[MB] Hero Quest

Eχουν περασει αρκετα επιτραπεζια απο τα χερια μου, σαν παιδι στην εποχη μου δεν ειχαμε πισακια κονσολιτσες και τετοια. Δεν θα πω ψεματα ταζα καταευχαριστηθει ολα. Αργοτερα και τα παιδια και η γυναικα μου ειμασταν του επιτραπεζιου, οποτε συνεχιστυηκε η προμηθεια τους. Επιτραπεζιο σαν το HQ δεν ειχα ξαναματαδει και ευχαριστηθει τοσο πολυ. Απο κουτι κι εξαρτηματα μεχρι τροπο παιχνιδιου και quest. A που εφτιαχνες και δικες σου περιπετειες. Γυρω στις 12000 δρχ αν θυμαμαι καλα. Το αξιζε νομιζω γιατι θα σε απασχολουσε χρονια αν σου αρεσε το ειδος. Εμενα μου θυμιζε κατι απο Ντιαμπλο και κατιμαπο Κοναν. Χρωματισα ολες τις φυγουρες και επιπλα με υπομονη και πολυ χρονο. Το αποτελεσμα φανταστικο. Ειδικα ο Diablo (ετσι βαφτισαμε τον Βoss). Χειμωνιατικο παιχνιδι για μενα. Μαζευομαστε 3 οικογενειες, Παρασκευοσαββατοκυριακα, μεζεδακια κρασακια βεβαια και πατσα απαραιτητα, γιατι το διαλουσαμε στις 5 το πρωι. Η ομαδα, εγω, οι δυο γιοι μου, ο ενας φιλος και η κορη του αλλου φιλου. Οι υπολοιποι παιζαν μονοπολη η αλλα παιχνιδια. Τα παιδια τοτε 8-10 χρονων. Ο best Dundeon master ο 8χρονος τοτε γιος μου. Μπορει οι αλλοι καποια στιγμη να πηγαιναν για υπνο, αλλα εμεις εκει αν δεν ξημερωνε δεν το διαλουσαμε. Και γιατι αλλωστε? το τζακι διπλα εκαιγε, ο πατσας περιμενε καυτος κι εμεις χαιρομαστε το παιχνιδακι. Βεβαια δεν ειχαμε τελειωσει ποτε ενα κουστ σε μια βραδια, οποτε αναγκαστηκα να κατασκευασω ρουστικ τραπεζι, απο ταβλες οικοδομης, οποτε εμεναν ολα στην θεση τους για την επομενη φορα. Τι να μου πουν οι καμενοι των βιντεοπαιχνιδιων? Εγω ειμουν καμενος πριν εφευρεθουν τα κομπιουτερς. Το παιχνιδι λειτουργει ακομα, απο τον μικρο γιο μου και φιλους του, σε αλλο σπιτι που υπαρχει χωρος και μαζευονται οποτε μπορουν και του δινουν και μκαταλαβαινει.
Ευχαριτω τον φιλο για την παρουσιαση και της παλαιας και της νεας εκδοσης του παιχνιδιου. Μαρεσει η νεα περισσοτερο γιατι εχει αντικαταστησει χαρτινα εξαρτηματα με πλαστικα. Κριμα να μην υπαρχουν Ελληνικα εντυπα στο κουτι. Θα το ξαναγοραζα και θα ξαναεβαφα τις φυγουρες. Για μενα κορυφαιο. Εχει 2 μειονεκτηματα. Απαιτει καλη παρεα και Dungeon master με αχαλινοτη φαντασια. Νομιζω HQ και BG τα 2 κορυφαια RPG που εβγαλε ποτε ο κοσμος.
Σε συμπαθησα ηδη...Τις φιγουρες τις εβαψα κι εγω απο το δικο μου HQ.Το ιδιο σκηνικο με τους φιλους μου....μαζευομασταν στο εξοχικο του κολλητου μου στη λουτσα κανα σαββατοκυριακο και παιζαμε ως τα ξημερωματα...
 
Ειναι παιχνιδι για Σαββατοκυριακα, οντως. Κοντα ειμαστε παντως, Παιανια εγω, λεσ να τοχει η περιοχη? Οι γυναικες δεν το πολυγουσταραν παντως. Τοσες κοπελιες στην παρεα μου, μονο μια μας καταδεχονταν. Οι υπολοιοες αλλα παιχνιδια.
Δεν το εχω παρει ακομα για εναν λογο. Θα μου βουτιξουν τις φιγουρες, ο γιος μου, ο G.M. με την συμορια του. Την νεα εκδοση εννοω
 
HeroQuest = Το επιτραπέζιο της καρδιάς μας!! Θα μας θυμίζει πάντα εκείνα τα χειμωνιάτικα βράδια, αρχών 90s! Άνοιγες να στήσεις, και με την πρώτη ζαριά, το πατρικό μεταμορφώνονταν σε μπουντρούμια και κατακόμβες! Μόνο όσοι το είχαν και το παιζαν μπορούν να καταλάβουν τι εννοώ. Κι αυτό το θρυλικό σποτάκι με την φωνή του Κώστα Σκώκου θα μείνει χαραγμένο για πάντα στο μυαλό και τις καρδιές μας! Περίμενα πως και πως να ξαναδω την επανέκδοση στα ράφια, μόνο και μόνο για να νιώσω λιγάκι απο εκείνη την ανατριχίλα και το δεός που είχα νιώσει τότε, τότε που το έβλεπες να φιγουράρει πλάι στο Ζαγκόρ, τo Dragon, την Σταυροφορία, το Κερδίστε Χάνοντας, το Hotel, και πολλά άλλα!!!
Είναι εκεί ακόμα, στο πατρικό μου και μας περιμένει....
 
Δεν το είχα παίξει ποτέ το παιχνίδι την δεκαετία του '90 αλλά νομίζω θα μου άρεσε. Σκέφτομαι να το πάρω τώρα να το παίξουμε οικογενειακά αλλά δεν ξέρω αν η έλειψη προηγούμενης εμπειρίας / νοσταλγίας θα το "χαλάσει" κάπως.

Πόση ώρα θέλει ένα παιχνίδι περίπου και είναι εύκολο να το μάθεις; Δεν θα ήθελα να περάσω βδομάδες διαβάζοντας τις οδηγίες!
 
Το Hero Quest ήθελα να το αγοράσω μικρός , αλλά δεν με άφησε η μητέρα μου. Έλεγε τι παιχνίδι είναι αυτό με τέρατα και τέτοιες φάτσες :p. Το " Σταυροφορία στο διάστημα " το είχα πάρει, αλλά έλειπαν αρκετά κομμάτια και το επέστρεψα πίσω ( πρόβλημα στην παρτίδα). Έτσι και αλλιώς ήταν πολύ δύσκολο για εκείνη την ηλικία. Κάπου 30 σελίδες ήταν οι οδηγίες και άλλες τόσες η υπόθεση...
 
Δεν το είχα παίξει ποτέ το παιχνίδι την δεκαετία του '90 αλλά νομίζω θα μου άρεσε. Σκέφτομαι να το πάρω τώρα να το παίξουμε οικογενειακά αλλά δεν ξέρω αν η έλειψη προηγούμενης εμπειρίας / νοσταλγίας θα το "χαλάσει" κάπως.

Πόση ώρα θέλει ένα παιχνίδι περίπου και είναι εύκολο να το μάθεις; Δεν θα ήθελα να περάσω βδομάδες διαβάζοντας τις οδηγίες!
Το παιχνίδι διαρκεί περίπου 1 ώρα. Οι οδηγίες θα σε παιδεψουν λίγο αλλά αν χρήσιμος το application για τον ρόλο του κακού, βοηθάει πολύ.
Θα πρότεινα να εκτυπώσεις τις ελληνικές οδηγίες του παιχνιδιού απο την παλιά έκδοση για να είναι πιο εύκολη η κατανόηση τους
 
Tελικα δεν αντισταθηκα στον πειρασμο το πηρα καθως κι ενα expantion, "Return of the which lord"
H παλαια συσκευασια εκτος απο τις οδηγιες στα Ελληνικα, ειχε κι ενα σημειοματαριο, με πολλες σελιδες, με τα τετραγωνακια της πιστας, οπου μπορουσες να σχεδιασεις τα δικα σου quest. Περιμενω να μου ερθουν τα χρωματα για να πιασω δουλεια. Αν ειταν οι μινιατουρες κανα δυο εκατοστα μεγαλυτερες θαταν τελειο. Πολυ πιο ομορφα τα επιπλα απο πλαστικο κι οχι χαρτι.

Υπαρχουν σε καποιο σαιτ οι οδηγιες του παιχνιδιου στα Ελληνικα?
 
Tελικα δεν αντισταθηκα στον πειρασμο το πηρα καθως κι ενα expantion, "Return of the which lord"
H παλαια συσκευασια εκτος απο τις οδηγιες στα Ελληνικα, ειχε κι ενα σημειοματαριο, με πολλες σελιδες, με τα τετραγωνακια της πιστας, οπου μπορουσες να σχεδιασεις τα δικα σου quest. Περιμενω να μου ερθουν τα χρωματα για να πιασω δουλεια. Αν ειταν οι μινιατουρες κανα δυο εκατοστα μεγαλυτερες θαταν τελειο. Πολυ πιο ομορφα τα επιπλα απο πλαστικο κι οχι χαρτι.

Υπαρχουν σε καποιο σαιτ οι οδηγιες του παιχνιδιου στα Ελληνικα?
;)
 
Γεια σου, Μπιλακο, αμα γουσταρεις να κανουμε μαζυ τα βαψιματα, τα βαψιματα, εγω παρεα θελω
 
Ευχαριστω, αλλα δεν εχω χρονο πια, παιδια γαρ...
 
Καλα νεα! Ο λησταρχος Νταβελης, ο μικρος γιος μου, ο HeroQuest GM. Πηγε να ζηση με την κοπελια του. Καλα ναναι τα παιδια και καλα να περνανε. Εβγαλα κι εγω τις καινουργιες κουτες πανω στο γραφειο, χωρις να κυνδινευουν πλεον. Μετα τις ζεστες θα ασχολιθω με το βαψιμο, σιγα σιγα. Και θα παρω οσα εξπανσιον μπορεσω, αν και πιστευω οτι ολα τα λεφτα ειναι μονο βασικο παιχνιδι. Παντως στο σπιτι, ενος μελους της συμοριας του γιου μου του GM, εχουν τραπεζι με μονημα στημενο το παιχνιδι. Η ηλικια τους 35αρηδες, πανω-κατω. Εχουν βεβαια τα κομπιουτερς τους, τα σεα και τα μεα τους, αλλα και το H.Q. δεν το παρατανε. Καλο αυτο!
 
Αυτό να φανταστώ είναι επιτραπέζιο
 
Ναι και απο τα ωραιοτερα RPG επιτραπεζια. Δεν νομιζω οτι θα βρω πλεον παρεα να παιξουμε, αλλα ετσι απο χομπυ, θα μαζεψω οσα μπορεσω απο την σειρα και θα χρωματισω τις φιγουρες. Ηδη ψαχνω και για κληρονομους
 
Πίσω
Μπλουζα