Launchers (Hyperspin, LaunchBox κτλ)

Το έχω στο νετμπουκ που δεν σηκώνει τίποτα σχεδόν και πάει τρένο.
 
Εντομεταξύ αφού έχω σκραπάρει ένα εκατομμύριο roms και τώρα κατάλαβα ένα λάθος που έχω κάνει....

Στον Screenscrapper υπάρχει μία επιλογή προτεραιότητας region. To default είναι us,jp,wor. Aλλά αν το αφήσεις έτσι, πολλά παιχνίδια στα ονομάζει με τους Ιαπωνικούς τίτλους ακόμα και αν τα roms ειναι US. Τα Megaman στα κανει Rockman και τέτοια ωραια. Αλλά και κάτι άσχετα στα ονομάζει στα Ιαπωνικά, πχ το Banjo-Tooie ήταν στα Ιαπωνικά στο menu μου!

Πρέπει να αλλαχτεί σε us,wor,jp (το wor ειναι world) για να έχει λιγότερες πιθανότητες να κανει τέτοιες βλακειες. Τωρα τα διορθώνω εγω χειροκίνητα, οποιος δεν έχει μυαλο....
 
Να κάνεις και τα Gamecube isos σε RVZ. Γίνονται κατευθείαν από το ίδιο το Dolphin (αρκεί να έχεις μια σχετικά πρόσφατη έκδοση).
Εδω να πω ενα ευχαριστω στον φιλο imgema για τα 200 γιγα που κερδισα στον δισκο μετατρεποντας τα παιχνιδια του wii k gamecube σε rsv.Το σπουδαιο ειναι οτι ειχε σχεδον εξαντληθει ενας 6τερα σκληρος και ετοιμαζομουν για αναβαθμιση
 
Εδω να πω ενα ευχαριστω στον φιλο imgema για τα 200 γιγα που κερδισα στον δισκο μετατρεποντας τα παιχνιδια του wii k gamecube σε rsv.Το σπουδαιο ειναι οτι ειχε σχεδον εξαντληθει ενας 6τερα σκληρος και ετοιμαζομουν για αναβαθμιση
Οτι μπορείς να μετατρέψεις καλό είναι. Και αν έχεις πολλά PS2 ή Dreamcast ISOS κάντα όλα CHD. Οπως και το RVZ είναι lossless οπότε συμπιέζονται χωρίς να χάνουν καμία πληροφορία, δλδ μπορείς να τα ξανακάνεις iso.

Εγώ τα έχω μετατρέψει όλα αυτά, εκτός από τα PS1 και Saturn γιατί το standalone Mednafen δεν διαβάζει CHD και έχω τόσα πολλά που θα ελευθέρωνα καμιά 500αριά GB έτσι...
 
Τα CHD ειναι απιστευτη ευκολια και οικονομια. Εχω μετατρεψει, ο,τι μπορουσε να μετατραπει.
Με εχει ξενισει με ποση εχθρικοτητα βλεπουν αυτο το format οι devs του Mednafen...ετσι για Saturn χρησιμοποιω ειτε το μπαγιατικο beetle libretro core ή τον κλασσικο SSF με CHD δυνατοτητα.
 
υπαρχει κανενας φρεσκος οδηγος για να μετατρεψω τα iso σε CHD? Ειμαι σε windows και εχω 1 τερα με παιχνιδια απο ps2.
o emulator ειναι ο pcsx2 1.6
 
Καταρχάς κάνε update τον emulator και κατέβασε το τελευταίο developer version.

Για CHD, υπάρχει στο πακέτο του MAME το chdman.exe. Νομίζω ότι αν απλά κανεις click & drag τα isο πάνω του, στα κάνει chd. Αλλιώς φτιάχνεις ένα .bat αρχείο με αυτό μέσα:

for /r %%i in (*.cue, *.gdi, *.iso) do chdman createcd -i "%%i" -o "%%~ni.chd"

Βαζεις ότι isos θες στον ίδιο φάκελο με το chdman και το bat και τρέχεις το .bat.
 
Σας ευχαριστω παιδια ,τα αρχεια του dreamcast ειναι σε μορφη cdi .Γινεται τιποτα?
 
Ενδιαφέρον αν έχεις θέμα χώρου η πολλά iso. Σε κινητό που συνήθως έχουν πρόβλημα χώρου, το pcsx rearmed που με ενδιαφέρει δεν υποστηρίζει chd, παίρνει όμως pbp που και αυτά σώζουν πολύ χώρο. Το flycast υποστηρίζει chd οπότε και εκεί μπορεί να γίνει εξοικονόμηση χώρου.
 
Ειναι lossless αυτό? Προσωπικά δεν αγγίζω καποιο format αν δεν είναι lossless.
Από ότι ξέρω όχι, πέφτει η ποιότητα του ήχου κλπ. Με το ίδιο φορμάτ παιζει παιχνίδια PS1 το PSP. Από την άλλη αν παίζει κάποιος σε PSP δε νομίζω να καταλάβει την διαφορά με τα ηχειακια.
 
Πρόσθεσε το στην λίστα έτσι:

for /r %%i in (*.cue, *.gdi, *.cdi, *.iso) do chdman createcd -i "%%i" -o "%%~ni.chd"
Σε ευχαριστώ ,αυριο θα το προχωρήσω και θα ενημερωσω .Το dreamcast το δουλευω με τον redream emulator θα εχω προβλημα?
 
δυστυχως με τα παιχνιδια .cdi του dreamcast δεν ειχα επιτυχια .κολλαει εδω Screenshot 2022-03-09 121442.jpg
 
Να σου πω την αλήθεια τα δικά μου Dreamcast ήταν gdi. Και ο κώδικας δούλεψε κανονικά. Δεν έχω τεστάρει με cdi και από ότι φαίνεται δεν λειτουργεί.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δεν δουλεύει με cdi. Και εγώ όσα είχα κατεβασα gdi τώρα και τα έκανα chd
 
Βελτιώθηκε κάπως το Launchbox σε Android. Κάνει αρκετά μικρά update που και που.


Screenshot_20220317-213720.png
 
Μετά από ένα διάστημα μερικών μηνών που έχω το Launchbox στο Android δεν έμεινα ικανοποιημένος από την απόδοση σε πιο αδύναμες συσκευές και είπα να δοκιμάσω και τίποτα άλλο έτσι κατέβασα το Reset Collection από το Play store, 4 ευρουλακια και σου δίνει δυνατότητα refund αν δεν σου κανει. Πολύ ταχύτερο από το Launchbox, έχει βέβαια λιγότερες επιλογές αλλά πάει σφαίρα και σου παιζει και βιντεάκια από το κάθε παιχνίδι από το YouTube και βάζεις και μόνος σου λινκ αν θες η αν δεν έχει. Σίγουρα αξίζει περισσότερο τα λεφτά του από το Launchbox σε Android. Γενικά το Launchbox σε όλα τα φορμάτ μου δίνει την αίσθηση ότι είναι ένα κακογραμμενο πρόγραμμα που απαιτεί ισχυρό μηχάνημα, γρήγορο δίσκο κλπ. Προφανώς είναι γραμμένο σε κάποια πολύ εύκολη αλλά αργή γλώσσα προγραμματισμού.
 
Το Launchbox ειναι γραμμενο σε .ΝΕΤ αρα σε κατι πολυ συγχρονο
Συνεχιζω να πιστευω οτι οι δυνατοτητες του δεν εχουν αντιπαλο. Χαος.
Μπορει να μην ειναι τοσο snappy οσο αλλες λυσεις, αλλα κουβαλαει την δεκαπλασια πληροφορια και δυνατοτητες σε σχεση με απλα launchers
Θελει απλα λιγο ψαξιμο για το τι μπορεις να προσθεσεις .
Ξεχνας plugins, dependencies, conventions, third parties. Ολα σε ενα.
Το BigBox μαλιστα ειναι σφαιρα (και γινεται ακομα πιο γρηγορο με τα CTC framework themes)

O τυπας ειναι πολυ ενταξει και κοντα στην κοινοτητα και η κοινοτητα η ιδια ειναι 0% τοξικη. Πολυ σπανιο!
 
Πίσω
Μπλουζα