Mega Drive - Μια άλλη "ματιά" στην ιστορία του...

Και εγώ το Mega Drive το έχω πάντα στην καρδιά μου .
 
Για να μην ανοιγω αλλο θεμα...

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ MegaDrive!

Σαν σημερα πριν 20 χρονια εσκασε στα πρωτα ραφια της Ιαπωνιας και...

2f09lao.jpg
 
Πραγματικη.. GΕΝΕSIS!!!

Δεν θα ξεχασω ποτε, ποσες φορες πηγαινα και ξεροσταλιαζα σε ενα υποτυπωδες κονσολο-μαγαζο που ειχε φερει ενα Megadrive και το ειχε βιτρινα με ενα μπαουλο CRT-TV και το ειχε ανοικτο ολη μερα!

Αν το Atari 2600 μας χαρισε τον ορισμο της κονσολας, το MEGADRIVE/GENESIS το ολοκληρωσε με τον πιο εκπληκτικο τροπο. Ακομα και τωρα μετα απο τοσες δεκαετιες, ο σχεδιασμος και υλοποιηση του ειναι κορυφαια, και η μονη διαφοροποιηση που θα το εκαναν ενα τελειο χριστουγεννιατικο δωρο αυτα τα χριστουγεννα, ειναι μονο ο αριθμος του τρεχον ετους και οτι δεν βρισκεται στα ευρειας διαθεσης καταστηματα.

Σαν να μην περασε μια μερα απο τοτε..

Εντελως τυχαια διαβαζοντας το post αυτο, ειχα ηδη βγαλει το Genesis 2 για "ξεσκονισμα"!! Μegathanx wally! :)
 
Δε νομίζω να με έχει εντυπωσιάσει άλλη κονσόλα περισσότερο. Ήταν η πρώτη φορά που βλέπαμε "arcade perfect" conversions (εντάξει σχεδόν). Ακόμα και η Amiga έδειχνε "λίγη" συγκριτικά.
 
Όντως μερικά παιχνίδια έδειχναν πιο ολοκληρωμένα στο megadrive από ότι στην amiga(χωρίς αυτό να σημαίνει πως όλα ήταν). Τα γέλια βέβαια έπεφταν όταν άνοιγες το volume στην τηλεόραση. Το παρδαλό κατσίκι που λένε.

και για να σας την σπάσω ακόμη περισσότερο.....SNES RULEZ!!! :D
 
Εσύ ζηλεύεις επειδή όντως ήταν πιό εντυπωσιακό από την Amiga το 1990, οπότε δεν πα να μελετάς όσα SNES θέλεις... (θα τιμωρηθείς καταλλήλως στο επόμενο GRM meeting) :p
 
telonio είπε:
και για να σας την σπάσω ακόμη περισσότερο.....SNES RULEZ!!! :D
Λοιπόν, μια και είχα και τα δύο, δεν υπάρχει θέμα fanboyism. To SNES βγήκε αργότερα και όντως είχε καλύτερο hardware, εκτός της CPU που ήταν πιο αργή (οπότε κάποια παιχνίδια είχαν πλεονέκτημα στο Mega Drive).

Αλλά το Mega Drive είχε φοβερά conversions των arcades της Sega. Μόνο έτσι μπορούσες να τα παίξεις στο σπίτι.
 
To Mega Drive είχε και μεγαλύτερη ποικιλία παιχνιδιών απο το SNES. Είχε πράγματι χειρότερο hardware αλλά λίγο με ενοχλούσε αυτό όταν έλιωνα για ώρες στο Nba Live και στο Sonic!

Μόνο παράπονο μου τα πολύ λίγα rpgs που είχε στο "οπλοστάσιο" του.
 
Μα τι συγκρίνουμε τώρα, το Magedrive με τον κατιμά το snes? Πρώτα απ'όλα το Megadrive ήταν μαύρο και γυαλιστερό, αυτό και μόνο τα λέει όλα. :)
 
Megadrive RULEZ ...OVER and OUT !!
 
Για εμένα πάντα πιο πάνω ήταν το SNES(απλά αυτό είχα)ωστόσο υπερεκτιμώ το Mega Drive και έχω ξοδέψει άπειρες ώρες σε games του,μέχρι που πρόπερσι στα γενέθλιά μου μου έκανα δώρο ένα model II ολοκαίνουριο σε κουτί κτλ.

Χρόνια πολλά σε μια πανέμορφη κονσόλα,με άψογη βιβλιοθήκη τίτλων.Και ένα δωράκι από εμένα σε περίπτωση που δεν το γνωρίζατε.

http://www.piersolar.com/

Νέο original jrpg για το Mega Drive.Πανέμορφα γραφικά,άψογος ήχος.Eίχα επενδύσει από αρχές Σεπτέμβρη στο posterity pack και περιμένω το Δεκέμβρη με αγωνία. :D
 
Εχω απο τοτε και τις δυο κονσολες και τις αγαπω εξισου. Αν και πιστευω πως στο συνολο του, το snes εβγαλε περισοτερα AAA παιχνιδια, το mega drive ειχε μακραν λιγοτερη σαβουρα, και οχι επειδη ειχε μικροτερη βιβλιοθηκη τιτλων. Τα κακα παιχνιδια του mega drive ουτε καν πλησιαζαν τα κακα παιχνιδια του snes.
 
Grendizer είπε:
http://www.piersolar.com/

Νέο original jrpg για το Mega Drive.Πανέμορφα γραφικά,άψογος ήχος.Eίχα επενδύσει από αρχές Σεπτέμβρη στο posterity pack και περιμένω το Δεκέμβρη με αγωνία. :D
φαίνεται εκπληκτικό.
 
Τι να λέμε τώρα ρε, τα πάντα όλα!Το Megadrive οντως είχε παιχνιδάρες όπως ήταν τα τρισμέγιστα sonic,castlevania:bloodlines,Virtua Fighter 2,Story of Thor,Samurai Shodown,Streets of Rage αλλά συνολικά πιστεύω το Snes έχει καποια ιστορικά παιχνίδια όπως τα Final Fantasy,Donkey Kong, και την αιτία που προτιμώ το SNES για μένα, το διαμάντι Zelda:A Link to the Past..

Πάντως είχα την τύχη να έχω στη κατοχή μου SNES και να έχει ενας ξαδερφός μου και ένας φίλος μου MegaDrive οπότε μπορουσα να χαρώ και τις 2 κονσόλες...Απο τη μια λιώναμε sto Zelda και απο την άλλη για να χαλρώσουμε βάζαμε ένα διπλό Streets of Rage:p

Kάπου βέβαια ήρθε το τέλος αυτής της εποχής, όταν ενα ωραίο πρωί ρωτάω τον ξαδερφό μου:"που είναι το MegaDrive ρε?" και μου λέει "α!το δώσαμε, πήραμε το Playstation!":p
 
Τέτοια εγκλήματα κάναμε εκείνα τα χρόνια και τώρα το έχουμε χιλιομετανιώσει ...

Έχετε δει μία ταινία την "Άνοιξη Καλοκαίρι Φθινόπωρο Χειμώνας ... Άνοιξη" ; Ε , έτσι είναι τελικά ο άνθρωπος · όσες γενιές και αν περάσουν , αυτότο ζώο δεν ωριμάζει ...
 
στερνή μου γνώση να σ'ειχα πρώτα κλπ

τι χωλοσκάτε; πάρτε ένα megadrive τώρα! ;)
 
Εκανα preorder το Pier Solar καιρος να ξεσκονισω το Mega Drive^^
 
Το έχω πάρει και εγώ.... περιμένω με κολασμένη ανυπομονησία :D

Πιστεύω θα είναι το καλύτερο (και μεγαλύτερο) 16bit console rpg EVER.
 
Το ξεσκονισα το Mega drive αλλα τελικα δεν δουλευει :(

Μαλλον πρεπει να βρω ενα τωρα! Υπαρχει κανεις να πουλαει Mega drive 2? ^^
 
Πίσω
Μπλουζα