Launchers (Hyperspin, LaunchBox κτλ)

Φοβερή δουλεια και ελπιζω να εχεις διπλό backup.

Δεν ξέρω αν είναι θέμα υπολογιστή αλλά το Hyperspin μου φαίνεται πιο γρήγορο η πιο "snappy" αν θες. Ακόμα και στον Core 2 Duo υπολογιστή που έχω σαν δεύτερο.

Βέβαια δεν μπορώ να το προτείνω πάνω από το Launchbox γιατί το Hyperspin είναι παρατημένο εδώ και καιρό ενώ το LB είναι υπερ-active. Αλλά δεν με έχει πείσει ακόμα να αλλάξω.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Κατ αρχην να πω οτι η εμπνευση για το project ειναι το απιθανο Hyperspin του @Imgema που το στηνει απο πολυυυ πριν γινουν ευρεως διαδεδομενοι οι launchers.

Οντως, το Hyperspin αναπνει καλυτερα αλλα νομιζω οτι το Launchbox ειναι ουσιαστικα το configuration tool για το BigBox (που δεν ειναι δωρεαν).

To video το κατεγραψα κυριως για να συγκρινω την αποδοση του BigBox στο παρων με το μελλοντικο PC configuration μου.

Για το αργο PC μου και τον πολυ αργο δισκο (πηρα οτι πιο αργο για να αντεξει το σκισιμο - πλεον εχω καταληξει και δεν θα υπαρξουν μεγαλες αλλαγες αρα μπορω να ξεφυγω απο τις 5400 στροφες), λαμβανοντας υποψιν τι φορτωνει (info, art, videos, τσεκαρει αν υπαρχουν Manuals, RetroAchievements κτλ) νομιζω οτι η αποδoση του BigBox ειναι ικανοποιητικη.

Σιγουρα παντως δεν πιανει την αναπνοη του Hyperspin (τουλαχιστον στο συστημα μου αυτη τη στιγμη)

Μολις αλλαξω συστημα μεσα στο μηνα, θα προβω σε δοκιμες
 
Αφού θα το στήσεις σε πιο γρήγορο σύστημα πήγαινε all the way και βάλτο όλο σε SSD. Δεν ξέρω βέβαια πόσα GB είναι και αν θα αξίζει κάτι τέτοιο χρηματικά γιατί θες ένα 60άρι για 500GB. Μπορείς όμως να το "σπάσεις" και να έχεις τα roms/ISO σε μηχανικό δίσκο, έτσι κι αλλιώς θες τα videos/images και το cache μόνο σε γρήγορη πρόσβαση. Οπότε με κανα 100άρη SSD αποκλειστικά για αυτόν τον σκοπό καθαρίζεις.
 
Αν θες έχω golden λογαριασμό στον ftp
 
Το χουμε ρουφηξει με το καλαμακι εγω και @Imgema το Emumovies ελεω lifetime subscription ;)
To Launchbox συνεργαζεται ως μηχανη scrapping με το Emumovies απ ευθειας με API οποτε βαζεις τα παιχνιδια σου και το βαζεις να κατεβαζει μονο του οτι θελεις.
 
Kαι μπορώ να πω ότι το database του Launchbox έχει πιο πολύ πράμα από ότι στο emumovies εκτός ίσως από ότι έχει να κάνει με video.
 
Τελικα πηγα σε εναν 7200 2ΤΒ δισκο. Το 1ΤΒ ηταν ασφυκτικο (ειχα μεινει με 9 GB!). Ειδα και μεγαλη διαφορα στην ταχυτητα.

Ο εξτρα χωρος και το αναβαθμισμενο PC μου εδωσαν την δυνατοτητα να προσθεσω νεες πλατφορμες (PS2* και WiiU) καθως και να συμπληρωσω παιχνιδια στις υπαρχουσες πλατφορμες για τα οποια "τσιγκουνευομουν" χωρο (τα θελω ολα σε ενα δισκο)

Ασχετο. Το translation service του RetroArch ειναι χρυσαφι (και ακαριαιο σε ταχυτητα) για τα Ιαπωνικα (γενικα τα Non English) παιχνιδια - με ξελασπωσε πολλες φορες. Το εχετε δοκιμασει?

*Εξαιρετικο το Launchbox plugin PCSX2 Configurator το οποιο ειναι accesible με δεξι κλικ και σου δινει τη δυνατοτητα να δημιουργησεις (ή να κατεβασεις αυτοματα ετοιμα) configuratins per game (αναγκαια για το PS2)
 
@Imgema Στις νεες εκδοσεις εγιναν αλλαγες στο skin και εγινε και πιο παραμετρικο (shadows, blurred backgrouns, dynamic sizing)
Και υπαρχει και αυτο το παναλαφρο
Τσεκαρε μηπως γινει οσο snappy θελεις

Εφτιαξα μια εξτρα Platform ως Amia WHDload με τον PUAE χρησιμοιποιωντας το WHDload set του RetroPlay.
Δυστυχως το parsing απο LaunchboxDB και Emumovies βρισκει μεδια μονο για τα μισα διοτι μασαει με την ονοματοδοσια των αρχειω.

Πως το χειριστηκες εσυ?
 
@Imgema Στις νεες εκδοσεις εγιναν αλλαγες στο skin και εγινε και πιο παραμετρικο (shadows, blurred backgrouns, dynamic sizing)
Και υπαρχει και αυτο το παναλαφρο
Τσεκαρε μηπως γινει οσο snappy θελεις

Εφτιαξα μια εξτρα Platform ως Amia WHDload με τον PUAE χρησιμοιποιωντας το WHDload set του RetroPlay.
Δυστυχως το parsing απο LaunchboxDB και Emumovies βρισκει μεδια μονο για τα μισα διοτι μασαει με την ονοματοδοσια των αρχειω.

Πως το χειριστηκες εσυ?
To link σου μου βγάζει error.

Κι εγώ του RetroPlay τα WHDload χρησιμοποιώ. Το xml του Hyperspin αυτά τα περίεργα ονόματα χρησιμοποιεί και τα ψιλοδιορθωσα με το HyperSpin Rom Manager ώστε να έρθουν όλα τα ονόματα ίδια στο 100% γιατί το xml είναι λίγο outdated. Συν το ότι έχω και όλα τα media files με αυτές τις ονομασίες που βρήκα μέσα στο 8TB setup!

Αυτά για το Hyperspin.

Το Launcbox όμως δεν ακούει αυτά τα filenames. Οπότε έπρεπε να τα απλοποιήσω. Χρησιμοποίησα το antrenamer. Ας πάρουμε για παράδειγμα το "TintinOnTheMoon_v1.2_1778" (όμως ότι κάνεις επηρρεάζει όλα τα roms στον φάκελο). Eπέλεξα πρώτα να σβήσω ότι υπάρχει μετά το "_" από το τέλος. Οπότε έγινε "TintinOnTheMoon_v1.2_" Το έκανα άλλη μία φορά για να γίνει "TintinOnTheMoon_" (δεν επηρεάζει άλλα roms που μπορεί να μην το θέλουν δύο φορές οπότε είναι safe). Μετά του είπα να σβήσει όλα τα "_" και έγινε "TintinOnTheMoon".

Δυστυχώς το Antrenamer δεν έχει επιλογή να προσθέσεις κενά μέσα στο filename και χρησιμοποίησα ένα άλλο, δεν θυμάμαι πως λέγεται. Και έψαξα στο google πως να το κάνω γιατί θέλει κώδικα. Ουσιαστικά βάζεις ένα κενό πριν από κάθε κεφαλαίο γράμμα και αριθμό (για τα sequels), οπότε καταλήγουμε με το "Tintin On The Moon" filename. Αυτά τα κάνεις ένα batch όλα μαζί τα αρχεία και στο τέλος το 99% των παιχνιδιών θα πρέπει να έχουν μία κοινή ονομασία χωρίς κώδικες και με σωστά κενά, που θα μπορεί να τα διαβάσει και το Launchbox και να βρει media πιο εύκολα. Εγώ έβαλα καμιά 500αριά παιχνίδια στο LB και βρήκα εικόνες για όλα.

Θέλει λίγο ψάξιμο αλλά αν έχεις τα προγραμματάκια και ξέρεις τι να κάνεις, μπορείς να φτιάξεις τις ονομασίες σε 3000+ αρχεία μέσα σε λίγα λεπτά.

Αρα όπως κατάλαβες, έχω έναν φάκελο των Roms για το Hyperspin και μία κόπια ακόμα σε άλλο φάκελο, με αλλαγμένα filenames για το χαζό Launchbox (που αν θυμάσαι θέλει να έχει και δικά του exclusive media files γιατί τους αλλάζει τα ονόματα και μετά τα καταλαβαίνει μόνο αυτό). Πως δεν το έχω κανει delete ακόμα δεν ξέρω :p
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δυστυχώς το Antrenamer δεν έχει επιλογή να προσθέσεις κενά μέσα στο filename και χρησιμοποίησα ένα άλλο, δεν θυμάμαι πως λέγεται. Και έψαξα στο google πως να το κάνω γιατί θέλει κώδικα. Ουσιαστικά βάζεις ένα κενό πριν από κάθε κεφαλαίο γράμμα και αριθμό (για τα sequels), οπότε καταλήγουμε με το "Tintin On The Moon" filename. :p

Bulk Rename Utility
Clipboard01.jpg
 
Εσπασα το κεγαλι μου τι αλλο μπορω να προσθεσω.
Ετσι περα απο τα WHDLoad (κανει καλες προοδους ο puae - τον εκανα Primary στο LaunchBox περα απο τα WHDLoad, και στην Amiga και στο CD32), εβαλα επιλεκτικα NeoGeoCD (εχει κανα δυο exclusive και καποια με εξτρα καλουδια), επιλεκτικα PC-FX (περα απο το ενα shooter εχει καποια παλαβιαρικα...διασκεδαζω με το Queen of Queens χαχαχα) και το Satellaview

Δεν εχω τι αλλο να βαλω. Σκεφτομαι το MFME...παρολο που δεν ξερω να παιζω slots :)

Mετα απλα θα συνεχισω να προσθετω πιθανες ελλειψεις τιτλων (σπανια περιπτωση - εκτος να ειναι φρεσκο πραμα) και περιμενω να εξομοιωθει ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ το OG XBOX ωστε να χωσω πραμα και απο κει :)
 
3DS έβαλες? Εχω βάλει αρχικά καμια 20αριά παιχνίδια, τα καλύτερα ας πούμε. Αλλά το emulation ακόμα δεν είναι τέλειο, θέλει δυνατό PC, τα media δεν είναι πολλά κλπ. Εγώ αυτό λέω να χτίσω σιγά σιγά αφού το RA core είναι καλούτσικο. Επίσης απέκτησα καμια 600αριά GB ελευθερα στο PC και λέω να αυξήσω τα παιχνίδια που έχω στο setup από Wii και PS2 games.

Προς το παρόν δεν θέλω να βάλω κάποιο νέο σύστημα, πιο πολύ με νοιάζει να τελειοποιήσω ότι έχω στήσει. Επόμενο challenge να κάνω το Daphne να τρέχει μέσω RetroArch. Αυτό ειδικά θα ενδιαφέρει και τον @metalcandyman πιστεύω :p
 
Οχι. 3DS δεν εχω προσθεσει.
PS2 εβαλα καμια 80αρια επιλεγμενα. Wii ιδρωσα να βρω καμια εικοσιπενταρια της προκοπης :) WiiU επισης καμια 20αρια.

Ειδα και το eXoDOS V4 που ειναι ετοιμο για Luanchbox αλλα αλλα αφενος ειναι τεραστιο (πανω στο 1 TB το υπολογιζω ασυμπιεστο και εμενα μου εχουν μεινει 300GB στον 2TB δισκο) αλλα και δεν με ενδιαφερουν τα DOS παιχνιδια πριν το 1992...

Daphne και εγω δυστυχως με standalone τα τρεχω
 
Κανένα παιχνίδι παίζετε η έχετε λιώσει να περνάτε emulators assets κλπ :D
Εγώ 1 μήνα τώρα έχω γράψει 100 ώρες στο Botw στον Cemu.
 
Εχω προ πολλού αφήσει τα παιχνίδια που απαιτούν ώρα/ψαξιμο

Τον τελευταίο καιρό ασχολήθηκα (απο μνήμης θα τα γράψω)

Galt Rio -PC 9801
Gulkave -SG 1000
Philosoma -PS
Elevator Action Returns -Saturn
Lost World - Visual Pinball X
Choujin Heiki Zeroigar -PC FX
Dragster -Atari 2600
Ironclad και Crossed Swords 2 -NeoGeoCD
Red Star -PS2
Gunhed και Alien Crush -PC Engine
Rayxanber III - TurboGrafX CD
 
Τελευταία επεξεργασία:
Κανένα παιχνίδι παίζετε η έχετε λιώσει να περνάτε emulators assets κλπ :D
Εγώ 1 μήνα τώρα έχω γράψει 100 ώρες στο Botw στον Cemu.
200+ ώρες σίγουρα εγώ, όλα 100% μαζί με τα DLC.

Τώρα παίζω το καινούριο Yooka-Laylee και περιμένω να το τελειώσω να πιάσω The Surge 2.

Μην νομίζεις, τα στησίματα κλπ τα πιάνω όταν δεν έχω τι να κανω και βαριέμαι...


@Wally

Φαντάζομαι τα PS2 και τα Wii isos τα έχεις συμπιεσμένα (gz, ciso). Γλιτώνεις πολύ χώρο και παίζουν κατευθείαν χωρίς αποσυμπίεση.
 
@Wally

Μήπως μπορείς να μου προτείνεις κάποιο πακέτο Amiga Roms που να είναι merged? Δηλαδή να μην είναι ενα εκατομμύριο αρχεία με τα disc 1,2,3 κλπ χωριστά, αλλά το κάθε παιχνίδι να είναι ένα αρχείο με τις δισκέτες του μέσα. Και τα αρχεία να είναι ADF γιατί το no-intro είναι έτσι όπως το θέλω αλλά τα αρχεία είναι ipf και δεν λειτουργούν.

Δεν ζητάω links προφανώς αλλά κάποιο όνομα ή scene να το ψάξω μόνος μου.
 
To πακετο του Damien απο EAB που σου ειχα δειξει?
 
To πακετο του Damien απο EAB που σου ειχα δειξει?
Ειναι complete? Δηλαδή έχει όλα τα παιχνίδια ή μονο επιλογές? Αν τα έχει όλα με ενδιαφέρει. Τότε που μου τα έδειχνες τα σνόμπαρα γιατί με ένοιαζαν μονο τα whdload. Αλλά επειδή έχω και ένα τρίτο frontend (το Quickplay αν θυμασαι) το οποίο δεν έχει focus στα media αλλά στην ταχύτητα και την πληρότητα οποτε εκει στηνω τα πάντα δηλαδή όλα τα games που υπάρχουν χωρίς κοψίματα.

Έκατσα να το κανω ένα refresh και αυτό γιατί δεν το είχα κανει update από το 2015 και είδα ότι έχω βάλει το Gamebase set από Amiga που τα έχει όλα μεν αλλά είναι χωρισμένα σε disk 1,2,3 κλπ με αποτέλεσμα να έχω τα διπλάσια ή τριπλάσια αρχεία από ότι πρέπει. Το ιδιο ισχύει και με το Tosec set. Το no-intro είναι όπως το θέλω αλλά χρησιμοποιεί ipf αντί για adf για να μου πάει κόντρα.
 
Εχει 3000 επιλογες του με screenshots.
Οχι πληρες σετ
 
Πίσω
Μπλουζα