[LYRA] Playmobil

καλησπέρα φιλε μου .το σετ είναι το: 3587/L όπως θα δείς και στις φώτος παρακάτω.DSC02426.jpg.πιστεύω να σε βοήθησα.ότι άλλο χρειαστείς εδω είμαι . #) #) #) #)

απ ότι έχω δει.το παραπάνω playmospace ειναι μια πατέντα της Lyra.το λέω αυτό επειδεί κυκλοφόρησε και το κλασικό Προβολή συνημμένου 74445 (η φώτο είναι απο το google)

DSC02422.jpg

DSC02423.jpg

DSC02424.jpg

DSC02425.jpg

pm-3509sm.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όντως 3587/L = 3L87 την έχω αυτή τη photo τελικά!
 
Ενα ενδιαφερον μινι αρθρο και ενα ακομα

πιο ενδιαφερον αλμπουμ που βρηκα στο facebook σχετικα με την LYRA. :)

"In Greece,Playmobil sold their toys under in licence through Lyra from 1976-1985.

 


Some info from a Greek Lyra Collector:


 


Lyra started producing Playmobil in 1977.This company had acquired rights from Geobra and it had bought the molds for creating a variety of sets as Geobra produced. But Lyra released these sets with the delay of 1 or 2 years after the release of Geobra.First generation of Playmobil includes only men and women figures with non movable hands.Second generation starts with the creation of children,babies,also hands became movable.In this generation there were some differences with Geobra,for example differences in colours of some figures etc.Also in an effort to be independent from Geobra,Lyra started releasing some sets starting with 3L,that were exclusively Greek sets,but included a mixture of Geobra parts.For example classroom 3L24 includes many more desks compared to classroom of Geobra.Then it released about 20 sets,with codes 1L,2L,4L,5L,6L,7L,8L,that photos are not included in any LYRA catalogue.When it closed,in 1988, a part of the Lyra factory continued working,and it used the existing residual parts,to create a new series called Lyra NEW.It created a catalogue with about 30-40 sets, they were defective,and also they had differences from what was seemed in the box.After these sets,it created also some more,they were not included in any catalogue,and also buckets were created.Lyra had gone to backruptcy,because the two Lyra brothers (owners) had disputes between them ! It is rumoured that one of two brothers commited suicide,and the other one went abroad!"


 


(exact years that Lyra produced is not confirmed)
 
Πολύ ενδιαφέρον!Το συγκεκριμένο μέλος,το "παρακολουθώ" στο facebook για να δω τι sets έχει ανεβάσει,αλλά η αλήθεια είναι ότι το συγκεκριμένο άρθρο δεν το είχα διαβάσει!
 
έχω μια απορία πάνω σε αυτές τις πληροφορίες.ωραία μας τα λέε ο τύπος που πήρες το κείμενο Σταύρο αλλα κάπου θα διαφωνήσω.λέει οτι πήραν κομματια απο διαφορα σετ και κάναν την κατηγορια playmobil new η οποία δεν συμπεριλαμβάνετε σε κανέναν κατάλογο.(αν μετάφρασα σωστά.)ΛΑΘΟΣ!!! για τα NEW υπήρχε κατάλογος αλλα όχι σε όλα τα κουτιά .εγώ εχω και πολύ πιθανών και πολύ απο σας.αν ο κύριος που έγραψε αυτό το άρθρο θέλει να τον βοηθήσουμε μπορούμε να του στείλουμε σκαναρισμένο το καταλογάκι με τα new.αλλα να μην λέει ανακρίβιες.αυτά.
 
ΕΧΩ ΣΟΚΑΡΙΣΤΕΙ!!! ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΑΥΤΟΚΤΟΝΗΣΕ, ΑΝ ΕΝΝΟΟΥΝ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ! ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΤΟΥ ΠΕΘΑΝΕ, ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΥΩΡΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ ΚΑΙ 1 ΜΗΝΑ ΕΝΤΑΤΙΚΗ!!! ΚΑΙ Ο ΑΛΛΟΣ ΑΔΕΛΦΟΣ, ΝΙΚΟΣ ΛΥΡΑ, ΠΕΘΑΝΕ ΑΠΟ ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΟ! ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΔΕΛΦΟΣ ΔΕΝ ΜΑΛΩΣΕ ΜΕ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ. Ποιος είναι το μέλος που γραφει τόσες ανακρίβιες στο fb. Please tell me!!!

ΤΟΝ ΒΡΗΚΑ ΑΠΟ ΤΟ ALBUM ΚΑΙ ΤΟΥ ΤΑ ΕΙΠΑ ΟΠΩΣ ΕΠΡΕΠΕ. ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΟΥ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΙΡΟ ΜΠΗΚΑ ΣΤΟ FORUM ΚΑΙ ΕΝΗΜΕΡΩΘΗΚΑ ΓΙΑ ΤΙ ΑΝΑΚΡΙΒΕΙΕΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ..THANK YOU RETROMANIAX!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
καλημέρα παρεάκι.για δείτε τι ανακάλυψα σημερο.GetAttachment.aspx.jpg να πώ την αλήθεια για τους δυο ακριανούς κωδικούς δεν ειχα ιδέα οτι είχαν κυκλοφορίση απο τη Lyra.τους δύο μεσαίους τους είχα.με κάποιο τρόπο αυτα τα υπεροχα προιόντα που βλέπετε θα περιέλθουν στα χέρια μου.προσεχώς κοντινές αναλυτικές φωτογραφίες... και μόλις πατήσουν τα Αγια χώματα της Κρήτης μαζί με τους συντέκνους μου θα περιμένομε στο αεροδρόμιο έτσι... :armed: :armed: :armed: :acoustic: :acoustic: :acoustic: :beerz: :beerz: :beer: :beer:

DSC00661.jpg

$T2eC16JHJIYE9qUcN,o7BRTV+kbesw~~60_57.jpg

CIMG1640.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωωω με το καλό να τα δεχτείς :D
 
Playmofreak καλορίζικα !!!
 
Σας ευχαριστώ παιδιά.που είσαι Παππου.καιρό εχω να σε 'δώ" στο φόρουμ.
 
Με το καλό να τα δεχτείς!!!
 
το Πάσχα χτύπησε και τη δικιά μου πόρτα και μου έφερε μαζί με τι λαμπάδα και δύο πολύ όμορφα playmobil lyra και καινούρια με τις ζελατίνες τους.ιδού...DSC02440.jpg.οποιος θέλει πιο κοντινές φώτος ας μου πεί να ανεβάσω

DSC02439.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πωπώ! :)

Καλορίζικα, σύντεκνε!

Το ραλλάκι πολύ το ζήλεψα! Βάλε κι άλλες φωτός! Pleaaaaaasssseeee? (Rogger Rabbit mode on!)
 
playmofreak είπε:
το Πάσχα χτύπησε και τη δικιά μου πόρτα και μου έφερε μαζί με τι λαμπάδα και δύο πολύ όμορφα playmobil lyra και καινούρια με τις ζελατίνες τους.ιδού...Προβολή συνημμένου 77357Προβολή συνημμένου 77358.οποιος θέλει πιο κοντινές φώτος ας μου πεί να ανεβάσω

με γεια playmofreak και καλοπαιχτα!!! δωρακια απ το νονο σου φανταζομαι ε;
 
οχι αυτά ειναι απο μία πολύ καλή μου φίλη που μένει στην Αθήνα.τα βρήκε , τα πήρε, τα στειλε.
 
καλορίζικα !!! δεν πολυμπαίνω πλέον, γι' αυτό μ' 'εχασες ;)
 
δεν βλέπω ζωιράδα στο θέμα αυτό και στεναχωρούμε.ας ανεβάσω κανα σετ απο τα δικά μου μήπως και ξυπνήσουν τα αίματα...DSC02512.jpg.όμορφα σετ!δεν συμφωνείτε?

DSC00661.jpg

DSC02444.jpg

DSC02445.jpg
 
[edit by D@redevil] Μπορείς πολύ άνετα να χρησιμοποιήσεις το link http://www.allgreektome.gr/ ή -ακόμα καλύτερο: http://services.innoetics.com/greeklish/ για τις μετατροπές... Αυτά, τα μετέτρεψα εγώ - τα επόμενα, αν είναι greeklish, θα διαγράφονται. [/edit]




3L76,πολύ σπάνιο set

$T2eC16h,!yEE9s5jHP(gBRetcindB!~~60_58.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ σπάνιο set υπέροχο!!!

3304.jpg

To original είναι το γνωστό που ξέρουμε

16994589.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ομορφιες!!! :cool:

Παντως δεν το εχω ξαναδει το συγκεκριμενο... :xm:

Μας εκπλησει ευχαριστα η LYRA!!! :D
 
Πίσω
Μπλουζα