Microsoft offers web browser choice to IE users

teflon είπε:
Ποιο μπλε banner ρε παιδια? :eek:

Εχουμε μπλε Banner?

:what:

Εγώ, γιατί δεν το βλέπω?

:cry:

Πότε προλαβες και το εξαφάνισες?

:mad:

Το μπλε banner πίσω ΤΩΡΑΑΑΑΑΑ......

 


:armed:


Υγ: Σβήσε και τα απο κάτω off topic :D

 


Εσύ καλά να πάθεις. Άκου εκεί θράσος, σερφάρει με w3m και θέλει και μπλε banners.
 
Τα περί ΙΕ9/adblocking κλπ είναι λίγο off-topic, οπότε επιστρέφω σε κάτι άλλο σημαντικό επί του αρχικού θέματος. ;)

Saulot είπε:
Δεν περιμενα κατι διαφορετικό απο την MS ρε status, το γεγονός παραθέτω και την τακτική που ακολουθεί σαν εταιρία, γιατι υπάρχουν ακόμα ατομα που δεν το καταλαβαίνουν οτι είναι τακτική και επειτείθονται στους κατασκευαστες των αλλων browsers που δέν είναι ευχαριτημένοι απο αυτο το ballot.
Και εγώ δεν περίμενα κάτι διαφορετικό από εντελώς unbiased θέσεις απέναντι στην M$ από έναν Λινουξά. LOL :)

Επί της ουσίας: σπαταλήσατε κάπου 2 σελίδες thread άσκοπα, βασιζόμενοι κυρίως στα τελείως εσφαλμένα λεγόμενα του Saulot, αγνοώντας ότι η σελίδα browser choice σχεδιάστηκε όπως σχεδιάστηκε βάσει οδηγιών της ΕΕ. Αν κάνατε κλικ στο "Further information" λινκ, θα διαβάζατε κάτω-κάτω το εξής:

NOTICES
BrowserChoice.eu was designed in accordance with a competition law decision issued by the European Commission in December 2009.

© 2009 Microsoft Corporation. All rights reserved.
Και επειδή οι συνήθεις ύποπτοι μπορεί να πουν ότι αυτά είναι FUD της M$,

ΕΔΩ είναι το κείμενο της απόφασης του Δεκεμβρίου 2009, όπως μπορείτε να το βρείτε στην σελίδα της Ευρωπαικής Επιτροπής. Οι δεσμεύσεις της Microsoft σχετικά με την επιλογή browser αρχίζουν στην σελίδα 28 και αξίζει τον κόπο να τις διαβάσετε όλες. Χωρίς να είμαι νομικός, βρίσκω τις δεσμεύσεις πρακτικά bulletproof και δεν αφήνουν κανένα απολύτως "παραθυράκι" για παράκαμψη. Επειδή όμως ξέρω ότι οι περισσότεροι βαριέστε να διαβάσετε χίλιες λέξεις, πηγαίντε κατευθείαν στο Annex C και δείτε μια εικόνα. Μετά ο Saulot μπορεί να πάψει να κατηγορεί την Microsoft και να αρχίσει να κατηγορεί την ΕΕ... :p
 
Maddog είπε:
Τα περί ΙΕ9/adblocking κλπ είναι λίγο off-topic, οπότε επιστρέφω σε κάτι άλλο σημαντικό επί του αρχικού θέματος. ;)


Και εγώ δεν περίμενα κάτι διαφορετικό από εντελώς unbiased θέσεις απέναντι στην M$ από έναν Λινουξά. LOL :)

Επί της ουσίας: σπαταλήσατε κάπου 2 σελίδες thread άσκοπα, βασιζόμενοι κυρίως στα τελείως εσφαλμένα λεγόμενα του Saulot, αγνοώντας ότι η σελίδα browser choice σχεδιάστηκε όπως σχεδιάστηκε βάσει οδηγιών της ΕΕ. Αν κάνατε κλικ στο "Further information" λινκ, θα διαβάζατε κάτω-κάτω το εξής:

Και επειδή οι συνήθεις ύποπτοι μπορεί να πουν ότι αυτά είναι FUD της M$,

ΕΔΩ είναι το κείμενο της απόφασης του Δεκεμβρίου 2009, όπως μπορείτε να το βρείτε στην σελίδα της Ευρωπαικής Επιτροπής. Οι δεσμεύσεις της Microsoft σχετικά με την επιλογή browser αρχίζουν στην σελίδα 28 και αξίζει τον κόπο να τις διαβάσετε όλες. Χωρίς να είμαι νομικός, βρίσκω τις δεσμεύσεις πρακτικά bulletproof και δεν αφήνουν κανένα απολύτως "παραθυράκι" για παράκαμψη. Επειδή όμως ξέρω ότι οι περισσότεροι βαριέστε να διαβάσετε χίλιες λέξεις, πηγαίντε κατευθείαν στο Annex C και δείτε μια εικόνα. Μετά ο Saulot μπορεί να πάψει να κατηγορεί την Microsoft και να αρχίσει να κατηγορεί την ΕΕ... :p
[edit]

Άρα καταλήγουμε σε αυτό που είπα..ότι η απόφαση είναι απλά ένα μπαλοματάκι για να μην γκρινιάζουν για τις "μονοπωλιακές τακτικές" της Microsoft...zzzzZZZzzzz
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
status είπε:
Οι κουβέντες των λινουξάδων είναι όπως τις προκηρύξεις του ΚΚΕ...είναι ίδιες δηλαδή (τον συμπαθώ τον σαουλότ μην παρεξηγηθώ πάλι:Ρ).
Θα μπορουσα να γράψω 1002 "ίδιες" κουβέντες για το παραπάνω, αλλά :nono: καλύτερα.

Βαριέμαι............. ! :xm:
 
Θα μου γίνει embed αναποδα το querty στο μέτωπο με τόσο κοπάνημα.

smashingcomputer.gif
Ελεος ρε παιδία, ολοι ξερετε απο γραφειοκρατεία και τα drafts που τίθονται σε τετοιες περιπτώσεις.

Δεν υπάρχει περιπτωση η απόφαση να λήφθηκε μονομερώς απο την ΕΕ (όσον αφορά το σχεδιασμό) και τα 2 χρόνια μου στον Δημόκριτο μου το επιβεβαιώνουν.

Όσο πιο μινιμαλιστικό είναι ενα UI τοσα εμπόδια έχει βάλει η εκάστοτε εταιρία που το κανει develop στα rescources που θα χρησιμοποιήσει. Πάρτε για παράδειγμα τα UI των δημοσίων υπηρεσιών.
 
Ο Maddog εχει δικιο στο σημειο οτι το ballot υλοποιηθηκε κατοπιν εντολης αλλα και οδηγιας της ΕΕ. Αυτο ηταν γνωστο απο την πρωτη στιγμη.

Απο την αλλη κανεις δεν μπορει να απαγορευσει στην ms να το κανει οσο "ελκυστικο" θελει - αλλα φυσικα δεν τιθεται τετοιο θεμα και το βρισκω πολυ λογικο. Καμια εταιρεια δεν ειναι υποχρεωμενη να χαιρεται και να διαφημιζει αυτο που της επεβαλαν.

Γενικα δεν νομιζω οτι θεμα μας (ή το θεμα γενικα) ειναι το πως φαινεται το ballot αλλα το τι αντιπροσωπευει και ακομα πιο σημαντικο το τι θα επακολουθησει μιας και η συμμορφωση της ms με τις απαιτησεις της ΕΕ δεν εχει ολοκληρωθει.
 
Ο φουκαριάρης ο Μπάλμερ τι μπελά τραβάει μ' όλες αυτές τις παράλογες απαιτήσεις της ΕΕ. Μακάρι να τα έβρισκαν μεταξύ τους αντί να χαλάνε την καρδιά τους για ασήμαντα πράγματα άνευ ουσίας.

Βέβαια η κόντρα της Μ$ με τους κοινοτικούς αξιωματούχους κρατά κάμποσα χρόνια και μάλιστα πολύ πριν ο Μπάλμερ αναλάβει το τιμόνι της εταιρείας.
 
Saulot είπε:
Θα μου γίνει embed αναποδα το querty στο μέτωπο με τόσο κοπάνημα.
smashingcomputer.gif
Ελεος ρε παιδία, ολοι ξερετε απο γραφειοκρατεία και τα drafts που τίθονται σε τετοιες περιπτώσεις.

Δεν υπάρχει περιπτωση η απόφαση να λήφθηκε μονομερώς απο την ΕΕ (όσον αφορά το σχεδιασμό) και τα 2 χρόνια μου στον Δημόκριτο μου το επιβεβαιώνουν.

Όσο πιο μινιμαλιστικό είναι ενα UI τοσα εμπόδια έχει βάλει η εκάστοτε εταιρία που το κανει develop στα rescources που θα χρησιμοποιήσει. Πάρτε για παράδειγμα τα UI των δημοσίων υπηρεσιών.
Τι σχέση έχει το taxisnet ΠΧ με το ballot ακριβώς;
 
Saulot είπε:
Δεν υπάρχει περίπτωση η απόφαση να λήφθηκε μονομερώς απο την ΕΕ (όσον αφορά το σχεδιασμό)
Η απόφαση των κοινοτικών αξιωματούχων εναντίον του κολοσσού του Redmond δεν ελήφθη μονομερώς, φίλε μου. Είχαν προηγηθεί μηνυτήριες αναφορές όχι μόνο από την Opera αλλά και από την Mozilla για μονοπωλιακές πρακτικές και αθέμιτο ανταγωνισμό εκ μέρους της M$.


Στην ουσία η Mozilla μπήκε και αυτή δυναμικά στην διένεξη μεταξύ της Opera και της Microsoft δίνοντας μιαν άλλη τροπή στην όλη υπόθεση.


source: http://my.opera.com/haavard/blog/mozilla-microsoft-antitrust

Τώρα θα μου πεις τι σόϊ παιχνίδια παίζονται στις πλάτες των χρηστών οι οποίοι ουσιαστικά είναι και τα εξιλαστήρια θύματα αυτής της ιστορίας...
 
Βάζεις Google Chrome και τελειώνεις. Και ελπίζεις ότι όλα όσα κάνεις στο Web δεν χρησιμοποιούνται από διαφημιστικές εταιρείες (λέμε τώρα...). Γιατί η Google τέτοια είναι κατα βάση, απλά φρόντισε να αναπτυχθεί πολύ ουσιαστικά στον τομέα της Πληροφορικής.
 
Αυτό που δεν μου αρέσει στον Chrome είναι ότι κυκλοφορούν μόνο beta εκδόσεις. Δεν είδα μέχρι στιγμής καμία σταθερή έκδοση εκτός απο την 2.0.172.43. Επομένως σου είναι εντελώς ασύμφορο να εγκαθιστάς έναν browser που να προορίζεται για beta testing.

Μακάρι η Google να μπορούσε να βάλει νερό στο κρασί της. :xm:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
sparklingeagle είπε:
Επομένως σου είναι εντελώς ασύμφορο να εγκαθιστάς έναν browser που να προορίζεται για beta testing.


Μακάρι η Google να μπορούσε να βάλει νερό στο κρασί της. :xm:
Είναι ασύμφορο, να βοηθάς, αναφέροντας bugs και σχετικα προβληματάκια?

Μα πως θα εξελιχθει τότε σε stable ..... :xm: Αν δε σου αρέσει το βγάζεις απο το pc σου και μένεις με αυτό που δουλεύει για σένα

Απλά τα πράγματα ...... !

Εγώ αυτο που βλέπω, όπως μας τα λες, είναι οτι η google έβαλε πολύ νερό στο κρασί της, για να ικανοποιήσει τις απαιτήσεις των χρήστων και προσπαθει για το browser της. (Και για όποιο σκοπό γουστάρει αυτή, να τον έχουμε στο pc μας )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν εννοώ αυτό φίλε.

Δε συμφέρει στους απλούς οικιακούς χρήστες να εγκαθιστούν beta λογισμικό.

Για τους beta testers συμφέρει και πολύ μάλιστα. ;)
 
sparklingeagle είπε:
Δεν εννοώ αυτό φίλε.
Δε συμφέρει στους απλούς οικιακούς χρήστες να εγκαθιστούν beta λογισμικό.

Για τους beta testers συμφέρει και πολύ μάλιστα. ;)
Μα και οι beta testers απλοί οικιακοί χρήστες είναι !

(Η' μήπως κάνω λάθος με τις οικιακές "συσκευές" !!! :cool: )
 
αυτό που δεν έχει καταλάβει ο sparklingeagle είναι ότι ΟΛΑ τα προγράμματα, ακόμα και όσα βαφτίζουνε "stable" είναι στην ουσία beta μέχρι το κόκαλο... ΛΟΛ
 
Σάμπως νομίζεις πως δεν το καλαβαίνω; Φυσικά και όλα τα προγράμματα είναι beta χωρίς καμία εξαίρεση!

Στην ουσία οι εταιρείες εφευρίσκουν διάφορα "τεχνάσματα" για να περάσουν τα προϊόντα τους δήθεν ως final version ενώ ξέρουν πολύ καλά πως ισχύει πάντα το ακριβώς αντίθετο.

Είδες αγαπητέ Κέροπα τι συμβαίνει στην περίπτωση των Windows 7; Έ λοιπόν φίλε μου η Μ$ μας παρέδωσε ένα λειτουργικό σύστημα που μπορεί μεν να είναι σταθερό, αλλά παρουσιάζει ένα σωρό προβλήματα. Αυτό και αν δεν είναι beta, τι είναι;
 
Τα δικά μου Win7 δεν εμφανίζουν το παραμικρό πρόβλημα, φίλε sparklingeagle.

Όσο για το "beta" είναι μάλλον ο βολικός χαρακτηρισμός για την Google ώστε αν πάει οτιδήποτε στραβά και βρεθεί κανένα τρελό exploit για Chrome να μπορεί να λέει "εγώ σας τα 'λεγα ότι είναι beta" :)

Αντίστοιχο "non-beta" beta θα έλεγα ότι είναι το γνωστό μας 7zip. Αν θέλετε την "stable" έκδοση, η τελευταία που υπάρχει είναι η 4.65 από τις 3/2/2009. Μπορείτε φυσικά να βάλετε την "beta" 9.18 από τις 2/11/2010 και να κάνετε ακόμα καλύτερα την δουλειά σας, με αρκετές επιπλέον δυνατότητες. :)
 
Maddog είπε:
Τα δικά μου Win7 δεν εμφανίζουν το παραμικρό πρόβλημα, φίλε sparklingeagle.[..]
τα ίδια και εδώ σε 4 μηχανήματα που έχω στο γραφείο/σπίτι , με διαφορετικούς συνδιασμούς hardware και Χ86/Χ64 ... το μόνο πρόβλημα που είχα ήταν με τον μάπα δίσκο 1TB EARS της WD και την άθλια "green" τεχνολογία του.
 
Το μόνο πρόβλημα που έχω με τα Windows 7 είναι ότι κολλάνε κατά την διάρκεια της ενημέρωσης του λογισμικού από το Microsoft Update (μου βγάζουν το μύνημα "Preparing to configure Windows - don't turn off your computer" συνέχεια με αποτέλεσμα να αναγκάζομαι να κάνω hard reset, format και reinstall).

Άν και η M$ γνωρίζει το πρόβλημα κάνει την πάπια αρνούμενη πεισματικά να το λύσει.
 
Πίσω
Μπλουζα