Microsoft offers web browser choice to IE users

Για τον IE9 θα χρειαστεί να περιμένουμε ακόμα μερικούς μήνες προτού βγεί στον "αέρα" η τελική έκδοση.

Αυτό που προκάλεσε σάλο στους χρήστες των Windows 7 ήταν μια ακόμα γκάφα της M$ σύμφωνα με την οποία "ο IE9 προϋποθέτει την εγκατάσταση του SP1 στα Windows 7 για να τρέξει σωστά"! :D #) :cool:

Φυσικά ο γίγαντας του Redmond ανακάλεσε αυτή την ανακοίνωση επισημαίνοντας ότι ο νέος browser μπορεί να εγκατασταθεί χωρίς κανένα πρόβλημα τόσο σε Windows 7 RTM όσο και σε εκδόσεις του λειτουργικού με SP1 ή νεότερο.





Πηγές:

http://www.computerworld.com/s/article/9187562/Microsoft_IE9_to_require_Windows_7_SP1

http://news.techworld.com/operating-systems/3241098/microsoft-confirms-internet-explorer-9-will-not-need-windows-7-sp1/?olo=rss
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
pooky(1) είπε:
Εγώ πάντως τα 7 τα έχω μόνο για gaming και τίποτε άλλο. Με τα XP μπαίνω net και κάνω όλα τα υπόλοιπα και θα συνεχίσω.
Spark το "ie 11" ήταν ειρωνικό σχόλιο! Βέβαια να λέμε την αλήθεια νόμιζα ότι είμασταν στον ie 9 και πηγαίναμε για τον 10.

Από browsers ήμουν ορκισμένος οπαδός του Opera, αλλά o Chrome μου άλλαξε γνώμη. Ειδικά από την έλευση του Android HTC όπου και τον έψαξα καλύτερα, βρήκα πλήθος extensions, έχω μπλοκάρει διαφημίσεις (επιτέλους μπαίνω στο GRM και δεν βγαίνει το banner με τις κλανιές) έχω αλλάξει skins και όλα αυτά πανεύκολα και χωρίς ψάξιμο όπως γίνεται στο android marketplace ένα πράγμα.

Δεν αμφιβάλω ότι και στους άλλους browsers είναι μια από τα ίδια, αλλά είμαι εξαιρετικά τεμπέλης και αχαΐρευτος για να ψάχνω περισσότερο και να κάνω παραπάνω κλικ.
Και ο opera έχει adblocker ("onboard" και μάλιστα ελαφρύτερο των άλλων), αλλά και skins και όλα αυτά με το πάτημα 2 click :p

Η νέα έκδοση θα έχει και υποστήριξη extentions (όπως τα χρησιμοποιούν και οι άλλοι browsers όχι μόνο widgets όπως είχε ως τώρα).

Opera fanboy here :p
 
Δεν είναι μόνο ο Opera που διαθέτει adblocker, πρόσθετα και επεκτάσεις όπως ο Firefox.

Και ο Safari (από την έκδοση 5.01 και μετά) περιλαμβάνει αυτές τις νέες δυνατότητες.

Safari-5.jpg

 
Προφανώς sparklingeagle...

απλά το λέω επειδή ο pooky(1) ανέφερε το adblock σαν λόγο για μετάβαση από Opera στον chrome.
 
Και μια και μιλάμε για adblockers και διαφημίσεις, για πείτε καμιά λύση για να μην εμφανίζονται κάτι τεράστια banners που βλέπω εδώ πέρα.
 
gapan είπε:
Και μια και μιλάμε για adblockers και διαφημίσεις, για πείτε καμιά λύση για να μην εμφανίζονται κάτι τεράστια banners που βλέπω εδώ πέρα.
Εφόσον διαθέτεις τον Firefox και το adblock plus, απλώς κάνεις δεξί κλικ κεντράροντας τον δείκτη του ποντικιού πάνω στο banner και πηγαίνοντας στο adblock plus φράζεις την εικόνα.

blockedad.jpg

 
Firefox και adblock τι; Δεν τα ξέρω εγώ αυτά τα κομμουνιστικά. Πρώτη φορά πάντως βλέπω τόσο μεγάλα banners όπως αυτό το μπλε τεράστιο e με το 9.0 κάτω κάτω.
 
sparklingeagle είπε:
Εφόσον διαθέτεις τον Firefox και το adblock plus, απλώς κάνεις δεξί κλικ κεντράροντας τον δείκτη του ποντικιού πάνω στο banner και πηγαίνοντας στο adblock plus φράζεις την εικόνα.

Εχεις κανει subscribe το adblock plus σε μια αυτοματα ανανεωσιμη λιστα? Εγω το εχω στο easylist USA και δεν εχει χρειαστει ποτε να δηλωσω καποιο διαφημιστικο χειροκινητα.
 
Τελικά, τον θελετε ή οχι τον IE στα Win?

:animeek:
 
OXI!

10 χαρακτήρες
 
γιατί τέτοιο μίσος;

Εμένα προσωπικά δεν με ενδιαφέρει αν θα υπάρχει προεγκατεστημένος ή αν θα επιλέγεις κτλ.

Έτσι κι αλλιώς άλλο browser χρησιμοποιώ και ξέρω γιατί τον χρησιμοποιώ.
 
@gapan

Αν σου ειναι τοσο πρωτογνωρο και ενοχλητικο ΤΟ banner εδω μεσα, να προσθεσουμε στα μηνιαια μας εξοδα ενα κονδυλι για την αναπτυξη ενος ad blocker plugin για ολους τους browsers ειδικα για το παραξενο retromaniax.gr ωστε για να μην αγχωνεσαι οταν μπαινεις στη σελιδα μας...gnu φυσικα ε?
 
Wally, μάλλον παρανόησες το post μου.
 
Εμ, τα διαβασα 3 φορες για να καταλαβω. Ειναι και η αλλαγη της ωρας, επαιζα και δυο ωρες fable3...δικαιολογουμαι :)
 
Ε δεν φταις κι εσύ που το παρανόησες, παρανοϊκό ήταν από μόνο του.
 
Ελεος - θα πλακωθουμε μεταξυ μας για το αθλιο μπλε "banner" ?? παω να το εξαφανισω :D

*edit - εξαφανιστηκε οκ - Πανο, δεν σβηνεις και τα αποπανω offtopic ?
 
Ποιο μπλε banner ρε παιδια?

:eek:

Εχουμε μπλε Banner?

:what:

Εγώ, γιατί δεν το βλέπω?

:cry:

Πότε προλαβες και το εξαφάνισες?

:mad:

Το μπλε banner πίσω ΤΩΡΑΑΑΑΑΑ......

 


:armed:


Υγ: Σβήσε και τα απο κάτω off topic :D

 


 
Τεφλονη, μηπως εβαλες adblocksuperplus και στο κοβει ? :p
 
Γιατί σβήσατε το μπλε banner; Μόνο εγώ βρήκα χαριτωμένο το αστείο του gapan; :p

Teflon έχει πρόβλημα ο browser σου. Δεν κάνει σωστό render τα jpg γι'αυτό δεν το εμφανίζει :p
 
To αστειο του gapan μια χαρα το βρηκα, το ποστ των 3 γραμμων και της τεραστιας εικονας του e9 μου την εσπασε :p
 
Πίσω
Μπλουζα