LEGO

AA+

RetroMaNiaC
Joined
14 Ιουλ 2006
Μηνύματα
666
Αντιδράσεις
32
Τι να πει κανείς γι'αυτά τα πραγματικά διαμάντια, παιχνίδια της παιδικής μας ηλικίας. Αισθάνομαι πολύ τυχερός που μεγάλωσα με Lego και όχι με playstation γιατί αυτά τα παιχνίδια έκαναν πραγματικά τα παιδιά να παίζουν δημιουργικά και να ακολουθούν τις οδηγίες κατασκευής τους, διασκεδάζοντας ταυτόχρονα.

Υπήρχαν κυρίως 3 κατηγορίες που ήταν χωρισμένες ηλικιακά:

α.
images


Duplo: Ηταν τα προσχολικής ηλικίας Lego, μεγαλύτερα σε μέγεθος για να μην τα καταπίνουν τα μικρά παιδιά.

β. [edit] dead picture [edit]

Normal Lego's: Αυτά ήταν και τα περισσότερα όπου απευθύνονταν σε παιδιά δημοτικού. Με πολλά θέματα όπως αεροπλάνα, τρένα, διαστημικά και γενικά ότι ήθελε ενα παιδί της ηλικίας αυτής.

γ. [edit] dead picture [edit]

Technic: Εμφανίστηκαν αρκετά αργότερα και ήταν για τα "παιδιά" που δεν μπορούσαν να σταματήσουν την ενασχόληση τους με Lego 10 ετών και πάνω.

Με τα Duplo δεν ασχολήθηκα ιδιαίτερα μια και μου έφεραν τα κανονικά από μικρό. Ούτε όμως στα technic είχα ιδιαίτερη συμπάθεια μιας και ήταν γεμάτα τρύπες. Φυσικά τα technic ήταν πολύ ποιο "λειτουργικά" από τα απλά Lego αλλά εγώ δεν είχα πρόβλημα σ'αυτό. Μοτεράκια, λαμπάκια και Control's προσάρμοζα στα Lego μου και τα έκανα ανώτερα από τα technic.

Αυτός ήταν ο λόγος που τα LEGO ήταν καλύτερα από τα PLAYMOBIL. Οταν βαριόσουν το μοντέλο που είχες το αποσυναρμολογούσες και έφτιαχνες κάτι άλλο, εντελώς άσχετο με την αρχική μορφή του.

Ως επίλογος σ'αυτό το διαχρονικό παιχνίδι όπως φαντάζομαι θα ξέρετε ήδη, τα Lego υπάρχουν ακόμα και έχουν πολλές πλέον κατηγορίες και μορφές όπως τα Bionicle. Δείτε στο official site: http://www.lego.com/eng/products/default.aspx

Μετά την ταινία "Και τα Ρομπότ τρελάθηκαν" εμπνεύστηκα την τελευταία μου δημιουργία από Lego η οποία φυσικά ακόμα κοσμεί την βιβλιοθήκη μου.

[edit] dead picture [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αριστα κομματια θα ελεγα πολυ ποιο εξυπνα απο τα playmobil

Τωρα εχουμε και την ρομποτικη στα lego!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
  • Like
Reactions: PT8
Εγώ τα έχω ακόμα φυλαγμένα, πειρατές, αστροναύτες, ράλυ... Έχω ένα τσουβάλι στην κυριολεξία! :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πρέπει να είχα εκατομμύρια όταν ήμουν μικρός...Συνήθως έφτιαχνα όπλα, σπίτια, τεράστια πολεμικά διαστημόπλοια(όσα περισσότερα τουβλάκια τόσο το καλύτερο!) και Lego-Transformers!!!!
 
Που να φανταζομουνα οτι καποια μερα θα εκανα το διδακτορικο μου πανω σ'αυτα!!

http://mindstorms.lego.com/eng/default.aspx

Ειναι οντως ενδιαφεροντα και ακομη πιο σημαντικο ειναι πως μαθαινουν τα μικρα παιδακια να τα χρησιμοποιουν απο νωρις σε οσα σχολεια τα χρησιμοποιουν.
 
Αυτά τα mindstorms είχα φάει κόλλημα να τα βρω αλλά δεν κατάφερα να βρω κανένα ελληνικό κατάστημα που να τα έχει.

Υπάρχουν πανεπιστήμια στο εξωτερικό που τα χρησιμοποιούν για μελέτες τεχνητής νοημοσύνης, όπου έχουν παρουσιάσει πολύ εντυπωσιακά μοντέλα.
 
Για δοκιμασε εδω. Αν και δεν εχω προσωπικη πειρα απο το καταστημα, φαινεται να ειναι η μοναδικη λυση για Ελλαδα αλλιως ebay μεταχειρισμενα πακετα. Το amazon δε στελνει Ελλαδα.

http://www.why.gr/whyweb/categoryView?catId=53
 
Εχω καμια 15ρια μοντελάκια φτιαγμένα από λέγκο. Είναι ουτε ξέρω που στο παταρι ή στην αποθήκη. Λογικά θα χουν ψιλοδιαλυθεί. Είχα τρέλα μαυτά μικρός.
 
Μίας και αναστήθηκε το topic, έχω νέα σχετικά με τα mindstorms.

Ανακάλυψα πως τα φέρνει η επίσημη αντιπροσωπεία (Καλυβιώτης στην Ερμού), και μάλιστα την πιο πρόσφατη έκδοση τους, την mindstorm nxt που υποστηρίζουν usb και bluetooth.

Η τιμή τους όμως είναι λίγο τσουχτερή, κάνουν 350€ !!
 
Όποιος θυμάται εκείνο το διαγωνισμό LEGO το 1986 με τα κουπόνια απο το Μικι Μαους, που τα έκοβες, τα μαζευες και (νομιζω ήταν 10 και έμπαινες σε κλήρωση) τα έστελνές για να κερδίσεις LEGO σετ..

Εκείνο το καλοκαίρι κέρδισα ένα LEGO βενζινάδικο/service station..

legostation.jpg


Μιλάμε για ατελείωτες ΏΡΕΣ παιχνιδιού και εφευρετικότητας..

..
 
Απ: LEGO

Τα τα ρα τα ταρα ΤΑ τατα ρα τατα ραραρα.(τραγουδι)

[edit] dead picture [edit]

 


[edit] dead picture [edit]


Συνεχιζω να πιστευω οτι τα Playmobils ηταν καλυτερα. ;D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απ: LEGO

Τα χαμενα lego γνωστου μελους του B2R. ;D

2255553427_30b1142498_o.jpg
2255553427_30b1142498_o.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να σας ρωτησω παιδια, ξερετε αν βρισκονται προιοντα LEGO στην Ελλαδα και που?

Ειδα σε ενα παλαιοτερο thread να αναφερεται το ονομα Καλυβιωτης, αλλα μια γρηγορη αναζητηση για αυτο δεν απεδωσε.

(Συγκεκριμενα ενδιαφερομαι για σειρα LEGO Star Wars).
 
Νομίζω οτι υπάρχει ενα Lego Store κάπου στη Ερμού στο Σύνταγμα, αλλά για Θεσσαλονίκη το κόβω χλωμό όπως κόβω χλωμό και να βρείς lego στα καταστήματα γνωστής αλυσίδας παιχνιδαδικων.

Μάλλον internet αν μπορεις να αγορασεις με καρτα ειναι η λυση.

Πολύ πράμα έχει εδώ http://www.bricklink.com/
 
Είχα δει ορισμένα σε ένα Μουστάκα στην Αθήνα. (Οπότε λογικά θα έχει και η Θεσσαλονίκη.) Αλλιώς ebay is your friend:cool:)
 
LEGO STAR WARS στο Holargos Center στην Περικλέους κοντά στο Δημαρχείο.

Έχει κάψιμο ο ανηψιός μου και τα έχει πάρει όλα........
 
Πίσω
Μπλουζα