[LYRA] Playmobil

Κι όμως αυτές οι βάσεις ήταν ό,τι καλύτερο για να μην πέφτουν τα ανθρωπάκια, ειδικά όταν φόρτωνες τα χέρια τους με διάφορα και τα σήκωνες μπροστά!!! Έχουν απομείνει κάποιες άσπρες και μαύρες...Πότε καταργήθηκαν άραγε;;;
 
Spybil είπε:
Κι όμως αυτές οι βάσεις ήταν ό,τι καλύτερο για να μην πέφτουν τα ανθρωπάκια, ειδικά όταν φόρτωνες τα χέρια τους με διάφορα και τα σήκωνες μπροστά!!! Έχουν απομείνει κάποιες άσπρες και μαύρες...Πότε καταργήθηκαν άραγε;;;
Και βοηθανε αφανταστα να στεκεται η φιγουρα οταν δεν το επιτρεπει το εφαδος π.χ. μοκετα. :)

Τωρα για το ποτε καταργηθηκαν...σε σχετικο θεμα στο Playmofriends καποιος ελεγε οτι οι συγκεκριμενες βασεις

κυκλοφορουσαν σε σετακια με μια φιγουρα απο το 1975 μεχρι το 1978. Οποτε -παντα βαση λογικης- πρεπει να κυκλοφορουσαν

μεχρι και αρχες 80s.Αλλα βρισκεις (με λιγο ψαξιμο) και στο e-bay. ;)
 
αν επιτρεπετε μια παρεμβολη.οι βάσεις που αναφέρετε πιο πάνω καταργήθηκαν το 1976.τα σετς του '77 της Geobra δέν έχουν μέσα .το γνωρίζω γιατί έχω όλοι τη σειρά τον 7 klicky (12 κωδικοί) και κανένα κουτί δεν τις περιέχει. η 1 klicky φιγούρες του '76 έχουν .όχι όλες όμως.
 
3L19.JPG

rareset.jpg

Τις βρήκα κάνοντας αναζήτηση στις εικόνες του google.Δυστυχώς τα links είχαν διαγραφεί,και φαίνονταν μόνο οι εικόνες.Το σετάκι με τους ινδιάνους είναι αγνώστων στοιχείων μάλλον (δεν ξέρω αν είναι με κωδικό L ή είναι από αυτά που ξεκινάνε από 34).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
για να βοηθησω φιλε μου αυτά ειναι σε διαδικασια πληστηριασμού στο ebay.και τα δυο σετς.το σετ με τους ινδιάνους ειναι το 3406 .και το αλλο με τους εργάτες ειναι το 3L19

να ανεβασω και γω μερικά απο καποια σετς που εχω.Προβολή συνημμένου 86899

DSC02450.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το ξενοδοχείο της σειράς LYRA NEW

IMG_0138.jpg

από ebay η photo
 
φοβερό κομματι και πολύ σπάνιο...κα αλμυρό!!!!
 
Οταν η LYRA ειχε κεφια και εφτιαχνε παπαδες... :)

Western

3421

attachment.php
οκ

3422

attachment.php


πηγη φωτο

3423 (1976 version)

picture.php
οκ

3424

?

3425

attachment.php
οκ

3426

?

3427

?

3428

?

3481

?

3213L

picture.php


οκ

Pirates

3542

?

3544

?

3L20

picture.php
οκ

3L90

picture.php
οκ

Medieval

3405

?

3410

?

Construction

$T2eC16F,!ycFIduMs9WYBSVom)BdHg~~60_57.jpg

Πηγη

3472 (version 1)

?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
stayros είπε:
Οταν η LYRA ειχε κεφια και εφτιαχνε παπαδες... :)
Western 3423 (1976 version)

3424

3425

3213L

Pirates 3542

3544

3L20

3L90

Construction 3203
Με πολλα απο αυτα εχω παιξει...τι μου θυμησες....

Και καποια(κομματια) φαινονται στις φωτο που ειχα ανεβασει..

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?15464-Playmobil-%D4%E1-%E4%E9%EA%DC-%EC%E1%F2-%28%CF%D7%C9-%F3%F4%E1-%EA%EF%F5%F4%E9%DC-%F4%EF%F5%F2%29&p=410828&viewfull=1#post410828
 
[edit] έχουν αφαιρεθεί οι εικόνες του συγκεκριμένου συλλέκτη και έχουν αντικατασταθεί με άλλες [edit] οσο για τα σετ αυτά έιναι του 1976 όταν η LYRA νοίκιαζε καλούπια απο τη Geobra..καλούπια ελληνικά είναι τα 'L' και τα "NEW".
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν κανεις λαθος φιλτατε playmofreak...αλλα αλλιως ειναι να βλεπεις αυτα τα σετακια με το λογοτυπο της LYRA. :)

Οι κωδικοι με το L και το NEW οντως ειναι πατεντα της LYRA.
 
όντως για μας τους "LYROVIOUS"ειναι χάρμα οφθαλμών το σηματάκι της ελληνικής εταιριάς.
 
Κατεβασε τις Φοτο απο την προσωπικη μου συλλογη,θα τις ανεβασω εγω οταν τις συμπληρωσω.
 
Έχω ενημερωθεί. Κατεβαίνουν τώρα και αντικαθιστώνται με όσες υπάρχουν από άλλα ποστ. Τα υπόλοιπα αν χρειαστεί με πμ. Ευχαριστούμε!

Τα off topic θα διαγραφούν
 
crokodile είπε:
Κατεβασε τις Φοτο απο την προσωπικη μου συλλογη,θα τις ανεβασω εγω οταν τις συμπληρωσω.
Θα τακτοποιηθει σε λιγο απο τους διαχειριστες και τα off topic post θα διαγραφουν.
 
ωπ!! πως έγινε αυτό και αλλάξανε οι φώτος?το σαλλουν ειναι απο την προσωπική μου συλλογη.φαίνεται το χαρακτηριστικό χαλί που έχω στο σπίτι μου .το ειχα ποσταρι καποια στιγμή αν δεν κάνω λάθος .
 
playmofreak θα δεις στην αιτιολογία των edits για ποιο λόγο άλλαξαν οι εικόνες :)
 
...ασχολούμαι σαν συλλέκτης playmobil πάνω απο 10 χρόνια.τα τελευταια χρόνια επικέντρωσα το ενδιαφέρον μου στα "δικά" μας τα Ελληνικά Playmobil LYRA.Όσο και αν έψαχνα δεν μπορούσα να βρώ αυτόν εδώ τον κωδικό τελικά "το σπασε " ο γνωστός το ποδάρι του και έπεσε στα χέρια μου....DSC02617.jpg
 
Τελικα μετα απο τοσα χρονια η LYRA συνεχιζει να μας εκπλησει ευχαριστα!!! :D

Playmobil Club by LYRA

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


Πηγη φωτο

Mια ακομα πρωτοποριακη και προπαντως Ελληνικη ιδεα...πολυ πριν την δημιουργια του PCC. ;)
 
Πίσω
Μπλουζα