MAME arcade cabinet ερωτήσεις

Ρίξε μια ματιά στο thread ανακατασκευή καμπίνας arcade να δεις πως έφτιαξα καινούργιο πάνελ ξύλου για τα joysticks και τα κουμπιά. Για να σου λυθεί η απορία, έφαγα το ξύλο με ρούτερ γιατί ήταν πολύ χοντρό.
 
Όπως λέει ο Τελόνιο αν έχεις ρουτερ (η βρεις από κάποιον) ουσιαστικά δε το χρειάζεσαι το SS Mounting plate
 
ετσι οπως το βλεπω, θα φτιαξω μακετα απο τις θεσεις των πληκτρων/μοχλων και θα τα παω σε ξυλουργειο να κανουμε μαζι τη δουλεια για να ειμαι σιγουρος οτι θα γινει σωστα. Δυστυχως δεν εχω καταλληλα εργαλεια και ουτε την τεχνογνωσια να δουλεψω με σφαλεια και σωστα το ξυλο.
 
σουπερ ντουπερ update! !! Υστερα απο ποοοολες μερες αναμονης απο Αγγλια, ηρθε το πακετακι μου.... Υλικα αγορασμενα απο 4 διαφορετικα μαγαζια (2 Αγγλικα, 1 Γερμανικο και 1 ελληνικο).

Ξεκιναμε ξυλοτρυπηματα συντομα και καλωδιωσεις....

image034.jpg

image020.jpg

image021.jpg

image022.jpg

image023.jpg

image024.jpg

image025.jpg

image026.jpg

image027.jpg

image028.jpg

image030.jpg

image031.jpg

image032.jpg

image033.jpg
 
Πώ πώ πώ τι ομορφιές είναι αυτές!!!

Τα joystick τι μάρκα είναι? Ρωτάω για αυτά με την στρογγυλή λαβή.

Αλήθεια πότε τα αγόρασες αυτά που είναι απέξω? Πριν τα capital? Έχουν ανοίξει οι αγορές μέσω paypal? Εγώ έχω κολήσει στην αγορά των zerodelay. :(

Ο συνδιασμός χρωμμάτω που επέλεξες για τα concave έιναι άπαιχτος!!!!( κιτρινο , κόκκινο , πορτοκαλί)

Άντε ξεκίνα το μοντάρισμα να κάνουμε χάζι καμιά φωτογραφία.
 
Πολλά καλούδια :thumbup: Περιμένουμε τις φωτο
 
ευχαριστω παιδες!

Τα joystick ειναι Seimitsu LS-40 και τα πηρα σε τιμη ευκαιριας μια και επεσαν απο 20 λιρες αγγλιας στις 13. Αυτο συνεβει γιατι βγηκε καινουρια σειρα και ηθελαν να τελειωνουν με την παλια.

Εμενα δε με χαλασε παντως.

Ολα τα πραγματα εγιναν παραγγελια στις 16/8 απο τον ξαδελφο μου στην Αγγλια και αφου τα παρελαβε, τα εκανε ενα μεγαλο πακετο και μου τα εστειλε. Πηρε ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ μερες για να ερθουν Ελλαδα αυτη τη φορα παντως και δε γνωριζω το λογο.

Δυστυχως με τα παιδια και τις αλλες υποχρεωσεις που εχω, το μονταρισμα γινεται μετα τις 22:00 το βραδυ και δε μπορω να κανω τρυπες ή θορυβο γενικοτερα. Περιμενω οτι θα μου παρει αρκετες μερες (μπορει και 2 βδομαδες)
 
Έμαθε κανείς τι γίνεται με το paypal???
 
Πηγα σε γνωστο που δουλευει σε ξυλουργειο και βγαλαμε μακετες μεσα απο προγραμμα για τα κουμπια του control panel και μετα στο μηχανημα CNC βγηκαν ολα τελεια! Πολυ εντυπωσιακο!

ΜΕρικες φωτο:

Νανακι 1: εδω τα πραγματα ηταν λιγο δυσκολα μια και ηθελε το ξυλο φαγωμα αρκετο μια και τα κουμπια+seimitsu εμπαιναν σε 7 χιλ. παχος και οχι πιο πολυ.

image029.jpg

Νανακι 2: ευκολο κοψιμο μια και ολα εμπαιναν χωρις επιεπλον φαγωμα.

image033.jpg

Δυστυχως κανω κατι σεμιναρια και με 'χουν παει πισω αλλα τι να κανουμε....πρωτα οι υποχρεωσεις και μετα η διασκεδαση...

Οι καλωδιωσεις εχουν γινει λιγο λιγο και μενει απλα να κουμπωσω στο ιπακ2 και να τεσταρω. I 'll be back!!

image020.jpg

image021.jpg

image022.jpg

image023.jpg

image024.jpg

image026.jpg

image027.jpg

image028.jpg

image030.jpg

image031.jpg

image032.jpg
 
Ωραίο, Μια χαρά!

Περιμένουμε εξελίξεις.. ;)
 
Άντε, σχεδόν έτοιμος είσαι. :)
 
ναι η ουρα εμεινε μονο....απλα φτιαχνω και 3 κοντρολ πανελ και παιρνει παραπανω χρονο.

Ξεχασα να αναφερω πως εχουν βρεθει 3 τηλεορασεις απο 24 εως 28 ιντσες και ειναι καθοδον. Τα αλλα δυο νανακια εχουν αδειασει απο οτι ειχαν στο εσωτερικο τους αλλα θελουν πολυ καλο καθαρισμα πριν κανω οτιδηποτε αλλο.
 
ελεγα να γραψω δυο λογια για την προοδο μου αλλα υπαρχει κατι που με καθυστερει απιστευτα και χρειαζομαι βοηθεια αμεσα!!

Στο νανακι 2 εχω κανει τις καλωδιωσεις στο ιπακ 2. Δοκιμαζω με το utility winipac και ολα δειχνουν τελεια. Το λαμπακι αναβει συνεχεια πρασινο.

Στο keyboard tester ολα τα κουμπια πατιουνται οπως πρεπει και δε βλεπω κανενα λαθος.

Οταν τα SHIFT keys ειναι απενεργοποιημενα ΟΛΑ δουλευουν τελεια.

Οταν τα ενεργοποιησω απο το winipac τοτε δε δουλευει ουτε το Player 1 σαν SHIFT ουτε και ο μοχλος για να "δωσει" τα εξτρα πληκτρα (P, ENTER κλπ κλπ)

Οι καλωδιωσεις φαινονται σωστες. Εχω τριπλοτσεκαρει τα παντα.

ΒΟΗΘΕΙΑ!!!! Τι φταιει ρε ...;;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
αποσπασμα απο το μαιλ που εστειλα στον Αντυ Αγγλια

1. I read at least 5 times the FAQ and installation notes at ultimarc.com + forums for a solution

2. My passmark keyboard test runs 100% perfect. All buttons working as intended

3. Ipac 2 shows no blinking. Light is always green

4. All switches are connected to the NO and GND terminals. Double checked that.

5. Installed and uninstalled the ipac

6. Upgraded firmware from 1.31 to 1.32

7. Tried different MAME key configurations but to no avail




δυστυχως εχω ξεμεινει απο ιδεες....



 
αλλαξε το σιφτ κοθμπι με ενα αλλο
 
δοκιμαζω και αναφερω.....

υ.γ. τι κανεις ρε ψυχη;;;; δε γραφεις συχνα αλλα παντα εισαι εκει για βοηθεια ε; Ευχαριστω!!

Νιωθω λιγο χαζος αλλα τελικα βρηκα τι εφταιγε. Ειχα καταλαβει λαθος τη χρηση του IPAC SHIFT checkbox που υπαρχει σε καθε κουμπι. Νομιζα οτι πρεπει να κλικαρεις καθε κουμπι που θελεις να εχεις το SHIFT function ενεργοποιημενο. Ετσι κατεληγα να εχω 5 SHIFT ενεργοποιημενα. Τελος παντων τωρα καταλαβα το λαθος μου και μαλιστα εφτιαξα και ενα κουμπι για σωσιμο/φορτωμα παιχνιδιου και ολα δουλευουν τελεια!! Κοιτα ποσο χρονο εχασα για μια βλακεια....

20151128_143646.jpg

Αφου περασαμε και αυτο το κολλημα, ας ενημερωσω για την προοδο των ηλεκτρονικων τον τελευταιο καιρο.

Νανακι 1: Ειχε ενα θεμα και δεν προχωραγε περα απο τα πρωτο boot. Τελικα μαλλον εφταιγε το καλωδιο SATA. Θα δειξει με σιγουρια ο καιρος.

Εχει μπει με τις βιδες του το control panel και οι καλωδιωσεις. Εδω να πω κατι μαλλον σημαντικο. Τα gold leaf κουμπια απο ultimarc θελουν 2,8χιλ ακροδεκτη. Τα υπολοιπα εχουν 6,3χιλ ομως. Ετσι θα επρεπε στην καλωδιωση της γειωσης να εχω ενα σωρο διαφορετικους ακροδεκτες. Απο περιεργεια δοκιμασα μια ετοιμη καλωδιωση daisy chain 4.8χιλ που ειχα και μπηκε τελεια και στα μεν και στα δε. Οποτε γλυτωσα πολυ χρονο....

Μενει να κανω τις συνδεσεις στο ιπακ και πλεον θα θεωρηθει 95% τελειωμενο ηλεκτρονικο. Μενει να βαλω κανα αυτοκολλητο στο πλαι μονο...

Νανακι 2: Μεχρι να ασχοληθω με το πρωτο νανακι, σκεφτηκα να ξεκινησω το 2ο για να δω αν παιζουν σωστα τα UMSA και CRT TV.

Αφου καθαριστηκε και φτιαχτηκε το control panel, τα στρωνω ολα στο πατωμα και ξεκιναω. Ολα επαιξαν τελεια απο την πρωτη φορα. Αν ηξερα ποσο ευκολο ειναι, δε θα εμπλεκα στο νανακι 1 με hacked ati bios και original arcade monitor. Ειναι εκνευριστικα γελοιο. Το μονο που μενει στο νανακι ειναι να βαλω την 28αρα Philips πανω. Εχω ηδη κανει το γδυσιμο απο τα πλαστικα και ειναι ετοιμη. Το μονο που ευχομαι ειναι απλα να χωρεσει.

Τελος, σαν συμβουλη προς ολους που φτιαχνουν καμπινες. Καντε τα καλωδια των συνδεσεων παντα πιο μακρυα απο οτι νομιζετε και αφηνετε χωρο μεταξυ των κουμπιων για τους ακροδεκτες για να χωρανε ολα καλα. Εμενα ειναι ισα ισα...

20151128_143858.jpg

20151128_143335.jpg

20151113_204238.jpg

20151119_203547.jpg

20151119_203555.jpg

20151119_203623.jpg

20151119_203628.jpg

20151119_205259.jpg

20151119_205305.jpg

20151123_125401.jpg

20151123_125419.jpg

20151124_124325.jpg

20151128_143522.jpg

20151128_143434.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
wrathchild_78 είπε:
Νανακι 1: Ειχε ενα θεμα και δεν προχωραγε περα απο τα πρωτο boot. Τελικα μαλλον εφταιγε το καλωδιο SATA. Θα δειξει με σιγουρια ο καιρος.

Εχει μπει με τις βιδες του το control panel και οι καλωδιωσεις. Εδω να πω κατι μαλλον σημαντικο. Τα gold leaf κουμπια απο ultimarc θελουν 2,8χιλ ακροδεκτη. Τα υπολοιπα εχουν 6,3χιλ ομως. Ετσι θα επρεπε στην καλωδιωση της γειωσης να εχω ενα σωρο διαφορετικους ακροδεκτες. Απο περιεργεια δοκιμασα μια ετοιμη καλωδιωση daisy chain 4.8χιλ που ειχα και μπηκε τελεια και στα μεν και στα δε. Οποτε γλυτωσα πολυ χρονο....

Μενει να κανω τις συνδεσεις στο ιπακ και πλεον θα θεωρηθει 95% τελειωμενο ηλεκτρονικο. Μενει να βαλω κανα αυτοκολλητο στο πλαι μονο...
Χθες τελειωσα με το ηλετρονικο και τοαπογευμα παιζαμε με τον μικρο και ηταν τελεια!! Ειχε πολυ πλακα και ειχε ενθουσιαστει!!!

Σημερα εσκασε η μητρικη. Εχει τουλαχιστον 6 πυκνωτες φουσκωμενους και δεν ξερω ποσοι αλλοι θελουν αλλαγη. Το καταφερα και επαιξε μολις ΜΙΑ μερα....Τι κριμα...Τωρα πρεπει να αρχισω απο το μηδεν παλι. :( :(

Καποιες πρωτες εντυπωσεις απο το control panel:

Τα κουμπια gold leaf ειναι 2 σκαλες πιο πανω απο τα αλλα τα φτηνα ΚΑΙ ειναι αθορυβα ενω τα joystick Seimitsu ειναι σε τελειως αλλη κατηγορια απο αυτα του Σταμου. Δε συγκρινονται σε τιποτα. Τα λεφτα για 2 καλυτερα χειριστηρια τελικα ΑΞΙΖΟΥΝ και με το παραπανω.
 
Πραγματική ατυχία με την μητρική, αλλά τώρα που το έχεις δει το έργο, μια απόφαση είναι. ;)

Τα sanwa και τα seimitsu όντως είναι όντως σε άλλη κατηγορία. Παίρνουν και σημεία βελτίωσης για προσωπικά γούστα (διαφορετικά ελατήρια για σκληρότητα του μοχλού). Το έχουμε αναφέρει αρκετές φορές στο φόρουμ, από τις καλύτερες επιλογές σε joystick που μπορεί να κάνει κάποιος για την καμπίνα του.
 
Πίσω
Μπλουζα