MAME arcade cabinet ερωτήσεις

δωρεαν βρε δεν ειμαι επαγγελματιας αλλα εχω μια αλφα εμπειρια
 
...Τύφλα να 'χουν οι επαγγελματίες... ;)

subzero79 Rulez !
 
Χαχαχα οχι ρε....με παρεξηγησες. Δεν το ειπα για τα λεφτα. Ειμαι τεχνικος και εχω μια εμπειρια με κολλητηρια και πυκνωτες γι'αυτο θα το κοιταξω πρωτα εγω
 
Υστερα από ένα μικρο διαλλειμα, τελικα βρηκα λιγο χρονο να αποτελειωσω πια 100% το πρωτο μου νανακι.

  1. Εγιναν τρυπες για τα ηχεια, τους ανεμιστηρες, το βυσμα ρευματος που συνδεεται με το εξυπνο πολυμπριζο και το κουμπι εκκινησης ολων αυτων.
  2. Μπηκε ο Η/Υ σε παλιο κουτι ΠΛΑΤΟ και κοπηκαν ότι κομματια δεν χρειαζονταν
  3. Συνδεθηκε το κουμπι εκκινησης με τη μητρικη
  4. Μπηκαν ηχεια/γουφερ

Πλεον μπορω να πω ότι επιτελους τελειωσε. Η ολη κατασκευη ηταν απολαυστικη παρα τις οποιες δυσκολιες αντιμετωπισα.

Θελω να ευχαριστησω ολους αυτους που κατά καιρους εγραψαν στο θεμα μου και με βοηθησαν στις δυσκολιες αλλα και ελυσαν αποριες μου όταν δεν ηξερα ΕΝΤΕΛΩΣ ΤΙΠΟΤΑ για τα αγαπημενα μας ηλεκτρονικα.

Τωρα μενει να προχωρησω και με τα υπολοιπα…
 
Ωραίος Οδυσσέα, τώρα έχουν σειρά τα άλλα δύο φαντάζομαι έτσι;

Eίσαι τόσο τυχερός και δεν έχει βλάβη κάποια οθόνη; Έχω δει τόσα νανάκια και αρκετά από αυτά τα τροφοδοτικά των οθονών είχαν πρόβλημα.
 
A/AΑιτιολογίαΚόστος
1Μεταφορικά από αποθήκη φύλαξης των καμπινων86,67 €
2Εργασία ηλεκτρονικού για κατασκευή ειδικών καλωδίων σύνδεσης monitor με VGA15,00 €
3Καλώδιο VGA4,00 €
4Υπολογιστής 1 που κρασαρε85,00 €
5Κάρτα γραφικών ATI HD465025,00 €
6Πολύμπριζο master/slave Konig Telco25,00 €
7Ροδάκια8,00 €
8Κουμπιά 6 για κάθε παικτη + 2 player 1/2 + coin + esc + enter + pause + on/off31,00 €
9Μοχλοί28,00 €
10κλειδαριά x27,48 €
11IPAC240,00 €
12AMD A4 630069,00 €
13KINGSTON 4 GB26,00 €
14ASUS A88XM-E40,00 €
15HD 500 GB35,00 €
TOTAL525,15 €

Παραπανω ειναι το τελικο κοστολογιο της καμπινας. Οι αλλες δυο θα ειναι πολυ πιο οικονομικες. Υπολογιζω περιπου στα μισα λεφτα.

Ηδη εχω ξεκινησει να ολοκληρωσω και το δευτερο. Κοντευει σχεδον...
 
βοηθεια!! Θελω στην καμπινα του μαγαζιου μου να βαλω αυτοκολλητα για να κρυψω τα αρκετα σημαδια που εχει απο τη χρηση.

Ειμαι σιγουρος οτι εδω μεσα ειδα καποιον να βαζει αυτοκολλητα σε μια ακριβως ιδια καμπινα με τη δικη μου.

Μπορει καποιος να βοηθησει για το ποιος ειναι αυτος μπας και βοηθησει με τις διαστασεις και το γραφικο;;

η εικονα ειναι αυτη:
 
up κανεις ξερει τον ανθρωπο που εφτιαξε αυτη την καμπινα;; Ειναι μελος εδω σιγουρα...
 
Παιδια αν στην οθονη crt υπαρχει συνδεση 31khz σε 320x240 με scanlines και γενικα ολα κομπλε χρωματα κτλ με συνδεση σε 15khz τι αλλαζει στην οθονη στην ιδια αναλυση?
 
Πίσω
Μπλουζα