Mπέννυ Χιλλ (The Benny Hill Show)

Ανεβασα και εγω ενα μικρο κλιπακι απο τον εναν και μοναδικο Benny Hill.

http://www.youtube.com/watch?v=JZuTWG_HhXA

Υ.Γ Μαγνητοσκοπημένο το 1983. Το σήμα της ΕΡΤ πάνω δεξιά μου θυμίζει λάμπες από καμπαρέ....πολύ retro.
 
Αν το ανεβασες εσυ, στο μπλοκαρανε :/ /emoticons/unsure@2x.png 2x" width="20" height="20" />
 
Ισως επειδη το ανεβασες εσυ. Κανε logout και δοκιμασε παλι
 
polaris ανέβασέ το πάλι, το κόψανε... δώσε του ελληνικό τίτλο μπας και ξεγελαστούν αυτή τη φορά.
 
Απλα, θεος!... Νομιζω οτι τελικα δεν ειχε και τοσο¨"Αγγλικο humor"!...
 
Εξαιρετικός, απλά! Και με ωραία πιπινάκια τριγύρω του...!

Αν μπορείτε σας παρακαλώ, πείτε μου:

από την εφημερίδα "ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ 13" που έδινε πριν λίγα χρόνια VCD με πολλά επεισόδια του BENNY HILL SHOW, πόσα συνολικά βγήκανε...; Εγώ από τύχη έχω στα χέρια μου τα VCD #9, 25 & 26 και θα ήθελα να ξέρω πόσα υπήρξαν συνολικά, για να κάνω τα κουμάντα μου. Ευχαριστώ πολύ!
 
Για την ιστορία στο "The Benny Hill Show" που έβγαλε πριν 2+ (?) χρόνια η "Παρασκευή + 13", κυκλοφόρησαν 26 VCD από 2 επεισόδια το καθένα. Το σύνολο, 52 επεισόδια. Τώρα μην ρωτάς ποιά επεισόδια είναι και γιατί, μιας και πρόκειται για σειρά 20 ετών ('69-'89) που ούτε οι ίδιοι ξέρουν τι βάζαν (και ΑΝ έχουν περισωθεί τα πάντα, φυσικά!)! Μπερδεμένα επεισόδια από διάφορες σαιζόν, λοιπόν.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
The Benny Hill Show

Mandrake είπε:
Κι εγώ το ίδιο πιστεύω. Μακάρι να βγω ψεύτης... Όσο για τις σειρές που ζητάει ο φίλος Peter Pan, να συμπληρώσω πως στις "Τρεις Χάριτες" τα επεισόδια που δόθησαν είναι συνολικά 44. 2 επεισόδια σε κάθε DVD. Για Ελληνικές σειρές που έχουν κυκλοφορήσει μπορείς να ενημερώνεσαι απο'δω ή απ'την RetroDB.gr αλλά για ξένες θα πρέπει να ανοίξεις κάπου αλλού thread για να ρωτήσεις ότι θέλεις. Όποιος γνωρίζει να είσαι σίγουρος πως θα σου απαντήσει! Για την ιστορία στο "The Benny Hill Show" που έβγαλε πριν 2+ (?) χρόνια η "Παρασκευή + 13", κυκλοφόρησαν 26 VCD από 2 επεισόδια το καθένα. Το σύνολο, 52 επεισόδια. Τώρα μην ρωτάς ποιά επεισόδια είναι και γιατί, μιας και πρόκειται για σειρά 20 ετών ('69-'89) που ούτε οι ίδιοι ξέρουν τι βάζαν (και ΑΝ έχουν περισωθεί τα πάντα, φυσικά!)! Μπερδεμένα επεισόδια από διάφορες σαιζόν, λοιπόν.
Είναι εκτός topic, απλά να απαντήσω στον φίλο Mandrake που το ανέφερε:

Υπάρχουν όλα τα επεισόδια του "The Benny Hill Show" (1969 - 1989), είναι 58 στο σύνολο και έχουν κυκλοφορήσει σε DVD στην Αμερική μεταξύ του 2004 και του 2007, ενώ τον Οκτώβριο του 2007 βγήκε και το "Benny Hill The Thames Years 1969-1989 The Complete Megaset" DVD με όλες τις σεζόν σε ένα κουτί.
 
Α, πολύ όμορφα!! Και στην Ελλάδα έχουμε κυκλοφορήσει 6 DVDs σε τρία "πακέτα" των 2, μέσα σε 2 χρόνια με ότι να'ναι επεισόδια μέσα! Ε ρε γλέντια... Ευχαριστώ για την πληροφορία πάντως! :) Να πω στον φίλο Peter Pan επίσης, ότι τα 6 DVDs αυτά περιέχουν διαφορετικά επεισόδια (όχι στο σύνολό τους) απ'τα 26 VCDs της "Παρασκευής + 13".
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πάντως και από την ΕΡΤ τη δεκαετία του '80 (αλλά και στους περισσότερους τηλεοπτικούς σταθμούς στους οποίους προβαλλόταν η σειρά), τα επεισόδια που προβάλλονταν ήταν συνήθως συρραφές διαφόρων αρχικών (original) επεισοδίων, προκειμένου να εξυπηρετηθούν οι ανάγκες προγραμματισμού (βλ. διάρκεια) του εκάστοτε τηλεοπτικού σταθμού...
 
bernard.c είπε:
Είναι εκτός topic, απλά να απαντήσω στον φίλο Mandrake που το ανέφερε: Υπάρχουν όλα τα επεισόδια του "The Benny Hill Show" (1969 - 1989), είναι 58 στο σύνολο και έχουν κυκλοφορήσει σε DVD στην Αμερική μεταξύ του 2004 και του 2007, ενώ τον Οκτώβριο του 2007 βγήκε και το "Benny Hill The Thames Years 1969-1989 The Complete Megaset" DVD με όλες τις σεζόν σε ένα κουτί.
τα Vcd της εφημερίδας από αυτα που γράφει η κάθε θήκη του δίσκου είναι από την δεκαετία του 80. συγκεκριμένα από το 1981 έως το 1989
 
Πιστεύω οτι το avatar μου λέει τα πάντα για το πόσο μ' αρέσει... :)
 
87.jpg
 
Aγαπημένος, θυμαμαι που παρακολουθούσαμε οικογενειακώς τα επεισόδια στην ΕΡΤ εκεινη την εποχή.. Θεωρώ κάργα ρετρό το logo "THAMES" μαζι με το γνωστό μουσικό θέμα σε καθε επεισόδιο! Aξέχαστες εποχές!

[video=youtube;6qBKACyY-pU]

Τελευταία φορα που εδειξε Benny Hill στην ελληνική τηλεόραση πρεπει να ηταν καπου το 2005 μεσα απο το star channel, ηταν κι ενα σκετσάκι που με ειχε κανει να πεθάνω απο τα γέλια και το ψάχνω απο τοτε, ο Benny εκανε ενα δημοσιογράφο/παρουσιαστή talk show και ειχε ενα υποτιθέμενο καλεσμένο που του έπαιρνε συνεντευξη σε ενα καναπέ, ο καλεσμένος ομως καθως μιλούσε σε καποια φαση εδειξε η καμερα οτι ειχε τρύπιο παντελόνι στη περιοχή του καβάλου και φαινόταν το βρακί, ο Benny λοιπον εκανε σα να μη συμβαίνει τίποτα παίρνοντας ενα ξεκαρδιστικό ύφος με γουρλωτά μάτια και παγωμένο χαμόγελο ενω ταυτόχρονα με διακριτικές κινήσεις των ποδιών προσπαθούσε να μετακινήσει ενα τραπέζι που ηταν διπλα του ωστε να "καλύπτει" τη τρύπα στο παντελόνι του καλεσμένου.. Το απίστευτο γέλιο ηταν οτι καθε φορα που άλλαζε γωνία η κάμερα προσπαθούσε ξανα να μετακινήσει το τραπέζι αφου η κάλυψη που εκανε μ'αυτο στο παντελόνι του καλεσμένου έβγαινε άχρηστη με τη καθε αλλαγή του πλάνου! Μακάρι να ξαναέβρισκα το συγκεκριμενο σκετσάκι!
 
Κάθε Πέμπτη αρχίζαμε να γελάμε με το που έπεφτε απλώς το σήμα "THAMES", πριν να δούμε οτιδήποτε από το επεισόδιο !

Από τις λίγες σειρές "με γέλια" (εννοώ αυτά τα ηχογραφημένα) που γελούσες πραγματικά περισσότερο από το "κοινό".

θυμίζω δυο-τρια πραγματάκια :

- το τελείωμα, πάντα με τρέξιμο, που κυνηγούσαν όλοι τον Benny.

- το όνομα "Fredd Scattle" που χρησιμοποιούσε για τον εαυτό του σε σκετσάκια που του παίρναν συνέντευξη.

- το ότι η μετάφραση των υπαλλήλων της τότε ΕΡΤ εκτός του ότι απέδιδε ακριβώς το αγγλικό νόημα, στα τραγούδια ήταν και έμμετρη ! Και μάλιστα αυτό το γεγονός είχε επαινεθεί πάρα πολύ από τα τότε τηλεοπτικά έντυπα.

- όταν άρχισαν τα "πιπεράτα", μου είχε μείνει εκείνο το πλάνο με μια γυμνή κοπέλα στο κρεβάτι, που έτριβε τα πόδια της μεταξύ τους, αλλά το "επίμαχο" σημείο της καλυπτόταν από το μπιρμπιλωτό κάγκελο του κρεββατιού !

- το επίσης χαρακτηριστικό μουσικό θέμα "Mana-mana", σε σκετσάκια χωρίς λόγια, καθώς και το "τροποποιημένο" γρήγορο "Fur Elise".

 


Πραγματικά σπανίως έχω ξαναγελάσει από τότε με αγγλικό χιούμορ, ενώ όμορφες αγγλίδες ξαναείδαμε.

O αδερφός μου λάτρης του "Electric Blue"
 
Aardvark είπε:
Πιο μικρος γελαγα με τα απιστευτα που εκανε αργοτερα εκτιμησα και τα μωρα που ειχε :diablotin:
Μια απο τα ιδια... :diablotin:

Απο τις αγαπημενες σειρες,θυμαμαι ειχαμε γραψει καποια επεισοδια σε βιντεοκασετες

αλλα απο το παιξε παιξε και την πολυκαιρια....μας αφησαν χρονους. :(

Αυτον που γουσταρα τρελα ηταν ο κοντος,ο καραφλος...ολα τα λεφτα! :D

Το τι καρπαζια ειχε φαει απο τον Μπενι δεν λεγεται... :takethat: ...αλλα καποιες φορες ο κοντος του την εφερνε! :frypan:

Καπου ειχα διαβασει/δει οτι ο Μπενι με τους λεγομενους "Angels" δεν ηταν και τοσο φιλικος οσο εδειχνε on camera,

αντιθετα ηταν πολυ σκληρος σαν εργοδοτης και εκανε την ζωη πατινι στα κοριτσια.
 
Πίσω
Μπλουζα