[Mattel & El Greco] Masters of the Universe

Rio Blast περιμενουμε οταν εχεις χρονο με πολυ χαρα τις φωτο απο την βινταζ συλλογη σου!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εικονογραφημένη ιστορία απο την σειρά της Ελ Γκρέκο,οι Κυρίαρχοι του Σύμπαντος, που περιέχεται μαζί με τους Κέρβερος,Δράκος και τα Αστρόπλοια(όπως τα ονομάζει) Black Spider και Space Diamond(φωτογραφίες τως οποίων θα ανεβάσω σύντομα)

Άν ενδιαφέρει τους θαυμαστές της σειράς θα ανεβάζω μία σελίδα κάθε μέρα μέχρι την ολοκλήρωση της(μόνο 10.863 σελίδες έιναι... :)

Ονομάζεται Το Διαμάντι της Κυριαρχίας και ξεκινά έτσι...

fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να τα ανεβασεις παραυτα γιατι ειναι ωραια προσπαθεια και ακομη παραπανω ελληνικη!!
 
Aυτο που μπορεις να κανεις ειναι να βαλεις κανα 2-3 ωστε να παρουμε μια γευση μιας και ο δημιουργος του εχει τα πνευματικα δικαιωματα και μπορει "αυριο" να αποφασισει να τα μαζεψει και να τα εκδοσει ο ιδιος σε μια συλλογη.

Τα συγκεκριμενα μονοσελιδα τα θυμαμαι και τα εχω και εγω ,υπηρχαν στα οπισθοφυλλα του Μικυ Μαους αν δεν απατωμαι.
 
Μπράβο Donkix, πολύ θα ήθελα να δω και τις υπόλοιπες σελίδες. Δεν νομίζω να υπάρχει θέμα παραβίασης πνευματικών δικαιωμάτων των δημιουργών. Τα πνευματικά δικαώματα αυτών των κόμικς λογικά ανήκαν στην Ελ Γκρέκο που δεν υπάρχει πια, όχι στον συγγραφέα και τον σκιτσογράφο (βλέπε περιπτώσεις Jack Kirby, Alan Moore κλπ ). Οι πιθανότητες να εκδοθεί συλλογή με αυτά τα κόμικς από τον οποιοδήποτε είναι μηδενικές!
 
τα θυμαμαι κ γω αυτα!! εγω εχω ολα τα γαλλικα κομικ που κυκλοφορησανε blackstar!!
 
Η συγκεκριμενη ιστορια ομως εχει ηδη ανεβει απο καποιο αλλο μελος τους περασμενους μηνες και βρισκεται σε ενα σχετικο thread. Ας συνεχισουμε με αλλες ιστοριες :D
 
Ωραία δέν το γνώριζα :)

Λυπάμαι αλλά στα 4-5 σέτ που έχω της σειράς,μόνο αυτήν την ιστορία περιείχε... :)

Μάλλον ήταν μία προσπάθεια που δέν είχε συνέχεια.
 
Αυτοι οι Κυριαρχοι του συμπαντος ειναι απο τα παιχνιδια που με ειχαν εντυπωσιάσει οταν ημουν μικρος γιατι έβγαζαν σπινθηρες με τον μηχανισμο που ειχαν σαν του αναπτηρα...!!!

Ειχα σιγουρα αυτο με το κοκκινο διαβολακι, αλλα δεν θυμαμαι ποιος ηταν το αφεντικο του..!! Δεν ξερω βέβαια αν η Ελ Γκρεκο που τα κυκλοφορουσε στην Ελλάδα, έκανε και mix τις φιγούρες, γιατι κάτι τέτοια τα 'εκανε η Ελ Γκρεκο γενικότερα..!!!!

Λοιπόν, δεν θυμάμαι αν έχουμε ξαναδει αυτο το διαφημιστικό που έχω.., γι αυτό το σκάναρα και σας το παρουσιάζω..!!

fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
εδω δυστυχως τα τρομπιτς ηταν ασημενια!! ενω η κανονικη σειρα ηταν βαμενα στα χρωματα τους κ ηταν τελεια!! ασε που αυτα ξεφλουδιζε το χρωμα πολυ ευκολα!!
 
εδω ειναι μια σελιδα απο τη γαλλικη κομικ βερζιον του blackstar!

attachment.php
 
το πιο θεικο ηατν οταν ο blackstar εκανε cameo εμφανιση σε ενα επεισοδιο tou he-man!! οπως επισης κ ο δρακος tou o warlock!!
 
wheeled warrior είπε:
το πιο θεικο ηατν οταν ο blackstar εκανε cameo εμφανιση σε ενα επεισοδιο tou he-man!! οπως επισης κ ο δρακος tou o warlock!!
Πότε έγινε αυτό; Αποκλείεται, εκτός αν έκανες κάποια παρατήρηση που δεν έκανε κανείς άλλος ή θυμάσαι κάτι άλλο...

Edit: Το βρήκα, είναι το μεγάλο άγαλμα στο επεισόδειο 50 του πρώτου season! Απίστευτο find και δεν το βρήκα εύκολα στο net...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ωραιος δοκτορ!!εμφανιστικε σαν αγαλμα στο επεισοδιο "the temple of the sun" !! k o warlock εμφανιστικε σε 2 επεισοδια μια στο "the remedy" σε ροζ εκδοχη!! κ σε αρκετα αλλα σε πρασινη εκδοχη!!
 
O kadray(όπως πολύ σωστά μας υπέδειξε ο wheeled warrior) ή Scorpio ελλινιστί :) και μερικές άλλες φιγούρες απο την σειρά τηε El Greco "Οι κυρίαρχοι του Σύμπαντος"







Ο Φτερωτός Δράκος...







Ο Ιπτάμενος Ταύρος...Κέρβερος







Η Διαστημική Βολίδα του Άτλαντα Space Diamond...



To Αστρόπλοιο του Scorpio Black Spider...



Δέν ξέρω την γνώμη των ειδικών αλλά το Black Spider με άρεσε καλύτερα απο όλα :) Πολύ θα το ήθελα να κάνω τις βολτούλες μου στο διάστημα με ένα τέτοιο οχηματάκι(σε γκάζι βγαίνει,γιατί κάποιοι με το αίσθημα "φιλοπατρία" και την ασχετοσύνη τους έχουν βαλθεί να μας τα κόψουν όλα,ακόμα και τις βόλτες στο δίαστημα).

Ελπίζω να σας αρέσουν και σύντομα θα προσπαθησω να "ανεβάσω" φιγούρες,οχήματα και άλλα σετ απο την σειρά Masters of the Universe.

scorpio-kadray.jpg

kyriarxoi 1.jpg

kyriarxoi 2.jpg

drago 3.jpg

drago 4.jpg

drago 2.jpg

kerveros 1 .jpg

kerveros 2.jpg

kerveros 4.jpg

space diamond 1 .jpg

black spider 1.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
donkix2000 είπε:
O kadray(όπως πολύ σωστά μας υπέδειξε ο wheeled warrior) ή Scorpio ελλινιστί :) και μερικές άλλες φιγούρες απο την σειρά τηε El Greco "Οι κυρίαρχοι του Σύμπαντος"
DONKIX από σήμερα έχω έναν καλό λόγο για να σε μισώ...!!!!! grrrrrrrrrrrrrrrrrr......... Αυτό ειναι που φωνάζω τόοοσο καιρό..!!!! Αναστασία τρέξεεε...!!! Αυτόν είχα....!! Θυμηθηκα και το κουτί...!!!!! ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ.....!! Kολάστηκα απογευματιάτικα...!! Γούρλωσαν τα μάτια μου, το σαγονι μου έπεσε κάτω, τα σαλια άρχισαν να τρέχουν ανεξελεγκτα....!!!

Μονο οι Φωτεινούληδες μπορούν να με ηρεμήσουν σε αυτην την κατάσταση που ειμαι..!! Πάω απο εκεί λοιπόν..!! :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θυμάμαι ότι είχα πολλές φιγούρες, το μαύρο διαστημόπλοιο (Βlackspider) και τον φτερωτό δράκο!

Δυστυχώς πλέον έχω κρατήσει μόνο μερικές φιγούρες...

Blackstar 2.JPG

Η αγαπημένη μου είναι του ξωτικού που μεταμορφώνεται σε λύκο και επίσης ο πράσινος νάνος, ο οποίος είναι ημιδιαφανής και και γεμάτος πράσινη αστερόσκονη!!! Έχω ένα ακόμη ασημί νάνο που έχει ξεφλουδίσει σε κόκκινο....

Άραγε υπήρχαν κι άλλοι ημιδιάφανοι νάνοι με χρυσόσκονη;;;

Blackstar 3.JPG

Blackstar 1.JPG
 
ενα μικρο δειγμα απο την δικια μου συλλογη οι κυριαρχοι του συμπαντος!!( blackstar)!!

attachment.php
 
Πίσω
Μπλουζα