Mac VS Pc

Saulot είπε:
Δεν θεωρω το δείγμα απο τα fora αξιόπιστο, γιατι δεν ειναι αντιπροσωπευτικό. Ο κόσμος που θα μπεί στα technical fora δεν ειναι ο μέσος (facebook, photoshop, audio stuff) mac user.
Με το ίδιο σκεπτικό ούτε ο μέσος χρήστης Linux είναι ο άρχοντας της γραμμής εντολών.

P.S.Το thread είχε θέμα χιουμοριστικά PC VS Mac βιντεακιά αλλά έγινε κανονικό VS.Παιδιά σταματάω εδώ γιατί είμαι εδώ περισσότερο για retro λόγους(όχι ότι δεν έχω παρασυρθεί και εγώ σε VS συζητήσεις).Απλώς χαιρομαί που βρήκα αυτό που ήθελα στους Macs όπως άλλοι σε άλλες πλατφόρμες.
 
noxrider είπε:
Με το ίδιο σκεπτικό ούτε ο μέσος χρήστης Linux είναι ο άρχοντας της γραμμής εντολών.P.S.Το thread είχε θέμα χιουμοριστικά PC VS Mac βιντεακιά αλλά έγινε κανονικό VS.Παιδιά σταματάω εδώ γιατί είμαι εδώ περισσότερο για retro λόγους(όχι ότι δεν έχω παρασυρθεί και εγώ σε VS συζητήσεις).Απλώς χαιρομαί που βρήκα αυτό που ήθελα στους Macs όπως άλλοι σε άλλες πλατφόρμες.
Θα διαφωνήσω (και πάλι).

Το ίδιο το linux λειτουργικό παραπέπμει τον χρήστη του στα fora και τον βάζει στο σκεπτικό της κοινότητας. Δυστυχώς (η ευτυχώς για κάποιους) το linux σαν λειτουργικό δεν ειναι retail με την ενοια του mac os η των Win. Το αποτέλεσμα ειναι οτι ο μέσος χρήστης του linux ειναι Master της κονσόλας γιατι έτσι έμαθε, είναι πολύ λιγοι οι καινούριοι χρήστες που παίζουν μόνο με γραφικό περιβάλον. Απο την άλλη ο χρήστης mac έχει μάθει το γραφικό περιβάλον εδω και αρκετές γενίες, και μεταξύ μας έχει μαθει να έχει το παξιμάδι μασημένο.
 
Saulot είπε:
Θα διαφωνήσω (και πάλι).Το ίδιο το linux λειτουργικό παραπέπμει τον χρήστη του στα fora και τον βάζει στο σκεπτικό της κοινότητας. Δυστυχώς (η ευτυχώς για κάποιους) το linux σαν λειτουργικό δεν ειναι retail με την ενοια του mac os η των Win. Το αποτέλεσμα ειναι οτι ο μέσος χρήστης του linux ειναι Master της κονσόλας γιατι έτσι έμαθε, είναι πολύ λιγοι οι καινούριοι χρήστες που παίζουν μόνο με γραφικό περιβάλον. Απο την άλλη ο χρήστης mac έχει μάθει το γραφικό περιβάλον εδω και αρκετές γενίες, και μεταξύ μας έχει μαθει να έχει το παξιμάδι μασημένο.
Επειδή βλέπω σε ενδιαφέρουν οι συζητήσεις με Mac users θα σου προτείνω το macephemera.gr για να ανταλλάξεις τις απόψεις σου περί Mac καθώς εγώ είμαι ένας απλός user που δεν αισθάνεται "είμαι ο Neo από το Matrix και βλέπω τον κόσμο μέσω γραμμής εντολών και κώδικα" (ήμουν μεγάλος όταν βγήκε στους κινηματογράφους η ταινία και δεν με επηρέασε).
 
Maddog είπε:
Χειρότερο από ποτήρι του ΙΚΕΑ είναι. Τουλάχιστον το ποτήρι (είτε κρυστάλλινο, είτε ΙΚΕΑ) επιτελεί το ίδιο όλες τις βασικές λειτουργίες κάθε ποτηριού. Στο Mac τα μισά προγράμματα που θέλει ένας power user απλά δεν υπάρχουν. Έχω βαρεθεί πχ να βλέπω Mac users να ρωτάνε πως να γράψουν .cdi (για DC) και σχεδόν πάντα η κουβέντα καταλήγει στο "βρες έναν φίλο με PC και γράψτο εκεί". Για παιχνίδια, δεν έχει καν νόημα να συζητήσουμε. Ωραίες καμπύλες πάντως. :p
Λοιπόν το παραπάνω post επιβεβαιώνει το ρητό:

Ένα μήλο την ημέρα, τον γιατρό τον κάνει πέρα.
 
Χαχαχαχα

Που πα ρε Καραμήτρο χωρίς πρόγραμμα για την εγγραφή Dreamcast images?

Αλήθεια power user πότε απαίκτησες Shell? ή δεν είναι για power users το shell?

Scripting languages μήπως?

Πόσο ευκολα και χωρίς άλλα προγράμματα αλλά μόνο με τις δυνατότητες που σου δίνει το λειτουργικό σου μπορείς να

Χωρίσεις τις φωτογραφίες των παιδιών σου με face recoginition, ταξινομήσεις ανά ημερομηνία, τις κάνεις resize, mirror σε άλλον δίσκο, upload σε ftp server απλά κάνοντας τις drag & drop μέσα σε ένα απλό folder? ([ame=http://www.youtube.com/watch?v=VmE_uJPmKyg]automator )

Πόσο εύκολα παίρνεις backup το σύστημα σου, real time και μπορείς με ένα πληκτρο να πας πίσω το παρελθόν, να πάρεις μια συγκεκριμένη version βλέποντας το χρόνο να πηγαίνει "προς τα πίσω"?

time machine:


Μήπως μπορείς να κοτσάρεις πάνω την κιθάρα σου, τα synthια σου και να αρχίσεις να γράφεις με τη βοήθεια virtual instruments, loops και samples?

http://www.youtube.com/watch?v=yj3lMXHrPlo

Οι ανάγκες του καθενός και οι απαιτήσεις του είναι ο μοχλός για χρήση κάποιου εργαλείου ή λειτουργικού συστήματος. Ας μην τα εισωπεδώνουμε όλα. Δεν υπάρχει καλύτερο και χειρότερο, υπάρχει αυτό που έχουμε μάθει, έχουμε συνηθείσει και έχουμε μεγαλύτερη οικιοότητα μαζί του και βολευόμαστε.

Από ότι έχω καταλάβει πραγματικά ισχύει το

"You cant teach an old dog new tricks"...πόσο μάλλον αν είναι maddog!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χεχεχε, φίλε Shock. Αυτός ο γέρο-σκύλος που λες είναι και πεισματάρης σαν μουλάρι. :)

Λοιπόοον...

Είναι πολύ σωστό αυτό που λες περί αυτού που μας βολεύει. Και από όσο έχω δει σε real life συνθήκες (από συναδέλφους κυρίως, κατά τεκμήριο οι άλλοι γιατροί δεν έχουν ιδιαίτερη επαφή με υπολογιστές συνήθως), σχεδόν (ΣΧΕΔΟΝ είπα!) όλοι οι κάτοχοι Mac είναι απλά άνθρωποι που ΔΕΝ τους αρέσουν ιδιαίτερα οι υπολογιστές και τα θέλουν όλα στο πιάτο. Οπότε δεν είναι ιδιαίτερα παράξενη η ενσωμάτωση στο λειτουργικό όλων αυτών που περιγράφεις.

Αν η Microsoft έκανε κάτι αντίστοιχο στα Windows, θα έσκουζε το μισό (και βάλε...) Internet περί bloatware λειτουργικού και αθέμιτου ανταγωνισμού προς τους υπόλοιπους κατασκευαστές λογισμικού που δεν μπορούν πλέον να διανείμουν τα ανάλογα δικά τους προγράμματα, αφού ο χρήστης τα παίρνει μαζί με το λειτουργικό. Εδώ έγινε της κακομοίρας μόνο και μόνο για τον browser! Αντίθετα, στην Apple με το μονοψήφιο (?) ποσοστό κατοχής, ουδείς ενδιαφέρεται να την κυνηγήσει για αθέμιτους ανταγωνισμούς κλπ, οπότε και αυτή πετάει μέσα ότι φιγουρατζίδικο utility γουστάρει.

Φυσικό επόμενο λοιπόν, όλες αυτές οι (χρήσιμες για κάποιους, δεν διαφωνώ) λειτουργίες του MacOS να υπάρχουν στα Windows με χρήση επιπλέον προγραμμάτων και όχι ενσωματωμένες.

Και εγώ τουλάχιστον το προτιμώ έτσι, αφού βάζω στο PC μου μόνο ότι θέλω εγώ και όχι ότι νομίζει η κάθε εταιρία κατασκευής λειτουργικών ότι μου χρειάζεται. Και ακριβώς το ίδιο ισχύει και για το hardware μου. :p
 
Για τους αθέμιτους ανταγωνισμούς είναι μια άλλη (μεγάλη) κουβέντα, εγώ τα παραπάνω στα έγραψα για να σου εξηγήσω ότι το "power user" είναι κάτι σχετικό.

Για σένα μπορεί να είναι αυτός που θέλει να συμετάσχει στο TOSEC και δεν έχει πρόγραμμα εγγραφής DC Images. Για μένα μπορεί να είναι ο αυτοματισμός κάποιων καθημερινών εργασιών, το workflow, η μουσική και πάει λέγοντας.

Όλα είναι θέμα οπτικής. Ο καθένας που κάνει κάτι εξηδεικευμένο θεωρεί τον εαυτό του power user.

Όταν διάβασα το:

Στο Mac τα μισά προγράμματα που θέλει ένας power user απλά δεν υπάρχουν.
σκέφτηκα τι θα λένε οι άνθρωποι της Weta ή κάποιου studio με Logic για τα windows. Ή τι θα λένε όσοι χρησιμοποιούν καθημερινά MacOSX με τις δυνατότητες που έδειξα παραπάνω. Ή τι θα λένε οι πραγματικοί γνώστες Unix για τα Windows.... Το ανέκδοτο με τη πασιέντζα το ξέρεις φαντάζομαι :) Για μένα το να μην υπάρχει κάποιο πρόγραμμα/εργαλείο σε κάποια πλατφόρμα δεν σημαίνει άμεσα και την υποβάθμιση της, απλά ότι δεν κάνει για μένα.

Και φυσικά αυτό που δεν κάνει για μένα δε σημαίνει ότι δεν κάνει για άλλους, που θεωρούν και αυτοί τον εαυτό τους power User
 
Η έννοια "power user" ερμηνεύεται υποκειμενικά.

Για μένα power user είναι αυτός που μπορεί και έχει την τελευταία λέξη της τεχνολογίας.

Για να το θέσω επιστημονικά: "Που πα ρε καραμήτρου χουρίς 5890 Crossfire και Eyefinity setup;;;; " :p :p:D:D

ΟΚ. Jokes aside, καθείς στον τομέα του. Για μένα είναι τα παιχνίδια, για τον Shock ο προγραμματισμός, για το Γιατρό το TOSEC, για τον noxrider ένα καλό imac και πάει λέγοντας........
 
Εγω παλι θυμαμαι τον ορισμο του Power User ως αυτου που λυνει και δενει το λειτουργικο που χρησιμοποιει - καμια σχεση με προγραμματα ή ειδος ενασχολησης.
 
Paspartoo είπε:
Εγω παλι θυμαμαι τον ορισμο του Power User ως αυτου που λυνει και δενει το λειτουργικο που χρησιμοποιει - καμια σχεση με προγραμματα ή ειδος ενασχολησης.
Φυσικά! Από τη σκοπιά που το βλέπεις είναι απόλυτα σεβαστό και αποδεκτό!

Αλλά, είναι δυνατόν να διατείνεσαι hardcore (power) gamer και να παίζεις Dragon Age με ενσωματωμένη κάρτα γραφικών και 14άρα CRT; Δεν πιστεύω ότι η εμπειρία θα ήταν ευχάριστη για κανένα.

Από την άλλη είναι δυνατόν να ασχολείσαι με τη σύνθεση μουσικής και να έχεις δύο tin-can ηχειάκια "Made in Pakistan" από τα οποία το ένα παίζει βραχνά και να νοείσαι power user (ή επαγγελματίας αν θες) στον τομέα σου;

Τρίτο παράδειγμα; Είναι εφικτό να ασχολείσαι με CAD και να έχεις 15άρα CRT της κακιάς ώρας;

Power (hardcore) user είναι και ο Unixάς, και ο gamer, και ο μουσικοσυνθέτης, και ο οποιοσδήποτε καταπιάνεται με έναν τομέα μέχρι τελικής πτώσεως.

Όπως ο οδηγός αγώνων δεν πάει να τρέξει στη πίστα με "μπόμπο", έτσι και ο computer user.
 
Βλεποντας το προφανως αναποδα, λεω οτι αυτος που δουλευει CAD και σιγουρα θελει σοβαρο μονιτορ ή ο μουσικοσυνθετης με τα εξαιρετικα ηχεια ή ο hardcore gamer με τις superduper καρτες του - δεν ειναι αναγκασμενος να γνωριζει πως δουλευει η registry ή το scripting της command line ή ποια dlls κανουν τι. Και σιγουρα δεν ειναι power user (απο την αποψη που περιεγραψα στο προηγουμενο post).

Και για να ολοκληρωσω το offtopic - η διατυπωση του τιτλου του thread ειναι κατα τη γνωμη μου λανθασμενη μιας και τα"Apple" ειναι επισης pc.
 
Όσο για το τελευταίο δεν μπορώ να διαφωνίσω.

Για τα υπόλοιπα, θεωρώ τον χρήστη που θα μπορεί να στήσει 5890 crossfire με watercooling (self made) εξίσου power user με κάποιον άλλο που μπορεί να επέμβει σε μια registry.

Φυσικά και δεν είναι αναγκασμένος ο gamer να ξέρει πως δουλεύει η registry και ποια dlls κάνουν τι, αυτό όμως δεν λέει (για μένα πάντα) τίποτε.

Αυτός που αγοράζει μια Mustang δεν είναι υποχρεωμένος να ξέρει πως λειτουργεί ο κινητήρας εσωτερικής καύσης, ούτε να ξέρει να βάζει χέρι. Αυτό δεν τον κάνει λιγότερο ή περισσότερο εξαίρετο οδηγό όμως.

Το ίδιο και ο gamer. (Δεν έχω γνώμη για προγραμματισμό, I just do not care mate!!! )
 
Ναι ο τιτλος σου φταιει.
 
Προσωπικα δεν μου φταιει ο τιτλος - αλλα μιας και αυτο που συγκρινοταν στο thread (μεχρι που του αλλαξαμε τα φωτα - και εγω πρωτος) ηταν το MacOSΧ vs Windowz λεω οτι αυτος θα επρεπε να ειναι και ο τιτλος του. Γιατι PC (αρχιτεκτονικα) ειναι ολα τα μηχανηματα με X86, στα οποια τρεχουν ολα τα λειτουργικα.
 
Έχουμε, λοιπόν, δύο πολεμικά μέτωπα ανοιχτά.

Το ένα εξ αυτών, εμφύλιο!!!!!!!!!!! :D :D
 
Επειδή μπερδεύτηκα, εμένα μπορεί να μου πει κάποιος τι user είμαι;
 
alkis21 είπε:
Επειδή μπερδεύτηκα, εμένα μπορεί να μου πει κάποιος τι user είμαι;
Casual games' developer είσαι εσύ! :D :D

(για να χρησιμοποιήσω κι αυτόν τον -απαράδεκτο- όρο,που είναι και της μόδας,πανάθεμά τον...)
 
alkis21 είπε:
Επειδή μπερδεύτηκα, εμένα μπορεί να μου πει κάποιος τι user είμαι;
LOL Μια από τα ίδια, με αυτά που διαβάζω έχω αρχίσει και μπερδεύομαι.
 
Πίσω
Μπλουζα