Kouvalias [Κουβαλιάς]

Ο Αη Βασίλης μας ήρθε φέτος νωρίς! Και ιδού τα δώρα του! :D

attachment.php


attachment.php
 
mytinyworld τι ομορφα που ειναι!! με γεια και καλοπαιχτα :)
 
Σ'ευχαριστώ Κατερίνα! Είναι για τις μικρές μου! :cheers:
 
Σ' ευχαριστώ τόσο πολύ για αυτή τη φωτογραφία! Αυτό το παιχνίδι το έψαχνα παντού. Να' σαι καλά!
 
Θυμαμαι αχνα οτι μικρος εκτος απο την παπια με το αυγο, ειχα και το κοκκινο σκυλακι.

Εψαξα να βρω φωτογραφιες στο διαδικτυο αλλα μου φερνει μονο το παρακατω που κατι δεν μου παει καλα.

kouvailas h.JPG

Θυμαμαι οτι το δικο μου ειχε πιο μακρια μουσουδα.

Το θυμαται κανεις αλλος?
 
Νομίζω Wally ότι δυο σκυλάκια σαν αυτό που ψάχνεις (κόκκινα με μακρύτερη μουσούδα), τα έχει δείξει ο timehunter εδώ, τρίτο ράφι, αριστερά.

Σχετικά με τον ΚΟΥΒΑΛΙΑ, η Μαρία Αργυριάδη (του [thread=29506]Μουσείου Παιχνιδιών[/thread]) είχε αναφέρει σε άρθρο της, ότι ο Α. Κουβαλιάς ξεκίνησε να κατασκευάζει τα ξύλινα παιχνίδια του στην Καλλιθέα το 1946, ενώ αργότερα μπήκε στην επιχείρηση και ο γιός του Νικόλαος.
 
Μαλλον το πετυχες! Η μονη διαφορα ειναι οτι ΝΟΜΙΖΩ πως οι ροδες ηταν σφαιρικες
 
αυτη η μποτα ειναι το μουσικο παπουτσι ειναι ενα παπουτσι το οποιο ειναι μετταλοφωνο και οπως το τραβας ειναι ενα σφυρακι το οποιο χτυπαει τα μεταλλα και παιζει φιγκαρο ................

5FDF8137-3333-45FA-BB08-882F1E4304AF.jpeg

1B97815F-1F28-41B2-BBB3-95A212C016C8.jpeg

Αυτο το παπακι το βρηκε η πεθερα της κορης μου στο λος αντζελες της αμερικης σε ενα μαγαζι με μεταχειρισμενα ειδη ητανε καινουριο στο κουτι του ειχε το ονομα κουβαλιας
Η εγγονη μου το λατρευει
 
Πίσω
Μπλουζα