Mπεμπέ φαγητό (μαμ,κοκο,τσιτσι)

Γιώτης Φαρίν Λακτέ

Γάλα Nutricia (δεν υπήρχε το Advance τότε)

και Φρουτόκρεμα Nutricia

Αυτό ήταν η διατροφή μου στα βρεφικά μου χρόνια
 
Δεν θυμάμαι τι έτρωγα, θυμάμαι όμως τι ΔΕΝ έτρωγα: MILUPA με τ-ι-π-ο-τ-α!!!
 
dim είπε:
Κρεμες farin lacte και φυσικα φρουτα και φαγητο(κρεας,καροτα κτλ) αλεσμενα σε χειροκινητο μεταλλικο μυλο...(υπαρχει ακομα!!!)
Ισως ειμαι off topic αλλα βρηκα και φωτογραφισα το μεταλλικο μυλο που αλεθαμε τις τροφες...

picture.php
 
από γάλα ΔΕΛΤΑ φρεσκο στο πλαστικό μπουκάλι με τις ραβδώσεις και το ασημένιο καπάκι που σκιζόταν (όταν άνοιγε άνοιγε, ΔΕΝ ξανάκλεινε, ποτέ δεν την κατάλαβα αυτήν την συσκευασία)

από κρέμες σίγουρα φρέσκα φρούτα αλεσμένα στον μύλο που παρέθεσε ο tsalk μουλιααμένα όμως με πολλά ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ μπισκότα ΜΙΡΑΝΤΑ που τα παιρνε η μάνα απ τον μπακάλη χύμα (με το κιλό)

Κάποτε λέει προσπάθησε να με ταίσει βαζάκι ΚΕΡΜΠΕΡ αλλά μόνο τη γεύση μήλο κατάφερε να μου δώσει μέχρι τελευταίας κουταλιάς.

Επίσης πολλες κρέμες Ανθος αραβοσίτου (βανίλια μόνο) και από καιρό εις καιρό μου φτιαχνε μια περίεργη κρέμα από Κουάκερ.
 
Η περίεργη κρέμα απο κουάκερ Hera μήπως είναι κουάκερ που προσθέτεις σε ζεστό γάλα και ανακατεύεις μέχρι να γίνει χυλός?? Με μέλι για να γλυκάνει και μπόλικη κανέλα είναι μούρλια...το έτρωγα πάρα πολύ όταν ήμουν μικρή κι έβαζα τόνους κανέλας..κρίμα που τώρα κάνω ομοιοπαθητική και απαγορεύεται η κανέλα..θα το τσάκιζα!!!
 
Snoopitsa είπε:
Η περίεργη κρέμα απο κουάκερ Hera μήπως είναι κουάκερ που προσθέτεις σε ζεστό γάλα και ανακατεύεις μέχρι να γίνει χυλός?? Με μέλι για να γλυκάνει και μπόλικη κανέλα είναι μούρλια...το έτρωγα πάρα πολύ όταν ήμουν μικρή κι έβαζα τόνους κανέλας..κρίμα που τώρα κάνω ομοιοπαθητική και απαγορεύεται η κανέλα..θα το τσάκιζα!!!

αντί για μέλι πρέπει να έβαζε κλασική ζάχαρη (ακόμα θυμάμαι το κριτς κριτς)

ναι ναι με μπόλικη κανέλα, το ίδιο λέμε!! :)
 
Κι εγω ετρωγα Γκερμπερ, και αν θυμαμαι ακομα την "παραξενη" γευση και αρωμα, για καποιο λογο τα χλαπακιαζα ανετα.

Ξερει κανενας αν και γιατι εξαφανίστηκαν απο την Ελλαδα; Ο πατερας μου επειδη ειναι καχυποπτος σκεφτεται ασχημα σεναρια.

Απο οσο ξερω η Γκερμπερ υπαρχει στην αμερικη, μαλιστα το 2007 την αγορασε η Νεστλέ. Εδώ όμως τελευταια φορα εχω να δω απο τη δεκαετια του 90 (και αν). Τι παιχτηκε;
 
Eίνια κάπως offtopic αλλά το θυμήθηκα τώρα.

Όταν ήμουν μικρός μου έδιναν ένα δυναμωτικό που λεγόταν "σανοστόλ".

Ήταν ένα πρασινοκίτρινο (ή καστανόχρωμο-λαδί ; ) σιρόπι, πυκνόρευστο και γλυκό.

Έχω ρωτήσει πολλούς φαρμακοποιούς αλλά δεν το ξέρει πλέον κανείς.

Μόνον μια φορά πριν αρκετά χρόνια κάποιος μου είχε πει "σανοστόλ !!! πού το θυμήθηκες αυτό !!!"

-
 
Παντως το τι χημεια επεφτε και πέφτει δεν λεγεται!Εγώ τωρα μεγαλώνω την μικρή μου με βιολογικές νιφάδες βρώμης,γάλα δικό μου και φαγάκι μαγειρεμένο. Σύγκρυο με πιάνει στην σκεψη να φάει κάτι από τα παραπάνω. Πάντως κρεμες αραβοσιτου Γιωτης ειναι ακομα λατρεμένες με τελεια συσκευασία. Δεν ειναι ομως μπεμπέ αλλά γλυκο κανονικο που γινεται αν προσθέσεις ζεστό γάλα και ζάχαρη,δοκιμαστε το με προβειο ή κατσικισιο. Εδω στην Αγγλια εχει πρασινο ζελε με γευση μεντα,μπλε δεν εχω ακουσει.
 
Eγω ακομα μπεμπε φαγητο τρωω.

Αφου ειμαι μπαμπινελλα!! :)
 
ΤΟ τρίγωνο μπουκάλι του σανοστόλ! Τι λες τώρα! Τέλειο!

Δομηνίκη δλδ εσύ πιστεύεις ότι πριν 3 δεκαετίες τα μωρά μεγάλωσαν με χημικά ενώ σήμερα όχι τόσο? Δεν το βλέπω και τόσο πιθανό αυτό.
 
Clemence είπε:
ΤΟ τρίγωνο μπουκάλι του σανοστόλ! Τι λες τώρα! Τέλειο!
Το "Σανοστόλ" ήταν ΕΠΙΚΟ σιρόπι ! Κάτι σαν σύγχρονο μουρουνόλαδο :D .

Δεν θυμάμαι το σχήμα του μπουκαλιού αλλά θυμάμαι το χρώμα, την υφή και την γεύση του :

πρασινοκίτρινο-λαδί-καστανόχρωμο, σχετικά πυκνόρευστο και γλυκό.

Ούτε οι φαρμακοποιοί δεν το γνωρίζουν πλέον.

Όπως ήδη διηγήθηκα, το έχω ζητήσει επανειλλημένως και δεν το ξέρει κανείς - εκτός από έναν που αναφώνησε εμβρόνητος "Πoπό, που το θυμήθηκες αυτό ;"

-
 
Να καποια βαζακια gerber.Φιλοξενουν βιδες τωρα.Ημερομηνια ληξης 06/06/1981!

12092011355.jpg

12092011356.jpg

12092011357.jpg
 
Στο ντουλάπι με τα μπαχαρικά της πεθεράς μου ανακαλύφθηκαν μόλις σήμερα δύο βαζάκια Gerber. Δεν σκέφθηκα να κοιτάξω χρονολογία αλλά τα παιδιά είναι γεννημένα το 1964 και το 1966. Θα επανέλθω, προς το παρόν, ιδού οι φωτογραφίες.

IMG_1851.jpg

Edit: Το Σανοστόλ είναι αυτό;

sanostol.jpg

(πηγή φωτό: ΑΖ-jenata.bg)

IMG_1850.jpg

IMG_1852.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
farine lacte milupahttp://www.youtube.com/watch?v=LPTJmbI_wJ0
 
Gerber παιδικές τροφές

Θυμάμαι έντονα τις παιδικές τροφές σε μικρά γυάλινα βαζάκια που κυκλοφορούσαν στην Ελλάδα κατά τη δεκαετία του 80 (και παλιότερα) με την επωνυμία Gerber και σήμα ένα μωράκι σε μπλε φόντο και θυμάμαι ακόμη την υπέροχη γεύση τους! Κρίμα που δεν κράτησα ένα βαζάκι από τότε αλλά ας όψεται που ήμουν....νήπιο!!! Παραθέτω μερικές φωτογραφίες που βρήκα στο διαδίκτυο για να καταλάβετε ποιες εννοώ. Πλέον οι τροφές με την επωνυμία Gerber κυκλοφορούν μόνο στις ΗΠΑ ενώ εδώ έχει αναλάβει την κυκλοφορία τους η Nestle' καθώς αγόρασε την εταιρεία Gerber το 2007.

Αν έχετε κι εσείς ζωντανές αναμνήσεις από τις παιδικές τροφές Gerber που τρώγατε, μοιραστείτε τες μαζί μας!!!

Gerber-Baby-Food 4.jpg

Gerber-Baby-Food.jpg

Gerber-Baby-Food 2.jpg

Gerber-Baby-Food 3.jpg
 
Αναμνήσεις δεν έχω, αλλά θυμάμαι να μου λέει η μάνα μου "Εσύ με Gerber μεγάλωσες"

Υγ. Πολλές αναφορές στις Gerber έχουν γίνει στο

[h=1]Mπεμπε φαγητο ,(μαμ,κοκο,τσιτσι)[/h]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έψαξα με τη λέξη gerber αλλά δεν μου έβγαζε τίποτα...αν είναι διαγράψτε το να υπάρχει μόνο αυτό που αναφέρεις kambia
 
Gerber και Milupa...μαλιστα ο πατερας μου ειχε αντιπροσωπειες και ειχε και Milupa..

Επισης τις παιδικες τροφες Farley's τα οποια ηταν μπισκοτα..."Τα φάρλεϋς μεσ' το γάλα κάνουν τα παιδιά μεγάλα"
 
Πίσω
Μπλουζα