Mαγκάιβερ: ένας πολυμήχανος τυχοδιώκτης (MacGyver)

Dominion

RetroMasteR
Joined
17 Μάρ 2006
Μηνύματα
1.463
Αντιδράσεις
525
Mαγκάιβερ: ένας πολυμήχανος τυχοδιώκτης (MacGyver, 1985-92), ΕΡΤ


Πρεμιέρα: Τρίτη 8/4/1986


Η μουσική των τίτλων και η πατέντες του Μαγκάιβερ (ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΤΟΥ ΑΝΑΡΧΙΚΟΥ) σε κάθε επεισόδιο μου μένουν από αυτή την σειρά :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο Μαγκάϊβερ έχει κυκλοφορήσει πρόσφατα αν δεν κάνω λάθος σε DVD και στην Ελλάδα (όλοι οι κύκλοι επεισοδίων)
 
Ναι ΑΕΟΝ κυκλοφορησε ο πρωτος κυκλος και τωρα που μιλαμε βγαινει και ο δευτερος!

Κανονικα ο Μαγκαιβερ θα επρεπε να δουλεψει στην NASA γιατι μπορουσε

με ενα σπιρτο με ενα λαστιχακι και μια τσιχλα να φτιαξει πυρηνικη βομβα χο χο!!!
 
akmakas είπε:
...Κανονικα ο Μαγκαιβερ θα επρεπε να δουλεψει στην NASA γιατι μπορουσε με ενα σπιρτο με ενα λαστιχακι και μια τσιχλα να φτιαξει πυρηνικη βομβα χο χο!!!
Μην λες τέτοια γιατί παραμονεύει στην γωνία ο Θείος Μπούσ

(τ)

 

 

 


(η)


 

 

 


(ς)





sorry, about my french :D
 
AEON είπε:
Ο Μαγκάϊβερ έχει κυκλοφορήσει πρόσφατα αν δεν κάνω λάθος σε DVD και στην Ελλάδα (όλοι οι κύκλοι επεισοδίων)
στο εξωτερικο εχει βγει μεχρι την season 6......

συνολικα ηταν 8 seasons

καποτε ο ΑΝΤ1 ειχε βαλει εναν αχταρμα επεισοδεια απο ολες τις seasons...απο τελη μαιου 94 εως αρχες σεπτεμβρη 94
 
8 season!!!!!Πω πω!!!!Εγω εχω την πρωτη και νομιζω οτι εκανα κατι!!!
 
εχω τις 4 seasons(2 πρωτες με ελληνικα...και 2 απο αμερικη)
 
Οι σεζόν ήταν 7 στον αριθμό (όπως προβλήθηκαν στις ΗΠΑ). Απλά στην Ελλάδα προβλήθηκε σε 8 σεζόν. Από το 84-85 έως και το 91-92. Φυσικά προβλήθηκε στη συνέχεια από τον ANT1 και τον ALTER σε καθημερινή βάση. Ο ALTER το παραξεφτίλισε βέβαια αντικαθιστώντας το trailer της έναρξης με τη μουσική ενός έθνικ συγκροτήματος το οποίο προσπαθούσε να το κάνει γνωστό. Θυμάμαι ότι το πρώτο επεισόδειο που είχα δει ήταν "ο κόσμος του Τράμπο" (Trumbo's world) το οποίο με εντυπωσίασε (αν και δεν ήταν από τα καλύτερα) με αποτέλεσμα να μην χάνω επεισόδειο από κει και μετά. Μέχρι και κοπάνα από το φροντιστήριο, λίγα χρόνια μετά για να δω το πρώτο επεισόδειο του νέου κύκλου πού άρχιζε από την ΕΡΤ.

Ένας χρήσιμος οδηγός επεισοδείων στο παρακάτω link :

http://www.tv.com/macgyver/show/706/episode_guide.html
 
O γνωστός MacGyver, "κυκλοφορεί" σε +0rr3n+ σε γνωστό μας χώρο.

Δεν υπάρχει πια πόρτα (την ξύλωσε ο SD) οπότε μπορείτε να θυμηθήτε

τα παλιά, τα πολύ παλιά κατορθώματα του (1η & 2η σεζόν).

Εάν τελικά θέλετε να δείτε τί σκαρφίστηκε σήμερα για να πιει τον καφέ

του πολύ απλά κάντε μία μικρή βόλτα [edit: tracker]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η αγπημένη μου σειρά όταν ήμουν μικρός. Το μόνο κακό είναι ότι όταν πρόσφατα ξαναείδα μερικά επεισόδια, δε με εντυπωσίασε τόσο όσο θυμόμουν (λόγω του ότι έχουν περάσει και 15 χρόνια από τότε και φαίνεται η διαφορά στην εποχή) με αποτέλεσμα να χάσει κάπως μέσα μου τη μαγεία που είχε. Παρ' όλα αυτά όμως δεν παύει να αποτελεί μια από τις καλύτερες σειρές που είχαν βγει ποτέ.
 
O MacGyver 14 χρονια μετα το τελος της σειρας ξαναπαιζει τον ρολο που τον ανεδειξε για ενα διαφημιστικο που προβληθηκε σε τελικο us ποδοσφαιρου (τοτε ειναι ο πιο ακριβος τηλεοπτικος χρονος και οι καλυτερες διαφημισεις).

http://www.youtube.com/watch?v=Ni0kgf7W2eE

Macgyver.jpg
 
μολις ανεβασα τις seasons 1-4 +2 καρασπανιες τηλεταινιες στα γνωστα sites
 
Sneaker είπε:
Η αγπημένη μου σειρά όταν ήμουν μικρός. Το μόνο κακό είναι ότι όταν πρόσφατα ξαναείδα μερικά επεισόδια, δε με εντυπωσίασε τόσο όσο θυμόμουν (λόγω του ότι έχουν περάσει και 15 χρόνια από τότε και φαίνεται η διαφορά στην εποχή) με αποτέλεσμα να χάσει κάπως μέσα μου τη μαγεία που είχε. Παρ' όλα αυτά όμως δεν παύει να αποτελεί μια από τις καλύτερες σειρές που είχαν βγει ποτέ.
Τελικά δεν είμαι ο μοναδικός που ξενέρωσε όταν ξαναείδε μερικά επεισόδια του Μαγκάϊβερ 15 χρόνια μετά. Θυμάμαι ένα επεισόδιο στο οποίο έσωσε κάποιον κάνοντάς του ηλεκροσόκ χρησιμοποιώντας 2 κηροπήγια και το καλώδιο ενός... μικροφώνου. Εμμμ, hello?, τα καλώδια των μικροφωνικών εγκαταστάσεων δεν μεταφέρουν ηλεκτρισμό... Τελικά ο πολύς ορθολογισμός της ενηλικίωσης χαλάει τη μαγεία.
 
Εγώ έχω κατεβάσει εδώ και καιρό και τους 7 κύκλους επισοδείων , αλλά δεν ξέρω πότε θα τα δω ! ... Έχω φτάσει στα μισά του δεύτερου κύκλου επισοδίων .

Το πιο χοντρό που είδα μέχρι σήμερα ήταν έβγαλε ηλεκτρικό ρεύμα από ένα κάκτο στην έρημο για κάνει ένα ραδιοφωνάκι να δουλέψει !

Πάντως διατηρεί ακόμα την μαγεία του . Εξάλλου , πρώτον τα χρόνια περάσανε και πλέον έχουμε δει πιο λεπτομερείς και ορθολογικές καταστάσεις στην οθόνη και δεύτερον οι ίδιοι οι δημιουργοί εσκεμένα αλλίωναω τις διάφορες χημικές συνθέσεις που προβάλλωνταν , ούτως ώστε να μη δώσουν την ευκαιρία να φτιάχνει μπόμπες στα καλά καθούμενα !
 
Σαν ιδεα ειναι καταπληκτικη παιρνουμε ενα αντικειμενο χ αξιας και το πουλαμε 20 φορες παραπανω. :cool:

Επρεπε να το σκεφτω εγω και να το πουλαω στους συμμαθητες μου. :D

2004803389975574620_rs.jpg
 
προσφατα ειδα την πρωτη σεζον στα ελληνικα και οφειλω να ομολογησω οτι για την εποχη της μεντυπωσιασε.
 
Η πρωτη σαιζον ηταν και η καλυτερη με εξωτερικα γυρισματα σε ζουγκλες κ.τ.λ .

Μετα επεσε το budget μειωθηκαν τα χρηματα και οτι γινοταν ηταν μεσα σε κτιρια.
 
Αν θέλετε να γελάσετε , δείτε μερικές παρωδίες εδώ :

 
"Μαγκάιβερ"

"Ενας πολυμηχανος τυχοδιωκτης"

Το πρωτο πραγμα που σκεφτηκα να γραψω για τον ’νγκους ΜακΓκάιβερ ηταν αυτο.

Ισως να ηταν η ατακα που τον διαφημιζαν στα 80ς.

Η σειρα που ολοι ξερουμε ακολουθει τις περιπετειες ενος πρωην μυστικου πρακτορα των ειδικων δυναμεων με κυριο χαρακτηριστικο την αποστροφη του απεναντι σε καθε ειδους οπλου και την χρησιμοποιηση φυσικων μεθοδων στην επιλυση των προβληματων.

Ναι οτι αναποδια του τυχαινε παντα την ελυνε με βαση τις επιστημονικες του γνωσεις ,ευρεσιτεχνειες της στιγμης και οτι εβρισκε προχειρο μπροστα του ,απο συνδετηρες μεχρι τσιχλες.

Σημα κατατεθεν του ,το οποιο ειχε παντα μαζι ηταν ενας "ελβετικος σουγιας".

2001187430634601606_fs.jpg


Χαρακτηριστικη ατακα της εποχης "Ελα ρε Μαγκαϊβερ" ;D

Η σειρα προβληθηκε απο την κρατικη στα 80ς και μεταγενεστερα (καθως και 2 ταινιες του) απο το "Alter" με αλλαγμενο ομως εισαγωγικο τραγουδι κατι που σου χαλαγε το mood και δεν θυμιζε τον παλιο καλο Μακ.

Ιntro

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=uxEq7dy3-Ok]YouTube - MacGyver Intro

Διαφημιστικο σποτακι 2006

http://www.youtube.com/watch?v=Ni0kgf7W2eE

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_problems_solved_by_MacGyver
 
Πίσω
Μπλουζα