[MB] Ιπτάμενος Λούη

katerinak

Expert
Joined
26 Ιουλ 2010
Μηνύματα
19.182
Αντιδράσεις
2.886
Το επιτραπεζιο παιχνιδι "ιπταμενος Λουη" ,το ειχαν κανει δωρο στην αδερφη μου.Παιξαμε αρκετες φορες και γινοταν μια μικρη "μαχη" καθε φορα προσεχοντας να μη μας "φαει" τις "κοτες" το αεροπλανακι του Λουη (λειτουργουσε με μπαταρια) που ηταν αρκετα γρηγορο,αρκουσε μια μικρη απροσεξια (ή και ατυχια) και.. παει η "κοτα".. Θυμαμαι φορες που "εξαφανιζοταν" η "κοτα" χωρις να το περιμενω, ειδικα οταν το αεροπλανακι περνουσε ξυστά

Μπορουν να παιξουν 2 ή 4 παικτες, ο καθενας εχει απο 3 πουλια/κοτες και προσπαθει με τη βοηθεια ενος ειδους μοχλου να "σωσει" τις "κοτες" του απ το αεροπλανακι αλλά και να το κατευθυνει στους αντιπαλους του.Νικητης ειναι αυτος που θα καταφερει να σωσει τις περισσοτερες "κοτες"

περισσοτερες πληροφοριες και φωτογραφιες εδω

βρηκα και την ξενη διαφημιση αλλά απ οτι θυμαμαι παρομοια ηταν και η ελληνικη εκδοση

Loopin' Louie Ad (1993)





 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το δικό μου πρέπει να δουλεύει ακόμα. Θυμάμαι είχε και βαθμό δυσκολίας ανάλογα με το πως γύρναγες τους μοχλούς.
 
Gogeta είπε:
Το δικό μου πρέπει να δουλεύει ακόμα. Θυμάμαι είχε και βαθμό δυσκολίας ανάλογα με το πως γύρναγες τους μοχλούς.
τωρα που το λες,εχεις δικιο

κατι ψιλοθυμαμαι,δεν ξερω αν ηταν δικη μας επιλογη ο βαθμος δυσκολιας ή αν το "αποφασιζε" το αεροπλανακι μετα απο καποιους γυρους..Νομιζω οτι εκτος απ τους μοχλους (εκει σιγουρα αποφασιζαμε εμεις) ειχε κι αυτο καποιο τροπο να πηγαινει πιο γρηγορα ή να "πεταει" πιο χαμηλα για να "εξαφανιζονται" γρηγοροτερα οι "κοτες" μας
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραιο παιχνιδι αυτο με την δυσκολια το θυμαμαι και εγω αναλογα πως γυρνουσες αυτα που παταγες για να πεταξεις τον Λουι πανω, γινοταν πιο δυσκολο μικρενε η επιφανεια νομιζω.

edit. Τωρα ειδα το βιντεακι (ημουν στο κινητο δεν μπορουσα να το δω) οι μοχλοι που επαιζες και πεταγες τον λουι εχουν μπροστα ενα ορθογωνιο παραλληλογραμμο αυτο γυρναγε στην μεγαλη πλευρα και στην μικρη πλευρα και αυτο αλαζε την δυσκολια..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
δε θυμαμαι τι ουτε πώς ακριβως γινοταν,σιγουρα ομως με καποιο τροπο το αεροπλανακι εκανε πιο χαμηλες πτησεις που ηταν και οι πιο επικινδυνες για τα πουλια/κοτες μας
 
νομιζω οτι αυτο που λες το εκαναν οι αλλοι παιχτες-αντιπαλοι γιατι αν δεν το παταγες πολυ δυνατα εκανε χαμηλη πτηση.. χωρις να ειμαι σιγουρος δεν νομιζω να ειχε τετοιο μηχανισμο..
 
οι αντιπαλοι απ οτι θυμαμαι χτυπουσαν με δυναμη το μοχλο για να παει οσο πιο ψηλα και μακρυα (βεβαια καποιες φορες δεν ειχε επιτυχια και κατεληγαν οι ιδιοι με μια "κοτα" μειον) γινεται το αεροπλανακι ή ακομα καλυτερα να "φαει" την "κοτα" καποιου αλλου.Αν δεν χτυπουσαν δυνατα το μοχλο τοτε υπηρχε κινδυνος να "χασουν" μια δικια τους "κοτα" κι αυτο δεν τους συνεφερε
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
δεν θυμαμαι ,δυστυχως πανε πολλα χρονια απο τοτε που το ειδα για τελευταια φορα... αλλα μου φαινεται δυσκολο να ειχε και μηχανισμο για να κανει χαμηλες πτησεις..
 
Ajax87 είπε:
οι μοχλοι που επαιζες και πεταγες τον λουι εχουν μπροστα ενα ορθογωνιο παραλληλογραμμο αυτο γυρναγε στην μεγαλη πλευρα και στην μικρη πλευρα και αυτο αλαζε την δυσκολια..
Αυτό ακριβώς εννοούσα. :)
 
Τρομερά εθιστικό! Μαζί με το Exin Basket, πιστεύω πως είναι από τα πιο διασκεδαστικά επιτραπέζια!

Εδώ ο (αγαπημένος πολλών) James Rolfe, το παίζει σε έκθεση!

 
παραδοξως, μολις το θυμηθηκα αυτο το παιχνιδι και πηγα να γραψω, βρηκα μπροστα μου το ποστ!!!!

εθιστικοτατο παιχνιδακι, παιζαμε ωρες ολοκληρες.
 
βρεθηκε η ελληνικη διαφημιση του επιτραπεζιου εδω στα 01:09 - 01:39λεπτα
 
παιδια εχω μια απορια σχετικα με τη διαφημιση αυτου του επιτραπεζιου: υπηρχαν δυο version;

δειτε το παρακατω βιντεακι απο επεισοδιο της σειρας "τολμηρες ιστοριες"

 
Ωπ, πράγματι! Πιο καλά θυμάμαι αυτή την εκδοχή της διαφήμισης παρά του να τραγουδάει ο "ίδιος"! Αλλά γιατί να υπάρχουν δύο;
 
Dr. SLUMP είπε:
Ωπ, πράγματι! Πιο καλά θυμάμαι αυτή την εκδοχή της διαφήμισης παρά του να τραγουδάει ο "ίδιος"! Αλλά γιατί να υπάρχουν δύο;
ιδεα δεν εχω..

παντως αυτη η version μοιαζει με ελληνικη εκδοχη της διαφημισης αφου ακουμε το γνωστο παιδικο τραγουδι "Γυρω γυρω ολοι στη μεση ο Μανωλης"με αλλαγμενους φυσικα τους στιχους

Ο "Λουης" εγινε ελληνιστι "Μανωλης"

Επισης ειναι πιο συντομη η διαφημιση αυτη σε συγκριση με την αλλη που ειδαμε
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπορεί να ήταν επαναμεταγλώττιση με νέο τραγούδι της ίδιας διαφήμισης για επαναλανσάρισμα του παιχνιδιού στην αγορά.
 
nwntas είπε:
Μπορεί να ήταν επαναμεταγλώττιση με νέο τραγούδι της ίδιας διαφήμισης για επαναλανσάρισμα του παιχνιδιού στην αγορά.
δυσκολη τη βλεπω αυτη την πιθανοτητα αφου δε δειχνει σχεδον τιποτα η διαφημιση αυτη που ειναι τοσο συντομη οσο το τραγουδακι,η αλλη ηταν πιο αναλυτικη
 
katerinak είπε:
δυσκολη τη βλεπω αυτη την πιθανοτητα αφου δε δειχνει σχεδον τιποτα η διαφημιση αυτη που ειναι τοσο συντομη οσο το τραγουδακι,η αλλη ηταν πιο αναλυτικη
Ε τότε πρόκειται εξ ολοκλήρου για νέα διαφήμιση. Συνέβαινε αυτό να αλλάζει η διαφήμιση, όταν ένα παιχνίδι ξαναέβγαινε, υποτίθεται ανανεωμένο.
 
βρηκα φωτο (στο διαδικτυο)του ελληνικου κουτιου

lo5.JPG

lo1.jpg

lo2.jpg

lo3.jpg
 
Βλέποντας όλα αυτά τα παιχνίδια εδώ μέσα μου έρχεται στο μυαλό τα Σαββατιάτικα πρωινά που χαλβάδιαζα όλα αυτά τα ωραία παιχνίδια. Ένα από αυτά ήταν και ο Ιπτάμενος Λούη.
 
Πίσω
Μπλουζα