις ή δεν θέλεις να το βλέπεις)
 
Όταν ακούω Karnov, θυμάμαι αυτόματα το sprite του ήρωα, το οποίο ήταν λες και είχε πάρει όλα τα αναβολικά του κόσμου!!! Τι πρήσιμο ήταν αυτό; :D

Ακούραστος ο Stanfromgreece! Μπράβο!
 
Είχε βγεί άλλη έκδοση που δεν κόλλαγε.

Το είχα τελειώσει, αλλά δεν έβγαζα τον τελικό αρχηγό.

Η ταχύτητα δεν ήταν καθόλου άσχημη, μια χαρά ήταν το παιχνίδι.

Από τα καλύτερα παιχνίδια στον 6128.

Διάφοροι άθλιοι στον εγχώριο τύπο το είχαν θάψει, αλλά για τους δικούς τους λόγους, που δεν είχαν να κάνουν με το παιχνίδι.

Πιστεύω ότι όλοι οι χρήστες που είχαν ασχοληθεί με το παιχνίδι στον 6128 , τους άρεσε. Έτσι γράφουν ακόμη και τώρα στα περισσότερα φόρουμ.

Και μην ξεχνάμε ότι το παιχνίδι είχε μεταφερθεί ολόκληρο , με όλα τα όπλα και όλα τα power-ups του arcade , όχι όπως άλλες τρισάθλιες μεταφορές όπως το "Ghosts -n- Goblins" που είχαν φάει τις μισές πίστες , τα όπλα , την πανοπλία και την πριγκήπισσα ...
 
Πιστεύω πως πολλά παιχνίδια θα τα θεωρούσαμε πολύ καλύτερα, αν δεν είχαμε δεί πρώτα την έκδοση στα Arcades. Οι προσδοκίες μας ήταν μεγάλες,και τα conversions συνήθως ήταν απαράδεκτα! Ναι το Karnov είναι ολόκληρο, ναι ασχολήθηκα (όπως και πάρα πολλοί) μαζί του άπειρες ώρες...όμως ότι και να πούμε ήταν αργό(όχι τόσο κακό όμως).Και ήταν αργό γιατί τελικά ήταν άλλο ένα Spectrum port...και όπως όλα τα Spectrum ports ήταν αργά... έτσι ήταν και αυτό. Λυπάμαι που το λέω γιατί τον Amstrad τον αγάπησα όσο κανένα άλλο Home Micro(ήταν το πρώτο μου βλέπετε) ,αλλά ότι μεταφορά είχε γίνει από Spectrum... ήταν χάλια.Θα μπορούσε σίγουρα να είναι πολύ καλύτερο!
 
Ητο αργο επειδη ητο Amstrad... :)

Εδω παει γαντι μια λογοκριμενη παροιμια του gtsamour...
 
Ποιά αυτή που έχει να κάνει με είδη κομμωτηρίου ? :D
 
Karnov είπε:
Και μην ξεχνάμε ότι το παιχνίδι είχε μεταφερθεί ολόκληρο , με όλα τα όπλα και όλα τα power-ups του arcade ...
Ναι ακριβώς αυτός ήταν ο λόγος που το προσπάθησα τόσο πολύ και εγώ στον Speccy. Δεν ήταν αργό εκεί αλλά δεν ήταν και SIDEWIZE. Anyway, πολύ καλή μεταφορά ακόμα και στο animated ending scene όπως είχα αναφέρει και πριν. Μεγάλο παιχνίδι με ποικιλία σε θέματα sprites και backgrounds. Η έξυπνη χρήση μασκών κατάφερε να μας απαλάξει από το μέγιστο δυνατό το colour clashing.

Για μενά είναι από τα καλά παιχνίδια. Μπράβο στον ακούραστο reviewer

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=h_SYZ6C2bIg]YouTube - Karnov (ZX Spectrum) 1988
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Stanfromgreece είπε:
Λυπάμαι που το λέω γιατί τον Amstrad τον αγάπησα όσο κανένα άλλο Home Micro(ήταν το πρώτο μου βλέπετε) ,αλλά ότι μεταφορά είχε γίνει από Spectrum... ήταν χάλια.Θα μπορούσε σίγουρα να είναι πολύ καλύτερο!
Το Ghosts 'n' Goblins , το πιο αγαπημένο μου παιχνίδι όλων των εποχών ίσως, στον Amstrad ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΑΠΟ SPECTRUM, αλλά ήταν πολύ χειρότερο από την έκδοση του Spectrum.

Με τσαντίζει ακόμη και σήμερα όταν το θυμάμαι.

Η mame-version που είδα το 1997 σε P166MMX που ήταν η αυθεντική arcade , ήταν ο λόγος που πήρα pc , μετά από 7 χρόνια αποχής από υπολογιστές & games από τη στιγμή που έβαλα στο πατάρι τον 6128.
 
δυστυχώς υπήρχαν και πατάτες γραμμένες αυτούσιες για τον Amstrad... αλλα πατάτες υπήρχαν σε κάθε υπολογιστή!(ακόμα και στην Amiga!!!). Ολα όμως σχεδόν τα ports απο Spectrum ήταν απαράδεκτα!
 
Απ'έξω κούκλα, από μέσα πανούκλα. Κρίμα, ήθελα πολύ να ήταν καλή η μεταφορά του...
 
Gryzor είπε:
Απ'έξω κούκλα, από μέσα πανούκλα. Κρίμα, ήθελα πολύ να ήταν καλή η μεταφορά του...

Παίδες δεν ξέρω αν είχατε ασχοληθεί τότε.

Τότε εμένα μου άρεσε.

Είχαν περάσει 2 χρόνια από τότε που το είχα πρωτοδεί σε arcade , αλλά το Σεπτέμβρη του '89 που πήρα το παιχνίδι , είχα πλέον αποδεχτεί ότι δεν υπήρχε θέμα το conversion να έχει σχέση με το arcade.

Με αυτό ως δεδομένο , το παιχνίδι νομίζω ότι παιζόταν ευχάριστα.

Δεν ήταν από τα άθλια coin-op-conversion ,

όπως ήταν το 1942 , το flying shark ή το bubble bobble.
 
Χαχαχα! Έχει πλάκα αυτό, γιατί θεωρώ ότι και το 1942 ήταν άψογο, και το Flying Shark από τα καλύτερα shmups του Amstrad (παρά τις τεχνικές ατέλειες - στην τελική ήταν σκέτη γλύκα!) και το Bubble Bobble ήταν πολύ διασκεδαστικό, παρά τα εκτρωματικά γραφικά του... :D
 
Flying Shark +1, φοβερο
 
Πίσω
Μπλουζα