Mac VS Pc

Haros είπε:
Το ερώτημα είναι γιατί δεν σε έκανε linux user... :D
Σωστός ο Haros!Το προσπάθησα φίλε μου,φρίκαρα με τα Vista (laptop των 1800 euros τον Μάρτη του 2007) και με format έβαλα στην αρχή Ubuntu και στη συνέχεια Fedora.Δεν ήταν για μένα,γιατί ποτέ δεν ήμουν ο power user που σκαλίζει (και σαν τεμπελάκος που είμαι ποτέ δεν θα γίνω),βρήκα πραγματικά τον εαυτό μου στον Mac!

'Ετσι καταλήγω στο συμπέρασμα ότι ο καθένας βρίσκει που πραγματικά ανήκει και μακάρι να είχαμε σήμερα και άλλες επιλογές.Θα ήταν ευκολότερο να μείνουμε ευχαριστημένοι με τα μηχανήματα μας.Ο πλουραλισμός στα λειτουργικά θα ωφελούσε πραγματικά όλους μας.
 
Ο noxrider ανέφερε ότι έχει το mac του ενάμιση χρόνο. Δεν θυμάμαι ποτέ τον εαυτό μου να έχει κρατήσει μηχάνημα τόσο πολύ, χωρίς έστω ακριβές αναβαθμίσεις σε κάρτες γραφικών.

Διάολε, ακόμα και τα φορητά μου τα πειράζω, τους έχω αλλάξει δίσκους ουκ ολίγες φορές και δεν μιλώ για εξωτερικές οθόνες cooling pads και άλλα γραφικά.

Οπότε το θέμα mac=ακρίβεια πάει περίπατο. Κοίταξα στα desktops τι έχω χαλάσει σε 18 μήνες, μόνο το ένα εκ των δύο μηχανημάτων έχει μείνει ίδιος ο επεξεργαστής η mobo το τροφοδοτικό και το κουτί, έχω αλλάξει κάρτα γραφικών δύο φορές, ακόμα και ψήκτρες δεν έχουν μείνει στη θέση τους.

Μια επερχόμενη αγορά mac (με πάντα την τριετή εγγύηση της apple) θα είναι ότι πιο top κυκλοφορεί. Ακόμα και 2500 ευρώ να πάει δεν θα με νοιάξει, μια και το μηχάνημα θα κρατηθεί μια τριετία τουλάχιστον χωρίς να το πειράξω. Να μιλήσουμε με αριθμούς, ένα παράδειγμα που το έχω αναφέρει πολλάκις εδώ. Χρειαζόμουν 120 ευρώ κατά μέσο όρο για σιγαρέτα. Ειδικά όταν "δούλευα" στο δημόσιο δεν έφταναν 2 πακέτα το 6ωρο μια και δεν είχες τι άλλο να κάνεις για να περάσει η ώρα σου.

Με τη νέα τιμή στα 4,20 ευρώ το πακέτο και σαν βάση ότι τόσα θα μου μένουν στη τσέπη κάθε μέρα, έχουμε 1512 ευρώ το χρόνο = 4500 ευρώ τη τριετία οικονομία. Ε, τα 2500 από αυτά θα πάνε σε mac, τα 2000 θα πάνε σε ακριβό επεξεργαστή, mobo, δίσκο, άφθονη μνήμη και μια καλή κάρτα γραφικών για να παίζω παιχνίδια με το pc μου.

Δηλαδή, με το κόψιμο μιας κακιάς συνήθειας έχω εξασφαλίσει το hardware 3 χρόνων.

Αν τώρα δεν με ενδιαφέρει για λόγους εντυπωσιασμού και κατοχικού συνδρόμου το μοντέλο των 2500 ευρώ αλλά κάνω τη δουλειά μου με ένα των 1300 (μια χαρά είναι και αυτό) μπορώ να έχω και ένα καλό φορητό κάθε 3 χρόνια και να μη σκάω καθόλου.

Ήθελα απλά αν ήξερα αν όλοι όσοι καταφέρονται ενάντια σε ένα λειτουργικό (είτε αυτό είναι Mac OS, Linux ή Vista) έχουν στοιχειωδώς και φευγάτα έστω δει ποτέ υπολογιστή να λειτουργεί με κάποιο από αυτά, πόσο μάλλον να τον χρησιμοποιήσουν.....
 
pooky(1) είπε:
Ο noxrider ανέφερε ότι έχει το mac του ενάμιση χρόνο. Δεν θυμάμαι ποτέ τον εαυτό μου να έχει κρατήσει μηχάνημα τόσο πολύ, χωρίς έστω ακριβές αναβαθμίσεις σε κάρτες γραφικών.
Οπότε το θέμα mac=ακρίβεια πάει περίπατο.
...επειδή πχ σε ενα imac οτι παρεις δεν μπορει ν αλλαξει; Αν ειχες την ευχαιρεια ν'αλλαζεις οποιο μερος του mac θες χωρις να σκας για drivers, συμβατοτητα κλπ τοτε θα το εκανες κι εκει αν δεν σε ικανοποιουσαν οι αποδοσεις του (εστω και μετα απο καιρο). Το οτι δεν γινονται upgrade και λυπασαι να τα στειλεις ολοκληρα οπως ειναι επειδη εδωσες αρκετα λεφτα σημαινει οτι σε αποτρεπουν απο αναβαθμίσεις, όχι οτι εχουν καλύτερες αποδοσεις. Δηλαδή, έχεις ενα μηχανημα που δεν σου επετρεπει αναβαθμισεις περα απο HD, RAM και λες οτι σου γλυτωνει λεφτα επειδη δεν σου επιτρεπει να ξοδεψεις πανω του, όχι επειδή δεν τα έχει ανάγκη.

Εγω ανα 2 χρονια περιπου παιρνω ενα μηχανημα γυρω στα 500-700 euro (χωρις οθονη) και με υπερκαλύπτει (δεν παιζω games βεβαια). Ψαχνω και βρισκω οτι κομματι θελω, φτιαχνω το συστημα που θελω επακριβως αναλογα με τις αναγκες μου και παω ταμειο. Παλιά πριν μπορεσουν να τρεξουν Windows μεσω Bootcamp ή Parallels υπήρχε το τεραστιο προβλημα με τα παμπολλα applications που χρειαζομουν κι ετρεχαν μονο σε win/dos, τώρα πια αυτο ξεπεραστηκε και μενει μονο η τιμή + στενή γκάμα μοντέλων. Εμενα που δεν με ενδιαφερει τo design (ειδικα τωρα πια που οι LCD οθονες ειναι πολυ πιο sleek και ευπαρουσιαστες ετσι κι αλλιως) γιατι να το πληρωνω παραπανω; Είναι προτεραιότητες του καθενός και δυστυχως η Apple εχει πολυ συγκεκριμενες προσφορες που ακομη δεν με συμφερουν για να παω προς τα εκει...

Παλιό κι αγαπημενο, I'm a Mac Gamer

 
masbass είπε:
...επειδή πχ σε ενα imac οτι παρεις δεν μπορει ν αλλαξει; Αν ειχες την ευχαιρεια ν'αλλαζεις οποιο μερος του mac θες χωρις να σκας για drivers, συμβατοτητα κλπ τοτε θα το εκανες κι εκει αν δεν σε ικανοποιουσαν οι αποδοσεις του (εστω και μετα απο καιρο). Το οτι δεν γινονται upgrade και λυπασαι να τα στειλεις ολοκληρα οπως ειναι επειδη εδωσες αρκετα λεφτα σημαινει οτι σε αποτρεπουν απο αναβαθμίσεις, όχι οτι εχουν καλύτερες αποδοσεις. Δηλαδή, έχεις ενα μηχανημα που δεν σου επετρεπει αναβαθμισεις περα απο HD, RAM και λες οτι σου γλυτωνει λεφτα επειδη δεν σου επιτρεπει να ξοδεψεις πανω του, όχι επειδή δεν τα έχει ανάγκη.
Εγω ανα 2 χρονια περιπου παιρνω ενα μηχανημα γυρω στα 500-700 euro (χωρις οθονη) και με υπερκαλύπτει (δεν παιζω games βεβαια). Ψαχνω και βρισκω οτι κομματι θελω, φτιαχνω το συστημα που θελω επακριβως αναλογα με τις αναγκες μου και παω ταμειο. Παλιά πριν μπορεσουν να τρεξουν Windows μεσω Bootcamp ή Parallels υπήρχε το τεραστιο προβλημα με τα παμπολλα applications που χρειαζομουν κι ετρεχαν μονο σε win/dos, τώρα πια αυτο ξεπεραστηκε και μενει μονο η τιμή + στενή γκάμα μοντέλων. Εμενα που δεν με ενδιαφερει τo design (ειδικα τωρα πια που οι LCD οθονες ειναι πολυ πιο sleek και ευπαρουσιαστες ετσι κι αλλιως) γιατι να το πληρωνω παραπανω; Είναι προτεραιότητες του καθενός και δυστυχως η Apple εχει πολυ συγκεκριμενες προσφορες που ακομη δεν με συμφερουν για να παω προς τα εκει...
1). Το να γράφεις λειτουργικό για ένα συγκεκριμένο hardware σημαίνει και τέλεια συμβατότητα και χρήση του hardware αυτού στο 100% των δυνατοτήτων του.

2). Κάθε 9 μήνες σκάω 1500+ ευρώ για να πάρω pc. Ενίοτε και κάθε 6 μήνες μια και φτιάχνω δύο. Παίζω παιχνίδια και μόνο παιχνίδια και δεν με ενδιαφέρει το κόστος. Εκτός από pc έχω και ένα σωρό κονσόλια και παίζω όλη μέρα, γιατί παράλληλα ζω για το gaming και για τίποτε άλλο θεωρώντας κάθε άλλη δραστηριότητα χαμένο χρόνο. (Δηλαδή δεν είμαι απλά καμένος δεν έχει μείνει ίχνος από κάρβουνο..... ) :)

Θα ήμουν εκτός τόπου αν έπαιρνα mac για τα παιχνίδια. Δεν μπορεί κανείς να κατηγορήσει την apple ότι δεν είναι καλά τα μηχανήματά της γιατί δεν απευθύνονται σε gamers. Φυσικά και θα πάρω apple αλλά πρέπει πρώτα να φτιάξω το νέο μου χώρο ώστε να έχω την απαραίτητη άπλα για να τα έχω όλα σε λειτουργία. Όπου νά΄ναι θα είναι έτοιμος, τότε θα έρθει και ο mac. Φυσικά τότε δεν θα μιλάω πια για computer room........ ;)
 
Τι θα το κανεις το mac ομως αφου μονο παιχνιδια παιζεις και δεν θα τα παιζεις στο mac?
 
Αυτή τη στιγμή αδερφέ δεν παίζω παιχνίδια. Το mac θα παίξει το ρόλο ενός υπολογιστή που θα είναι συνεχώς στο internet και με τον οποίο θα χαζεύω hd ταινιάκια!

Τώρα να μου πεις με ένα pc δεν μπορείς να τα κάνεις αυτά; Φυσικά και μπορώ. Είναι απαραίτητος ο mac; Φυσικά και όχι.

Με την ίδια λογική δεν είναι απαραίτητα τα υπόλοιπα 7 μηχανήματα στο σπίτι, οι κονσόλες και οι οθόνες.

Με την ίδια λογική δεν είναι απαραίτητο ένα ακριβό αυτοκίνητο. Ούτε ένα καλό ρούχο μια και με τη φόρμα από τη λαϊκή δεν είσαι γυμνός.........

Είπαμε, δεν έχει μείνει ίχνος από κάρβουνο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
o Shock ειχε ενα πολυ ενδιαφερον αρθρο στο blog του ,

http://grog.gr/?p=281

( λιγο outdated 16 Νοεμβρίου 2009 )

σχετικα με το το θεμα του κοστους Mac VS Pc ....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το διάβασα το άρθρο του φίλτατου Αντώνη. Έχω πολλές ενστάσεις.

Η παρατήρησή μου είναι ότι με τη καμία δεν μπορείς να συγκρίνεις ένα mac με ένα pc όσον αφορά το κόστος.

Ο Αντώνης επέλεξε να συναρμολογήσει το pc μόνος του, το apple έρχεται συναρμολογημένο. Αν επιλέξω αντίστοιχο Alienware (γιατί αν είναι να πάρω mac θα το κάνω και για το look) το κόστος θα είναι μεγαλύτερο του mac.

Το Chieftec κουτί είναι τουλάχιστον ελεεινό και η σύγκρισή του με τον imac άκυρη από όλες τις πλευρές. Αν ήταν ένα πανάκριβο LianLi των 350 ευρώ μπορεί και να το συζήταγα.....

Η οθόνη του είναι ISP panel με led φωτισμό, ενώ η LG είναι ΤΝ με απλή λάμπα. Καμία σχέση. Αν θες πάμε σε αντίστοιχο Dell και ελέγξτε κόστος. Φυσικά ούτε λόγος για την ανάλυση, η οθόνη του mac είναι ανώτερη όλων. Είναι πάνω από full HD.

Διαφωνώ καθέτως με τη λογική σύγκρισης σε επίπεδο hardware ενός mac και ενός monkey pc.

Και στο κάτω - κάτω της γραφής όταν αγοράζεις μια Mustang δεν συγκρίνεις το κόστος με ένα Datsun.
 
Προφανώς δεν παρατήρησες παρόλο που ήταν με Bold τη φράση "ΠΙΟ ΦΘΗΝΟ".

Δηλαδή πόσο κοστίζει το πιο φθηνό PC με το τα ίδια χαρακτηριστικά. Όταν κάποιος δεν αγοράζει iMac γιατί είναι ακριβό δεν πάει να πάρει Alienware γιατί είναι φθηνότερο!

Ο σκοπός του άρθρου ήταν να υπολογιστεί το τι κερδίζει οικονομικά ο PC χρήστης στο στάδιο της αγοράς χωρίς να τον ενδιαφέρουν τα Mac perks όποια κι αν είναι αυτά, μιας και κάποιους τους ενδιαφέρουν λιγότερο και κάποιους περισσότερο.

Όσους τους ενδιαφέρουν τα βάζουν κάτω και βλέπουν αν τα 330 ευρώ της διαφοράς αξίζουν 330 ευρώ.

Σημείωση: Το thread έχει θέμα βιντεάκια
 
Από άποψη κόστους δεν θα διαφωνήσω.

Αλλά δεν περιμένω από χρήστη που τον ενδιαφέρει να πάρει imac να το δει από την σκοπιά κόστους και μόνο. Άλλωστε τα apple αν δεν τα αντέχει η τσέπη σου δεν τα πλησιάζεις. Είναι σαν να πας να αγοράσεις κρυστάλλινα ποτήρια και να σκέφτεσαι ότι στο ΙΚΕΑ παίρνεις την εξάδα 6 ευρώ. Mac και pc έχουν εντελλώς διαφορετικό target group από ότι ένα pc. Είτε είσαι ορκισμένος macάς, είτε θες να έχεις και τους δύο κόσμους, είτε είσαι gadgetάκιας και δεν μπορείς να ζήσεις χωρίς το cool look.

Ένα παράδειγμα ακόμα και τέλος, άλλωστε όπως τη βρίσκει καθείς. Ένας αγοραστής iphone δεν σκέφτεται το κόστος. Ούτε ότι τη βασική λειτουργία του iphone μπορεί να τη κάνει ένα απλό alcatel των 25 ευρώ, όπως και ο αγοραστής του alcatel θα κοιτάζει το αντίπαλο στρατόπεδο σαν να έχει έρθει από τον Άρη.
 
pooky(1) είπε:
Είναι σαν να πας να αγοράσεις κρυστάλλινα ποτήρια και να σκέφτεσαι ότι στο ΙΚΕΑ παίρνεις την εξάδα 6 ευρώ.
Έκανες λάθος στον συσχετισμό. Το mac είναι το ποτήρι του ΙΚΕΑ που το πληρώνεις όσο κρυστάλλινο :p
 
Χειρότερο από ποτήρι του ΙΚΕΑ είναι. Τουλάχιστον το ποτήρι (είτε κρυστάλλινο, είτε ΙΚΕΑ) επιτελεί το ίδιο όλες τις βασικές λειτουργίες κάθε ποτηριού. Στο Mac τα μισά προγράμματα που θέλει ένας power user απλά δεν υπάρχουν. Έχω βαρεθεί πχ να βλέπω Mac users να ρωτάνε πως να γράψουν .cdi (για DC) και σχεδόν πάντα η κουβέντα καταλήγει στο "βρες έναν φίλο με PC και γράψτο εκεί". Για παιχνίδια, δεν έχει καν νόημα να συζητήσουμε. Ωραίες καμπύλες πάντως. :p
 
Μα με τον ίδιο τρόπο πρέπει να αποτάξουμε την Amiga γιατί δεν μπορεί να αναπαράγει hd ταινίες.

Συμφωνώ με το doc ότι για DC δεν θα βρεις άκρη με mac, (δεν το έχω ψάξει, δεν με ενδιαφέρει) αλλά μη ξεχνάς ότι ένας αγοραστής πανάκριβων μήλων δεν θα έχει πρόβλημα να διαθέτει και ένα απλό φορητό συμβατό για να κάνει μια - δυο δουλειές που δεν γίνονται με το mac.

Τώρα, αν μπορεί να γράψει dc, τι να σου πω, δεν ξέρω και πολλούς εκτός του παρόντος φόρουμ που να ασχολούνται με παλιά μηχανήματα, πόσο μάλλον χρήστες mac..... Μάλλον έχουμε μαζευτεί εδώ όλοι........
 
Anyway...εγώ προτιμώ κρυστάλλινα ποτήρια Baccarat τα οποία δεν έχουν fragmentation,DLL και Registry.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Maddog είπε:
Χειρότερο από ποτήρι του ΙΚΕΑ είναι. Τουλάχιστον το ποτήρι (είτε κρυστάλλινο, είτε ΙΚΕΑ) επιτελεί το ίδιο όλες τις βασικές λειτουργίες κάθε ποτηριού. Στο Mac τα μισά προγράμματα που θέλει ένας power user απλά δεν υπάρχουν. Έχω βαρεθεί πχ να βλέπω Mac users να ρωτάνε πως να γράψουν .cdi (για DC) και σχεδόν πάντα η κουβέντα καταλήγει στο "βρες έναν φίλο με PC και γράψτο εκεί". Για παιχνίδια, δεν έχει καν νόημα να συζητήσουμε. Ωραίες καμπύλες πάντως. :p
Απο την στιγμή που το καινούριο MacOs βασίζεται σε FreeBSD, ενας καθαρα power user με εμπειρία στα *nix λειτουργικά μπορεί να κάνει παπάδες.

Αλλά πόσοι mac users δεν παθαίνουν αποπληξία οταν βλέπουν γραμμή εντολών?
 
@Saulot

Το Mac OS X είναι Unix και μάλιστα UNIX 03 Certified,πόσα να είναι άραγε τα certified λειτουργικά?

Μπορείς να μπεις στα Ελληνικά ή διεθνή Mac fora για να διαπιστώσεις πόσοι είναι οι Mac users που ΔΕΝ παθαίνουν αποπληξία με τη γραμμή εντολών στον Mac.
 
fragmentation υπάρχει και παραυπάρχει, και η μπάλα του θανάτου σκάει κανονικά άμα θέλει κι απο τη στιγμη που εχεις σύστημα με πολλές λειτουργίες πάνω στο οποιο καθονται προγραμματα τριτων δεν μπορεις να μην έχεις ασυμβατοτητες (απλα γλυτωνεις πολλα με το να εχεις ενα στενο ευρος hardware συνδυασμων).

Δεν ειναι Baccarat κρυσταλλα ούτε Ferrari με τετοια μικρη διαφορα τιμης στα ιδια specs. Στο παραδειγμα που ποσταρατε παραπανω η διαφορα ειναι 330 euro, περίπου το 1/5 της τιμης του imac. Δεν παιρνεις Ferrari ή BMW ή Baccarat κρυσταλλα με το +1/5 του Opel Astra ή της 6αδας του ΙΚΕΑ.

Η συγκριση γίνεται με τιμες και hardware specs κι απο κει κι υστερα ειναι υποκειμενικο για τον καθενα τι θεωρει οτι είναι καλύτερο deal:

Όσοι προτιμουν Mac το βλεπουν σαν ολοκληρωμενη προταση lifestyle + ευκολιας στη χρηση, μία εταιρεία με ιστορία δημιουργικών λύσεων και πολλές επιτυχιες και η διαφορά στην τιμή είναι απόλυτα κατανοητή.

Όσοι προτιμουν PC είτε χρειάζονται κάτι πολύ συγκεκριμένο σαν specs που δεν τους καλύπτει η Apple, είτε παίζουν games (που δεν ειναι μεν απαγορευτικό αλλά περιορίζει τον φανατικό) είτε χρειάζονται κάτι με [ame=http://www.youtube.com/watch?v=EIS6G-HvnkU]πολύ χαμηλό κόστος .

Εκει ακριβως μπαινει ο θεος ο Charlie Brooker (οσοι εχουν δει τα Screenwipe τον γνωριζουν) και θέτει τα πράγματα όπως είναι: είναι εταιρείες, πουλάνε εργαλεία, δεν θα επρεπε να τις αναγουμε σε θεολογικες αναλυσεις.

http://www.guardian.co.uk/commentisfree/2009/sep/28/charlie-brooker-microsoft-mac-windows
 
@massbass

To spinning beach ball αποκαλείς "μπάλα του θανάτου"?LOL

To spinning ball είναι η αντίστοιχη κλεψύδρα των Windows!

To fragmentation των Macs είναι ελάχιστο,(και όσοι Mac users προσπαθούν να κάνουν defragmentation είναι switchers που δεν έχουν καταλάβει τη φιλοσοφία των Macs).

Θα συμφωνήσω όμως με τα λόγια σου:

"Όσοι προτιμουν Mac το βλεπουν σαν ολοκληρωμενη προταση lifestyle + ευκολιας στη χρηση, μία εταιρεία με ιστορία δημιουργικών λύσεων και πολλές επιτυχιες και η διαφορά στην τιμή είναι απόλυτα κατανοητή.

Όσοι προτιμουν PC είτε χρειάζονται κάτι πολύ συγκεκριμένο σαν specs που δεν τους καλύπτει η Apple, είτε παίζουν games (που δεν ειναι μεν απαγορευτικό αλλά περιορίζει τον φανατικό) είτε χρειάζονται κάτι με πολύ χαμηλό κόστος"

Και θα σταματήσω εδώ γιατί εδώ μέσα είμαι κυρίως για retro λόγους και σε καμία περίπτωση δεν αντιμετωπίζω τον υπολογιστή μου ως αντικείμενο λατρείας ούτε τον Steve Jobs ως κάποιο προφήτη,μην τρελαθούμε κι'ολας.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
noxrider είπε:
@SaulotΤο Mac OS X είναι Unix και μάλιστα UNIX 03 Certified,πόσα να είναι άραγε τα certified λειτουργικά?

Μπορείς να μπεις στα Ελληνικά ή διεθνή Mac fora για να διαπιστώσεις πόσοι είναι οι Mac users που ΔΕΝ παθαίνουν αποπληξία με τη γραμμή εντολών στον Mac.
Δεν θεωρω το δείγμα απο τα fora αξιόπιστο, γιατι δεν ειναι αντιπροσωπευτικό. Ο κόσμος που θα μπεί στα technical fora δεν ειναι ο μέσος (facebook, photoshop, audio stuff) mac user.
 
Πίσω
Μπλουζα